RD Hrabová

První dům co začali stavět trochu dříve je již dokončen na druhém zatím zateplují a třetí se dokončení blíží.

Související články


Komentáře

 1. Winter :

  Za totace by to nebylo ani na garáž.

  Thumb up 3 Thumb down 12
 2. Tom :

  Winter: Mi rodiče postavili za totáče dvougenerační dům, kde teď bydlí 2 osoby,takových domů je okolo plno. Takže pokud bych chtěl domek, rozhodně menší a ekonomicky výhodnější. O totalitní domky asi nikdo moc nestojí.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 3. Honza :

  Tom: Problém je v tom, že si mnoho lidí dnes větší dům nemůže dovolit, přestože by chtělo. V západních zemích je celkem běžným měřítkem úspěšnosti velikost domu. U nás si ale všichni staví domy menší než byt. To přece není normální.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 4. thvari :

  Honza: otázka je, jestli je to priorita. dneska jsou mnozí lidi i v 35 singl a žijí v centru, kdežto stavba domu vás většinou donutí se vystěhovat dál za město, uvázat se na to místo na 25 let hypotékou a nejlépe mít rodinu, protože sám člověk do RD bydlet nepůjde. dvougenerační domy jsou pasé a málokde v Evropě staví lidé obrovské domy, většinou se udělá nějaký rozumný kompromis

  Thumb up 9 Thumb down 0
 5. Pavel :

  Za totáče jste potřebovali uhelnu, velkou prádelnu kvůli sušení prádla, dílnu s ponkem, protože polovina věcí byla dodo a druhou polovinu si musel člověk ukutit a garáž, protože škodárna blbě topila. Jinak samotné byty v těch velkých rodinných kostkách byly 3+1 nebo 4+1. Nebylo to reálně větší než dnes.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 6. Honza :

  https://entranze.enerdata.net/
  Jako podklad pro mou argumentaci přidávám odkaz na porovnání mezi státy EU. V roce 2008 jsme byli asi 8. nejhorší zemí v EU podle rozlohy obytného prostoru na člověka. Když vyrazíte do Polska, Slovenska, Rakouska, všude uvidíte novostavby větší než u nás. Předpokládám, že se teda naše pořadí bude ještě snižovat. Ať chcete nebo ne, velikost pokojů a respektive domů je jistá známka prosperity a životního standardu. Nevidím rád, že si u nás čtyřčlenná rodina staví dům s dispozicí 3+kk. A nerad bych se dožil doby, kdy průměrný Polák bude mít dvakrát větší prostorv domě než průměrný Čech (jako to mají třeba Dánové).

  Thumb up 8 Thumb down 6
 7. Crazym :

  Honza: Bože, Tvoje starosti a Rotchildovy peníze… :-)

  Thumb up 7 Thumb down 5
 8. Honza :

  Crazym: Tak potom ta debata asi nemá smysl že…

  Thumb up 4 Thumb down 7
 9. thvari :

  Honza: dobrá, ale kam tím míříš/míříte? že bychom měli stavět větší domy? že jsme chudí příbuzní? že bychom měli transformovat ekonomiku Česka? nebo to bylo jenom na Ostravu, že zde stavíme příliš malé dommy?

  Thumb up 7 Thumb down 1
 10. David :

  Nějak postrádám logiku celého příspěvku natož debaty… Příspěvek věnující se třem šedých domečků v Hrabové, já nevím jestli si už autoři dělají srandu. Staví se 3 rodinné domky v Hrabové a vy o tom informujete jak kdyby se tam měl stěhoval Donald Trump, Bill Gates a Jeff Bezos a měli sebou přitáhnout další milionové investice. Asi bych se vážně zamyslel jaké stavby o jakém významu je na těchto stránkách potřeba informovat. Už jen opravdu chybí pomalu zveřejňovat výměnu oken a zateplení trafostanic po Ostravsku ne-li někde v Proskovicích. Asi jde o to ukázat jaký je enormní stavební boom v Ostravě nebo už nevím, ale to pak už zveřejňujte podrobně info o výstavbě všech rodinných domů v Ostravě. Ale vážně by mě zajímalo jak autora napadlo vybrat zrovna tyhle domy a čekat že budou všichni žasnout ať už nápadem postavit 3 RD, nebo tou barevností nebo fakt nevím čím….
  Tenhle projekt nijak neovlivní život Ostraváků, nepozvedne kulturu, turistiku dané lokality, atraktivnost také ne.

  PS: Když už se mám vyjádřit k těm domům, tak si nedovedu představit že tam přijede někdo kdo to nezná a bude hledat nový šedý dům… jsou 3 stejné, aspoň nějaký nápad je trošku odlišit ne každý chce hledat na fasádě číslo popisné.

  Thumb up 16 Thumb down 20
 11. acdlcia [msstavby.cz] :

  David: Je to web věnující se stavbám. Věnujeme se stavbám velkým i malým. Podívejte se do historie článků věnujících se této stavbě a zjistíte že první fotky nám zaslal čtenář a my tady na čtenáře nekašleme a jejich podněty zveřejňujeme. Je možné že sami by jsme takové výstavbě nevěnovali pozornost ale když už je řečeno A tak řekněme i B a dotáhněme to do konce. Jezdím občas kolem tak to blejsknu ať je vidět nějaký vývoj. Navíc kdo je tady od toho aby rozhodoval která stavba má právo být tady a která ne.

  PS: Jestli mezi těmi domy nevidíte rozdíl tak je asi něco špatně ale určitě ne na jejich ani naší straně. Hlavně ten prostřední je dost odlišný.

  Thumb up 25 Thumb down 0
 12. Honza :

  thvari: Jenom oponuji tomu obecně přijatému pocitu, že stavět malé domy je v pořádku. Za mě to v pořádku není a proto se to snažím i porovnat s ostatními státy.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 13. MM :

  Honza: Nemyslím si, že by na tom byla ČR tak špatně. Podívejte se kdo si vlastně dům staví nebo kupuje. U nás si to může dovolit v podstatě kdokoli. Pokud máte od rodičů pozemek, můžete svépomocí postavit. Na Západě jsou ceny pozemků, práce a všeho úplně jinde. Tam si domy nestaví nižší střední třída. Logicky pokud si staví dům doktor nebo manažer, ten dům bude mít jiné parametry, ale to platí i u nás. Pokud máte novostavbu s podlahovou plochou okolo 120 m2 tak si není opravdu na co stěžovat.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. Klára :

  Honza: Honza: Hlavně si myslím, že český problém je snaha setrvat celý život v jednom. Velký dům potřebuji cca. 15-20 let, od narození děti do jejich odchodu na VŠ/vypuštění do života. Pak už následuje downsizing – menší dům a ještě menší dům. A pak třeba i komfortní 2+1 s terasou. A nakonec třeba 1+1 s širokými futry a koupelnou pro zdatného vozíčkáře.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 15. Rado :

  MM: Dům o 120 m2 máte žalostně málo. Ano, oproti bytu je to změna k lepšímu, nicméně aby mělo RD smysl vůbec stavět, tak 160 m2 je minimum. Sám bydlím v RD a od domu jaksi očekáváte prostor, vzdušnost, že cokoliv, co si koupíte, máte kam dát. A pak i to, že když vás štve žena nebo děcka, že ji/je celý den neuvidíte :-) Což v malém domě nehrozí.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 16. MM :

  Rado: Podlahová plocha 120 m2 je v pořádku a musí stačit. Pro 4+kk je to ideální. Celková zastavěná okolo 160 m2 a není co řešit. Máte dostatek prostoru pro žití i skladování věcí a podobně. Vše je to ovšem o ceně. Je rozdíl dát za dům 4,5 nebo 6 milionů. Přání jsou jedna věc, možnosti druhá.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 17. Winter :

  Nebo si můžete postavit tiny house, dát to na instáč a být 3 roky hip af. Dokud se neotlučete o poličky.

  Fakt: průměrná plocha na jednoho obyvatele nájemního nebo vlastního bydlení v té lepší Evropě, je cca 44.6m.2. V Česku 28.7m2
  Fakt: sociální byt ve francii je cokoliv do 120m2
  Fakt: 120m2 čtverečních stačí na dům 4+kk – pokud máte vedle garáž, kůlnu na sekačku, což je dodatečná investice kolem 1 milionu navíc. Kdo tvrdí opak, lže.

  Ano, na západě se nestaví, protože – překvapení – lidé si zde mohou dovolit platit nájem. A to třebas i z důchodu. V ČR je stavba vlastního domu poslední zoufalou aspirací střední třídy snažící se zabezpečit na dobu, až vypadnou z produkčního řetězce. A podle toho to vypadá.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 18. davidb :

  Winter:
  S tím souhlasím.
  Když jsou na seznamu nebo idnesu ukazovány novostavby (jakéhokoli typu), tak se většinou dívám kam bych dal naše věci.
  Teď co se odstehoval syn to je:
  – 3x kolo, 3x lyže + boty, 3x běžky, stan + vybavení na kempování, další sportovní věci (rakety, nafukovací člun (typ Zeman), apod)
  – komplet zimní vybavení (bundy, kalhoty, boty)
  – sekačka, kolečko, komplet nářadí atd.
  Ano máme pod domem sklep a garáž a ještě garáž s nářaďovnou za domem.
  A taky vím, že některé věci se teď řeší půjčovnou, nebo uskladněním v pneuservisu či skladu).

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.