Rekonstrukce filozofické fakulty OU

Filozofickou fakultu Ostravské univerzity (OU) čekají výrazné změny díky dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Miliónové investice umožní rozsáhlou rekonstrukci interiérů a nákup moderního vybavení, které fakultu posunou mezi špičková pracoviště odpovídající západoevropským standardům. Budova si zachová svůj historický plášť, pod ním však vznikne moderní a nadčasový interiér. V první fázi se rekonstrukce týká pouze budovy z ulice Čs. legií, kde se nachází převážná část učeben. Stavební práce začnou v červnu příštího roku a ukončeny budou před začátkem akademického roku v září 2019. Budova tak bude přibližně po dobu jednoho roku uzavřena a část výuky se přesune do jiných budov Ostravské univerzity.

„Prostory Filozofické fakulty jsou z dnešního pohledu už nevyhovující, proto jsem učinil všechno pro to, abychom získali dotaci a provedli zásadní modernizaci,“ uvedl děkan Filozofické fakulty prof. Aleš Zářický, který inicioval celý projekt. Samotná budova prošla rekonstrukcí v roce 2009, kdy se dočkala zateplení fasády a nových oken, interiéry však zůstaly v původním stavu.

„Na rekonstrukci vybavení budovy z ulice Čs. legií jsme získali 57 mil. korun, ale zdaleka se nejedná o jedinou investici do komplexu Filozofické fakulty. S modernizací zbývajících dvou budov se počítá v horizontu příštích 5 let,“ upřesnil manažer projektu za FF OU dr. Vítězslav Vilímek. Jakmile bude dokončená přestavba budovy z ulice Čs. legií, je plánována druhá etapa rekonstrukcí, a to na budově z ulice Reální a v prostorách bývalé menzy z ulice Poštovní, která patří k nekrásnějším a historicky nejcennějším budovám Ostravské univerzity.

Na co se můžeme těšit

Rekonstrukce se dotkne učeben, chodeb, toalet, ale i části dvorního traktu, kam bude na vnější část budovy umístěn výtah a chodba. Právě vnější výtah a prosklená chodba budou patřit k nejnákladnějším úpravám. Při architektonických návrzích se myslelo i na seniory a na potřeby znevýhodněných studentů, tedy zrakově a sluchově postižené nebo studenty s omezením pohybu, kterých v současné době studuje na Filozofické fakultě přibližně dvě desítky.

Díky rekonstrukci, která zahrnuje bezbariérový přístup, úpravu tlumočnických laboratoří i přednáškových sálů, stoupne i nabídka studijních programů pro osoby se specifickými potřebami, neboť se budou moci bez omezení samostatně pohybovat po celé budově. Dosud totiž byla část učeben zejména pro znevýhodněné studenty nepřístupná, s modernizací se tak zlepší nejen kvalita, ale i dostupnost vzdělávání. V rámci stavebních úprav se počítá například i s instalací vodicích pásů pro slabozraké, zakoupením výpočetní techniky pro počítačové učebny a 3D tiskárny, výměnou serverů a elektrorozvodů, výměnou topení, instalací zcela nového mobiliáře a informačního systému, novým vybavením přednáškového sálu, multimediálních učeben a tlumočnické laboratoře, to vše s ohledem na osoby s postižením.

„Zpřístupnění studia handicapovaným studentům je jedním z cílů celé rekonstrukce, stejně jako vytvoření exkluzivních pracovišť, která umožní aplikovat moderní výukové metody,“ uzavírá děkan FF OU Aleš Zářický.

zdroj: alive.osu.cz

Související články


Komentáře

 1. LK :

  ten tubus vypadá otřesně, takové se dělaly v 90. letech

  Thumb up 5 Thumb down 0
 2. Tomas :

  LK: v 90. letech na zapade Evropy, nyni na vychode CR :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Infoš :

  Myslím že je na prvním místě otázka, jestli jsou zrovna filozofické fakulty něco do čeho by se mělo primárně investovat. Jestli nejsou více potřebné investice do jiných druhů vzdělávání a oborů kde nás tlačí bota více a ony milióny na tuto stavbu by neměly směřovat jinam… Filozofů na pokladnách marketů už je přece jen dostatek.

  Thumb up 17 Thumb down 20
 4. Sanju :

  Infoš: Potřebné jsou investice do všech druhů vzdělání. Na filozofické fakultě probíhá studují taky budoucí středoškolští učitelé, historikové, vedle filozofie jsou zde obory jako rusistika, polonistika, bohemistika, anglistika, germanistika, které pomáhají rozvíjet naše porozumění jiným národům a kulturám, anebo je zde ochrana průmyslového dědictví profilovaná na industriální památky našeho regionu. Ze všeho plyne naší společnosti přínos.

  Thumb up 32 Thumb down 10
 5. Brown :

  Sanju: Tak toho všeho, o čem tu vznešeně píšeš, se nenajíš, neoblečeš si to, neprojedeš se v tom, nevyspíš se v tom, neuzdraví tě to…
  Vem si to osobně, nebo ne, ale co tu píšeš je žvást z kategorie Občanská nauka, rok 1982.

  Thumb up 7 Thumb down 26
 6. Tomas T. :

  Brown: Ano ano… přesně tato mentalita nás dostala tam kde jsme. Hlavně jen dělat rukama. Abych se najedl a napil. Ale trošku se naučit myslet, a nedejbože i být kulturní, to už ne. Protože pak lidi moc do všeho mluví. A zde potřebujeme hlavně poslušné ovce, které chodí k volbám za koblihu, že?

  Thumb up 19 Thumb down 8
 7. Xavier :

  Brown: Pardon, ale mně osobně se zdá, že jako žvást z kategorie Občanská nauka, rok 1982, zní to tvoje „Tak toho všeho, o čem tu vznešeně píšeš, se nenajíš, neoblečeš si to, neprojedeš se v tom, nevyspíš se v tom, neuzdraví tě to…“. Nepletu-li se, byla to doba, která v naší zemi materialismu tohoto druhu přála více než jakákoli jiná, protože právě ten byl v ústředí tehdejší ideologie, že ano…

  Thumb up 11 Thumb down 4
 8. Tonda :

  Studuji na FF ruský překlad (pro Browna, nepřipadám si zbytečně a jako překladatel odvádím daně, ze kterých se pak možná najíte, projedete se po nich autem atd.) a tahle rekonstrukce se mi fakticky nelíbí. Čekal bych něco modernějšího, a nebo snad něco více nadčasového. Navíc by se muselo zrekonstruovat celé vnitřní „náměstí“, aby ten výhled z toho za něco stál.

  Co se týče rekonstrukce té velké učebny (E304), tak to mi připadá úplně mimo (kromě toho, že velikostně ta „vize“ neodpovídá ani z desetiny), tak absolutně zabijí funkčnost té učebny a praktičnost sezení.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 9. Brown :

  Xavier: Tomas T.: Vypadá to, že jsem nepochopil, že právě tyto ústavy (a jejich absolventi) jsou budoucí nadějí lidstva a že jsou nositeli těch SPRÁVNÝCH myšlenek, které nás zachrání před intelektuálním úpadkem.

  Omezil jsem se pouze na strojaře, zemědělce, instalatéry, stavaře, pekaře, konstruktéry, strojní a stavební inženýry, elektrotechniky, lékaře, zdravotníky, ošetřovatele v domovech důchodců, kteří jen „makají“ rukama a znají řemeslo.

  Zapomněl jsem na ty důležité, na celou kulturní a intelektuální frontu, na „ne“ziskovky. Na všechny, kteří pro svou „ušlechtilou“ práci potřebují mohutné dotace…od nás, ovcí.

  Bravo pánové!

  Thumb up 8 Thumb down 14
 10. Brown :

  Tonda: S tímhle problém nemám, pokud je zdatný překladatel, který zná i řemeslo = odborně rozumí tomu, co překládá, pak se uživí, někteří i velmi slušně. Pár jich osobně znám. Tito lidé neplní úřady práce.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 11. Xavier :

  Brown: Vypadá to, že jste toho nepochopil mnohem více. Nikdo tady nepsal, že by absolventi filosofických fakult byli nositeli těch SPRÁVNÝCH myšlenek, které nás mají zachránit před intelektuálním úpadkem. O nějaké správnosti myšlenek jste tady přesvědčen zřejmě hlavně vy.
  Ty vaše zmíněné „ne-ziskovky“ jsou zhruba stejně záležitostí kulturních a humanitních věcí, jako např. těch přírodních a technických. Totéž platí o dotacích. Většinou, když vyjde najevo, že jsou v něčem problematické, netýká se to sféry intelektuální či kulturní, ale spíš těch věcí, které jmenujete…
  Mimochodem, sám nepracuji ani v žádné neziskovce, ani v instituci daného druhu. Spíše „makám“ tak napůl rukama. Nesnáším ovšem omezenost všeho druhu ;-)

  Thumb up 7 Thumb down 5
 12. Brown :

  Xavier: Jsem především přesvědčen, že nás hodnoty vytváří čím dál méně, ale čím dál více je pouze konzumuje. Nenávidím dotace, které deformují reálný svět a mám plné zuby současného multikulturního komunismu, zelených ekoteroristů, všech bezmezných obhájců kohokoliv/čehokoliv, všech těch, kteří nám posledních 10 let vykládají „nové a SPRÁVNÉ vidění světa“.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 13. Xavier :

  Brown: Tak to ale pláčete na špatném hrobě… nemyslím si, že cokoliv z toho, co píšete, je produktem filozofických fakult. Ty by měly naopak k té vaší nenávisti např. přidat ještě schopnost chápat psaný text a neztrácet se v informačním šumu (mediální studia) a argumentovat (filosofie), případně vás té nenávisti rovnou zbavit (psychologie), nebo vás jí zbavit jiným způsobem (poznáváním jiných kultur a rozšiřováním si obzorů, např. arabistika, japanistika, slavistika, amerikanistika atd).
  Samozřejmě, že občas se z absolventa filosofické fakulty stane komunista, ekoterorista či obhájce kohokoliv/čehokoli, případně někdo, kdo se snaží razit „nové a SPRÁVNÉ vidění světa“. Není to ale výsadou. Stačí se kouknout na složení europarlamentu, a zjistíte to sám ;-)

  Thumb up 7 Thumb down 6
 14. Brown :

  Xavier: Chybělo ještě napsat, že mi poradí, koho volit. EOD…já jsem pravičák a ty produkt nové neobolševické doby.

  Thumb up 5 Thumb down 9
 15. Xavier :

  Brown: Plácáte naprosté nesmysly. Na žádné univerzitě vám nebudou radit, ani vám dávat instrukce k něčemu takovému. Jsou to vzdělávací instituce, ne poradenské služby. Když se budete učit japanistiku, nikdo vám nebude vnucovat, abyste měl rád Japonce. I když se to samozřejmě předpokládá, protože každý průnik do jiné kultury nutně přinese určitý stupeň fascinace :)
  Produkt neobolševické doby? Za prvé nevidím, že bychom v neobolševické době žili (aspoň, beru-li v potaz čistě ČR – tady to spíše začíná zavánět fašismem). Za druhé, já jsem pravičák jak hrom! Sice ne konzervativní, ale spíše liberální, ale to je fuk :)

  Thumb up 3 Thumb down 8
 16. thvari :

  Brown:

  Sám jsem absolvent filozofie ze zahraniční univerzity a lidi s touhle školou dostanou fleka normálně kdekoli ve firmě nebo byznysu v jakémkoli větším městě, já a spolužáci se živíme vším možným od práce ve finančnictví (Goldman Sachs), učitelé na SŠ, práce pro Motorolu, startupy (Expensify), další studium (doktorát a následně profesor na VŠ), spolužačka z Prahy dělala pro Google, další kamarád amík přesedlal na IT, další pomáhá s rodinným byznysem, jeden člověk je outdoorový průvodce v horách.

  Víte, v čem se, Browne, pletete? V tom, že všichni musí něco „produkovat“. Vy asi nerozumíte, že v moderní společnosti 21. století stačí na produkci jen část populace a zbytek vymýšlí ostatním zábavu, vzdělává je nebo vytváří nové a pohodlnější služby: a vy jako byste onen terciální koláč „služeb“ vůbec nevnímal, přitom on je velký jako bejk…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 17. Brown :

  Xavier: Liberální pravičák jako HROM….to je co? TOP 09, sociální demokracie pro bohaté, jo?

  Thumb up 6 Thumb down 4
 18. Brown :

  thvari:
  Špatně, nikdy jsem netvrdil, že služba není produkt. Diskuze začala jinak a u profesí, které plní úřady práce. A filozofická fakulta je hlavní dodavatel klientů po studiu VŠ. Mám tam známého a tak to bez diskuze JE!
  Tebou uvedená místa jsou na pohled „boží“, možná měly ohromit, ale sám dělám ve firmě, která má přes 100.000 zaměstnanců a vím, jak to chodí a jaká kvalita lidí je dostupná, resp. jaký je fatální nedostatek expertů a co na trhu zbylo. Bez urážky, nevím, co může absolvent filosofie dělat u Goldman Sachs – krmiče SAPu? Budiž, možná.
  Ale odpověz si sám…až půjdeš k lékaři s „obyčejným“ slepým střevem, budeš vyžadovat operaci odborným lékařem, nebo absolventem filozofie ze zahraniční univerzity, jejíž absolventi jsou tak uplatnitelní a umí se živit vším možným?

  Thumb up 7 Thumb down 7
 19. Xavier :

  Brown: Tak pokud se nepletu, TOP09 je zrovna jedna z těch stran konzervativních. Ne, nejsem voličem žádné ze současných parlamentních stran. A obecně neexistuje v ČR žádná politická strana, která by se mnou programově plně ladila. Ale to snad ani možné není u nikoho, že? A pokud potřebuješ zjistit, co to znamená „liberální pravičák“, tak je asi zbytečné s tebou o těchto věcech diskutovat.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 20. thvari :

  Brown:

  co můžeš ty se svým vzděláním ve firmě pro 100 000 zaměstnanců dělat? možná tak zametat chodby, tomu bych věřil. tvoje vzdělání je ti k ničemu a lidi jako ty plní úřady práce. pracuje tam moje mamka, takže vím, o čem mluvím. máte akorát komunistické myšlení a jste brzdou vzdělané, humanitní a moderní společnosti. zajímalo by mě, kdyby sis vybíral klienta, půjdeš k někomu, kdo nic neumí jako ty, nebo k někomu, kdo je reálně dobrý? sám si odpověz.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 21. Brown :

  Xavier: Pleteš se, konzervativní pravicová strana NIKDY nemůže podporovat socialistický Europarlament tak, jak to dělají zástupci/členové TOP09. A můžou si o sobě říkat co chtějí…

  Thumb up 4 Thumb down 6
 22. Brown :

  thvari: Argumenty jak z pískoviště, píšeš v afektu, nechtěl jsem tě rozrušit…

  Thumb up 5 Thumb down 5
 23. Winter :

  Komunisti, europarlament, nejpravejsi prava pravice, filohejt… Nejen stavba, ale i diskuze jak z 90. let. Dlouho jsem se tak nepobavil.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 24. Brown :

  Winter: Vydrž…účast v diskuzi přislíbili ještě squateři a zelení :-). Až vyhulí zelo…

  Thumb up 5 Thumb down 6
 25. Xavier :

  Brown: Dej si koblihu… to tě asi jako jediné uspokojí :)

  Thumb up 0 Thumb down 7
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  Brown: uz mam dohuleno. :D :D
  akorat jsem zapomnel, co jsem chtel napsat..

  Thumb up 8 Thumb down 0
 27. Infoš :

  Mě celkem mrzí kam se ta diskuze posunula.. Já svým příspěvkem nechtěl říct že filozofické fakulty nemají v moderním vzdělávání místo, to ne, jen mi šlo o to že co do uplatnění absolventů, ekonomický přínos apod. jsou v našem vzdělávacím systému věci který by měli být na začátku seznamu investic a filozofické fakulty spíše na jejím konci.. Nechápejte mě špatně, ale to že tam mají starý nábytek a škaredou fasádu (pro nechápavé – nadsázka) je sice smutné, ale třeba střední školy, které jsou důležitější jako nižší stupeň vzdělávání, který připravuje na vysokou školu i na praxi (dle oboru a stupně vzdělaní), jsou na tom seznamu prostě výše. Nemyslím si že v dnešní době v pořádku když se např ve strojařině hodně (a bude ještě více) používají obráběcí automaty, CNC apod, se na střední průmyslovce nebo na učilišti učí jak se obrábí na sovětském soustruhu z 60. let minulého století. Jistě, tyto mašiny jsou držáci a budou fungovat ještě dlouho, ale v praxi už je skoro nepotkáte. Asi jde o obecný problém školství, jeho struktura a priority, nepropojenost s praxí, nadbytečné množství studentů v některých oborech a naopak nedostatky v jiných.. a myslím že bych mohl pokračovat ještě dlouho. To jsou všechno strukturální problémy školství, ale u těch investic si myslím že jsou prostě jen důležitější místa kam sypat peníze. I když samozřejmě filozofické obory jsou, hlavně pro obecnou vzdělanost společnosti, důležité.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 28. thvari :

  Infoš: To je obecný problém podfinancovaného českého školství jako celku. Asi nemá cenu z toho dělat „falešné dilema“, že tam něco opravují, když jinde by to bylo prospěšnější, nebo že někdo (prý) studuje něco, co by neměl. Zakrýváme tím pak podstatu problému, že školství chybí peníze na platy učitelů, na vybavení, na výzkum, rozšiřování kampusů a zázemí, a tak dále a tak dále… No a samozřejmě chybí vůle přizpůsobovat už základní školství 21. století (mediální výchova, IT, kritické myšlení, cizí jazyky).

  Thumb up 0 Thumb down 2
 29. Nimrod :

  A já myslel, že doba takových hnusných tubusů už je dávno pryč. Ale zase na druhou stranu – je to jen vizualiazce, ze které ani nejde poznat, kde to má být, takž bych zůstal v klidu…jestli to vůbec patří k této budově… :-) Ono přece jen, když něco dělají filozofové, tak si nikdy nemůžeme být jisti výsledkem, protože si ním nejsou jisti ani oni sami…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 30. Pavel :

  Taková debata probíhala už před 160 lety … https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kladna_a_nadstavba … a jak to dopadlo

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.