Prodejna Kolovna, Ostrava

Fotografie a popis zajímavého interiéru prodejny kol v ostravském Avion shopping parku.

Autor: Ing. Jan Přibyl
Spoluautoři: René Růžička, Ing. Michal Nagy

POŽADAVKY INVESTORA:
Obchod se měl rozdělit na prodejní a skladovací plochu na kterou zákazník nemá mít přístup a nesmí ho tyto skladovací prostory nijak vizuálně rušit. Zároveň náš tým měl vymyslet řešení pro výdej zboží v e-shopu, bistro se zázemím a posezením, pokladny a kanceláře s meetingovou místností.

VELIKOSTI INTERIERU
Ve vstupní části se nachází na zhruba 500m2 prodejní plocha, kontejnerová stěna zabírá 111m2 zastavěné a užitné plochy (přízemí) a 60m2 užitné plochy v 1. patře. Zbývající plocha zhruba 800m2 je použito pro skladovací účely. Celková kontejnerová užitná plocha činí zhruba 172m2 Každý námořní kontejner má plochu 15m2, velikost půdorysu 6×2,5m. Celkově bylo na projekt použito 9ks ISO námořní kontejnerů + 1 sanitární kontejnerový modul na míru

POUŽITÍ MATERIÁLŮ
Nábytek je (kromě kancelářských židlí) vyroben na míru, Dominantní materiál vybavení kontejnerové stěny je břízová překližka lakovaná v transparentním laku. Dále jsou použity kovové prvky z teplé černé oceli, taktéž lakované v transparentním laku. V kuchyňské přípravě bistra je pracovní deska z umělého kamene Corianu zcela na míru.

INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ A POSTUPY, ZVLÁŠTNOSTI Z POHLEDU AUTORA INTERIÉRU
Určitě je však zajímavé to, že na celou kontejnerovou stavbu bylo nutné udělat statický výpočet a zpráva. Jeden z kontejneru je umístěn v převisu a z menší poloviny tak visí ve vzduchu nad hlavami strávníků. Našim cílem je inspirovat i ostatní investory, aby přemýšleli ekologičtěji, aby se pracovalo s materiály, které jsou volně k dispozici a společně tak snížili v projektech svou uhlíkovou stopu. Zároveň byl pro nás tento projekt příjemnou výzvou, neboť v retailovém pojetí je tento projekt prodejny v ČR něčím výjimečným.

zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz

Související články


Komentáře

 1. adamous :

  Za me nahodou super!

  Thumb up 12 Thumb down 3
 2. Meechee :

  Tohle v Ostravě ?? Design z lodních kontejnerů ?? Jsem – velmi pozitivně – v šoku !!! Pak že to nejde – chce to jen trochu invence a odvážnějšího investora a hned vznikne něco netradičního a originálního !! Btw. už jsem viděl z těch kontejnerů postavené celé baráky a když se to udělá dobře, vypadá to fajn …

  Thumb up 10 Thumb down 2
 3. O. :

  Meechee: Vypada to netradicne, pro nejakou prodejnu asi celkem v pohode, ale ze bych z toho chtel videt cele baraky? Dostat Ostravu jeste o dalsi level nize? Jako nejake docasne cunko-domky nekde na periferii mozna, i kdyz ani to bych v Ostrave nechtel videt.
  Btw. ta zasedacka nebo co to je, v tom bych fakt nechtel sedet ani na nejkratsi porade, to je jak nekde na stavbe, chybi uz jen gumaky a monterky.
  Jak rikam, jako prodejnu at si to majitel klidne takto zaridi, ale ve verejnem prostoru lodni kontejnery urcite ne.

  Thumb up 5 Thumb down 9
 4. Meechee :

  O.: Podívej se někdy na nějaké projekty z tohoto materiálu postavené a garantuji ti, že na první pohled ani nepoznáš, že je to postavené právě z nich. Záleží jen na investorovi, jak moc ty kontejnery přizná. Je to mimochodem docela levný a rychlý způsob stavění … ta jednačka může být spojením více kontejnerů 2x, 3x, 4x větší – podélná, čtvercová – záleží jen na tom, jak ty kontejnery pospojuješ – a pokud ti vadí industriální vzhled, tak si to klidně zevnitř můžeš obložit sádrošem a odizolovat … Neříkám, že je to nějaký průlom do architektury, ale je to něco jiného a když se to dobře udělá i zajímavého, odlišného … prostě způsobující pestrost – a za to já dávám jednoznačně palec nahoru !!!

  Thumb up 6 Thumb down 3
 5. aggu :

  Meechee: Stavby montované z off-site prefabrikátů jsou určitě budoucnost stavitelství. Tím se nemyslí jen betonové panely, které tu s námi jsou 100 let. Ale lodní kontejnery, to vždy byla a bude znouzecnost a lowcost ;) Na buňku pro stavoše nebo solitérní řešení aka vystajlovaná chatka u lesa dobrý.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 6. Meechee :

  aggu: Podívej se nejdřív na některé dokončené projekty, jejichž základ tvoří ty kontejnery – myslím seriozní projekty, ne ty – jak říkáš – vystajlované chatky, a pak piš názor. Samozřejmě, že to není žádný high-tech materiál, ze kterých se dnes dělají prefabrikované bloky na stavbu domů, ale pokud to obložíš, případně zateplíš … atp. může z toho být krásný dům. Nejdou mi sem z nějakého důvodu zkopírovat odkazy, jinak bych sem už nějaké hodil, ale myslím si, že na goooglu už snad umí hledat každý … navíc – těch kontejnerů je strašná spousta, takže se nějak využijí a nemusí se likvidovat, případně rezivět v přístavech a nabízejí obrovskou variabilitu, kdy je vlastně jen na tobě, jak si je poskládáš – je to takové lego … prostě to beru jako zajímavý způsob využití nepotřebného materiálu k vytvoření něčeho, co nemusí vypadat vůbec zle …

  Thumb up 4 Thumb down 2
 7. aggu :

  To je škoda, rád bych nějaké „seriózní projekty“ viděl. Buď nebyly „seriózní“ (předražené hipster kýče, přitom náklady možná „za odvoz“) nebo byly zneužity (Čunek).
  Z lodního kontejneru nikdy „krásný dům“ být nemůže. Ani vizuálně, ani technologicky. Protože je to kontejner. Nechceš bydlet v kontejneru.
  Nouzovka, utilitární použití, chatka nebo wow přílepek jako tady Kolovna budiž ;)
  Jinak kontejner se dá zrecyklovat. Jako cokoliv jiného.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 8. kontajner :

  @aggu….těch krásných domů z kontejnerů jsou již tisíce. To že o tom nevíte je druhá věc. Bohužel, jak tak koukám na ty vaše komentáře i tak se vám nebudou líbit už z „principu“.
  https://www.pinterest.ch/pin/508484614164635519/

  Thumb up 2 Thumb down 3
 9. Meechee :

  kontajner: Díky :) Mi ten odkaz sem nejde zkopírovat … přesně tohle jsem měl na mysli …

  Thumb up 1 Thumb down 3
 10. Adam :

  Meechee: Je to jenom další stupidní krátkodobý módní trend. Takové věci jsou bezcenné.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. Meechee :

  Adam: aggu: Podívejte se na ten odkaz od „kontajner“ a pak mluvte. Nevím, co je na tom stupidního nebo krátkodobého. Prefabrikát jako prefabrikát – jaký je rozdíl mezi OSB panelem, který si nařežeš dle libosti a postavíš z toho barák a kontejnerem, se kterým si můžeš udělat totéž ?? A krátkodobého ?? módního ?? Domy z těch kontejnerů se staví už minimálně 15 let a nevím o žádné celebritě, co by se chlubila tím, že má barák z kontejnerů. Takže o krátkodobosti nebo „módnosti“ nemůže být řeč. Ale chápu, že pro člověka, který pod pojmem dům vidí jenom tři sta tun cihel, sedlovou střechu, okna z izolačního trojskla a 15cm polystyrenu na zateplení, je tohle možná až příliš „alternativní“ …

  Thumb up 3 Thumb down 4
 12. aggu :

  Meechee: Vždyť ta galerie jsou jabka s hruškama… Tohle u je blíž: https://www.pinterest.ch/isoundlikethis/container-home-project/
  Pořád si myslím, že hrubá stavba domu, který si kupuju 1x v životě za docela velké peníze, nemá být provedena z odpadu.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 13. aggu :

  Meechee: Domy z OSB desek taky nechápu. Dřevo, beton, kámen, cihla.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 14. kontajner :

  @aggu jaké „jabka s hruškama… “ Prostě jde vidět, že i z lodních kontejnerů se dá postavit funkční a pěkný dům.. To že se Vám nelíbí je Vaše právo, ale smiřte se, že budete v menšině. Sám mám dům z VPC cihel, ale to neznamená, že se mi nebude líbit nic jiného. Vůbec bych se nedivil, kdyby se v horizontu 10-15 let začali ve světě budovat ve větší míře modulární stavby pomocí robotů, domy ze 3D tiskáren apod… To že se to určité části populace nebude líbit je jisté.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 15. aggu :

  kontajner: Modulární off-site stavby jsou úplně něco jiného než lodní kontejnery.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. Fanda :

  Vážně teď nevím,co tady chtějí naznačit fandové kontejnerové kultury.Mozna že by architektura měla jít tímhle směrem? Nebo možná také že by naše města vypadala lépe než dosud a přineslo by to kvalitní architekturu? Samozřejmě, najdou se i zajímavé stavby z kontejnerů,ale že by nějak obohatilo městskou architekturu se mi nezdá.Snad jako doplněk.Nasi předkové byli asi neumětele, stačí jen obložit, zateplit a máte krásnou stavbu.Snad jsem špatně pochopil že tady jde o interiér toho objektu.No,ale musím uznat že interiér se jim povedl.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Meechee :

  Fanda: Fando, nejsme fandové, ale taky nezatracujeme (nebo alespoň já) nic nového apriori … Jen prostě tvrdím, že design té prodejny je zajímavý, že jsem stavění z lodních kontejnerů už viděl a přišlo mi jako fajn věc, že se toho chytil někdo i v Ostravě – té Ostravě, o které každý tvrdí, jak je zpátečnická, tzn. byl jsem mile překvapen, že tady má někdo odvahu k něčemu takovému. A taky jsem napsal, že v zahraničí se z tohoto materiálu staví i celé domy, které mnohdy nevypadají vůbec špatně a ano, jsou oživením architektury (dle mého). Modulární způsob stavění z kontejnerů je úplně stejný jako z betonových, dřevěných či jiných prefabrikátů a je to relativně levné a rychlé stavění.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 18. Fanda :

  Meechee: Takže jsme se shodli že jde o interiér toho objektu.Muzete si třeba koupit ovčín a restaurovat ho a ve vnitřních prostorách vytvořit skvělí design a bude top.Kdyz už jsme v Ostravě tak DOV je toho příkladem.Jiste,jde vytvořit stavbu z čehokoliv ale že by se měli stavět bloky domů nebo dokonce čtvrtě měst z kontejnerů, to asi né.Muze to být možná zajímavý doplněk do urbanismu města a to je tak asi vše.Navic když to doplní lokalitu,tak proč né.Muzete mě vysvětlit to, že každý tvrdí o Ostravě že je zpatecnicka.Nevim odkud máte tyhle zdroje ale já jsem to nikdy nezaznamenal.Mozna tak někteří Ostravané propagují své město.Coz je špatně.A to nějaké kontejnerová kultura nevyřeší.Omlouvam se jsem nereagoval na váš příspěvek už včera.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 19. Znouzectnost a naleštěná bída. :

  Překvápko se staťákem říká vše o tom, jak je vše pojato.
  A nějaké ambice šéfovat ostatní a povídačky o uhlíkové stopě to jen podtrhují.
  Ale abych byl konstruktivní, nenašel jsem nic s přidanou hodnotou, proto
  tak strohé hodnocení.

  Thumb up 2 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.