Přípravné práce obchvatu Bruntálu

Ředitelství silnic a dálnic posunulo termín zahájení stavby východního obchvatu Bruntálu na rok 2024. Letos by mělo proběhnout výběrové řízení na dodavatele a v plánu jsou další přípravné práce, jako například kácení.

Podle informací, které poskytl Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic ČR jsou majetkoprávní vypořádání již téměř dokončena. „K úplnému dořešení chybí jeden list vlastnictví,“ upřesnil Miroslav Mazal.

Příprava východního obchvatu Bruntálu se stále nachází ve fázi projektové dokumentace. Pokud vše půjde podle plánu, chystá ŘSD v rámci předběžných příprav samotné stavby kácení a základní vytyčení. „Předpokládaný začátek budování východního obchvatu Bruntálu vychází na rok 2024, původně avizovaný rok 2023 počítal s kácením a vytyčením jako součástí celkové stavby. Nyní jsou tyto dvě představební aktivity zajištěny samostatně a v souladu s dlouhodobým plánem začne odstranění dřevin včetně základního vytyčení obvodu stavby ještě v tomto roce. Aktuálně vyhodnocujeme nabídky pěti dodavatelů,“ vysvětlil Miroslav Mazal posunutý termín zahájení stavby obchvatu.

Administrativní náročnost podkladů stavby a výběrového řízení zatím nemá vliv na termín zahájení stavby, stejně tak jej nyní neohrožuje inflace, zdražování, válka na Ukrajině ani jiný známý faktor destabilizující současnou situaci.

„Zástupci města Bruntálu se dlouhodobě snaží maximálně pomoci s řešením jakéhokoliv problému, který se dotýká infrastruktury města a má souvislost s obchvatem. Neméně důležitá je koordinace stavby obchvatu s projektovou přípravou další významné stavby, a to připojení severní průmyslové zóny novou komunikací mimo obytnou část města,“ uvedl místostarosta města Bruntálu Petr Rys, který má v gesci správu majetku města a dlouhodobě se přípravou obchvatu zabývá.  

Současně se změnou termínu spuštění stavby, posunulo Ředitelství silnic a dálnic ČR také termín uvedení do provozu východního obchvatu.  Na dotaz, proč ke změně došlo Miroslav Mazal odpověděl: „Stavba je stále plánovaná na tři stavební sezóny. Během plnění harmonogramu se standardně budeme snažit práce urychlit bez dopadu na kvalitu, stejně jako možnost urychlení je zde ale možnost zdržení z důvodu nepředvídatelných vlivů. Poloha města není imunní vůči počasí, proto mohou vzniknout úpravy časových horizontů. Nechci předbíhat, zcela zásadní informace nyní je, že přípravy pokračují na plné obrátky a všechny zúčastněné strany mají zájem o hladký průběh administrativy, tvorby podkladů a výběrového řízení, což jsou extrémně náročné etapy dost často přehlížené soustředěním na jeden termín.“

Silnice I/45 Bruntál – východní obchvat, I. etapa má odlehčit dopravní situaci ve městě a zmírnit dopady negativních vlivů plynoucích z nadměrného provozu na zdejší obyvatele. Středem Bruntálu prochází významné tranzitní trasy pro vnitrostátní i mezinárodní dopravu. Východní obchvat má odvést z centra města především provoz ve směrech Olomouc – Krnov.

zdroj: mubruntal.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.