RD na Čeladné

Fotografie a popis novostavby rodinného domu na Čeladné.

Autor: Master Design s.r.o. | Martin Náhlovský, Michal Janáč, Jan Jadrníček

Pozemek
Parcela se nachází ve velmi atraktivní části Beskyd v Obci Čeladná, která je zasazená do údolí ze všech stran lemovaného horami. Většina pozemků v této lokalitě vyniká dobrými výhledy na okolní kopce a nejinak je tomu i našem případě. Velkou devízou tohoto pozemku je navíc lemování lesem, které dává parcele jisté soukromí. Jižní strana parcely navazuje na komunikaci a je tak docela exponována, nicméně díky místnímu charakteru komunikace zde nedochází k rušení soukromí. Parcela je rovinatá a nabízí tak neomezené vyžití na zahradě, která má nadstandardní výměru.

Koncept domu
Zadáním klienta byla moderní vilka, kde dominantní bude velké prosklení se stíněním pomocí předsazených střech. Vlastní tvar domu je koncipován velmi ostře, nicméně svým obrysem má evokovat horský reliéf v pozadí. Dominuje zde zmíněné velké prosklení spodního patra, které výrazně propojuje dům s terasou. Materiíálově je bílá omítka doplněna kamenným obkladem a šedou omítkou. 
Přízemí domu je vyhrazeno denní zóně s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní, technickému zázemí, pracovně, která se nachází v severní části domu a prostorné garáži.
Přes schodiště, které je jakýmsi centem domu se dostaneme do horního patra, kde jsou dětské pokoje, ložnice s vlastní šatnou a koupelna. Dětské pokoje jsou umístěny směrem na jih, zatímco ložnice s vlastní střešní terasou se kloní k východu za ranním sluncem.

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  To si tu dělají nějací architekti reklamu, nebo se tohle opravdu někomu líbí? Vůbec to nezapadá do okolní krajiny a celkem to narušuje její skoro valašský ráz.

  Thumb up 8 Thumb down 21
 2. Luděk :

  Mě se to taky nelíbí, nebo spíše není to můj šálek kávy, ale přesto mi toto přijde jako kvalitní architektura. To, že se staví na Valašsku, přece ještě neznamená, že se všude budou stavět chaloupky á la Jurkovič.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 3. Jája :

  Michal: To děláte špatně tady, musíte chválit, obdivovat, jinak se tu na Vás sesypou mínusy :-D.

  Thumb up 5 Thumb down 11
 4. Jája :

  Luděk: To je otázka vkusu. Jestli Vám to přijde jako kvalitní architektura budíž, každému se líbí něco jiného. Pro někoho možná přijatelné, ale v jiném prostředí nebo s jinak pojatým pozemkem.
  Bílá, šedá, trochu kamene, plochá střecha a hlavně velká garáž. Pevně věřím, že se později objeví i nějaká ta varianta neprůhledného plotu nebo zdi. Takže někdy je to spíš až nudné a neveselé.
  Dneska se staví stylem, že kdo na to nemá, je se sousedem na pozemku, kde by kdysi byl jeden barák a kdo na to má, je na pozemku, kde by byly kdysi baráky tři. Nějaký ten nepůvodní strom, nepůvodní keř v mulči nebo v kačírku, hlavně trávník vyholený až na hlínu bez známky života a široký dlážděný příjezd, že by u domu mohli parkovat boeing.
  Proč zabírat lány, když i jak ten člověk s malým pozemkem tak s tím velkým na údržbu nemá čas a dělají pro přírodu medvědí službu?
  Přitom každý by chtěl dneska chránit přírodu, ale u baráku si udělá umělou pustinu. U baráku, kde by se u lesa pod horami klidně pásla lesní zvěř.
  Opravdu nevím, co by měl člověk na tom obdivovat.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 5. Thunderbird :

  Zajímavá dlažba použitá na vjezd. Nevíte, co to je? To asi nebude zamkovka, no ni?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Rado :

  Mě se to líbí, svěží architektura a v Čeladné už je to jaksi jedno. Ta o svůj punc podhorské vesnice přišla už dávno. Spíše bych uvítal, aby se jednou takové domy, možná i čtvrti postavily v Ostravě, protože tady nic takového není, resp. chybí to tady jako sůl.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 7. thvari :

  Hm, tak ja budu tentokrat mirne kriticky. Na Celadnou dobre. Ne, ted vazne, prijde mi to jako moderni standard, ale nevidim v tom nic zajimaveho, vystredniho, architektonicky hodnotneho, proste regulerni moderni rodinny dum, jakych se dneska po Cesku stavi desitky. Cekal bych vetsi odvahu. A asi nejvic se mi subjektivne nelibi urcita bytelnost toho domu, neni to vizualne odlehcene, vsechno vypada, ze to ma prehnanou tloustku, zvlast ten bily vrch, co tvori balkony a ten dum z meho pohledu dost prazvlastne ramuje.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 8. tom :

  Michal: Michal: Proč hned tak ostrá slova o reklamě? Třeba se to někomu líbí? Nebo jiný vkus než ten Váš se nepřipouští? Osobně si umím představit lehčí variantu tohoto domu, na druhé straně je architektonická kvalita většiny domů v Beskydech, a nejen tam, o několik tříd horší.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 9. Crazym :

  Škoda, že není foto i z druhé strany. Nevypadá to nejhůře a asi se v tom bude dobře bydlet + poloha + velký pozemek ale vždy mě pobaví ty archikecy, třeba co všechno můžou evokovat kostky a kvádry vržené pod hory na krásně kultivovaný pozemek u lesa :DD

  Thumb up 2 Thumb down 1
 10. Jp :

  V tomhle bych souhlasil s Jájou, lidé se stěhují z měst na “čerstvý vzduch” a pak všichni dojíždí do měst autem, ty domy (a zahrady) jsou dost často jako pěst na oko. A otázkou je, co s těmi vilkami bude až skončí “mánie” suburbanizace…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. Crazym :

  Tak jsem byl zase zvědavý a trochu dráždil strejdu Googla abych o tom baráku našel víc info a druhou stranu a on to rybář u golfového hřiště s 251 metry na 5+kk :DD Tak už je mi to skoro jasné :-)https://www.master-design.cz/projekty/moderni-rodinne-domy/luxusni-domy-vily/luxusni-nizkoenergeticky-dum-s-bilou-omitkou-a-kamennym-obkladem
  Jinak to studio toho má na svědomí hafo a kolikrát se fakt nedrží u zdi :-) https://www.master-design.cz/projekty/moderni-rodinne-domy a s přibývajícími lety a praxí získávají čím dál tím více movitější klientelu na kterou se zcela evidentně zaměřují, dalo mi dost práce najít něco malého na co bych dosáhl :-) https://www.master-design.cz/projekty/moderni-rodinne-domy/drevostavby/maly-bungalov-pro-samotny-par-markvartovice Neznáte nějaké „nízkoprahové“ architekty? :DD

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Infoš :

  Tak on ten koncept ploché střechy do horské, či podhorské oblasti je trochu mimo… Jsou nějaká nepsaná pravidla pro navrhování, střechy v těchto oblastech by měly být šikmé, s větším sklonem, zejména kvůli sněhu a proto se tak historicky navrhovaly. Z této, původně praktičnosti, se průběhem staletí stala tradice podhorské a horské architektury a pokud si někdo chce hrát na architekta, měl by nejdříve pochopit, co to architektura znamená a měl by vsadit asi nejprve na nejzákladnější spojení – stavba a její okolí. Má kritika nemíří na stavbu jako takovou, ale na to, že tato stavba by byla skvělá do Ostravy, ne ale na Čeladnou. A argument, že takových už na Čeladné pár stojí a proto tato zapadne opravdu neobstojí. Úplně stejně bychom mohli říct, že na Fifejdách je už hodně hnusně barevných paneláků a proto tam můžeme dát další hnusnou fasádu… Jinak naprosto nezaujatě musím říct že obecně se mi architektura MD líbí, jen by bylo občas fajn zkusit nepřestřelit. PS.: Když jsem byl u autorizační komise na ČKAIT, tak jsme se v diskuzi s komisí dostali k tomu, že za plochou střechu v podhorské oblasti v obhajovaném projektu se vyhazuje od autorizační zkoušky ;)

  Thumb up 14 Thumb down 1
 13. Lukáš :

  Já myslel, že je to zdravotní středisko. Zubař, gynekologie, apod. Nic no, škoda.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 14. Michal :

  Na zahradního architekta nezbylo? Pěkný dům, odpudivá zahrada.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Během zimního období se dělají v našich podmínkách okrasné úpravy zahrad nejlépe…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 16. Crazym :

  Tvl, on je přihlášen do České ceny za architekturu? No to mě po.er :-) Tak alespoň tam je více fotek včetně nějakých interiérů https://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2019/novostavba-rodinneho-domu-celadna/ :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.