Proměny Ostravy #141

Včerejší derniérou prošly proslulé fotbalové Bazaly na Slezské Ostravě. Tato informace bez pochyb nikomu z nás neunikla, ale z principu máme za povinnost zveřejnit alespoň takovýto symbolický příspěvek se slibem, že vývoji této lokality se budeme jistě věnovat se zvýšenou pozorností.

Bazalům i stručné historii klubu Baník Ostrava se věnuje rozsáhlý článek na denik.cz.

Související články


Komentáře

 1. jirka :

  Bazaly se včera rozloučili se stadionem a od příště už budou hrát na vítkovickém stadioně. co bude se stadionem bazaly tet.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 2. balde :

  město by mělo jasně říci co s nimi plánuje a tím směrem se vydat, toho se ale nedočkáme

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Xavier :

  Netušíte, kolik těch plastových sedaček si včera celkem „fanoušci“ na stadionu ukradli?

  Thumb up 3 Thumb down 3
 4. Michal :

  Pod baníkem přece vede štola a je tam protiletecký kryt! Je tam nestabilní podloží, takže když se tam nedal postavit ani posraný vyhřívaný trávník, tak jistě nepůjde postavit nic většího.
  Nebo zase někdo lhal? Kdepak, jsme v Ostravě, tady by to nikoho nenapadlo!

  Thumb up 4 Thumb down 4
 5. Adam :

  Michal: Stavět na poddolovaném podloží umíme, ale je to drahé.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 6. Ross :

  Adam: Toho se Developeři neštítí. Viz pyramidy v Peru a nebo Nová Karolína…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. acdlcia [msstavby.cz] :

  Pro srovnání stejný pohled z Městského stadionu

  rozhodně je to mnohem víc na úrovni.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 8. aggu :

  Michal: Tak znova. Pod-Bazaly-žádná-štola-není. Slovem Bazaly se myslí stávající tribuny a trávník. Slovem štola je asi laicky míněno důlní dílo. Nejblíže Bazalům je větrní jáma Světlík 2 z roku 1830 (likvidace v roce 1883) o hloubce 16 m, která patřila pod Jaklovecké doly. Leží jz. od jz. rohu hlavní tribuny u Michálkovické ulice (Matěj, M. et al., 2009).

  Thumb up 4 Thumb down 3
 9. Rado :

  acdlcia [msstavby.cz]: Ano, ve srovnání s Bazaly je to mnohem víc, ale jinak je to také průměr. Vzhledem k vynaloženým prostředkům. A troufám si říct, byla by to hezká výzva naprojektovat stadion tak, aby tribuny byly vysunovací, jako např. na Stade de France.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 10. Crazym :

  aggu: Štoly ne ale záludné podzemí určitě :-) http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/o-minulosti-podzemi-chramu-baniku-aneb-proc-se-bazaly-jmenuji-bazaly-20140126.html

  Thumb up 0 Thumb down 1
 11. acdlcia [msstavby.cz] :

  Rado: Nechcete snad tohle http://www.weblo.com/asset_images/original/Vue_des_tribunes_46376e7402316.jpg srovnávat s Vítkovicema. To by se tady musela hrát opravdu jiná liga a muselo by tu žít tak asi 2,2 milionu lidí jako v Paříži.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 12. Tomas :

  Kdyz uz jsme u tech stadionu ve Francii. Ziju ted v Lille, ktere je co do poctu obyvatel srovnatelne s Ostravou. A maji zde cca dva roky novy supermoderni multifunkcni stadion: http://www.info-stades.fr/forum/ressources/image/40805 …zde se hralo lonske finale Davis Cupu, pod zatazenou strechou na jedne polovine stadionu, kterou oddelovala od druhe poloviny cerna plachta. Na te druhe pulce se o par dni drive uskutecnil motokrosovy zavod. Cena stadionu 282m€.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. aggu :

  Crazym: Záludné je podzemí Bazalů hlavně pro autora článku, je asi první na světě který v lávě (čedič) našel zkameněliny. A na čediči „nalepené“ otisky trilobitů z prvohor, to je už opravdová záludnost ;) Nešťastně to smotal všechno dohromady…
  Pro upřesnění, zkameněliny tam byly a jsou, ale třetihorní, a ne v nebo na bazaltu. Daly se ještě v 60.-70. letech najít např. v ulici Mírné 10-12, v zářezu cesty (nebo i později, jak uvádí autor) v nahodilých výkopech. Fosilie se nacházely v třetihorních písčitých jílech, které (mj.) obsahovaly (i) valouny čediče a úlomky karbonských pískovců. Hlavně úlomky měkkýšů (mlži), klepeta krabů ;) (Řehoř, Řehořová, Vašíček, 1970)
  Případně mohli barabi něco najít i v úlomcích okolních karbonských hornin, když na ně při těžbě čediče na Bazalech v 19. století narazili.
  Modernější historie už mu jde mnohem lépe.
  Odkaz na staré báňské mapy s průběhem štol Jakloveckých dolů by se ale hodil. Možná by se našlo něco tady: http://www.antik-chimera.cz/cz/knihy-casopisy-mapy-noty/ostrava-slezsko/katalog/kamenouhelne-doly-ostravsko-karvinskeho-reviru-prilohy-iii

  Thumb up 2 Thumb down 1
 14. Rado :

  acdlcia [msstavby.cz]: Jde mi o to, že když se chce, tak to jde. A Stade de France zná každý fanoušek fotbalu, rugby nebo atletiky. Rozhodně jsem nemyslel mít tento stadion v Ostravě, šlo mi ryze o technické řešení.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. Premek :

  to tomas: Stadion je to sice krásný, ale 282mil € je na koruny nějakých téměř 7,5miliard a to je 7x více než stály Vítkovice. Stačí jeden pomník v podobě O2 arény, jejíž cena se z plánovaných cca 2mld vyšplhala s úroky a splátkami na téměř 10mld. Ale nějaké řešení, aby byly Vítkovice pro fotbal přívětivější se mohlo vymyslet. Nemusely být tribuny na atletiku až tak dolů k úrovní tartanu a mohly se vymyslet nějaké výsuvné tribuny jako má ČEZ arena, stačilo by třeba na polovinu atletických drah a zbytek zakrýt zeleným kobercem či umělým trávníkem. pak by se sedělo blíže a stadion by to byl velmi zajímavý. Jinak z tretry mám poznatek, že z nové tribuny (B) je to k trávě díky většímu úhlu stoupavosti tribuny k hřišti blíže a sedím se výše než jsem měl na S3 v 29.řadě, seděl jsem na tretře úplně nahoře (21.řada

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Coppola :

  Tak jen doufat, že třeba na Bazalech jednou vyroste nový velký fotbalový stadion. Ostrava si fotbalový stadion zaslouží. Snad jednou začne město do fotbalové infrastruktury vkládat obdobné prostředky jako do atletiky a do hokeje, pak se ho možná dočkáme.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 17. Rado :

  Coppola: Ostrava a fotbal je trochu zvláštní kapitola. Vkládat prostředky ano, ale také by to chtělo, aby ten Baník za něco stál. V současném rozpoložení nemá smysl do něj investovat a do Bazalů také ne. Je to tak trochu paradoxní vizitka Ostravy jako města sportu.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 18. Tomas :

  Premek: Vsak ja jsem taky nikde nepsal, ze by v Ostrave mel podobny stadion stat, to bylo jen pro male porovnani. Vsak take mistni LOSC hraje kvalitativne uplne jinou ligu nez je liga ceska. O2 arena je kapitola sama pro sebe, cena se pry odhaduje jeste vetsi nez 10mld, ale to je ted nepodstatne. Vysuvne tribuny na drahu? Naprosto nerealizovatelne. Tartan musi byt v perfektnim stavu a to neumoznuje jakoukoliv zatez v podobe nejakych tribun apod. Pokud vim, tak zadny takovy stadion, kde by se konal svetovy atleticky podnik a jindy by byl stadion prizpusoben ciste fotbalovemu prostredi, na svete neni. Na Bazalech jsou stare ploche tribuny, navic tam take kdysi byla uzka draha, proto je to k trave celkem daleko. Ale z hlavni tribuny ve Vitkovicich to je k travniku uz opravdu na dalekohled…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Ostrava nabízí celé Bazaly k pronájmu. Za 191 tisíc bez režií“ na idnes.cz: http://goo.gl/5QfYbJ

  Thumb up 0 Thumb down 1
 20. Hynek [msstavby.cz] :

  vsem fans omluva, ale tenhle je taky povedeny, no..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 21. aggu :

  Úvahy ostravského imperátora sportu. Na Bazalech vybuduje to, co má být v okolí Městského stadionu. A naopak. Tradiční místo zneváží, v bezvýznamném místě utratí majlant. Proč přivést každou druhou neděli do centra tisíce lidí. Centrum lidi o víkendu nepotřebuje. Okraj Zábřehu má v jeho očích větší prioritu.
  Tradice ostravských konšelů. Budujeme draze zato zbytečně. Vztah k městu nula. Kašlem na historii. Se zamyšleným výrazem v ksichtu budeme zkoumat, proč něco v Ostravě nefunguje.
  Někdy si říkám, jestli by nebylo lepší, kdyby celá Ostrava spadla do druhé ligy a všichni ti Štěpánkové, Rykalové, Babkové, Semerákové a Palyzové odtáhli nadobro, někam do Slavie. A místo nich přišli junioři, kteří vytáhli centrum Ostravy z nudy a marasu. I bez vláčku.

  Martin Štěpánek. „Ve Vítkovicích je moderní stadion, kde má i Baník svoje zázemí. Na Bazalech chceme vybudovat kvalitní tréninkové centrum, což by mělo stát do dvou set milionů korun.“
  Zdroj: http://fotbal.idnes.cz (28.05.16)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 22. aggu :

  Štěpánka ten pitomý nápad evidentně nepustil.
  http://moravskoslezsky.denik.cz/z-regionu/bazaly-domov-baniku-jaka-je-jejich-budoucnost-20160721.html
  Zeptejte se, Štěpánku, kohokoliv v Ostravě (kdo se zajímá o fotbal), jestli se přeje, aby se FCB na Bazaly vrátil. Anebo lépe, udělej si průzkum veřejného mínění, tomu vy věříte víc než vlastnímu rozumu. Nikdo v Ostravě neřeší kdy to bude, každý chápe že to nebude zítra. Ale je třeba začít. Třeba i každoročně něco ušetřit z rozpočtu (teď nevím jestli to slovo je v politice legální).
  Ale Štěpánek řekne ne a utratí 200M za tréninkové centrum. Plošně rozsáhlé „cosi“ v centru města. V místě, kde smí být jen stadion pro FCB a nic jiného.
  Když má politik něco v Ostravě udělat, udělá to jinde než má, jinak než má a dráž.
  Jestli se nepletu tak si město zadělává na další Hranečník.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 23. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Navíc, aby se namísto jednoho hřiště vlezly dvě tréninková, musí sá dát kolmě od současného. Tudíž se musí ještě více zařezat do Hladnovského kopce. Proto ta cena.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. thvari :

  aggu: jen pro zajímavost, bude to letos zase tak, že Baník bude moct ve Vítkovicích opět trénovat jen jednou za dva týdny :-D?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. aggu :

  To už je špatné i jako vtip. Ostrava je asi Hong Kong, máme tu extrémně málo místa, a abychom si mohli vybudovat 2 hřiště na trénink v centru (protože přece chceme), musíme lámat skály a demolovat stadiony, aby to nebylo moc levné a stálo za tu „námahu“.
  Měl bych pro Štěpánka alternativní nápad, když má tak snadný přístup k cizím penězům. Což je tak dát na sanaci území po Deze na Hulvákách. Předem se omlouvám, asi by to pro něj nebyla taková „výzva“. Je tam na moc rovný terén, spousta místa i na 10 hřišť, zastávka tramvaje u nosu a v blízkém okolí Benátky a Nová Ves – budoucí relax a sportovní centrum v geografickém středu Ostravy. Pokud teda tenhle projekt nezapadl, čemuž bych se nedivil, protože je prostě příliš dobrý, rozumný a pojmu Zelená Ostrava by dal skutečný význam. Obrovský kus Ostravy by se zcivilizoval, vyčistilo by se pár ekologických zátěží, celá Ostrava by to tam měla blízko, včetně MHD…Kde jinde by trénikové centrum FCB mohlo stát…
  O respektu k nějakým tradicím a Baníku se bavit netřeba. Na to se tady plive.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 26. acdlcia [msstavby.cz] :

  Bazaly zbourat, postavit místo nich obytnou čtvrť s nejlepším výhledem na město a stadion postavit tady:
  https://mapy.cz/s/Tv7F

  Thumb up 2 Thumb down 0
 27. aggu :

  acdlcia [msstavby.cz]: To je na stadion zbytečně velká plocha, tam by se vešlo Maracaná ;)
  Někdy je lepší nekombinovat a respektovat tradici a české poměry. 20 000 stačí. FCB patří na Bazaly. Tréninkové centrum FCB kdekoliv kde je v Ostravě místo. Ideální místo jsou u mně Hulváky ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. acdlcia [msstavby.cz] :

  aggu: Však se nemusí zastavět celá. A zbyde dost prostoru i na tréninkové centrum.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. acdlcia [msstavby.cz] :

  Fanoušci Baníku si stejně myslí že jim město postaví tohle:
  http://fotbal.zvoleje.cz/files/paragraph/soweto-stadium-johannesbu-1409859439-title.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 1
 30. aggu :

  acdlcia [msstavby.cz]: Ne, nemyslí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 31. rasta :

  acdlcia [msstavby.cz]: To bys panu náměstkovi pro dopravu přihrál dobrý pass. ..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Crazym :

  Samé hřiště na fotbal, hokejová hala, golfové hřiště či aquapark :-( Nechce někdo postavit třeba tohle http://www.cranx.com/bike-park-course-map/#.V5EtctSLRnI nebo http://www.raysmtb.com/ ať je kde blbnou v zimě, třeba v nějaké staré hale ve Vítkovicích :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. MM :

  acdlcia [msstavby.cz]: Tak to místo není špatné, napojení na vlak po vybudování zastávky, dost místa i na tréninkové plochy, hotel, obchodní centrum. Není to špatné. Já osobně bych opravil Bazaly, ale pokud by to nešlo, tak to není špatný nápad. Každopádně zbourat Bazaly a znehodnotit je na tréninkové plochy přímo v centru města mi připadá nesmyslné. Jak sleduji Štěpánka, tak on vždy řeší největší investice, tam se realizuje. Utratí se tam stamiliony a přínos pro město tam prostě není. Jak to není aspoň 100 milionů tak je to pod jeho rozlišovací schopnost :-(

  Thumb up 2 Thumb down 0
 34. robert :

  A neví někdo, proč se to centrum nestaví na 1.máje u plynojemu, tam, kde se původně plánovalo?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.