Regenerace sídliště Šalamouna pokračuje

V loňském roce byla zahájena první etapa regenerace sídliště Šalamouna. Letos projde změnami především ulice Na Široké a pokračovat bude rekonstrukce ulice Dr. Malého.

V rámci této první etapy už byla v roce 2009 provedena rekonstrukce ulice Dr. Malého, a to v úseku od ulice Vítkovická až za křižovatku s ulicí Na Jízdárně, včetně náměstí Jiřího Myrona. V této lokalitě došlo na opravu chodníků a silnic, zastávek MHD, vysázeny byly nové dřeviny a nainstalováno bylo účinnější veřejné osvětlení. Na náměstí vznikla odpočinková plocha s lavičkami a ze dvou stran náměstí bylo vybudováno 26 kolmých parkovacích stání. Na ulici Dr. Malého přibylo 29 podélných stání. Hřiště pro děti do šesti let je ohraničeno palisádami s nízkým oplocením. Povrch hřiště je z jemného říčního písku, ke hraní je možné využít skluzavku s nerezovým pojezdem, dvouramennou houpačku atd.

Právě probíhající etapa se zaměří zejména na ulici Na Široké (od ulice Dr. Malého k ulici Gajdošova), kde se zlepší kvalita chodníků i vozovky, komunikace bude odvodněna a vybudována budou kolmá parkovací stání po obou stranách (navýšení přibližně o padesát parkovacích míst). „Přibude také hřiště pro děti nad šest let, jehož výbava zahrnuje velkou herní sestavu s průlezkami, odpočinkovou síť, plastovou klouzačkou, lezeckou stěnu a šplhací tyč. Dále bude možné využívat zavěšenou houpačku a lavičky. Hřiště získá nízké oplocení z ocelových profilů,“ doplňuje referentka investičního odboru Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dagmar Žižková.

Dále se na ulici Na Široké chystají úpravy veřejného osvětlení (mj. doplnění o tři nové stožáry včetně svítidel) a sadové úpravy. „Některé dřeviny budou vykáceny ze zdravotních nebo stavebních důvodů. Nahradí je výsadba listnatých dřevin, jehličnatých stromů nebo listnatých keřů. Plošně bude v určených místech vysázen tavolník prostřední a rovněž provedeno nové zatravnění,“ upřesňuje Dagmar Žižková.

Pokračovat bude také rekonstrukce ulice Dr. Malého, a to od křižovatky Na Jízdárně až za ulici Šalamounská. Zde budou zrekonstruovány komunikace a chodníky a opraveny zastávky MHD. „Zastávky se budou nacházet naproti sobě a budou odděleny ostrůvkem, čímž se zamezí předjíždění vozidel v úseku zastávek a zvýší se bezpečnost chodců,“ dodává Dagmar Žižková.

Na tuto investiční akci získal náš městský obvod dotaci z ministerstva pro místní rozvoj na regeneraci panelových sídlišť ve výši čtyř milionů korun. Počítá se s tím, že tato etapa bude probíhat do konce září 2010.

zdroj: moap.cz