Rekonstrukce Grossmannovy vily – detaily

Detailní pohledy na fasádu a rekonstruovaný interiér Grossmannovy vily v Ostravě.

zdroj: FB Národní památkový ústav Ostrava

1. jiřík :

Ostravský skvost :)

2. jorge :

Njn… teď se to káže o skvostech, ale trochu historie této vily ..Stavbu vily dokončil František Grossmann v roce 1923. Majitel s rodinou ve vile žil pouhých deset let. Kvůli hospodářské krizi a finančním problémům spáchal v roce 1933 sebevraždu. Dále vila sloužila jako činžovní dům, posléze v 60. letech jako mateřská školka a školní družina, v 70. letech ji politická garnitura považovala za škodlivou a budova měla být zlikvidována…. Jen tak pro zamyšlení, jak se všechno neustále vyvíjí…

4. Winter :

Crazym: dyk je to jedno, hlavně, že radní budou mít kde zachlastat.

5. Mx :

ostravská klasická tragédie spočívá v tom, že za tyto šílené peníze opravili fasádu jen hlavní vily, ale už ne pohledově zásadní přidružený přístavek a hned vedle nalepenou druhou vilu (viz výše první foto), což tvoří spolu s hlavní vilou naprosto kompaktní významný pohledový celek. Výsledek: půl stavby v novém kabátě, druhá po staru. To ještě budou opravovat? Anebo vznikl napůl opravený objekt a dalších 20 let budeme jezdit kolem špinavé 5O let zašlé stavby? Už vidím, jak tady zase bude někdo chytře obhajovat, že předmětem „rekonstrukce“ přece byla jen historická vila, což by byl typicky ostravský přístup k věci.

6. Petr :

Mx: Druhá polovina vily není ve vlastnictví města, ale v soukromých rukou.

7. rom :

mělo se to prodat!!!

8. Mx :

Petr: v soukromých rukou. Ok, a mohu se zeptat, Vám to vadí nebo ne, že bude opravena jen půlka? Zajímal by mne Váš názor bez ohledu na vlastnictví. Děkuji.

9. Rýša :

Moc pěkné, ještě něco udělat s tou druhou. Jak se tady píše, že je v soukromém vlastnictví, to opravdu nejde nějak tlačit, jak se lidově říká na pilu, aby objekt nechátral do stavu, kdy pak opravy budou jen a jen dražší?

10. Petr :

Mx: Vadí. Ale zároveň vím, jakou požadují majitelé částku, a že město to za tuto částku nebude ochotno koupit, tzn. je to patová situace.

11. thvari :

Petr: Tak pokud s tím majitel spekuluje, je to minimálně nemorální.

Kurňa, i fontánka bude 🤪 https://screenshot.cz/Z8/Z8868/p1120190.jpg

13. Oasis :

https://www.vilagrossmann.cz . Od 4.4. budou probíhat prohlídky vily pro veřejnost.