Postindustriální botanická zahrada Trojice

yaa_2014I letos mladí architekti soutěžili v Young Architect Awards. Soutěž je určena studentům či absolventům oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, ale i autodidaktům praktikujícím v oboru. Během několika následujících týdnů vám podrobně představíme ty přihlášené práce, které se týkají míst v našem regionu.

Postindustriální botanická zahrada Trojice | Jan Hrnčárek (FAST, VŠB-TUO)

Autorská zpráva:

Historie a výběr místa:
Trojické údolí se nachází přibližně 10 minut pěší chůze od centra Ostravy. Sousedí s někdejší nejvýznamnější historickou stezkou, dnes ulicí Těšínská. Kdysi zde stával nejstarší důl ve městě, později koksovna. Dnes je většina areálu zpustošená a zbylo jen několik cenných staveb. Zbytek okupují garáže či náletová zeleň. V místě nejstaršího ostravského Střelničního parku stojí logistická hala. Nad údolím se tyčí halda Ema – výletní místo Ostravanů. Samotné údolí je těžce přístupné a leží mimo zájem lidí.

Ačkoliv by se mohl zdát, že se jedná o mrtvé, kontaminované území s dramatický reliéfem, probíhá zde spontánní přírodní regenerace která poskytla domov geograficky neobvyklým druhům.

Koncept a předpoklady funkčnosti:
Práce se snaží o začlenění Trojického údolí do města a to vložením třech významných funkčních bodů. Těmi jsou: 1) Přírodovědecká fakulta, která v současnosti hledá prostory k rozšíření a jež by mohla využít jedinečných přírodních podmínek ke studiu, 2) Konverze spodního areálu dolu Trojice na soukromý objekt loftových kanceláří či hotelu a za 3) odstranění logistického areálu a jeho nahrazení kulturní stavbou vyššího významu, jež by pomohla přenést kulturní život z Moravské i do Slezské Ostravy. V rámci zpřístupnění je obnovena stará Střelniční lávka vedoucí do centra města a otevřen komunikační koridor na haldu Ema a dále Ostravskou ZOO.

Botanická zahrada:
Samotná botanická zahrada spadá pod přírodovědeckou fakultu. Zahrada, která leží na trase mezi Černou loukou – Emou – ZOO je navržena na dolní terase a využívá půdorysné stopy někdejšího dolu Trojice. Pozůstatky objektů, ale i zeleně v různých fázích obnovy jsou konzervovány ve sklenících a květných zahradách, a pomáhají tak studentům přírodovědecké fakultu k poznání samoregulačních schopností krajiny. Většina ostatní zeleně na vyšších terasách je ponechána v současném „náletovém“ stavu. Za minimálních nákladů tvoří živoucí exponát.

Prvky drobné architektury:
V rámci práce bylo vytipováno několik prvků drobné architektury jako je obnova aleje, hřbitovní zeď oddělují údolí od centrálního hřbitova, posluchárna lesních zvuků (za ozvěny ostravského industriálu), fotbalové hřiště, pomník zastřeleným horníkům, pikniková loučka a další.

Materiály:
K zachování industriální povahy jsou voleny materiály jako ocel a pohledový beton, kov a sklo.

Pro informace o dalším ročníku sledujte náš web, nebo přímo yaa.cz.

Související články


Komentáře

 1. marian :

  Paráda. Je vidět, že si s tím dal někdo dost práce a přemýšlení. Dopredele, proč s něčím takovým nepříjde někdy politik/úředník?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. janko :

  marian: nebo lepe receno, proc to politici nenechaji ty studenty realizovat…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  marian: jeste bych rad uvedl, ze tohle neni vsechno, ale plno analytickych zalezitosti jsem vynechal, melo to asi 60 stranek.. autor se da vygooglit, kdyby nekoho zajimalo neco vic..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Mich :

  Kultovní vyhlídkový bod…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Thunderbird :

  Super nápad. Ale co vyřešit nejprve to „fundamentální“. Aby se dalo v Ostravě dýchat???!!!
  Já jsem tedy „naplavenina“, takže nemám v sobě ostra-gen. Tak jsem asi citlivější. Ale ovzduší mít přijde jako TOP problém Ostravy.

  Thumb up 2 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.