Regenerace sídliště Hrabůvka, 2. etapa

Obvod Ostrava-Jih vypsal zakázku na Zpracování projektové dokumentace „Regenerace sídliště Hrabůvka, 2. etapa – Prostor před poliklinikou, Ostrava-Hrabůvka“.

Předmětem veřejné zakázky je zpracování projektové dokumentace na vydání územního rozhodnutí, stavebního povolení a dokumentace na realizaci stavby.

Na realizaci tohoto projektu se předpokládá čerpání dotace v rámci programu Regenerace veřejných prostranství na sídlištích, který je vyhlašován Státním fondem rozvoje bydlení ČR.

Cílem záměru je dokončit rekonstrukci celého uličního prostoru kolem budovy polikliniky a vedlejších výškových bytových domů v Hrabůvce v rozsahu dle urbanisticko-architektonické studie veřejného prostoru „Náměstí Ostrava-Jih“. Dle předmětné studie se jedná o dořešení části B, C, D (výkres Řešené území), které navazují na realizovaný projekt Náměstí Ostrava-Jih, veřejný prostor Hrabůvka.

Projekt by měl řešit pěší trasu k hlavnímu vstupu polikliniky a podchodu od již zrekonstruovaného Náměstí Ostrava-jih a respektovat nebo přeložit stávající cyklostezku.

Současně by měl být řešen prostor před vstupem do polikliniky s respektováním již vyprojektované renovace kašny.

Kromě komunikačních tras a prostoru před vstupem by mělo být navrženo zvětšení zelených ploch a výsadba stromů včetně odpočinkových zón před obytnými domy a zrušena plocha pro sportovní využití.

U parkovacích ploch bude řešena jen výměna povrchu a odvodnění bez zásahu do podkladních vrstev a bude respektována DPS podzemních kontejnerů.

zdroj: zakazky.ovajih.cz

Související články


Komentáře

 1. aldik :

  Aha, takže parkování katastrofální, člověk na celém Jihu někdy hledá místo pro auto hodně dlouho a žádné nové místa nebudou? Pěkně na pi(ka)ču..

  Thumb up 8 Thumb down 20
 2. Martin [msstavby.cz] :

  aldik: Povinnosti města/obvodu není zajistit parkování pro každého, kdo si vzpomene.

  Thumb up 15 Thumb down 16
 3. aldik :

  Martin [msstavby.cz]: a kdo psal, že pro každého? Nicméně se vzrůstajícím počtem aut, by měl růst i počet parkovacích stání ;) Palce dolů asi od odpůrců automobilismu :-D Zeleně tu máme dost, proč se tam má rozšiřovat zeleň před domy??

  Thumb up 7 Thumb down 15
 4. Rdm :

  aldik: zrovna v těchto místech zas takový problém s parkováním není

  Rozumím správně tomu, že dlažba nebude navazovat na tu novou hnusnou, co je na „náměstí“, ale bude zcela jiná?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 5. Garaznik :

  Martin [msstavby.cz]:
  Melo by byt v zajmu mesta, aby obyvatele byli spokojensi. K tomu patri treba i to dostupne parkovani.

  Thumb up 13 Thumb down 3
 6. Tom :

  Řekl bych, že s parkováním tam zrovna problém není. Vozil jsem babičku pravidelně na Polikliniku autem a vždy jsem bez problému zaparkoval. Navíc podle plánu se to parkoviště před vchodem rozšíří. A pokud není nějaká extra mimořádná situace tak i to velké parkoviště v zatáčce je v pohodě s volným místem.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 7. David :

  je krása že myslí na auta, aby si odpočinuli a měli kam zaparkovat….
  ale úplně to neodpovídá realitě, místo té slavné kašny od ProjektStudia je tam nějaký vodní prvek… počítali vůbec s tou kašnou? bude tam kolem ní nějaké posezení?
  A hlavně co ty Sochy??! koho proboha?? našich primátorů? Tam klidně mohla být zelená plocha se záhony..
  PS: Ty 2 nové objekty A2 v horní částí budou sloužit k čemu? Nějak mi unikli…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 8. davidb :

  David:
  A2 je to nové infocentrum. Pokud se nepletu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Rdm :

  davidb: nové infocentrum je na nákresu vyznačeno jako „nový objekt + zastávka MHD“, pod tím jsou pak další dva nové objekty, ale já myslím, že ty byly možná v původním návrhu, ale z realizace nakonec vypadly

  David: to byla určitě projektantova rebélie, dát vodní prvek jinam, kašna se v současné době renovuje a víc laviček, než kolik jich je tam teď, bych nečekal :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Fanda :

  Souhlasím s tím, že město není povinno zajistit parkování všem.V případě polikliniky je povinností zajistit parkování zaměstnancům a návštěvníkům ať je to město nebo někdo jiný.Je to v rámci služeb občanům.aldik: Odpovídám na váš dotaz: Zeleně tu máme dost, proč se tam má rozšiřovat zeleň před domy?? Stačí to vysvětlit jednoduše, zeleň a dřeviny zadržují vodu,kterou potřebujeme k životu a produkují kyslík, který dýcháme.Vypada to také více esteticky, když je před domy trávník a dřeviny.Urcite líp než betonová plocha, která v létě ohřívá vzduch.Jestli jste chodil do školy tak to byste měl znát.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 11. O. :

  Mesto fakt nemusi myslet na to, aby jeho obcane mohli zaparkovat. Dulezitejsi nez parkovani je prece umistovat do verejneho prostoru abstraktni umelecke prvky, idealne nejake betonove artefakty, pripadne pokroucene rezave trubky nebo plechy.
  Ja bych teda jako obcan tohoto mesta byl rad, kdyby se pri rekonstrukcich myslelo i na bezpecne a vkusne reseni parkovani (podzemky, mensi parkovaci objekty, apod.) a je to pro mne osobne dulezitejsi nez nejaka plastika, i kdyz ani proti tomu umeni ve verejnem prostoru nic nemam. Je to jenom otazka priorit. A sleduji, co a jak nasi radni resi. Doufam, ze mam na to pravo, a ze mne nejaci hipsteri nebudou lyncovat :D

  Thumb up 6 Thumb down 2
 12. Martin [msstavby.cz] :

  aldik: Protože každý jako ty by si mohl stěžovat, že chce více parkovacích míst.

  Obvod, město opravdu nemá povinnost budovat za veřejné peníze parkovací stání pro soukromé subjekty. Pokud by to tak bylo, z legislativy stavebního práva by vypadl požadavek na zajištění normou požadovaného počtu parkovacích stání, který se žádá po stavebníkovi. Že město za veřejné peníze jako takový zvyk. Kdysi veřejné správě patřily jak bytové domy, tak veřejný prostor kolem nich. Po roce 1989 se ve většině případů privatizovaly domy a jednotlivé bytové jednotky. Veřejný prostor však kolem domů však stále zůstal ve správě města.

  Je čistě na vedení místní samosprávy, jak se k revitalizaci sídlišť a z toho plynoucího počtu parkovacích stání postaví. Buď to někdo vezme od podlahy, parkování vymístí do zpoplatněného parkovacího domu a zbytek veřejného prostoru bude kvalitním veřejným prostorem, který nebude přehřátý, plný zeleně. A nebo se revitalizace budou pořád realizovat tak, jak to je nyní. Tedy neustálé rozšiřování parkovacích stání a výměna asfaltu a staré dlažby za zámkovku.

  A úplně nejvíce by pomohlo, kdyby si část Hrabůvky a Dubiny „netahala práci domů“, respektive kdyby od kostela v Hrabůvce, po Orfu na Dubině nebyla ulice Horní a Dr.Martínka lemována dodávkami.

  David: Podklad pro veřejnou zakázku – vypracování projektové dokumentace – vychází ze studie zpracované pro danou lokalitu. V projektové přípravě náměstí Ostrava-Jih, se o tebou zmiňované objekty upustilo.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 13. balde :

  Martin [msstavby.cz]: problém je že Ova-Jih blukje i to že by si občani na sídlištích jako Dubina, Vyškovice atd. na své náklady vybudovali parkovací stání. Odůvodnění je takové že jsou líní a chtějí parkovat před vchodem :D, kdyby byla radnice co k čemu tak to lidem povolí a dá do podmínek že tam musí dát zatravňovací dlažbu a vytipuje místa kde to povolí, kde to ničemu nevadí a všichni budou happy, a skončí situace kdy to je o smrt projíždět zatáčky na sídlišti, natož když má projet sanitka nebo hasiči

  Thumb up 3 Thumb down 2
 14. VU :

  balde: Dovoli se jednomu a bude chtit kazdy. Hlavne problem je v tom, ze se stejne najde nejaky vykuk, ktery se bude i pres jakekoli podminky ohnout pravidla a mohl parkovat opravdu primo pred vchodem a jeste lepe pred prahem bytu. Vyjimky a ustupky jsou tak ve vysledku spis cesta do pekel

  Thumb up 4 Thumb down 2
 15. acdlcia [msstavby.cz] :

  aldik:
  1. podívejte se na letecký snímek a na tuto vizualizaci a zjistíte že je tam razantní navýšení počtu parkovacích míst.
  2. celý tento návrh je však nesmysl třeba parkoviště Klegova bylo předěláno loni takže ho určitě předělávat nebudou …

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. pomsta Jouzovy :

  a) Žehrat zrovna v tomto místě na nedostatek parkovacích ploch, když je o 100 metrů dál „parkoviště jako kráva“ podél Dr.Martínka, se mi jeví jako průhledný trolling
  b) a za trolla budu teď zase já: cituji „a zrušena plocha pro sportovní využití.“

  Takže – hřiště u škol Lukášova/Klegova – oploceno= zrušeno. Hřiště za Dr.M 37/39 zrušeno – momentálně revitalizováno na central park. Plocha s basketbalovým košem vedle Polikliniky – zrušíme.

  Hlavně, že máme vládního zmocněnce pro sport.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 17. Crazym :

  pomsta Jouzovy: Hihi, snad nechceš zpochybňovat lukrativní vedlejšák pro hokejku :DD Já stále nepřišel na to, co z toho je vlastně ten vedlejšák, jestli sněmovna nebo ten úřad, protože obojí je královsky placené a ani jedno z toho nemůže být děláno na plno, leda že by dřel jak Nagyová pro Nečase 24/7 :-) Tak doufejme, že trochu z toho medailového odlesku od hokejky dopadlo na ANO ve správném úhlu aby ho jeho voliči měli dobře nasvíceného :DD Andrej to PR umí a zbytek je kampaň a účelovka :-)

  Thumb up 0 Thumb down 5
 18. koudy :

  Ježiš to je těmi parkovacími místy teda proseté. Auvajs

  Thumb up 4 Thumb down 2
 19. Rdm :

  Dneska začali pracovat na 1. etapě – rekonstrukci ulice Dr. Lukášové, tak pozor kdybyste měli v úmyslu tam parkovat :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.