Proměny Ostravy #356

„Strakáč“ je dole a panorama města se opět mění.

Související články


Komentáře

 1. Jana :

  Nejhorší je, že přes všechny kulturní a sportovní akce (a že jich není málo) Ostrava děsivě chřadne. Na zdejším blogu někdo nedávno napsal, že Hrabůvka (viz. foto výše) a další části jihu jsou více méně začínajícím ghetem. A já musím s autorem souhlasit. Projela jsem si Vítkovice v okolí Rudné, nebo zadní Slezskou Ostravu či Přívoz, Muglinov a situace v těchto lokalitách je až alarmující. Sociální skladbou obyvatel se vracíme do hlubokých 80. let. Dokonce ani centrum není na tom lépe, vč. řeky Ostravice, která je čím dál tím více černější a připomíná odpadový kanál. Takže „nějaké“ změny v panoramatech jsou určitě tématem k diskusi, ale nejpalčivější problém Ostravy – bezdomovci, Cikáni a celkový úpadek NIKDO NEŘEŠÍ. Ostrava chřadne před očima a již dnes patří mezi velmi nepěkná města.

  Thumb up 25 Thumb down 45
 2. Jana :

  Moravskoslezský deník
  „Ostravská ghetta: Zdánlivě klidná čtvrť v centru po setmění budí hrůzu“

  Thumb up 12 Thumb down 13
 3. Jirka :

  Jana: Ostrava se bez jakýchkoliv pochybnosti zlepsuje. a to zlepsovani postupne nabira na obratkach. vy ale asi nejspis popisujete nejakou jinou Ostravu nez je Ostrava v MSK, protože pokud ne tak musite nosit klapky na ocich.

  Thumb up 26 Thumb down 15
 4. Srdíčkář :

  Příspěvek plný neblahé budoucnosti města od Jany dneska ☑️

  Thumb up 11 Thumb down 2
 5. Jana :

  Jirka: Zlepšuje? Asi ano, ale to se zlepšují i mnohá jiná města. Já neříkám, fasády v centru jsou opravovány, ale když se na centrum podíváte bez emocí a nostalgických vzpomínek, co uvidíte? Zkuste se někdy projít centem Ostravy v neděli, když tam „nejsou“ lidé a zaměřte se na úroveň chodníků, laviček, zeleně atd. O prolukách raději ani nemluvě. Třeba aktuální okolí Divadla Antonína Dvořáka (nejrepre. kultur. stánek Ostravy) je opravdu tristní – chřadnoucí Knihcentrum (omítka špinavá, zadní trakt bez omítky), do toho flikování asfaltem před ex OD Textilie, do toho bezdomovci a večer i feťáci. Ani se nedivím, že každý druhý touží po domečku za Ostravou. Což ovšem není žádné řešení, aby v tak malé zemi jakou je ČR měl skoro každý vlastní dům.

  Thumb up 18 Thumb down 11
 6. Jirka :

  Jana: no dela se daleko vic nez v minulosti. problém je: nezajem centra (Prahy), velka rozloha Ostravy, coz znamena vetsi naklady nez jina města, obrovske zanedbane plochy v majetku velkych firmem, proti kterym se všichni boji vystoupit – asental, mittal, koksovna a spol…. to jsou problémy, které jinde neznaji… a přes to vsehno pokud se stejne kritickym pohledem projdete Brnem ( s priblizne podobnym rozpoctem na 1 obyv.)ale i Prahou ( s nasobne vetsim rozpoctem na 1 obyv.) tak zjistite ze to není o moc lepsi

  Thumb up 20 Thumb down 4
 7. Rýša :

  No, ztráta toho komínu mi líto není. Spíše bych uvítal změnu panoramatu Ostravy novou zajímavou stavbou. Ale jaksi se stále jen a jen o stavbách mluví, píše, slibuje a týdny, měsíce, roky ubíhají, a docela mám obavu, že na všechny sliby zase nebudou peníze. Anebo když už konečně budou, tak se najdou jiné výmluvy….

  Thumb up 19 Thumb down 0
 8. Jana :

  Jirka: Souhlasím. Všechny tři města, která uvádíte jsou z dlouhodobého hlediska k nežití a když se nasytíte kultury, tak raději prcháte mimo. Ostrava, Brno, o Praze ani nemluvě, neřeší velmi vážný problém bezdomovectví, nebo život seniorů apod. A co se toho nezájmu Prahy týče, Ostrava si za to může sama. Zdejší politici jsou buďto totálně prázdní – Tošenovský v 90. letech zapinkal co se dalo, později i jako hejtman (dnes trafikant v Bruselu, kde už nedělá vůbec nic), nebo v neustálém střetu zájmů (což platilo od Tošenovského, přes Kajnara až po dnešního mimořádně mimózního Macuru), nebo plní předposranosti. Taková koksovna může zítra skončit a nic by se nestalo. Ale to nikdy Macura neřekne! Ten si ani nechce přiznat, že celé Trojické údolí, kde má vlastní dům, je do cca. 12 metrů kontaminováno a je to jedna u největších ekologických zátěží v ČR. Ovšem co s těmi domy, mnohdy i nedávno dokončenými.

  Thumb up 12 Thumb down 12
 9. Crazym :

  Jana: Jak jen já mohl v tom městě k nežití vůbec jenom přežít víc jak padesát let :DD Tvl, Ty máš dost :DD A pak, že já jsem pesimista :-) Žvásty typu „Projela jsem si Vítkovice v okolí Rudné, nebo zadní Slezskou Ostravu či Přívoz, Muglinov a situace v těchto lokalitách je až alarmující.“ nebo „řeky Ostravice, která je čím dál tím více černější a připomíná odpadový kanál“ radši nekomentovat, byl bych sprostý, zvlášť v době kdy v té řece plavou rybičky a kachničky, posedávají tam rybáři a okolí té „špinavé“ řeky je obsypáno korzujícími lidmi na rozdíl od dob mého mládí kdy tak plavalo kde co ale rozhodně to nebylo živé :DD
  Tak jsem vykoukl z okna abych se přesvědčil jestli se třeba něco v tom městě mezitím co jsem se vyspal nezměnilo a já to nevím ale zatím nic mimořádného nevidím, tak nic, beru kolo a jedu se někam v tom katastrofickém prostředí projet a budu doufat, že mě nějaký bezdomovec či feťák nepřepadne a ve zdraví to přežiji :DD

  Thumb up 29 Thumb down 7
 10. Jana :

  Crazym: iDNES.cz – 30.7.2019 17:41 „V Ostravici uhynula stovka ryb“, „V části toku Ostravice přímo v centru Ostravy zhynuly ryby“

  Thumb up 5 Thumb down 6
 11. Crazym :

  Jana: Hele nebylo to v době kdy jsi se tam byla projít? To by dost vysvětlovalo, mohlo to být z vyděšení a buď me rádi, že jen stovka :DD

  Thumb up 13 Thumb down 10
 12. Crazym :

  acdlcia [msstavby.cz]: Teď se dívám proč je mi to povědomé a pokud jsi autor fotek, tak bydlíš na Herolda ve věžácích, ty jsem stavěl a toho výhledu si dost užil :-) Nebojíš se v tom „ghettu“ :DD

  Thumb up 5 Thumb down 1
 13. Rýša :

  Crazym: Stejně ale si myslím, že v mnohém má paní Jana přece jen pravdu. Prostě vidí víc kriticky a nešvary, které Ostravu hyzdí roky a roky nevidí růžovými brýlemi.
  Sám za sebe si myslím, že kritika je velice důležitá nejenom chvála, chvála a chvála, jak to třeba předvádí trestně stíhaný Babiš. U něho je zase vše perfektní, úspěšné,nejlepší…, u něho jen náznak kritiky je nemožný, pro něho to je prostě sprosté slovo.
  Také je pravdou, že paní Jana nemusí jen kritizovat a to, co se v Ostravě podařilo vylepšit či realizovat ke prospěch, může pochválit.

  Thumb up 15 Thumb down 5
 14. uiopfuoipw :

  Rýša:
  Ano, kritika je určitě třeba, o tom žádná. Ale tady nejde o to, že někdo něco kritizuje. Jde především o způsob kritiky, který u některých diskutérů řekněme nepůsobí vždy dojmem psychické vyrovnanosti.
  Zaprvé by ta kritika měla být konstruktivní, měla by obsahovat konkrétní návrhy na zlepšení (tedy ne pouze „někdo by s tím měl něco udělat“). Jinak jsou to akorát výkřiky do tmy. Kritika čtvrté cenové skupiny. Nuda.
  A zadruhé by se ta kritika měla zaměřovat spíš na věc („x není v pořádku, mělo by se s tím dělat y“) než na zdánlivě trvale vypjatý emoční stav diskutéra („x je alarmující, každý druhý touží po y, ze z mě jímá hrůza“). Kdo má takové výlevy číst, natož pak o takových citových dojmech debatovat?
  Kritika je samozřejmě v pořádku, a postřehy paní Jany nejsou v jádru vždycky mimo. Ale asi by to chtělo trochu klidnější, méně labilní způsob vyjadřování.

  Thumb up 13 Thumb down 3
 15. moon :

  Když už se tady řeší nešvary Ostravy, tak já spíš fakt nepochopím, že SŽDC se pořád nemá k rekonstrukci hlavního nádraží. Vstupní brána do města, kterou vidí všichni návštěvníci, investoři, zástupci zahr. firem, kteří mohou pomoci město pozvednout.

  Skoro všechna ostatní krajská města již rekonstruovaná nádraží mají, některá dokonce celý železniční uzel, a pak je tady např. katastrofální Zlín, kde však už je projekt a dohoda se soukromým investorem, jedná se o stavebním povolení. Pardubice se budou opravovat příští rok. V Hradci rekonstrukce zrovna probíhá.

  A Ostrava? Zatím jen povrch dvou nástupišť a nevhodně umístěné výtahy.
  “Hlavní nádraží je v dobrém stavu a v nejbližších letech se nepočítá s větší rekonstrukcí” cituji 2 roky starý výrok mluvčí SŽDC Šubové.

  Když jsem jim kdysi psal mail ohledně nadchodů, tak jsem dostal vyhýbavou odpověď, která odkazovala na něco jiného.

  Když už je něco pořádná ostuda, tak právě tohle, ale co s tím můžeme dělat?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. moon :

  A to jsem zapomněl zmínit, že v projektu rekonstrukce ostravského žel. uzlu odsunutém již na rok 2024 se s rekonstrukcí výpravní budovy Ovy-hl.n. nepočítá…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 17. Tom :

  Příspěvky paní Jany jsou tedy dost pesimistické. V Ostravě bydlím 15 let a zlepšení života ve městě je markantní. Je pravda,že se dá dělat více. Ale svádět vše na primatory není fér. Tosenovsky navíc patřil k těm nejslusnejsim a hodnotit práci eurokomisaru jako trafiku je trochu jako příspěvek z Ovcackova twiteru. Nebo paní Jana v Bruselu pracuje,že si dovoluje hodnotit práci jiných?

  Thumb up 9 Thumb down 9
 18. Adam Třetí :

  Tom: Zde bych si dovolil mírně nesouhlasit: člověk nemusí pracovat v Bruselu, aby mohl hodnotit práci eurokomisařů. Kromě toho, netušil jsem, že Tošenovský byl eurokomisařem. Vždy jsem si myslel, že byl poslancem Evropského Parlamentu. Evropská komise a europarlament jsou dvě odlišné instituce. Tvl jsme 15 let v EU a lidé v ČR stále neví, co to je, smutné :-(

  Thumb up 9 Thumb down 0
 19. aggu :

  Ano, takto vypadají diskuse, kterou tapetují individua jako Jana. Na druhou stranu, každý má možnost něco napsat, tak co..

  Thumb up 9 Thumb down 6
 20. Crazym :

  Rýša: Takže podle Tebe ona vidí víc kriticky a nevidí růžovými brýlemi jo? Z článku https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/uhynule-ryby-reka-ostravice-sucho.A190730_161255_ostrava-zpravy_woj si tedy takový člověk vezme, že cituji: Ostravice je čím dál tím více černější a připomíná odpadový kanál. No a normální člověk si ho přečte, podívá se na video kde jsou jasně vidět odhalené peřeje při abnormálně nízkém stavu vody a vezme si z toho, že v Ostravici jsou ryby a to dokonce i dost velké, tudíž ne jen letošní a nízký stav vody s kombinací přívalových srážek které něco do té řeky spláchly jim vyloženě nesvědčí. No a pokud ten člověk něco pamatuje, tak ví, že před 30 lety tam žádné ryby nebyly a rozhodně nedojde k závěru, že opět cituji: Ostrava chřadne před očima a již dnes patří mezi velmi nepěkná města.
  Já jsem vyhlášený pesimista ale nikdy by mě nenapadlo slovní spojení a opět cituji: Ostrava děsivě chřadne. Neboť ač je tu spoustu problémů, tak stav Ostravy dnes a před 30 lety je nebe a dudy a jediný kdo je vyděšený je tady ona a měl by ji někdo vysvětlit, že nejhorší smrt bývá právě z vyděšení :DD

  Thumb up 14 Thumb down 3
 21. Leny :

  Obr. 1: Pohled na panelové sídliště je ozvláštěn historickým cihlovým komínem.
  Obr. 2: Pohled na panelové sídliště.
  A tak to teď v Ostravě bude. Škoda. Voláte tady po stavbě ikonické architektury a neuvědomujete si, že jedna z nich šla teď k zemi.

  Thumb up 5 Thumb down 10
 22. aggu :

  Leny: Ten komín sice byl ikonický, ale „architektura“ určitě ne a historický ani náhodou ;)

  Thumb up 19 Thumb down 3
 23. MM :

  Jirka: Ještě, že je ta Praha. Na koho jiného hodit svou vlastní neschopnost. Že se o svůj majetek řádně nestarají velké firmy, které jste jmenoval nebo že v porovnání s cizinou neinvestují do míst kde podnikají to je pravda, ale opět. Když je možnost šlápnout jim na krk, vedení města nebo kraje to neudělá. Například přes integrované povolení pro koksovnu. Jak je možné, že Hyundai všude na světě jako titulární sponzor posílá peníze fotbalovým týmům a u nás kulové. To samé hokej. Bohužel musíme být pro takové firmy absolutně k smíchu. Stačí pohrozit nezaměstnaností a je konec s vyjednáváním. Na 100% jsi sem jistý, že tyto firmy posílali dárečky, protože ty nedohody tomu odpovídají. Potom taková reprezentace města nebo kraje nemá žádnou váhu a každý si s námi vytře zádel. To je realita. Místo aby se na tyto firmy pořádně šláplo. Mittal vydělal desítky miliard a jak to jde vidět v kraji? Ještě se mu posílají EU dotace na ekologizaci. Že nepřispějí každému živnostníkovi na moderní auto? Některé věci jsou zkrátka nepochopitelné a na dohled změna žádná.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 24. acdlcia [msstavby.cz] :

  Crazym: Jo jo 14.patro – výhled do Frýdku do Havířova když je pěkně tak i do Karviné. Žiju tady více než 30 let a přepadli mě jen jednou a to bylo v centru. Je to ideální lokalita. Žádné problémy s parkováním na tramvaj 2 minuty – určitě bych neměnil.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 25. Jirka :

  MM: no stat ( neboli Praha) by se mel snazit o priblizne stejny rozvoj na celem svém uzemi. Tady probehl za posledních 30let velky tresk a pomoc z centra skoro zadna. platit dane ano ale prerozdelovat je spravedlive ne… nastesti jsme tu dobu docela dobře ustali

  Thumb up 5 Thumb down 1
 26. MM :

  Jirka: Nesmysl. Podívejte se kolik krajů NEMÁ dálnici. Zeptejte se opět kdo na této dálnici profitoval, pozemky atd., primátor Prahy asi těžko. Nebo kdo zazdil potenciál letiště, ministr dopravy nebo politici kraje? Bohužel jaký materiál tady máme, takový nás reprezentuje v Praze. Je to také doklad jak si náš kraj v rámci ČR obecně vede. Mimochodem když byl náš kraj baštou socialistů, jak se to v penězích do kraje projevilo? Jak ocenili volební výsledek a voliče? Odpovím si sám, nijak. Přestaňme se vymlouvat neustále na Prahu, pořádek si musíme udělat před vlastním prahem!

  Thumb up 9 Thumb down 4
 27. Jirka :

  MM:kolik krajů?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. sanju :

  Jana: Moravskoslezský deník je dnes hlavní PR kanál Ostravaka. Change my mind.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 29. davidb :

  Jirka:
  Našel jsem hodnoty pouze k 1. 1. 2016 – takže skoro beze změny :-)
  Dálnici mají všechny kraje a je pravda, že Morava má asi víc dálnic vzhledem k rozloze. Teda až na Zlínský kraj.

  Nejvíce má Středočeský 346 km, pak Jihomoravský 160, Olom 126, Plzň 109 a Moravskosl 100 (tady to rapidně zvýší D48).
  Nejméně má Liberecký 4,6 km, pak Pardub 13, Královéhrad 17 (tam asi taky přibyly) a Zlínský 33.

  https://www.czso.cz/csu/xc/infrastruktura-silnicni-dopravy-k-1-1-2016

  Thumb up 3 Thumb down 0
 30. MM :

  Jirka: Myslel jsem to tak, že některé kraje nemají pořádné spojení přes dálnici nebo železnici vůbec. Ostrava má oboje velmi dobré. Neřeším kvalitu dálnice, protože to je kapitola sama pro sebe, nicméně Ostrava má své pracoviště ŘSD, které mohlo konat. Osobně totiž nepochopím jednu věc, jak může někdo dělat vědomě špatnou práci nebo dokonce okrádat stát, kraj nebo město a přitom ví, že infrastrukturu bude sám používat. Nepochopím. Zkrátka za naši neschopnost nemůže Praha. Čím dřív si to uvědomíme, tím lépe pro Ostravu a kraj!

  Thumb up 6 Thumb down 1
 31. aggu :

  MM: Ostravské ŘSD konat ve věci dálnice nemůže, moravské dálnice má v gesci brněnský provoz.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 32. Radek :

  Až na ten Mittal pardon Liberty dneska zase červený dým z ocelárny. Hold 50let starý šrot jménem tandémová pece. Vybudovaný na přechodnou dobu, až budou k dispozici kyslíkové konvertory, již oslavil 50let existence. No a v Třinci mají konvertorovou ocelárnu už 30let. Tolik k Ostravě a ekologii. Mluví vzletně ale stále jezdí s Pragou V3S.

  Thumb up 6 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.