Postižené v Ostravě nechceme

Část obyvatel Ostravy-Výškovic posunula hyenismus na novou úroveň.

Obyvatelé Ostravy-Výškovic se postavili proti výstavbě domova pro osoby s autistickým postižením. Nízká, dvoupodlažní budova má vyrůst na okraji sídliště. Objekt se dle definice územního plánu nachází v místě určeném pro výstavbu.

Mezi hlavní argumenty místních obyvatel patří to, že se zde nyní nachází zeleň (zarostlá plocha travinami), sem tam se tam proletí motýle a tak. Jako další argument uvádějí, že postižení lidé vlastně mezi další lidi nepatří. Velmi smutné tvrzení, které pramení z neznalosti autismu a dalších nemocí, netolerance a zaslepenému úsudku. Časy komunismu, kdy se dětské domovy, domovy pro seniory, nebo domovy pro postižené umísťovaly do objektů, často bývalých zámků, na okraji města, v lesích, prostě co nejdéle od „normální společnosti“ jsou snad již pryč…
Celou reportáž můžete vidět v pořadu 168 od České televize.

Objekt má vyrůst na naproti těmto domům.

Související články


Komentáře

 1. oko :

  smutné…

  Thumb up 29 Thumb down 8
 2. MareK :

  NIMBY stavba. ovšem reportáž/popis je trochu tendenční. Vím, že část lidí je proti jen z důvodu, že díky stavbě ubude parkovacích míst/míst, kde se dá parkovat a to je sere. V té lokalitě je to s parkováním tragédie, ale to ostatně skoro na každém sídlišti. Lidi se prostě nechtějí vzdát svého pohodlí na úkor druhých…

  Thumb up 16 Thumb down 3
 3. Vyskovicak :

  Smutne to neni..Nechapu automaticke obvineni obyvatel autorem webu…To je skutecne snutne…At je duvod jakykolik automaticky nekoho obvinit je spatne

  Thumb up 28 Thumb down 25
 4. JSjr. :

  Vlna nevole ke každé nové výstavbě se stává už ostravským sportem. Když už jim vadí i takové potřebné projekty jako nízké dvoupatrové domovy pro autisty, které doplní a uzavřou oblast mezi vysokými věžáky a lesem, už se to nedá nazvat jinak než jejich sobectvím.
  Kdyby tam měli postavit betonové parkoviště pro auta neřekne nikdo ani ň!
  Žijeme ve městě, město musí žít a rozvíjet se, jinak umře.. Je třeba jej předat dalším generacím v lepším stavu, než jsme jej dostali my!
  Rád bych se někdy dočkal progresivnějšího myšlení ostraváků, ve všech významných projektech, které se ve městě chystají..

  Thumb up 36 Thumb down 5
 5. Rdm :

  MareK: tak pokud by šlo jen o parkování, jakože si myslím, že nejde, tak o kolik míst by mělo ubýt? O dvě pro potřeby vjezdu? Když se podívám na mapu, tak vidím hned naproti prostor pro vytvoření nejméně deseti míst, včetně nového chodníku místo pěší zóny. Vše je otázkou diskuze.

  Vyskovicak: „hyenismus“ je možná trošku silné označení, ale argumenty těch lidí v reportáži, jsou opravdu deb*lní…

  Thumb up 14 Thumb down 3
 6. Mn :

  Těžko říct, zda lze argumenty těch lidí z reportáže vůbec brát vážně. Působilo to na mě, jako by si vymýšleli kdeco, protože to tam prostě nechtějí z jiných (sobeckých) důvodů, které by na kameru říkat nemohli.

  Thumb up 15 Thumb down 3
 7. Adam :

  Mentální postižení má různé formy. Někdo má poruchu autistického spektra, někdo zase poruchu NIMBY spektra.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 8. LK :

  Zkouknul jsem video a z těch lidí mi je zle a na blití.

  Thumb up 13 Thumb down 6
 9. thvari :

  možná by stálo za to, když se obecně ví, jak negativní jsou určití lidi k jiným, kteří mají nějaký stupeň postižení, je uplatiti právě například parkovacími místy.

  argumenty trávou a loukama jsou úplně zcestné. stojí to vedle mojí bývalé základky a hned za tím mají lidi celý Bělský les, kde mají luk, stromů a přírody milion kilometrů čtverečních. navíc je to naprostý konec města, kde vám mezi paneláky lišky dávají dobrou noc. tam zábor pár dalších ploch pro výstavbu nemůže nikoho urazit.

  hlavně jakmile to postaví a zprovozní, tak lidé zjistí, že o těch obyvatelích ani neví, stejně jako o stovkách jiných svých sousedů, a bude zase klid. taky mi umístění na sídliště přijde logičtější než například na malou dědinu

  Thumb up 13 Thumb down 3
 10. Crazym :

  Ten díl jsem nějak nezaregistroval, tak jsem ho zhlédl a je mi smutno a stydím se za to s čím tu žiji. 30 let po soudruzích a to myšlení je v těch lidech zakonzervováno až neuvěřitelně :-( Oplocené zařízení pro pouhých osm lidí místní nemůžou ani poznat snad jen, že budou muset venčit svoje panelákové čokly o kus dál v lese. Vůbec bych se neptal a postavil to tam, jejich pozemek to není a tihle lidé si ani nezaslouží používat výdobytky demokracie jako mít právo se vyjádřit ke stavbě ve svém sousedství nebo možnost beztrestně vyslovit svůj dementní názor aniž by jim něco hrozilo. Pamatuji časy kdy absolutní většina těchto bojovníků za svá „práva“ držela hubu a krok když se na ně nějaký soudruh jen škaredě podíval, měli nasráno v kalhotách a ohnutý hřbet. Dnes mají nasráno v hlavě a je to tu samý „partyzán“ jako po válce :-)

  Thumb up 23 Thumb down 5
 11. Dave :

  Mě by spíše zajímalo, komu ta výstavba různých domečků pro ty takzvaně postižené slouží, protože těm dotyčným klientům ani moc ne. Kdo toto vymyslel? V Muglinově na Hladnovské stojí takový trošku panelákov stavěný právě pro tyto lidi. Dnes je v podstatě prázdný a jeho klienti rozstrkaní do všemožných za těžké hrachy postavených domečků (třeba ten dole ve Výškovicích na Proskovické). Co na tom, že v těch domečcích jen sedí a čumí na sebe nebo na televizi a vytvářejí si ponorku (kam taky jít uprostřed pole nebo sídliště se projít). V tom stacionáři v Muglinově byli v stejném počtu jako jsou v těch domečcích v takových rodinných buňkách, měli v areálu veškeré zázemí (zahrada, prádelna, kuchyň, tělocvičny, rehabilitace, hippoterapie…) vše bezbariérové a přizpůsobené potřebám těchto lidí. Tak jsme jim pomohli, že teď mají prd. My máme prázdný barák a jídlo a prádlo se vozí od čerta k ďáblu s dalšími náklady. Ano, už se mají lépe. Můj příbuzný, který je v tomto domečku znuděný a zpruzený jistě taky.
  Potřebám těch pro které se to staví se totiž nijak nepřihlíží.

  Thumb up 12 Thumb down 10
 12. Osel :

  Pan Autor pripevku si tady hraje na soudce a nejvetsiho odbornika myslel jsem ze stranka je novych stavbach a ne bulvar.

  Thumb up 20 Thumb down 15
 13. kpkpkpkpkp :

  Proti nimbyistům nic nemám, ale nechci, aby bydleli hned vedle mě.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 14. davidb :

  Osel:
  Jeho stránka = jeho názory.

  Thumb up 8 Thumb down 4
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Osel: Kdyby to měla být bulvární zpráva, tak v článku píšu kdo s kým má vzájemně v těch panelácích poměr, kdo se rozvedl nebo kdo zase přibral.

  Nikdo nemusí být nějaký „soudce“ na to, aby poznal lidskou hloupost, sobeckost a hlavně zaslepenost. Téma se týká výstavby.
  Jsem rád za názor každého, ale když je aspoň vzdálen k tématu. Jen sis zde odplivnul a nenapsal nic smysluplného. Jsou ti postiženi lidé odpudiví? Měli by se schovávat před společností? Souhlasíš s obyvateli stávajících domů?

  Thumb up 10 Thumb down 23
 16. Petra :

  Nemůžu si pomoct, ale skoro bych jim přála, aby tam postavili betonový výškáč s malými byty a levným nájmem pro sociálně znevýhodněné (víte, jak to myslím). Karma je zdarma.
  Vyrůstala jsem v Místku vedle domova pro postižené na Anenské (vedle 6 ZS), a i když měli klienti vycházky ven „za plot“, rozhodně mě to nijak negativně nepoznamenalo. Spíš obohatilo. Stejně tak mé spolužáky (ok, jeden mentálně postižený s unikátním matematickým nadáním nám dělal domácí úkoly, ale nemyslím, že by ho to nějak trápilo, spíš naopak:))
  Strach ze změny a strach z neznámého a odlišného, kdyby to alespoň lidi přiznali a nesypali si motýly do kapsy.

  Thumb up 18 Thumb down 7
 17. David :

  Martin [msstavby.cz]:
  za komunismu takové zařízení ani neexistovali, ti lidi bylo zavření doma jako v cele…
  každopádně nemusíš zuřit a dávat na tyhle stránky své názorové výjevy že ve Výškovicích nebude nějaký MentalHouse. Ti lidi se rozhodli podle petice, a aspoň že měli možnost se vyjádřit. Jinde by bez váhaní vjely bagry a začli stavět tělocvičnu nebo další Lidl a to by zase byly názory jak je to super že se někde něco staví. Když nechtějí tak nechtějí, ale to patří na stránky Ostravské Radnice tam si můžeš stěžovat ale sem určitě ne. Já osobně bych určitě nejásal kdyby mi vedle domu stavěli domov důchodců, natož něco pro autisty a to není žádný diskriminační názor, jednoduchá preference..
  Navíc stavět toto mezi základní a mateřskou školu? Né moc chytré řešení na jakoukoliv „ubytovnu“…

  Thumb up 17 Thumb down 28
 18. Rdm :

  David: za komunistů samozřejmě takové ústavy existovaly, ale byly na okrajích obcí, zámcích atp., tak aby byly co nejdál od „normálních“ lidí.
  Stavět to mezi ZŠ a MŠ může být naopak skvělý nápad, protože když se budou děti potkávat s takto postiženými, tak třeba v dospělosti nebudou mít strach a hloupé kecy, jako ti v reportáži a nebo jako vy se svým „mentalhousem“.

  Thumb up 27 Thumb down 6
 19. Rýša :

  Neskutečně smutné, že postižení, a v případě autistů od narození, ještě i v dnešní době musí čelit opovržení jiných „zdravých“ lidí. Sobectví a bezohlednost a zřejmě Bůh nebo prostě příroda nebo jak to někdo nazývá ví, proč takovým lidem se nerodí postižení, ti by snad i vlastní postižené dítě nenáviděli.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 20. David :

  Ehm, debata absolutně zbytečná… s tímto webem nemá nic společného takže doporučuji jít protestovat před brány Ostravské radnice, vypsat petici na podporu té ubytovny a debatovat přes pořad 168 hodin. Hodně úspěchů!

  Thumb up 13 Thumb down 22
 21. Fanda :

  David :Jednomu nerozumím.Vy se přidáte do debaty,a posléze konstatujete že je debata zbytečná.Mate to alespoň trochu srovnané v hlavě?

  Thumb up 13 Thumb down 9
 22. marian :

  Lidi se mozna boji, ze jsou všichni autisti takove zrůdy jako ta pizda Greta :-)

  Thumb up 12 Thumb down 15
 23. Dejv :

  marian: A copak ti udělala ty sprosté bobátko?

  Thumb up 7 Thumb down 16
 24. David :

  Fanda:
  To mi řekněte vy jak může člověk vstoupit do debaty aniž by vyjádřil názor, myšlenku a ptát tak blbě, v té hlavě potřebujete srovnat vy a čím dříve, tím lépe

  Thumb up 10 Thumb down 13
 25. Fanda :

  David :Pobavil jste.Staci jen k debatě s vámi to, že máte dobré názory a správné myšlenky.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 26. via :

  Tohle jsou myslím ty stejné domy, které byly i proti stavbě cyklostezky vedené hned kolem těch domů. V reportáži se vyjadřovali tamní důchodci, jak je to ohromně nebezpečné mít stezku metr před vchodem do domu, že tam žijí hlavně starší lidé, kteří nestačí uhnout bla bla… Magistrát to snad řešil i nějakou žalobou proti nim nebo co :-D Naštěstí stezka stojí a je super. To byly ještě doby, kdy se v Ostravě stavěly rozumné cyklostezky :( Realita té „nebezpečné hrůzy“? Stezka vede zcela bezpečně pět metrů před vchodem, z jedné strany je prudké stoupání, kde stejně všichni cyklisté chodí pěšky a z druhé strany se stezka klikatí, takže všichni jezdí pomaličku. Počet cyklistů se za celý den blíží nule. Zcela v klídku. Ale že jim auta stojí na chodnících (označených příslušnou značkou), auta tam vlastně parkují úplně kdekoli, živelně a divoce, to je těm důchodcům fuk. Bojí se sražení cyklistou v prudkém stoupání, bojí se děcka s běžným auťákem, ale divoké parkování automobilů na chodníku (příznak protoghetta) neřeší.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 27. Hhhhhh :

  David: Co meleš o petici? Žádná petice není třeba. Dům se bude stavět, my jsme spokojeni. Pokud někdo chce sepsat petici proti, tak klidně, ale nepomůže mu to. Jeho názor je bezcenný.

  Thumb up 12 Thumb down 4
 28. něgdo :

  davidb: Použiji tvou logiku… jejich domy = jejich názory. Najednou to zní jinak, že jo?

  Thumb up 2 Thumb down 7
 29. davidb :

  něgdo:
  A pozemky stavby jsou taky jejich?

  Thumb up 10 Thumb down 1
 30. Adam01 :

  Tohle mě osobně trochu naštvalo a nechápu, co jim vadí. Sám jsem diagnostikovaný, mám kamaráda s autismem a musím říct, že jsem s ním vycházel úplně v pohodě. Oni se sice chovají divně, ale když se s nima začneš bavit a dáš tomu čas, tak zjistíš, že je úplně normální, jen prostě nedokáže pochopit ironii, vtip, je hodně sebekritický…(né na všechny to platí). To, že je to blízko školy je v určitých ohledech dobře, jelikož ty děti se s nima třeba skamarádí a možná je i pochopí a pak se jich nebudou bát.

  Thumb up 10 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.