Polyfunkční dům Vaclaw – aktuálně

Přípravnými pracemi a archeologickým průzkumem začala na Kostelním náměstí v centru Ostravy první etapa stavby polyfunkčního domu Václav. V budově budou byty, kancelářské prostory a komerční jednotky. Stavba přijde na 300 milionů korun, samotná výstavba by měla začít v roce 2024 a její dokončení se předpokládá v roce 2026.

Informovala o tom dnes v tiskové zprávě skupina Antracit, která je developerem projektu. „Polyfunkční dům je moderní budova doplňující městský blok v srdci historického jádra Ostravy. Je umístěn v těsné blízkosti centrálního Masarykova náměstí a nejstaršího ostravského kostela svatého Václava. Hmota objektu citlivě respektuje hlavní vstup kostela,“ uvedl jednatel developerské skupiny Antracit Jan Hasík. Polyfunkční dům vznikne na místě, které vzniklo asanací původních městských domů. Proluka na Kostelním náměstí je určená k zástavbě rezidenčními nebo administrativními objekty nebo prostory pro občanskou vybavenost. Dosud plocha sloužila jako parkoviště.

Součástí první etapy stavby budou přeložka veřejného osvětlení a vodohospodářské stavby. Generálním dodavatelem je ostravská stavební společnost HSF System. V domě bude 16 bytů s celkovou plochou 1333 metrů čtverečních včetně 76 parkovacích míst. Kancelářské prostory budou mít celkovou plochu 2492 metrů čtverečních a obchodní prostory 599 metrů čtverečních. „Vzhledem k okolní zástavbě bude celý polyfunkční objekt členěný do menších a výškově odstupňovaných částí tak, aby jeho vzhled odpovídal přirozené různorodosti okolní zástavby v centru města,“ uvedl místopředseda představenstva firmy HSF System Tomáš Kosa. Autorem architektonického návrhu je pražská společnost Arkos.

Vizualizace záměru. Mimochodem název projektu již není prezentován jako Vaclaw, ale Václav.

zdroj text: Tisková zpráva

Související články


Komentáře

 1. René :

  Teď už s dlouhým A a jednoduchým V.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 2. Michal :

  Irenko PROČ? Řekni mi PROČ?

  Thumb up 10 Thumb down 15
 3. padickos :

  Proc ta oranzova cast :D

  Thumb up 18 Thumb down 3
 4. TenKdoKeSvětuPromlouvá :

  Budova je vhodná do okolí. Nejde o žádný architektonický skvost, ale o průměrnou budovu. V okolí stavby kromě kostela nějaké nadprůměrně vypadající budovy nejsou, a proto si myslím že budova zde zapadne.

  Thumb up 19 Thumb down 11
 5. Mx :

  Ta skleněná strana u kostela by se hodila mnohde jinde v centru, ale nikdy u této stavby kostela z 13. století a vedle secesních fasád. Vzpupnost doby, ještě horší, než za komančů, dodnes jejich hříchy kritizujeme. Naopak zbylá část domu za mne dobrá.

  Thumb up 11 Thumb down 26
 6. Michal :

  Přesně naopak, část u kostela skvělá, zbytek za rohem naprosto otřesný.

  Thumb up 11 Thumb down 6
 7. Mx :

  Michal: vzpupnost doby toto stavět u kostela z 13. století. Myslíme si, že můžeme všechno a tuto modernu umístit kamkoliv a na jiných prolukách stavíme bezvýznamné stavby. Neuvěřitelná necitlivost, ale vítězí dnešní arogantní doba a neúcta k tradici a obhroublé myšlení a přístup k věcem. Ps: řeším lokalitu, ne stavbu!

  Thumb up 8 Thumb down 22
 8. jvndys :

  Mx: Tak tam má vzniknout teda budova odpovídající 13. století? :D Ta prosklená část je super, odraz kostela bude nádherný, to za rohem je otřes.

  Thumb up 18 Thumb down 2
 9. Mx :

  Jvndys: nežeňte to do extrému. Extrém je supermoderna u 900 let staré stavby, holt arogance. Prosím ukázku ze světa, kde to tak dělají

  Thumb up 2 Thumb down 17
 10. Mx :

  700 let, opravuji

  Thumb up 5 Thumb down 1
 11. S. :

  Autorem návrhu rozhodně není pražská společnost.

  https://www.firmy.cz/detail/167890-architektonicka-kancelar-arkos-ostrava-moravska-ostrava.html

  Thumb up 3 Thumb down 1
 12. davidb :

  Mx:
  Třeba tady je spojení historické budovy s moderní architekturou. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Louvre_2007_02_24_c.jpg
  V Londýně vedle starých kostelů stojí moderní výškové budovy.
  Skoro celé centrum Prahy je architektura různých století a stylů.

  Thumb up 16 Thumb down 2
 13. Hans :

  Mx: Londýn: https://www.123rf.com/photo_127152047_saint-paul-s-cathedral-reflected-on-a-nearby-glass-building-london-united-kingdom-.html
  Španělsko: https://www.dreamstime.com/reflection-glass-facade-church-san-jorge-city-coruna-galicia-spain-reflection-glass-facade-image232988941
  Vídeň: https://www.alamy.com/wien-stephansplatz-ausgangsbeschrnkung-gegen-die-ausbreitung-des-coronavirus-vienna-stephansplatz-curfew-because-of-corona-virus-image351045101.html

  Thumb up 8 Thumb down 1
 14. Mx :

  Ok, přesvědčili jste mne ze světa :-). Nicméně si myslím, že za pár desetiletí se na takové mixy budeme dívat skrze prsty. Komouši taky považovali paneláky vedle kostela nebo u náměstí za “cool” a vrchol doby a dnes? Nelze navíc srovnávat mix secese a renesance a baroka. S mixem skla a gotiky a renesance. To není úplně totéž, jde o extrémně jiný mix.

  Thumb up 6 Thumb down 16
 15. Mx :

  A ještě příklad k zamyšlení: líbilo by se vám náměstí v Telči nebo na Staroměstském náměstí s takovou moderní stavbou, jak to ukazujete na příkladech ze světa? Nebo jsou lepší v čisté nemixované podobě? Svět je plný napodobenin historických domů např. po vybombardování. Proč neumíme a nechceme v dnešní době postavit kopie původních historických domů ?? Nebo by se tam hodilo něco ve stylu Nových Laubů, které lépe u radnice zapadnou …

  Thumb up 6 Thumb down 16
 16. Johnny :

  Mx: Prosím, jenom ne kopie historických domů. Současná architektura nabízí spoustu způsobů, jak chytře, citlivě, kontextuálně doplnit historickou zástavbu. Neexistuje jediný důvod, proč fasády dekorovat jako několik stovek let nazpátek. Na co si potřebujeme hrát?

  Thumb up 20 Thumb down 5
 17. Crazym :

  No nebylo by to krásné :D https://screenshot.cz/1BRWL/

  Thumb up 2 Thumb down 5
 18. Hans :

  Mx: Na druhou stranu… já se na tu lokalitu dívám z většího měřítka. Jen o pár metrů vedle je moderní budova Veolie a a ta černá brána nebo jak se to jmenuje je hned za kostelem. Město tam má stavět krásné moderní byty ve zlaté fasádě plus snad jednou dopadne dostavba skeletu na nábřeží. Je to lokalita, která si vyloženě o modernismus říká, i když teda bohužel Václav asi nedosahuje takových architektonických kvalit jako zbytek.

  Thumb up 15 Thumb down 0
 19. thrpst :

  Zpátky do minulosti.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 20. Crazym :

  Tak co myslíte, co tam najdou? https://screenshot.cz/H3UH3/

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.