Regulace vzhledu předzahrádek v Porubě

Sotva vykoukne lezavé slunce, začnou se před kavárnami a restauracemi objevovat předzahrádky. Aby nebyly „každý pes jiná ves“, přijala Rada městského obvodu Poruba závazná pravidla, jimiž se nyní musí jejich provozovatelé na pozemcích a komunikacích obvodu řídit.

„Nevhodně řešené předzahrádky mohou negativně ovlivňovat nejen prostředí historické zástavby porubské památkové zóny, ale i našich dalších významných lokalit. Zkrátka chceme, aby to tady vypadalo hezky,“ vysvětlil starosta Petr Mihálik. Poruba podle něj není jediná, která podnikatelům na exponovaných místech měst staví mírné estetické mantinely – stejně jsou na tom třeba pražští nebo brněnští restauratéři, hospodští a kavárníci.

Tato nová pravidla se týkají jen některých lokalit – samozřejmě Hlavní třídy, dále pak městské památkové zóny, celé Francouzské, Porubské a Sokolovské ulice, dvou úseků ulice 17. listopadu – mezi ulicemi B. Nikodema a Průběžnou a od křižovatky s Vřesinskou po křižovatku s Opavskou a také Opavské ulice od křižovatky se 17. listopadu po křížení s Francouzskou.

Povolení se provozovatelům předzahrádek vydávají na každý rok – obvykle na období od dubna do konce roku. Povolení jsou dvou typů: první pro předzahrádky na místních komunikacích (chodnících), které vydává silniční správní úřad, a druhá pro zařízení umístěná na zeleni – ty schvaluje rada obvodu.

Co nová pravidla například požadují?

 • Ohraničení předzahrádky např. květináči nebo jednoduchým zábradlím ze dřeva či kovu nebo z kombinace obojího. Nátěr má být polomatný nebo matný v přírodním tónu, kov může být bez nátěru, šedý nebo černý.
 • Stojí-li předzahrádka na svažitém terénu nebo na trávníku, může mít podestu vysokou nejvíce 30 cm se zakrytými bočnicemi.
 • Stoly, židle, křesla nebo lavice, tedy zařízení předzahrádky, musí být z přírodních materiálů (dřevo, ratan, kov) nebo z imitace přírodních materiálů; barevně se přizpůsobí architektonickému pojetí objektu, před kterým předzahrádka stojí.
 • Předzahrádky mohou stínit slunečníky, samonosné markýzy nebo markýzy kotvené na fasádě budovy – použit však může být jen jeden druh zastínění z jednoho typu a jedné – světlé (béžová, šedá nebo v souladu s barvou fasády) – barvy tkaniny, může na něm být umístěno pouze logo nebo název provozovny v odstínech základní barvy markýzy; drobné reklamní logo na prodávaný sortiment může být umístěno jen na volánech slunečníku nebo na převisu markýzy a nelze na ně použít reflexní barvy.

Pravidla č. 5/2018 pro umisťování a provedení restauračních předzahrádek v městském obvodu Poruba

zdroj: poruba.ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. samr :

  Bůh žehnej Porubě.

  Thumb up 30 Thumb down 2
 2. aggu :

  Nechce se mi věřit, že by porubská radnice dostala rozum. V tom bude „háček“ ;)
  Na druhou stranu současné radnici MOaP se to stát nemůže, to je už jasné každému. Ta už 8 let přepočítává centrum na parkovací plochy a furt se nemůže dopočítat. Breinfeldové a Semerákovi bych k oslavě jejich odchodu do Pryč věnoval obal knihy Davida Černého: The F*cking Years – A True Story
  (sorry za patetický výlev)

  Thumb up 14 Thumb down 2
 3. rasta :

  a na ty zelené foliovníky od strejdy redegasta na 17.listopadu se to nevztahuje? To už asi není Poruba…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 4. skelet :

  rasta: v odkazu „Pravidla č.5“ jsou vypsány ulice, kterých se to týká a dokonce i mapa oněch ulic.
  Dále je tam uvedeno, že na úpravu předzahrádek mají někteří až dva roky (a popsáno kdy to tak může nastat)

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.