PORG by mohl zdobit Einstein či Komenský

Ostravští architekti představili budoucí podobu pobočky prestižní školy PORG, kterou chce v září v Ostravě-Vítkovicích otevřít Václav Klaus mladší. Autoři překvapili portréty velikánů na fasádě budovy, na návrzích na žáky shlížejí ze zdí Albert Einstein či Jan Ámos Komenský.
Pobočka prestižní pražské školy PORG, které šéfuje Václav Klaus mladší, vznikne v dosud zchátralé budově. Jak by pětitřídní základní škola a osmileté gymnázium s českoanglickou výukou mohla vypadat, navrhli ostravští architekti v čele s Markem Kaniou.
„Mně se návrh líbí. Myslím, že škola hodně prokoukne. Teď je v dezolátním stavu,“ říká Václav Klaus mladší, ředitel obecně prospěšné společnosti PORG.
„Tím návrhem umístit portréty J. A. Komenského a Alberta Einsteina na fasádu jsme se snažili podpořit individualitu žáků, kteří ve škole budou studovat. Komenský nebo Einstein byli ve své době považováni za neortodoxní a svébytné osobnosti,“ vysvětluje ředitel architektonické firmy Marek Kania. Podle něj budou žáci ostravské školy podobní.

Hravé kruhy a velká aula – tahle škola bude jiná než ostatní
Stávající koncept areálu školy architekti doplnili o vnitřní dvůr a parkoviště. Soustředili se na to, aby budovy vypadaly stejně – pokaždé použili stejný materiál i architektonické prvky na fasádách.“Zároveň jsme upravili vnitřní prostory budov, aby splňovaly požadavky výuky a mimoškolních aktivit. Dominantním prvkem areálu je přistavěná vstupní aula gymnázia. Nepravidelné kruhové otvory ve stěně dávají škole i určitou dávku hravosti. Snaží se ji odlišit od ostatních škol v kraji,“ zdůraznil Kania. „S panem ředitelem Klausem jsme kvůli projektu komunikovali intenzivně. Na výtvarném řešení jsme se shodli prakticky okamžitě,“ poznamenává architekt.Podle Václava Klause mladšího je projekt dobrý. „A jestli bude na fasádě školy Einstein, nebo sluneční hodiny, nebo ještě nějaká jiná postavička – na tom jsme se zatím nedohodli. Na Einsteinovi však trvat nebudu. Zatím je to jen vizualizace,“ dodává s úsměvem Klaus.

Místa ve třídách ještě jsou, ale zdaleka ne ve všech
Kolik dětí se na budoucí prestižní školu zatím přihlásilo? „Volná místa jsou v druhé a páté třídě na základní škole a v sekundě na gymnáziu. Vše ostatní je již obsazené,“ vyjmenovává Dagmar Dluhošová, budoucí výkonná ředitelka školy, která zatím stále řídí základní školu v Moravské Ostravě. Školné má stát 87 tisíc korun ročně. Proč by děti měly chtít studovat právě tady? Podle Václava Klause mladšího je zdejší učitelé kvalitně připraví na vysoké školy.
„Studium končí mezinárodní maturitou, mají tak velkou šanci uplatnit se i v zahraničních školách,“ podotýká.“Sázíme na kvalitní učitele a navíc nabízíme různá stipendia,“ upozorňuje Klaus.
V základní škole čeká děti rozšířená výuka anglického jazyka. Na gymnáziu už se budou v češtině učit pouze český jazyk a dějepis, kdežto ostatní předměty s výjimkou angličtiny.

ova
zdroj:idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.