Komentáře

 1. Martin z Ostravy :

  Zase další sklad. Ach jo.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 2. Ostravan :

  Proč není využita jedna z hal ve Vagónce, která se nachází kousek vedle? To jsou všechny haly (bývalé) vagónky plně využity?

  Thumb up 9 Thumb down 4
 3. Petr1 :

  Další zábor kvalitní orné půdy v okolí (Mošnov, Bravantice)

  Thumb up 5 Thumb down 4
 4. thvari :

  tak možná je načase dělat z brownfieldů zase ornou půdu…

  Thumb up 4 Thumb down 3
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Ostravan: Kdyby nějakou halu v areálu Vagonky investor vlastnil. Dispozičně by vyhovovala, nebo rekonstrukce by vyšla finančně výhodně. A celkové náklady by byly nižší než výstavba haly nové, tak by to tak udělal.

  Navíc je tam počítáno s velkou dopravní zátěží nákladními automobily, které by musely jezdit přes Butovice.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 6. MareK :

  Martin [msstavby.cz]: njn, jenže pak je v intravilánu spousta nevyužitých brownfieldů a zároveň se zabírá orná půda. A teď, co je lepší? Co je ekonomicky/procesně/vlastnicky schůdnější je jasné, tak jako v čem ekologie a veřejný zájem dostává na prdel…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 7. aggu :

  Petr1: Ty půdy u Studénky mají bonitu ve 3. třídě – slovo „kvalitní“ asi nebude to pravé, spíš průměrné. Pro výstavbu se použít dají – za předpokladu dodržení legislativy o nakládání s ornou půdou, což investor ví na 101% ;) Půda se nezničí – využije se na místě, nebo se přemístí jinde. V čem dostává ekologie na p*del?
  Achjování nad logistickými halami mě vždycky dojímá – hlavně když vidím plný Globus nebo Kaufland. Zrušme nákupní centra, nebudou haly.
  Investor staví tam, kde mu pozemek říká pane. Investor se zajímá, jestli hala z 19/20. století vyhoví nárokům na halu z 21. století. A o bambilion dalších věcí. Za předpokladu, že veřejným zájmem není dle tebe zastavovat ornou půdu, tak jsi právě zastavil civilizační vývoj, protože každý jeden dům byl (logicky) postaven na půdě. Důležité je dodržovat zákony a vyhlášky o ochraně půdy, chránit nejkvalitnější 1 a 2. třídu, rozumně na půdě hospodařit a nehysterčit ;)

  Thumb up 7 Thumb down 3
 8. MareK :

  aggu: dlouhý příspěvek a přitom stačila ta poslední věta…
  Já se nestavím proti rozvoji, ale ten rozvoj má být rozumný a ne jako viz. v Ostravě (PZ Hrabová, logistické centrum při výpadovce na Bílovec) místo toho, aby se využily brownfieldy (Hrušov, Přednádraží aj.). Ovšem dokud bude výhodnější postavit halu na zelené louce než revitalizovat už jednou použité území, tak to bude jen smutný pohled.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 9. aggu :

  MareK: Problém je v tom, že heslo „Využívejme brownfieldy!“ se hodí tak maximálně do novin. V realitě je to vždy obtížně realizovatelný úkol. Za předpokladu respektu soukromého majetku, a vzhledem k neschopnosti a neochotě státu vypořádat se ekologickými zátěžemi. Protože většina těchto pozemků jsou pozemky komunistických fabrik, které má stát na svých bedrech, protože původce znečištění je „neznámý“.
  Pro investora bude většinou vždy výhodnější stavět na „greenfieldu“. Logicky.
  Pokud je veřejný zájem stavět na brownfieldech, OK. Pak by ale stát a jeho občané měli přestat mávat ekologickými transparenty a žvanit na internetech, vzít část daní a alokovat je na sanace a přípravu brownfieldů pro následnou výstavbu. Pokud to bude pro investory bez rizik, nebude důvod tyto území nevyužívat, stát se zbaví rizikových míst, něco se mu vrátí do kapsy a bude moci zavést větší restrikce na zábory půdy.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 10. MareK :

  aggu: ano, s tím souhlasím. Jenže jak to provést? V současných podmínkách takřka nezrealizovazelné…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. aggu :

  MareK: Asi ano. Už vzhledem k tomu, že v Praze „stát“ „našel“ skoro 2000 kontaminovaných lokalit a v Ostravě 5x méně. Ne všechny jsou typické brownfieldy, ale člověk by to čekal opačně, že ;) Stát na řešení nemá, resp. už nemá peníze, a pokud se čas od času najdou, tak v Česku máme mezi městy pořadník, že ano…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 12. Martin z Ostravy :

  Šlo by to i cestou, přenesení zátěže s likvidací starých areálů na soukromého investora. Muselo by ale výrazně zdražit vyjmutí půdy ze zemědělského půdního fondu právě pro průmyslové areály a to tak, že by se už vyplatilo revitalizovat nějaký starý areál.
  Bohužel lobby zejména velkých firem jako např. CPI, CTPark apod. je velmi silné, takže to nehrozí.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 13. aggu :

  Martin z Ostravy: To je trochu divný přístup, ne? ;) Proč bych měl platit při koupi nemovitosti za škody, které jsem nezpůsobil, za někoho kdo se zavázal, že je napraví?
  Stát se při privatizaci zavázal, že tyto zátěže odstraní. Za 30 let nevyřešil ani 10% lokalit.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 14. Rado :

  Brownfield je jen mantra a prázdné slovo. A Ostrava vysloveně trpí na to, že řeší ty ekologické, které stojí mraky peněz, přičemž za stejné peníze mohla vyřešit dalších pět, deset lokalit velkých lokalit, kde mohly stát haly a v případě nějakých areálů, kde by šlo jen o demolice, mohlo být vyřešeno mnohem víc. Jenže stát taky nikdy nevěděl, co za ty staré hujdy, barabizny a pozemky chtít. Resp. věděl, že ta ty komplikace chce tržní cenu jako za problémy nezatížený pozemek, což nedává logiku, a proto je jednodušší stavět na zelené louce.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 15. Martin z Ostravy :

  aggu:
  No, ale jaký je tlak na stát aby to řešil, když je lepší a levnější halu vyšvihnout na zelené louce? Žádný.
  Je proto třeba tu zátěž přenést na soukromníka a ať on stát tlačí do likvidace. Takže nikoliv, že to bude celé sanovat on, ale ať na to skrze svůj investiční zájem tlačí, třeba to i (částečně) sanuje a vymáhá to po státu. Spolehát, že to stát sám od sebe udělá, protože zákon, je liché.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 16. adamous :

  Martin z Ostravy: Na tyhle veci mne dava nejvetsi smysl vyuzit EU dotace, jako treba program POHO.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Martin z Ostravy :

  Takže pokud to lze dotovat (nenašel jsem co je POHO), tak je to co jsem psal, „ať na to skrze svůj investiční zájem tlačí, třeba to i (částečně) sanuje a vymáhá to po státu“, kdy to „vymůže“ skrze dotaci. Prvotní impuls jde ale od soukromého investora.
  Každopádně nemám pocit, že by to byl nějaký velký fenomén, pár starých továren a průmyslových ploch se využilo, ale více se zastavělo a stále zastavuje orné půdy.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 18. šlonzok :

  Martin z Ostravy: Zřejmě bylo myšleno toto: https://www.poho2030.cz/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Martin z Ostravy :

  Díky. Zajímavé, tak snad to neskončí jen u líbivých webovek. No doufám, že ve Studénce proti skladu zabojují, ale divil bych se. Většině je to jedno.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 20. hala :

  tam se stejne nic nepestuje a aspon budou mit lide ve Studence praci kdyz ani do blbeho Mosnova a okolnich medtecek nic nejezdi.uz kdysi tam mela stat fabrika na autobusy

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.