Proměny Ostravy #13

Kino původně nazývané „Palace“ bylo vystavěno v roce 1912 na dnešní Bohumínské ulici, na Zámostí v blízkosti řeky Ostravice. Stavbu na svou dobu moderní budovy s fasádou, kterou navrhl sám Alfons Mucha, provedl stavitel V. Střelec z Dolní Suché. Majitelem budovy byl Angličan Ing. David Small. Kapacita kina, která původně čítala 500 míst, se postupně rozšiřovala v souvislosti se stavebními úpravami budovy. Tak např. přístavba vchodu směrem k Ostravici, provedená roku 1924, umožnila rozšíření sálu na místo bývalého vestibulu a využití tohoto prostoru ke zřízení lóží s 33 sedadly. Od roku 1921 byl majitelem kina „Palace“ spolek Národní divadlo moravskoslezské, který v něm v lednu roku 1930 poprvé uvedl zvukový film, a to snímek amerického režiséra Williama van Dyka „Bílé stíny“. Ve stejné době se v kině hrálo plných sedmnáct představení týdně a počet sedadel v sále dosáhl čísla 720.

1938-1939

 

 

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Sanju :

  Mám rád tuto sérii příspěvků a v souvislosti s ní bych měl jeden nápad, Martine/Kenny. V souvislosti s komentáři, které zdůrazňují jak je centrum města neupravené a špinavé, by bylo zajímavé i srovnání stavu některých budov z konce 80. let minulého století a stavu v současnosti. Nejlépe pomocí podobného seriálu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  Sanju: ja myslim, ze se k tomu casem dopracujem, ale ono je to omezeno tim, jake fotky jsou k dispozici.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. kyle :

  Tak alespoň přibylo zeleně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Sanju :

  Představuji se to například takto (doufám, že odkazy budou fungovat):

  jaro 1992 – http://earchiv.ostrava.cz/amo/pages/zoomify.jsp?page=0&entityRef=%28%5En%29%28%28%28localArchiv%2C%5En%2Chot_%29%28unidata%29%29%28108282%29%29

  současnost – http://goo.gl/maps/ibfb8

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  Sanju: myslim, ze se snazime o to same, jen to delame v nedeli (odjakziva to byl takovy oddechovy den s tematickyma clankama), takze by casem doslo i na to, cos poslal

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.