Praskova č.p. 411

Fotografie dokončené rekonstrukce školní budovy na ulici Praskova v Opavě. V závěru článku fotografie probíhajícího archeologického průzkumu v areálu sousedního Mendelova gymnázia.

Zpevněné plochy vstupu do objektu jsou jednotné s běžně používanou dlažbou na většina území města.

Před objektem byla vysázena nová zeleň s přírodní mulčí.

Stav před stavebními pracemi

Aktuálně probíhající archeologický průzkum v areálu Mendelova gymnázia, který je patrný ze dvora objektu Praskova č.p. 411.

• žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

1. Jakub :

V rámci toho, jak v dnešní době probíhají opravy škol, je toto ještě dobrý výsledek. Ale šlo to udělat i lépe. Odstrašující příklad je obchodní škola na ul. Hany Kvapilové – stále okna „vzhůru nohama“ bez původního členění, žádné členění fasád. Za takovou „opravu“ by snad měla být trestní odpovědnost.
    Naopak zářným příkladem je budova ZŠ na ulici Ochranova.

2. J. Peterka :

Jelikož nedošlo k plánované realizaci náměstí v prostoru mezi opravenou Josefskou školou a Zemským domem (dnes Zemský archiv v Opavě), tak si dnes ani neuvědomujeme jak Eduard Labitzky při návrhu školy pracoval se zrcadlovým vztahem obou budov…

3. TommTomm :

J. Peterka:
    Je strašná škoda že se škole nevrátila původního Labitzkeho podoba, ale jen purizovaná poválečná podoba. Přitom i se zateplovacími systémy by šlo bez problémů pracovat a navrátit školu do původní podoby (například realizace dům dětí a mládeže v Č. Krumlově). Daleko smutnější je ale celková realizace, v některých místech nepochopení tektoniku stavby, řemeslně ale i architektonicky odfláknuté detaily a lacinost materiálů co nahradili původní prvky (viz předzahrádka z pohledově neupraveného ztraceného bednění na místo původního kamenného ohraničení a. jiné. Z konečné podoby realizace jsem tedy poměrně rozpačitý.