Proměny Ostravy #101

Proměny nároží ulic Nádražní a Mlýnská. V této lokalitě se nacházela Krausova kolonie, jenž byla v roce 1910 zbourána a nahrazena několikapatrovými domy, které tam stojí dnes.

1900-1910
promeny ostravy

1918-1938
promeny osgtravy

2013
promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Tak to je (vlastně byla) super změna této části Ostravy. Ale to byla 20. a 30. léta. Léta, kdy vznikaly v Ostravě dominanty vskutku hodné velkoměsta. Viz Nová radnice atd. Klobouk dolů! A to byla světová hospodářská krize, která postihla i tehdejší Československo. Chápete to? Současná krize trvá už několik let a pro ostravské zastupitele bude trvat ještě další desetiletí, protože to je parádní výmluva proč se Ostrava v rozvoji jaksi zastavila. Tedy kromě rozvoje různých super a hyper marketů.A rozšiřováním dalších a dalších zelených ploch u Ostravy pro různé průmyslové a lobistické „parky“ a přitom Ostrava je přímo zahlcena nevyužitými plochami po zaniklých podnicích. Rozepsal jsem se, neboť tato změna Ostravy (1918-38) mne upoutala, a to kromě krize se schylovalo k válce.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 2. Rýša :

  A ještě jsem zapomněl, že tehdy museli taky zřejmě vykoupit tuto kolonii domků a šlo to. Měli na to jiné zákony nebo jiné páky nebo pokladny města byla přeplněna zlaťáky. V době krize? A v dnešní době nejsou schopni zabránit několikaletému chátrání Ostravice, jatek, Hotelu Palece ad. Chápete to? Já ne!

  Thumb up 5 Thumb down 2
 3. kdojekdo :

  Trochu se uklidni, hlavně se zamysli nad časovým rozpětím onoho “ budování“ a nezapomeň, že dnes je větší a vyšší demokracie a i právo něco vlastnit. Tehdy neexistovali třeba památkáři….

  Thumb up 1 Thumb down 8
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Datace fotky je 1918-1938, jelikož na archívu nevěděli, kdy přesně byla fotka pořízena. Navíc, v textu je napsané, že kolonie byla zbourána v roce 1910. Tedy již před první světovou válkou. Na Ostravu dopadla krize také. Ale ne hned v roce 1929. Hodně staveb bylo po roce 1930 jen dokončeno.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 5. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: kdojekdo: AHA.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. Danj :

  Rýša: Jak jsi přišel na to, že se Ostrava v rozvoji zastavila? Je to přesně naopak.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 7. Crazym :

  Rýša: Nemusel nic vykupovat, byly jejich, syn starého Krause, který postavil tyto čtyři bloky v roce 1910-11 plánoval i další v té lokalitě ale přerušila to válka a po ní i díky krizi se na další nedostalo, škoda, že postavil jen těch 21 obytných domů, centrum mohlo mít trochu jednotný vzhled. Vyrostl jsem v Krausacích v bloku ve kterém byla hospoda Baník na ulici Chelčického a dnes tam vlastním byt. Na dobu kdy to bylo postaveno to byly velké luxusní byty s komorou pro služky a hned tak někdo na ně nedosáhl.
  Jinak díky za tu první fotku, z tohohle pohledu jsem kostel u kterého jsem vyrostl ještě neviděl. a přidávám pohled, ze kterého vidím kostel dnes ale jen když si vylezu na střechu :-) http://www.imagehosting.cz/?v=pict0571.jpg
  A nějaké info zde: http://www.krajinazaskolou.cz/application/Pages/UnitView.aspx?unitId=3028&rt=%2Fapplication%2FPages%2FProjectView.aspx%3FprojectID%3D92%26currentPage%3D9&lang=Primary
  Sám Karel Kraus bydlel zde http://slavnestavby.cz/?i=2839/vila-karla-krause , neměl to daleko :D

  Thumb up 7 Thumb down 1
 8. Crazym :

  Škoda, že to tu nejde editovat, zapomněl jsem doplnit že: … díky krizi a smrti Karla Krause se na další nedostalo…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 9. Rýša :

  Crazym: …díky krizi postavil jen 21 obytných domů…

  Za tak krátkou dobu 21 domů. To není JEN, ale to je na obdiv, když se to porovná se současností.

  Jinak díky za Váš skvělý výklad o Krausových. Nemáte vlastní web? Vy byste mohl mít spoustu diskutérů na téma stavby v minulosti a současnosti Ostravy.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. Tomas T. :

  No rekl bych ze jelikoz Kraus patril k nemecke strane, tak by s nim tak jako tak po valce zatocili. Takze mozna radeji ze se toho nedozil.
  Jak bylo zmineno, neni to nic o vedeni mesta, ale stavela to soukroma osoba, cili o radni a vykup pozemku taky vubec nejde.
  A k rychlosti stavby …. tu rezidenci karolina nebo mestskou branu take postavili celkem rychle. Jen se to ted prodava dlouho. A zajimalo by me jak rychle prodal ty byty Kraus. Kdyz tedy chceme nejake srovnani s dneskem.

  Osobne si ale myslim ze on to prodavat neprodaval, a dal to vse do podmajmu. Aby z toho mohl ryzovat, a mel finance na dalsi etapy.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. Rýša :

  Tomas T.: Ano, o výkup pozemků tu nejde, nevěděl jsem, že to patřilo Krausům.
  Ale píšete dál, že na to radní něměli vliv. Jak to že ne? Myslím si, že i tehdy musela soukromá osoba, i když na vlastním, požádat úřady o povolení k stavbám. A předložit projekty, které musel někdo schválit. A město(radní) si určitě pohlídalo, jestli budou stavby přínosem a především, jestli se postaví a dodrí lhůta stavby, na kterou museli dát povolení a nevznikne po demolici jen proluka na x-let. Nebo si každý mohl na svém pozemku v centru města cokoli zbourat, nechat ´pozemek nebo si tam postavit cokoli a kdykoli bez povolení?

  dnešní době město prodá pozemek,mnohdy lukrativní, mnohdy ještě s fungujicí stavbou, kde má soukromá osoba nebo společnost stavět určitý projekt a mnohdy to jde k ledu a město jen civí a nařekuje, že nemá žádné páky, aby se dodrželo, co bylo schváleno ….viz Jatka, viz Hotelový dům Jindřich, o Ostravici a Hotelu Palace ani nemluvě.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.