Rekonstrukce zámků na Bruntálsku

Ještě letos by se měly začít opravovat zámky v Linhartovech a Slezských Rudolticích na Bruntálsku. Rekonstrukce tam vyjdou na desítky milionů korun.

Linhartovského kastelána čeká náročná sezóna. Zámek se má opravovat po částech, takže je potřeba naplánovat program tak, aby si akce a výstavy nepřekážely s plánovanými pracemi. Rekonstrukce bude stát asi 35 milionů korun. Náklady má pokrýt evropská dotace.
„Okna byla v roce 1970 natřena ruským lakem na lodě, podle toho taky vypadá jejich stav. Budou tady kastlíková okna,“ říká kastelán Jaroslav Hrubý. Pryč přijde také stávající podlaha, kterou nahradí vrstva desek. V devíti místnostech se také budou dělat stropy a v celém zámku se budou dávat nové dveře.


„Původně to byla tvrz. Hned po válce se zámek zkonfiskoval a začátkem sedmdesátých let začaly postupné opravy zámku, ale jen takovým tím nejhrubším způsobem, protože se z toho stal sklad léčiv a zdravotnického zásobování. Ale nadále chátral zvenčí i zevnitř až do roku 2001, kdy byl zámek za symbolickou korunu převeden na Město Albrechtice,“ připomíná neslavnou historii kastelán.
Podobné opravy jako v Linhartovech chystají i v nedalekých Slezských Rudolticích. Tam vyjdou na asi 13 milionů korun. „Za provozu se bude dělat nejprve severní křídlo, pak mimo sezónu jižní křídlo. A takhle se bude postupovat. Ten mobiliář se musí balit a zase vybalit,“ říká kastelán Tomáš Zemba.
Oba zámky se budou renovovat postupně a návštěvníkům tak zůstanou přístupné.

Zámek Linhartovy

zdroj: ct24.cz

Zámek Slezské Rudoltice:

zdroj: geocaching.com

zdroj: rozhlas.cz

Související články


1 komentář

  1. Pavel :

    Oba zámky jsem navštívil a jejich rekonstrukce bude sisyfovské dílo. Devastace v dobách bolševika byla strašná, i když chátrání začalo už po rozpadu Rakouska. Např. v Rudolticích byly všechny parketové podlahy nahrazeny litým cementem a většina dveří včetně zárubní odstraněna – vše jen proto, aby místnostmi mohly volně projíždět manipulační vozíky (byl tam nějaký sklad). Obce jsou chudé a dotace od státu vzhledem k zanedbanosti zdaleka nestačí. Tyhle zámky neměly to štěstí, aby mohly být restituovány – přes Benešovy dekrety tady vlak nepojede. Klobouk dolů před všemi místními nadšenci, kteří památky zachraňují ve volném čase a většinou na vlastní náklady.

    Thumb up 15 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.