Proměny Ostravy #383

Funkcionalistická budova hudební školy Leoše Janáčka školy od Bohuslava Fuchse na Lidické ulici v Ostravě-Vítkovicích,

Autor: Bohuslav Fuchs

Pro skladatele a ředitele hudební školy Jana Pešata, jenž si nechal postavit od Bohuslava Fuchse dům, vyprojektoval architekt funkcionalistickou hudební školu, zřizovanou odborovou centrálou kovodělníků. Původně se počítalo, že budova bude mít půdorys ve tvaru L s velkým hudebním sálem v patře dvorního křídla. Realizována byla však jen část projektu. Do ulice je orientována dvoupatrová a dvoutraktová omítaná stavba s pásovými okny a plochou střechou, je opatřena do dvora širokým mělkým schodišťovým rizalitem, spojeným s chodbami. Na postranní vstup navazuje přízemní dvorní křídlo s bytem školníka.

zdroj: FB Ostrava – střípky minulosti