Proměnu jatek v Ostravě brzdí spor

Proměnu bývalých jatek v centru Ostravy brzdí spor o znění smlouvy.

Proměna historické budovy někdejších jatek nedaleko centra Ostravy se komplikuje. Město totiž dosud nepodepsalo smlouvu s vítězem architektonické soutěže, kterým se stalo pražské studio Petr Hájek Architekti. Z otevřeného dopisu vítěze soutěže adresovaného vedení města i soutěžní komisi, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že návrh smlouvy vypracovaný městem je pro architektonické studio neakceptovatelný, což dnes přímo potvrdil i architekt Hájek. Město se zatím k záležitosti nechce vyjadřovat. Podle mluvčí magistrátu Andreji Vojkovské tak učiní až na středeční tiskové konferenci.

„Návrh smlouvy na veřejnou zakázku je dle mého názoru nejen nevyvážený co do stanovených práv a povinností, ale dokonce zcela jednoznačně formulován ve prospěch zadavatele,“ uvedl Hájek v otevřeném dopisu.

Podle něj se tato skutečnost projevuje nejen v nepřiměřené výši smluvních sankcí, ale zejména v podmínkách neumožňujících standardní běh a návaznost jednotlivých úkonů.

„Jako příklad nevyváženosti smlouvy a drakonických podmínek pro zhotovitele lze uvést oprávnění zadavatele pozastavit platby za již poskytnuté a nadále poskytované plnění, aniž by to bylo zdůvodněno porušením smlouvy na straně zhotovitele, či jakýmkoliv jiným jeho profesním pochybením, s čímž jsem se v praxi ještě nikdy nesetkal,“ uvedl dále Hájek. Podle něj tak nemohl přistoupit k uzavření smlouvy, protože by to za těchto podmínek pro jeho společnost s ohledem na rozsah a význam projektu představovalo nejen ekonomické, ale i profesní riziko.

Hájek dodal, že v případě, že by se vzniklou situaci podařilo vyřešit, je nadále připraven podílet se na projektu proměny jatek, v nichž by v budoucnu mělo být nové sídlo městské galerie PLATO Ostrava.

„Pevně věřím, že bude-li to možné, statutární město Ostrava zohlední výše uvedené a pokusí se zjednat nápravu či alespoň promítne mnou vznesené výhrady do některé z příštích architektonických soutěží, kterou bude vypisovat,“ uzavřel Hájek.

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  to je fakt moc, jako tady nastavuji drakonické smluvní podmínky u jediné stavby která prošla architektonickou soutěží ale u těch ostatních srač-ek co se ve městě staví tam je problém se vším, už slyším jak se u té českobratrské vymlouvají na projektovou dokumentaci a podmínky a že ty vady nejde už napravit :D :D :D

  Thumb up 26 Thumb down 2
 2. AC :

  Za normálních okolností, při dobré vůli, si návrhy smluv upraví a odsouhlasí právní zástupci obou stran a je hotovo, ale tady se asi zase někdo lekl, že by se mohlo „nedejbože“ v centru stavět, tak se do toho „hodí vidle“. Areál Bauhausu byl prodán, účel splněn, zapomeňte. Ale třeba se mýlím.

  Thumb up 20 Thumb down 2
 3. Cíťa :

  Je to hnusný projekt arogantních Pražáků…

  Thumb up 6 Thumb down 30
 4. Rýša :

  V centru se prostě stavět nesmí, a proto se bude bojkotovat i tato léta letoucí jedna z ostud města. Ale hlavně, že se tady nedávno psalo, že za tohle může jen architekt….
  Jak psal balde – u staveb se hledá jakákoliv příčina, aby stavba neprošla, ale u fušérských rekonstrukcí silnic mají výmluv až až.

  Thumb up 20 Thumb down 2
 5. jrov :

  AC: malý detail – hlavně se prodaly budovy vedle jatek :-), prodej Bauhausu nebyl finančně zajímavý

  Thumb up 7 Thumb down 1
 6. thvari :

  A sakra. Věřím, že to dopadne a že se domluví a tímto apeluji na město, primátora i všechny zastupitele, protože tady je šance mít v centru Ostravy opravenou chátrající budovu tak, aby z ní vyrostlo něco moc pěkného a archtektonicky hodnotného! Nemějte strach a vyjděte architektům vstříc, snad mají nějaké renomé!

  Thumb up 14 Thumb down 0
 7. nototo :

  Cvrlikali si vrabci na střeše, že sousední komplex budov se skoupil právě proto, aby se v Krakonošově nestavělo. Škoda, že nás opozice neinformuje víc o tom, co se vlastně na radnici děje, byl bych jí za informace vděčný.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 8. FM :

  Městská jatka: ve hře je polský architekt

  http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/mestska-jatka-ve-hre-je-polsky-architekt

  Thumb up 5 Thumb down 0
 9. Tomas T. :

  FM: No vida, najednou to jednání města dostává smysl. Mám pocit že p. Hájek se spoléhal na to, že to bude asi něco jako s dálnicemi. Vyhraji soutěž a pak si to upravím jak potřebuji a přidám vícepráce…

  Thumb up 3 Thumb down 5
 10. Nimrod :

  Sorry jako, ale chyba je na obou stranách. 1. město a jeho právníci jsou v tomto fakt fundamentalisté, podmínky jsou zbytečně přísné a složité, už dlouhodobě… 2. pan architekt měl v rámci zakázky znění smlouvy k dispozici a mohl se k němu vyjádřit a uplatnit připomínky. Už sám způsob zadání pomocí „jednacího řízení bez uveřejnění“ opravňuje uchazeče k jednání. To neučinil a to v TV i přiznal.
  Na druhou stranu pokud se podaří smlouvu uzavřít s KWK Promes, tak výsledek bude určitě stát za to!

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. Adam K. :

  Mě se vždy ten polský návrh líbil více…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 12. Petr S. :

  „Ostrava bude o smlouvě na projekt proměny historické budovy někdejších jatek nedaleko centra města jednat s polským studiem KWK Promes Katovice, které v architektonické soutěži skončilo na třetím místě. S vítězem soutěže, kterým se stalo pražské studio Petr Hájek Architekti, se město nedohodlo na podobě smlouvy a studio z procesu vyřadilo.“

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Marián Kyral :

  Adam K.: Mně by se to líbilo bez té trapné věžičky, co tam je jako pěst na oko.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. jjbbj :

  Marián Kyral:
  Ona trapná věžička vychází z původní podoby objektu
  https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/kampane/ostravska-jatka-vyznamna-pamatka

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Danek :

  Tomas T.: Pan Hájek mě vyloženě rozesmál.Jelikož se pohybuji v oblasti veřejných zakázek.Je zcela jednoznačné že v zadavací dokumentaci zakázky bylo vše podstatné pro podaní vyberového řízení….čili podali vyb.řízení tím s obsahem souhlasili.V podstatě jsou nastaveny parametry zadvatelem do vyběrového řízení a těch se musí společnosti podavající vyběrové řízení držet.Je zcela nemožné před podpisem smlouvy jakoliv změnit zaležitosti uveřejněné v zadavací dokumentaci….dalši v pořadí by jej mohli napadnout.Nebo by mohlo byt napadnut zadavatel za pletichy při veř.zakazkách.Tady je zcela jasné, že pokud p.Hajek nesplnil požadavky, které byli ve vyb.řízení..tímto odstupuje a dostane přednost další uchazeč.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. Marián Kyral :

  jjbbj: ups. To mně nenapadlo. Já znám jen současný stav a už jsem si na něj tak zvykl, že mi cokoli jiného připadá divné :-D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Rýša :

  Marián Kyral: Proč trapná? A pokud tam kdysi byla, je jen dobře, že ji tam architekt zakreslil.
  Každopádně se mi ale líbí víc návrh Petra Hájka s bílou věží. Škoda…..

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.