Proměny Ostravy #41

Pohled na budovu bývalé Hornické školy v Moravské Ostravě. Dnes zde sídlí Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky („Kratochvílka“).

1910-1918
promeny ostravy

2011promeny ostravy

zdroj: google.com / earchiv.ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. aleš.m. :

  Tak to je velice zajímavé foto a je to markantní rozdíl s druhou fotkou, jak se nábřeží zaplňovalo novými stavbami. Nevím, jestli je to jen můj dojem, ale Ostravice na první fotce je buď rozvodněná nebo měla kdysi větší průtok? A taky mi přijde průzračnější a čistější než ta kalná voda na 2.fotu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Dan :

  aleš.m.: To první je kresba, ne fotka. :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. aggu :

  řeka a kanál

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Sanju :

  aleš.m.: Že by důsledek stavby přehrady? Ale možná se pletu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. centos :

  Ha, moje bývalá škola. To bylo ještě předtím, než byla za války v místech dnešních šaten márnice.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. aleš.m. :

  Dan:

  :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Hroch :

  Jo, je to kresba. Nicméně, zde je jedna fotografie: http://goo.gl/VUhIe
  Z ní lze podle mého soudit, že koryto řeky bylo někdy později prohloubeno – asi proto, aby se zamezilo výlevu řeky při povodních. Jistý si tím ale samozřejmě nejsem, chtělo by to ověřit v nějaké historiografické knize o Ostravě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hroch :

  Parádní srovnání poskytují tyto dvě fotografie: 1900 – 1912: http://goo.gl/vtqHt
  1972: http://goo.gl/kPha1

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Hroch :

  Takže k těm úpravám opravdu došlo, a jak jsem předpokládal, jednalo se o protipovodňové opatření: „Promítneme-li tento vývoj až do dnešní doby, tak vlastní Ostravice je odspoda od ústí až po dnešní přehradu Šance po celé své délce přibližně 46 km celkově upravena. Úpravní zásahy na dolním toku po zaústění přítoku Lučiny (v km 4,6) jako jedny z prvních byly spojeny protipovodňovým zabezpečením Moravské Ostravy a ochranou průmyslu v prostoru Přívozu, Hrušova a Muglinova, které se od 2. pol. 19.století rozvíjely mj. jako i důsledek výstavby Ferdinandovy severní dráhy (dnes trať ČD Přerov Bohumín). Těžiště postupných úprav přes Ostravu až po Vratimovský jez (km 13,8) hlavně spadá do období let 1924 – 1935. Dnešní koryto až po ústí Lučiny, jak se v hlavních parametrech dochovalo, je z období, kdy město Ostrava se zasazovalo o vytvoření svého „důstojného středu“. Tehdy ve dvacátých letech začala výstavba jeho centra (včetně tzv. Nové radnice) a nábřežní zdi podél Ostravice z kyklopského zdiva z té doby, sloužící svému účelu dodnes, patří k těm nejkvalitnějším, co byly na tocích na severu Moravy kdy vybudovány.Dno řeky mezi těmito zdmi bylo nutno prohloubit při prohrábce v šedesátých letech minulého století, kdy městský ohradník (území, které bylo z důvodu ochrany nového centra města vyčleněno z dobývacího prostoru zde činných dolů) vytvářel v podélném profilu řeky nepoklesávající hřbet, který vzdouval výše proti toku povodňové hladiny až do prostoru podél Vítkovických železáren.“ Citováno z http://www.pod.cz/atlas_toku/ostravice.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. centos :

  Ta řeka byla na těch starých fotkách součástí města, kdežto po tom zahloubení tam prostě jen tak něco teklo.. Snad se to teď těmi úpravami zase zlepší.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Hroch :

  centos: Jo, je pravda, že na těch starých fotkách/malbách řeka lépe tvoří součást města. Nicméně, díky tomu prohloubení nyní tak moc nehrozí to, že by se město stalo součásti řeky ;-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Mě se zdá, že kamenné nábřeží s promenádou ( ted i s galeriemi ) tvoří město více jak nezpevněné břehy, houšť apod.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. aggu :

  Celé centrum Ostravy (až cca ke křižovatce u pivovaru) leží v údolní nivě Ostravice, kde se vždy řeka rozlévala. Kdo chodí kolem muzea tak asi zná tabulku na rohu s datem 1880 ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.