Proměny Ostravy #115

Pohled na Masarykovo náměstí v centru Ostravy. Historický pohled by se dal nazvat: „Kašlem na údržbu starých domů, stejně budeme všichni žít v králikárnách, tedy panelácích“. Současné fotky ukazují náměstí tak, jak jej známe. Opravené domy a ulice. Zahrádky mnoha podniků plné lidí.

Cca 1975-1980.
promeny ostravy

2012
promeny ostravy

A teď Vánoční. Fotku dáváme hlavně pro pohled na rekonstruované domy v uliční čáře Staré radnice, jelikož na předešlé fotce ještě nebyly opraveny.

promeny ostrava

zdroj: earchiv.ostrava.cz / ostravablog.cz / FB Ostravaci.cz – nejen fotografický web o historii i současnosti Ostravy

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Typicky Goebbelsovská propaganda. Na hlavy lidí třetí říše denně padaly spojenecké bomby, ale wehrmacht vyhrával na všech frontách, že? Centrum města se nám rozpadá před očima a vylidňuje, výkladní skříně jsou zabedněné, ale my plesáme. Tedy ostatní, já ne, protože já to centrum města pamatuji jako opravdu pulsující. Kde je Dům potravin, kde je mléčný bar, kde je rybárna a mohl bych pokračovat dál…

  Thumb up 8 Thumb down 23
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Aleš: Jako chlapče děláš si srandu? Co je na tom za propagandu? Centrum se rozpadá před očima?
  Není tajemstvím, že v převážné části druhé poloviny 20.století se na fasády v centru Ostravy prostě kašlalo. A oproti dnešku stav těchto budov, ulic atp. byl otřesný. Ne snad?

  Jako ten výčet obchodů to je vtip? Nabídka gastro obchodů, restaurací, barů a kaváren je mnohonásobně větší a širší.
  Nejvíce mne pobaví nářek starší generace,že jim chybí mléčný bar. Ale že v centru skvělý mléčný bar je, to už neví, nebo ani nechtějí vědět. Takže Aleši, pokud ti chybí mléčný bar, zajdi si tam. Jmenuje se Mléčný bar Naproti vedle Minikina. https://www.facebook.com/Naproti A neber to jako propagandu, ale jako dobrý tip.
  Navíc tam jsou zaměstnáni postižení pracovníci. Uděláš i dobrou věc.

  Stále čekám na ten okamžik, kdy lidi otevřou oči a uvědomí si, že centrum není jen Ostravica a Palace. Stále marně.

  Thumb up 21 Thumb down 3
 3. Aleš :

  Asi to bude tím, že v tom otřesném městě již léta nebydlím. Je to mé rodiště, byl jsem zapřísáhlý lokální patriot, ale rezignoval jsem. Navštěvuji Ostravu již jen sporadicky… Líbí se mi čtvrti, které byly za totáče opravdu odpudivé – Vítkovice, Svinov nebo Přívoz. Je dnes opravdu radost přijet vlakem do Svinova nebo na hlavní nádraží. Člověk se nemusí stydět hned opuštění objektů Správy železniční dopravní cesty. A pak jsem nadšen Dolní oblastí Vítkovic. Můj vděk v tom případě patří panům Světlíkovi, Pleskotovi a JUDr. Babkovi. Nenadarmo napsal jsem do jejich návštěvní knihy, že pan Světlík přepisuje dějiny tohoto města, neboť dokázal více než celé generace politických garnitur před ním… Za pozvání do Mléčného baru vedle Minikina děkuji. Snad za rok, za dvě léta této nabídky využiji… Prozatím si vystačím v jednom téměř neznámém maloměstě, kde máme soukromý pivovar, dvě naprosto báječné cukrárny a spoustu vynikajících restaurací…

  Thumb up 6 Thumb down 21
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Aleš: „Asi to bude tím, že v tom otřesném městě již léta nebydlím.“
  Přestal jsem číst dál :)

  Thumb up 16 Thumb down 6
 5. Petr :

  Souhlasím s tím, že centrum Ostravy je oproti minulosti opraveno. Idealizace Ostravy před rokem 1989, možná i v 90. letech, není vůbec namístě. Centrum bylo plné proto, protože služby v ostatních částech Ostravy a v celém přilehlém okolí jednoduše chyběly, takže lidem nezbývalo nic jiného, než jet do Domu potravin nebo do Prioru. Jenže dnes je situace jiná, kultura nakupování se změnila-to neplatí jen pro Ostravu-takže obchody a ostatní služby v centru musí nabízet něco jiného, originálního. Podle mě se to hezky daří celé řadě kaváren, minikinu, Staré aréně a určitě by se našly další příklady. Na druhou stranu pohled na prázdné výlohy, padající Ostravicu a šedivý hotel Palace je opravdu smutný a já osobně si myslím, že na vině je naddimenzovaná Karolina, která centrum vyluxovala.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 6. Xavier :

  Aleš: Vidíte, Aleši, to já zůstanu rád v Ostravě – máme zde jeden soukromý pivovar, kterým však spíše opovrhuji (neboť je to hnus jako většina českých mainstreamových piv) – Ostravar. K tomu zde ale máme ještě tři soukromé minipivovary, které vaří pivo luxusní – Qásek (Pivovarský dům), Garážmistra a Zámecký pivovar Zábřeh. Navíc zde máme skvělou restauraci, kterou nepochybně pamatujete už z dob svého zdejšího pobytu – Hobita. Tam kromě svého vlastního výtvoru – Qáska, mají na čepu většinou několik dalších piv z minipivovarů z Česka i Slovenska (Hobit, resp. celý Pivovarský dům, je součásti tzv. Aliance PIV (http://www.aliancepiv.cz/)), a k tomu parádní „domácí“ kuchyni. Pokud jde o další restaurace/hospody, výběr je v tomto městě podle mého názoru skvělý!
  Pochopte, že tohle město nijak neidealizuji. Nemám proč – ostatně, nevidím důvod, proč bych měl chtít žít v „ideálním městě“, když vlastně ani nic takového neexistuje. Chci žít ve městě reálném, k němuž dokážu přilnou, mít ho rád, a neopustím jej při první vhodné příležitosti jen proto, že se mi nelíbí několik zřejmých neduhů, jimiž trpí. Ne, tohle není žádný patriotismus. Jde jen o vyjádření mého znechucení z lidí, kteří neustále jen na vše nadávají, všechno vidí negativně, a místo toho, aby tato negativa řešili, uprchnout jako tupí zbabělci někam za (pochybným) „lepším“.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 7. Xavier :

  Ale abych jen nekomentoval příspěvky ostatních lidí, vyjádřím se i k současném vydání „Proměn Ostravy“. Tuhle změnu vidím jako změnu k lepšímu, i když ne zcela jednoznačně. Pozitivní je nepochybně to, že mnohé domy prošly líbivou opravou. Na druhou stranu, při tom pohledu z výšky jsem si asi poprvé uvědomil, jak je to náměstí přeplácané (a teď nemluvím o té vánoční fotce, ke které to naopak patří). Všude jsou lampy, lavičky, stromy, informační tabule atd. Podle mě to u centrálního náměstí města nemůže působit příliš vábně, alespoň tedy ne z výšky (podívejte se, jak v té změti „výčnělků“ zaniká ten morový sloup. Podívám-li se na jakékoliv z centrálních náměstí českých měst (Praha, Olomouc, Brno atd.), situace je naprosto odlišná…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. Aleš :

  Poslední příspěvek ode mne, nemohu a nebudu souhlasit s tvrzením, že „služby v ostatních částech Ostravy a v celém přilehlém okolí jednoduše chyběly“, protože v tomto směru na rozdíl od jiných měst občanská vybavenost nezaostávala tak jako jinde v republice. Těch nákupních příležitostí a možností bylo habaděj – PRIOR v Zábřehu, občanská vybavenost podél Výškovické, „železňák“ a obchodní dům Budoucnost v Hrabůvce, o Porubě nemluvě. Tam, kde selhávalo centrální plánování, nastupoval sektor družstevní. A nevím, netuším, zda ještě dnes existuje třeba Jihočeská restaurace, slavný porubský Labužník nebo Dům potravin v Porubě. Nakupování a zejména mlsání tam bylo rozkoší… Howgh

  Thumb up 1 Thumb down 8
 9. skelet :

  Jihočeská ano, Labužník ano (by´t už je to jen jedna z kaváren v Porubě), v Domě potravin je Tesco stores. Abych se přiznal, tak mám asi smůlu a vždy když jdu jednou za kvartál do centra, tak tam je plno lidí :-/

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. Cyril :

  V Porubě na Lenince otevřeli Kebab… a ze středoevropštějších věcí je teď nahoře pod lékárnou cukrárna… a na Porubské u rondlu je cukrárna Ollies, která nabízí výborné dorty. Pak ještě tradiční Katka na Dvorní a kousek vedle je Palačinkárna – tam jsem ještě nebyl, ale vypadá to na zajímavý podnik. Poruba je dobře vybavená. V centru je škoda, že obchody nejsou otevřené i o víkendu a večer (když jdete z divadla, už mají mnohde zavřeno, a tak člověk nemá důvod večer ve městě zůstávat a jede zpět do Panelákova).

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. PetrP :

  Lidi já jsem tak rád, že nejsem sám, kdo to tady má rád, žije tady a nedá na Ostravu dopustit, ať je jakákoli :) přespolní to nikdy nepochopí a ti co zdrhli taky ne.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 12. Petr :

  Ostrava je srdcovka!

  Thumb up 6 Thumb down 3
 13. Crazym :

  Aleš: Chlape jsi mimo (i fyzicky) ale alespoň jsi pobavil, teda aspoň s tím: „“nemohu a nebudu souhlasit s tvrzením, že „služby v ostatních částech Ostravy a v celém přilehlém okolí jednoduše chyběly“, protože v tomto směru na rozdíl od jiných měst občanská vybavenost nezaostávala tak jako jinde v republice.““ Asi jsem celý život žil v Ostravě nějaké jiné realitě než Ty a teď jsi mě probudil, děkuji :D :D :D Čest práci. :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 14. Danek :

  Petr: Já myslím, že pro většinu je Ostrava srdcovka.A byl jsem v opravdu dosti místech po Evropě,a za sebe musím říct, že Ostrava má takové flujdum. Buď jí miluješ nebo nenávidíš. Kdybych to porovnal z historického hlediska třeba Krakow to má taky, ale Praha ne.Kdo byl tam i tam pochopí.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 15. centos :

  Na té nové fotce mi hrozně chybí zeleň.. Žijou ty stromy vůbec?

  Thumb up 1 Thumb down 3
 16. Pavel :

  centos: Žijou a pěkně zkošatěly, žel jeden za druhým umírají, protože se o ně ne zrovna vzorně starají a v zimě jim škodí posypová sůl.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Martin :

  Aleš: Občanská vybavenost nebyla úplně zlá! Když bydlel člověk v Porubě, základní potraviny koupil do 300 m od domu. To byla velká výhoda! Když jste však potřeboval něco víc (knihy, oblečení atd), musel jste na Leninku. Pokud jste chtěl elektroniku nebo širší výběr knih atd, musel jste do centra (neboli „do Ostravy“). Za úplně specifickým zbožím jste pak musel do Prahy či jiných měst, kde zrovna bylo.
  Je taky pravdou, že výhodou komunismu byla stálost podniků (např. Elektra byla stále kavárnou). Naštěstí máme tuto krásnou kavárnu v neméně kvalitní podobě zpět! …už tam zbývá jen chodit, aby nezkrachovala. Zda bude na svém místě i za deset let je tak jen na nás!

  Thumb up 1 Thumb down 1
 18. Crazym :

  Tak náměstí se nám proměňuje dál, jen ten suchý strom co už tam je druhou sezónu stále nikomu z zodpovědných nevadí http://www.imagehosting.cz/?v=pict0128.jpg , čekal jsem, že ho vymění ale nic se neděje :-)
  A klasicky začala sezóna cikánského koupaliště http://www.imagehosting.cz/?v=pict0130.jpg což je největší atrakce Masarykova náměstí :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Danek :

  Crazym: Já si nedovedu představit, že bych tam nechal dítě tak sprchovat.Je to ostuda. MP by je měla od tamtud okamžitě vyexpedovat a vysvětlit že je to účelu větší vláhy v ovzduší ne ke koupaní.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. Crazym :

  Danek: No, už nějakou dobu uvažuji, že jim tu atrakci vylepším o flašku Jaru nebo Chloraminu ať je trošku umyjem či zderatizujem, sorry vydesinfikujem :DD

  Thumb up 6 Thumb down 1
 21. acdlcia [msstavby.cz] :

  Není jim co závidět. Ta voda je špinavá a nejspíš z toho něco chytnou. V čele celé této atrakce je servisní vstup https://goo.gl/kAxoqd který ukrývá nádrž. Do ní je znovu zachycována voda a v systému jen koluje. Dopouští se jen odpar. Takže si asi dokážete představit jak vypadá voda umývající náměstí. Na vstupu do nádrže prochází sítem zachycujícím hrubé nečistoty a na čerpadlech je jemné síto. A ta voda je hnědá. Ve výtrysku vypadá čistě protože je napěněná. Montoval jsem ovládání systému a viděl jsem to na vlastní oči.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Dneska jsem si sedl na Masarykáč, jen na 15 min žejo, nemám čas na lelkování. A tak koukám, že se v te fontáně rochní dva bílí. Jeden tmavší chtěl taky, ale matka mu to zakázala. Jsem ted strašně zmaten, co mám myslet? :((

  Thumb up 2 Thumb down 2
 23. Rýša :

  ….že jste si vybral šťastnou čtvrthodinku….neb já jsem šel dnes odpo taky přes náměstí, a i když svítilo sluníčko, tak tam bylo dost tmavo, že mne ni nenapadlo si sednout k fontáně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Miv :

  martin [msstavby.cz]: a že mluvli česky? Já osobně si myslím, že ta česká svoloč by měla táhnout na balkán.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. Rado :

  martin [msstavby.cz]: Zmaten anebo se nám snažíte nenásilně vnutit názor, že romská komunita není zase až tak špatná. Avšak moc Vám do noty nehraje toto: http://www.novinky.cz/domaci/371214-souziti-s-romy-negativne-hodnoti-pres-80-procent-lidi.html. Ovšem k tomuto koupališti na Masarykáči, myslím si, že to je nejlepší cesta, jak lidi ještě více odradit od návštěv centra.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 26. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Jen povrchně nestrkám lidi do stejného pytle. Třeba ani všechny čechy nepovažuji za voly :)
  Rýša: Jsem asi šťastlivec.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 27. aggu :

  Rasově odlišná děcka se koupou ve fontáně.
  „Svítilo sluníčko, ale na náměstí bylo tmavo.“
  Snad reminiscence na L‘ Empire des lumières.
  „Bál jsem se sednout na lavičku, protože v okolí se pohybovaly děti jiné rasy.“
  Tak asi ne.
  „Potřebovaly by vydezinfikovat.“
  „Česká svoloč.“
  Aha. TÉMA. Moje babička v minulém století říkávala: „Před nikým se nepovyšuj, a před nikým se neponižuj“. Držme se toho a máme svůj vnitřní problémek vyřešený.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 28. Rýša :

  aggu: No jo, jen mi vysvětlete, proč se rasově odlišná dospělá děcka povyšují nad pro ně tzv. gadži – tedy i mnou?
  Ano, bál jsem si sednout, ne z rasistických důvodů (u vietnamských děcek bych si sedl), ale proto, že proti gangům romských děcek bych neměl absolutní šanci si uhlídat tašku, mobil, řetízek….
  Aggu, Romové mají zcela jinou mentalitu než Češi, ve většině se chovají a žijí zcela jinak než většina Čechů, většina Romů pohrdá zákony a žijí dle svých atd., tak proč bych měl jim vše tolerovat, když oni nejsou schopni tolerovat nás.
  A myslete si co chcete, jestli to takhle půjde dál, já se toho už asi nedožiju, ale jednou to buď pro nás anebo pro ně skončí mooooc špatně.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 29. Rado :

  martin [msstavby.cz]: Nevím, možná je to pro Vás nemilé zjištění, ale Jar ve fontáně má zde z červnových příspěvků nejvíc kladných hlasů :-) Ale vážně, dokud zde bude přetrvávat přístup, že ze strany sociálních úřadů bude jedna skupina obyvatel zvýhodňována před druhou, čili pozitivní diskriminace naruby, tak je romská otázka neřešitelná, zde nějaká rovnost před zákonem nefunguje. Ale jinak jo, třeba jsou pro vás děti ve fontáně a řev z Kuřího rynku příjemným a vyhledávaným kulturně-sociálním zpestřením.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 30. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Protože jsme v čr.
  Rýša: Bál sednout na náměstí. Ty jsi jinej :D

  Thumb up 0 Thumb down 3
 31. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Jistě že jsem jinej, já nejsem Rom. Dokonce ani poloviční….

  Thumb up 0 Thumb down 1
 32. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Přijde ti to vtipné, či vůbec adekvátní?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 33. Rýša :

  Vtipné? Já jenom odpověděl na to, cos napsal – že jsem jinej….
  Já se jen nechovám jako Rom.
  A když ty se chováš jako Romové, tak opravu nejsi jinej, ale stejnej.
  Anebo se pletu, cos měl na mysli tím – Ty jsi jinej?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 34. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Haha, zase psychologický obraz mé osoby :D Jak se tedy chovám, pověz?
  Já jsem pojmem „jinej“ nemyslel rom. To sis odvodil sám. Jiné rasy než bělošské neoznačuji pojmem „jinej“.
  Promin, ale aby dospělý chlap napsal, že se na hlavním náměstí plném lidí za slunečného dne bojí sednout… Na to není co adekvátního napsat.

  Nepřekrucuj, nevymýšlej si a prosil bych vyhni se rasismu.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 35. Rýša :

  martin [msstavby.cz]:Já si k nim nepřisednu i z jiných důvodů – třeba proto, že se chovají vulgárně i před dětmi.
  Pátek,29. 5. 2015, Bieblova ul.,chodník před domem, kde sídlí nějaká neziskovka nebo agentura pro Romy, Mladá Romka s 2 dětmi, Rom a starší Romka a zřejmě pracovnice z neziskovky, stáli přímo u popelnic, takže jsem musel projít těsně. Už z dálky jsem zaslechl mladší Romku – nemluvila, křičela: Jak to že ne dneska! Zrovna jsem došel, když pracovnice odvětila: Protože až zase od pondělí bude na léky, v pondělí je nový měsíc. Šel jsem dál a jen zaslechl od Romky velmi sprosté slovo a dále, to tu máte pěkný bordel, my to potřebujem dneska….pak jsem už byl hodně vzdálen, takže jsem slyšel jen romský řev, ale slovům jsem už nerozuměl. Klidně si toto můžeš ověřit u dotyčné pracovnice pro romské začlenění.
  Tak i proto si nesedám tam, kde je pohromadě víc Romů…..
  Za psychologický obraz Vaší osoby se omlouvám. Myslím, že se chováte tak, jak se tady vyjadřujete.
  Já vím, že jsi pojmem jinej nemyslel Rom, odvodil jsem si to opravdu sám, psychologicky sis mne přečetl dobře, jen jsi trochu nepopřemýšlel, proč jsem si to tak odvodil. Ale to je jedno.
  Každopádně jse každý jinej.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 36. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: A proč by sis měl přímo k nim sedat…
  No. Tvé historky všedního dne jsou zajímavé, ale celkem off topic. Ke zbytku se nemám ani cenu vyjadřovat.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 37. Danek :

  Crazym: Tak nám media napsala druhý díl. Tentokrát ze skvělého Brna.A jak vidím tento díl o sprchovaní…je ještě lepší než první.Jo Bibione je Bibione.http://www.blesk.cz/galerie/zpravy-udalosti/419640/?foto=3

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. Rýša :

  Danek: No, za ten odkaz asi Vás moc nepochválí Martin, protože na fotkách se povětšinou „koupou“ cikáni a Martin na ně nedá dopustit. Vždyť nám přece tak příjemně oživují Masarykáč….a já, sprosťák jeden, si nesednu na lavičku ani opodál, abych pozoroval to jejich křepčení ,natož abych si přisedl přímo k nim.
  Opravdu by mne zajímalo, kolik cikánů žije v ČR. Protože ať jedeš v CR kamkoli, pokaždé tě vítá nějaká cikánská „osada“.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 39. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: :D …
  Danek poukázal jen na to, že tohle není problém jen Ostravy. Navíc, jako zde, se v Brně nerochní jen černí. Víme, jak čeští novináři píší. A neřekl bych, že romové jsou mí svěřenci. To se ti ty kolečka zase trochu pomíchaly.
  Btw. Tak se otoč a koukej se na výlohy a ne na fontánu.
  Popravdě nějakou trapnou reakci jsem čekal :))

  Thumb up 1 Thumb down 0
 40. Rýša :

  …:-) že ses ozval zrovna ty, měl jsem na mysli jiného Martina (aktivistu za romské začleňování), proto jsem napsal Martin s velkým m. Ty se přeci píšeš s malým M.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 41. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Logicky jsem se ozval já, když jsme diskuzi na toto téma vedli my dva…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. Danek :

  Rýša: Díky, přesně o to mi šlo….poukázat , že to není jen v OV….nicméně pokud přečtete diskuzi pod článkem v blesku..tak koupaní tam hlasí ve více městech.Jen souhlasím s kolegy od Brna, je třeba vyhlášku směřovat tak aby ke koupaní nedocházelo….je to prostě ostuda.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 43. Crazym :

  Na náměstí u uschlého stromu nastal mírný posun, strom se začal zelenat :-) Akorát z nějaké divné strany :DD
  http://www.imagehosting.cz/?v=1308201538.jpg
  Možná na to zodpovědní čekají, že se to zazelená odspodu a nebude třeba to přesadit :-)

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.