Radvanice a Bartovice mění bývalé koupaliště

Ostravský obvod Radvanice a Bartovice čistí a upravuje areál bývalého koupaliště. Chce ho přestavět na lesopark s hřišti, in-line dráhou a dalšími atrakcemi. Podle pamětníků to bylo nejhezčí koupaliště v Ostravě. Fungovalo od roku 1971, v polovině osmdesátých let tam ale začal praskat betonový bazén, ze kterého se ztrácela voda. Posledních 20 let to byla hlavně skládka různého odpadu.

Bývalé koupaliště nám ukazuje Aleš Boháč, místostarosta Ostravy-Radvanic a Bartovic (SNK). „Vcházíme k areálu z pohledu bývalé restaurace. Vidíme tady poměrně vzrostlé buky, nádheré stromy. Jsou vidět některé cestičky, které jsme postupně odkryli. Jedna z nich byla schovaná pod sedmimetrovou vrstvou návozu, odpadu, který tady někdo přivezl,“ upozorňuje místostarosta. Areál, který se za léta změnil v až třicetimetrový kopec, se pozvolna mění. Došlo k proklestění náletových dřevin, práce začaly v červnu. Do budoucna se počítá s cyklostezkou, cestičkami k rekreaci a měla by tudy vést také in-line dráha.

„Momentálně probíhá dendrologický průzkum a navrhování celého parku. Na dně bazénu, které už je odkryto, bude gro celého sportoviště – to znamená fotbalové multifunkční hřiště, basketbalové hřiště, prolézačky, houpačky, skluzavky. Protáhne se až do lesa, aby bylo spojeno s přírodou,“ nastiňuje plány místostarosta.

Ostravský obvod také shání staré fotografie areálu. „Chceme tady udělat takové tabule, na kterých bude připomínka toho, jak to koupaliště fungovalo. Je tady kolem toho spousta příběhů. Lidé se tady chodí dívat a vzpomínají. Ty příběhy tady jsou,“ dodává. Boháč.

Na koupaliště vzpomíná například důchodce pan Jaroslav. „Jsem neplavec, ale chodil jsem tu s rodiči na pivo. Bylo tu pěkné posezení, pěkné stromy. Škoda, že už to tu není,“ vzpomíná.

S pomocí města chce obvod příští rok dokončit první dvě etapy lesoparku. Vše bude záležet na tom, jestli získá další dotace.

zdroj text: rozhlas.cz
zdroj foto: zapomenuto.cz

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Absolutně bez výhrad – opravdu to bylo to nejkrásnější koupaliště v blízkém i širokém okolí. Bohužel, ten hnědočech, který zprivatizoval Bartovice, Hulváky i Radvanice, ze všech tří koupališť nadělal skládky. Ztrátu Hulvák a Radvanic v Ostravě nic nenahradí. Také výsledek listopadového „sametu“…

  Thumb up 6 Thumb down 7
 2. mopetr :

  Omyl. V éře tohoto koupaliště, které vždy vynikalo kalnou vodou, bylo nejkulturnější koupaliště v Ostravě Bartovicích. Voda se tam vždy třpytila čirostí, tráva udržovaná, občerstvení v pohodě. Mělo pouze jednu vadu. Voda byla velmi studená-což byla daň za onu čirost.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 3. zuza :

  …úplně skvělé koupaliště, ač jsme byli, jako rodina až z Poruby, jezdili jsme tam velmi často, někdy i každý víkend….
  zuza

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.