Přírodovědecká fakulta OU – předprostor

Právě dokončený projekt z dotačního programu „fajnOVY prostor“ láká na proměny hornin našeho regionu v průběhu stovek milionů let. Ostravská univerzita tímto způsobem revitalizovala prostor před budovou Přírodovědecké fakulty v Chittussiho ulici ve Slezské Ostravě. Město projekt podpořilo částkou ve výši 916 tisíc korun.

Dotační program „fajnOVY prostor“ cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti.

„Od jeho spuštění jsme dotacemi podpořili 28 projektů za zhruba 8 milionů korun. A nekončíme, v dotačním programu budeme pokračovat i v následujícím období. Pro příští rok bude pro zájemce ve třetí výzvě programu připraveno na podporu projektů dalších několik milionů korun,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová, která se zúčastnila dnešního slavnostního předání prostoru studentům a veřejnosti nacházející se v bezprostřední blízkosti centra města. Prostor slouží nejen studentům a zaměstnancům Přírodovědecké fakulty OU, ale rovněž návštěvníkům sousedícího zdravotnického zařízení a obyvatelům okolních domů.

Nově vytvořené bezbariérové místo vybízí k zastavení a pobývání s možností uskutečňování malých společenských akcí propojených s veřejně přístupnými akcemi uvnitř budovy fakulty, které přitáhnou místní obyvatele a napomohou tak rozvoji sousedských vztahů. Akce budou navazovat na výstavy a workshopy konané v budově univerzity.

Došlo k obnově stávající zeleně, přibyly zde různé typy posezení – hromadné, vyvýšené a individuální na lavičkách s opěradlem. Využit byl kvalitní mobiliář z tvrdého dřeva a čistého designu.

„Součástí zrevitalizovaného prostoru jsou i místa na stání pro kola, a protože chceme rozšířit bikesharing do dalších ostravských obvodů, právě tady by mohlo být jedno z dalších nových míst,“ dodala náměstkyně Šebestová.

K ozvláštnění projektu přispěje také geologická stezka, jejíž součástí jsou exponáty na ocelových tyčích s povrchem z litého betonu s otištěnými tvary listů a přírodních struktur. Umístěné kameny představují malou ukázku z nekonečné pestrosti hornin, ze kterých je složena naše planeta. Tato expozice nejen upozorní na přírodovědnou tematiku přilehlé budovy, ale zároveň prostor zkrášlí.

 

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  za mě zdařilé

  Thumb up 7 Thumb down 0
 2. JenaerJunge :

  Vypadá to hodně dobře. Konečně něco pozitivního.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Garaznik :

  Hezke, jen ta castak me krapet zarazi.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. SpinJ :

  916tis. Kč??? Nesekl se někdo o řád?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 5. adri :

  Nesekl se, 916 tis. Kč přispěje město ze svého rozpočtu – většinou to pokryje tzv. neuznatelné náklady, zbytek (trochu větší zbytek) půjde určitě z fondů EU.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. adri :

  Ale teď vážně – třeba kolem těch předražených šutříků vyroste časem i nová budova ….

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. MareK :

  za mě nic moc… mnohem lepší dojem by byl, kdyby místo betonové zámkovky použili kámen (kočičí hlavy). Takhle mi to přijde jako tuctovka.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 8. Petr :

  MareK: je pravda, že by geologickým exponátům více slušela žulová kostka :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Michal :

  Nebezpečná nástraha pro chodce. Ale to je fuk, hlavně, že se čerpalo.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. Infoš :

  Jak dlouho tam asi ty kameny vydrží?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Miv :

  Infoš: Než je odneseš na svoji skalku.

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.