Proměny Ostravy #147

Pohled na ZŠ na Mariánskohorské ulici v centru Ostravy. V pozadí Křižovatka ulic Nádražní X Mariánskohorská. Škola se nacházela v blokové zástavbě, která byla v 60. – 70. letech stržena a nahrazena nesmyslným sídlištěm.

promeny ostravy

promeny

 

2014promeny

 

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Budova nebyla nahrazena sídlištěm. Ani nesmyslným, ani smyslným.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 2. Yežek :

  To taky nikdo neřekl, Michale.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 3. aggu :

  Mluví se o zástavbě, ze které na pravé straně Mariánskohorské zbyl jediný dům na ul. Nádražní. Dnes je tam holandská sámoška, tři věžové domy a veřejný prostor ponechaný radními MOaP ladem. Asi moc daleko o tomto místě přemýšlet, je to jenom vstupní brána do centra, tak co se snažit… Naproti přes cestu se na to kouká s několika vyraženými zuby fronta ulice navržená Sittém.
  Pravda, bloková zástavba to nebyla, tvořila ji maximálně ta škola, zbytek byla Jiřská hornická kolonie. BTW neví někdo kam se komunistům ztratil ten háček nad r? Nebo už tenkrát byla Jirská? (což mi nedává smysl).

  Thumb up 2 Thumb down 1
 4. aldik :

  Proč nesmyslným sídlištěm? Bylo holt potřeba vybudovat rychle bydlení pro větší množství lidí a škola nebyla tehdy asi potřeba..
  Já vím, dneska by se kolem té budovy přivázali různí aktivisté a blokovali by demolici i vlastními těly, následně by z toho byla 10 let chátrající ruina a developer by stavěl jinde :D Vrátil by se až by to spadlo samo. :D

  Thumb up 2 Thumb down 5
 5. mikin :

  Ta kolonije se jmenovala Jirská,bydlela tam moje mamka.A ta škola se bourala proto,protože zdi byly popraskané a museli ji podpírat kulakami.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. aggu :

  mikin: jj ale na starých mapách byla kolonka vedená jako Jiřská s háčkem nad r (samozřejmě podle blízkého dolu Jiří z roku 1870, přestože je to kulturní památka, dnes bezprizorní a drolící na Cihelní ulici). Zajímal mě ten zmizelý háček, ale o nic nejde ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.