Polyfunkční dům, Slezská Ostrava

Zastupitelstvo města Ostravy rozhodlo na svém zasedání 19.1. 2022 o prodeji pozemků na území Slezské Ostravy, ulice U Staré elektrárny.

Záměrem společnosti UNNI Development gama s. r. o. je na pozemku o výměře 850 m² postavit polyfunkční dům, jež nabídne 11 bytů, 30 parkovacích stání i dvě komerční jednotky. Zájemce uhradí sjednanou kupní cenu 5 406 000 a DPH v zákonné výši. Dokončení stavby objektu musí být nejpozději do 31. 3. 2027.

Investor předložil architektonickou studii. Záměrem je vybudovat bytový dům, proporčně i výškově respektující stávající zástavbu. Zelená střecha domu vytvoří klidovou a relaxační zónu pro jeho obyvatele, ale přispěje i klimatu města. Pro obyvatele i návštěvníky komerční části domu vznikne nové podzemní parkoviště. Vnitroblok též obsáhne vnitřní klidovou zónu.

Dalším rozvojem lokality Zámostí se město Ostrava bude zabývat v průběhu tohoto roku. Od ledna zahajujeme přípravu investičního záměru ulice Bohumínské na městskou třídu, jejímž cílem bude mimo jiné zlepšení propojení části Moravské a Slezské Ostravy, ale také části Muglinova pro pěší a cyklisty, zvýšení pobytové funkce a celkové kvality veřejného prostoru ulice, dostavba proluk i související zklidnění automobilové dopravy. Investiční záměr bude zpracován tak, aby porovnal v souvislostech realizovatelnost v minulosti navrhovaného řešení zahloubení ulice Bohumínské a vedle toho alternativní řešení úpravy ulice bez zahloubení.

zdroj: ostravacz

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Nedá se ta druhá strana vyřešit jako celek ? Tak tam bude hodně solitérních budov.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 2. balde :

  Jiřík: kdybyste si k tomu něco přečetl, tak víte, že tento dům bude postaven tak, aby k němu mohl být časem dostavěn další dům a k tomu další a další by vznikl blok. https://fajnova.cz/ve-slezske-ostrave-vyroste-novy-polyfunkcni-dum/

  Thumb up 14 Thumb down 1
 3. Jann :

  Bez řešení dopravy na ulici Bohumínské a eliminace hluku je ta parcela jednou z nejhlučnějších v Ostravě, bydlet bych tam nechtěl (v létě, v zimě to vyřeší kvalitní okna).
  A ještě maličkost, to bude celé 3NP jeden být? Proč na vizualizacích lžou a nenakreslí na balkonu zástěny, které oddělí jednotlivé bytové jednotky?

  Thumb up 4 Thumb down 4
 4. thvari :

  Jann: myslím, že na to existuje navrhované řešení, jímž je zmenšení pruhů pro auta na nějakou tu minimální velikost, čímž by se měla snížit rychlost a množství hluku, osazení ulice stromy – MAPPA na to teď má ve svých prostorách výstavu

  Thumb up 9 Thumb down 2
 5. Marian Kechlibar :

  Kéž by šla Bohumínská pod zem, ale to se asi nestane. Moc drahý projekt na jednu malou stárnoucí Ostravu.

  Alternativně by bylo možno ji zúžit na běžnou městskou ulici, zakázat vjezd nákladním vozům nad 3,5 tuny a veškerý provoz mezi dálnicí a NH převést na I/56.

  To ale zase znamená opravdu „strčit“ Cingrovu do podzemí a mít galerii aspoň mezi Českobratrskou a Frýdlantskými mosty a ještě dostavět všechny chybějící větve na MÚK Rudná x Místecká. Jedna z těch větví by křížila důležitou tramvajovou trať, takže ideální by zase bylo tu trať v úseku cca 400 metrů dát pod zem včetně zastávky Důl Jeremenko…

  Všechna řešení jsou bohužel drahá.

  Thumb up 15 Thumb down 2
 6. Martin :

  Dotaz na někoho z radnice:
  Dělala si radnice finanční analýzu, za kolik by se prodaly pozemky na Slezské u řeky vhodné pro stavbu bytů s obchody a kavárnami v parteru (zejména pozemky 1206/3; 1206/2; 1213, navíc i 1193/2), pokud by se Bohumínská zakopala? Analyzovala si radnice, jaký by byl finanční potenciál „efektu sněhové koule“ spojeného s přibývajícími službami a přírůstkem obyvatel? Pokud by Bohumínská skončila pod zemí, najednou by z této části města byla krásná, příjemná čtvrť. Každý druhý chce bydlet na Slezské, přibyla by konečně i infrastruktura, která by na sebe nabalila zájem lidí a na ně další obchody a služby. Jde mi o to, zda by na takovém kroku radnice nakonec ještě nevydělala…

  Thumb up 21 Thumb down 1
 7. Vítek :

  Stále si myslím, že je logické budovat město od centra. Bohužel, samotné centrum u Masarykova náměstí se moc nepohlo. Vybudování nějakých kopečku na místě zbytečně zbořené květinové síně situaci neřeší.
  Tak se s velkým nákladem plánuje zahloubení Bohuminské ulice, přitom i dostavba vedle MN, ba asi mohla být dostupná tunelem třeba právě z budovaného podzemního parkoviště vedle muzea. Je to kousek.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 8. Jana :

  Martin: Nechci Vám brát iluze, ale kdo má pět pohromadě z Ostravy utíká. Prozatím se rok od roku snižuje počat obyvatel. Dnešních 280 tis. je značně na pováženou. Uvidíte sám, že to nebude dlouho trvat a padnou otázky jak v tak „malém“ městě uživit velkoměstskou infrastrukturu – ZOO, divadla (opere zeje prázdnotou), max. 3x za měsíc hrající filharmonie – více vstupenek JFO neprodá atd. apod. Není žádná strategie města!!! Ostrava se chová jako kdyby atakovala hranici 0,5 mil. obyvatel a na obzoru byl rozvoj a prosperita. Opak je pravdou!!!

  Thumb up 17 Thumb down 29
 9. Mx :

  Jana: velká část odlivu je do okolních okresů, vč beskyd, ti lidé jsou stále z části “uživatelé” Ostravy, jak jsem vyčetl vloni z nějaké detailní analýzy. Bohužel nejsem schopen zde doložit zdroj, už ten odkaz nemám. A v kontextu širšího Ostravska do 30-50km máme min. 500 tis, Ostrava je spádová pro mraky lidí. To Plzeň ani Brno, Olomouc tolik obyvatel tak blízko kolem města nemají.

  Thumb up 18 Thumb down 4
 10. DRJPJR :

  Jana: Nešlo by Janu konečně zabanovat ?

  Thumb up 19 Thumb down 11
 11. Dan :

  Mx: Ta cisla by me zajimala.
  DRJPJR: Jany, byt svym stylem, pise pravdu.

  Thumb up 8 Thumb down 14
 12. Marian Kechlibar :

  Mx:

  Půlka mých lépe situovaných spolužáků se přestěhovala do Velké Polomi, Vřesiny, Bravantic, Čavisova, Datyně, Staré Vsi atd. Ale pracují i nadále v Ostravě.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 13. aggu :

  Dan: Přispěvatelé Jana, Rado nebo Alex jsou zjevně nešťastní lidé. To je celé. Ban bych nedával, ale tom rozhoduje někdo jiný. Ať si píše kdo chce, co chce, jak chce, takových jako ona jsou plné internety, nejen v Česku. Jen je třeba přijmout důsledek – lidé na internetu nechtějí diskutovat. Kdo by se chtěl ve svém volném čase brodit sračkami…
  A k té Janině pravdě, jen krátce, i v době covidové! má JFO dvojnásobný počet koncertů.
  Klesající počet obyvatel je srozumitelný každému, kdo má byť jen elementární přehled o historii postindustriálních měst ve světě. Ostrava si v tomto ohledu vede velmi dobře, přestože se žádné politické podpory nedočkala. Dílčí pokles je logický a zároveň dočasný.
  Počet obyvatel roste takřka ve všech městských částech, výrazněji klesá v Porubě, Jihu a Vítkovicích, centrum už stagnuje. Všude jinde roste a v obcích okolo Ostravy počet obyvatel taky všude roste (s jednou výjimkou, tuším Petřvald).
  ZOO je mezi 3-4 nejlepšími ZOO v republice a má obrovskou návštěvnost.
  Atd.
  K tématu – v případě Zámostí mě mrzí dvě věci – malá zainteresovanost Mappy, neexistujicí územní studie, která jasně stanovila charakter zástavby, a předpokakanost zdejších politiků a projektantů, kteří se bojí říznout a řešit skutečné problémy.
  Bohumínská okolo Sýkoráku je obrovský problém (btw ta ulice spadá pod kraj – který nekoná)
  Místo toho malujeme oranžové kolečka na asfalt, natíráme trubky načerveno a děláme, že něco děláme. Myslím, že se tomu říká prokrastinace.

  Thumb up 28 Thumb down 7
 14. Tom :

  Marian Kechlibar: pokud jim nevadí dojíždění, logistika s dětmi, závislost na autě,tak proč. V našem domě v centru bydlí dost movitých, tedy soude alespoň podle aut a jejich povolání.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 15. Tom :

  Jana: Divadla zeji prazdnotou skoro všude. Není problém sehnat lístky do ND nebo státní opery.Ostravska opera je navštěvovaná různě, podle titulu. Trošku míč míří na exkluzivní tituly,které vyžadují poučení publikum. Takže nemůžeme zjednodušovat. Největší problém místních jr ten,že narikaji na prázdným centrem,ale nikam sami nechodí. Přitom kultura v Ostravě jede.

  Thumb up 18 Thumb down 2
 16. davidb :

  Dan:
  Data se dají najít třeba tady.
  Vybrat si okres a pak jde vidět odkud se tam lidé stěhují.
  Třeba do okresu FM se z okresu Ova-město přestěhovalo skoro 11.000 osob.
  Myslím si, že většina z nich pořád do Ovy jezdí za obchody, kulturou, sportem apod.
  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy-z-ceska/index-naplav-odkud-lide-utikaji-a-kam-se-stehuji-vede-okoli-velkych-mest-20190109.html

  Thumb up 9 Thumb down 1
 17. Alex :

  Marian Kechlibar:
  MS kraj zaznamenává trvalý úbytek obyvatel. Podle Vaší logiky se tedy ti odešli stěhují do Valmezu, Uničova nebo Moravského Berouna a do MSK, který je tak dobře živí, dojíždějí:-)

  … a to nehovořím o těch, kdo mají v MSK formálně bydliště, ale pracují a defacto žijí (a utrácejí) v Praze.

  Thumb up 2 Thumb down 10
 18. Marian Kechlibar :

  Alex:

  Nepoužíváte dobře slovo „logika“. To, co jsem psal, je „anekdota“, osobní postřeh beze snahy konstruovat tam nějaký formální logický model.

  Nicméně chcete-li, abych to rozvedl: počet obyvatel Ostravska sice pomalu klesá, ale ten pokles není ve skutečnosti až tak dramatický, jak by se dalo usuzovat z pohledu na čísla samotné Ostravy. Došlo k částečnému „úprku do zeleného pásu“ kolem, ale ti lidé samozřejmě do Ostravy jezdí a běžně zatěžují městské komunikace a využívají městskou infrastrukturu.

  Samozřejmě, daně za ně putují do těch menších obcí (pokud to tedy není součást Ostravy jako Krásné Pole nebo Stará Bělá), což je trochu v nesouladu…

  Thumb up 11 Thumb down 0
 19. Alex :

  aggu:
  Vy jte si, Aggu, z nějakého důvodu vytvořil bludný obraz reality z povrchních znaků a toho se neústupně držíte. Budiž, vaše válka.
  Já však trávím ročně cca 2 měsíce pracovně i nepracovně na západě Evropy. Sice v prestižním oboru a s globálně srovnatelným platem, ale vím velmi přesně, jak na nás koukají: jako na gastarbeitry, trochu lepší než Arabové, ale horší než Turci.
  A mají pravdu.
  Pracujeme na tom, co na Západě už nebudou dělat ani ti asimilovaní Turci – tutéž práci děláme za třetinové mzdy a za třetinový rabat pro zdejší dodavatele. Ani indická callcentra nejsou placena tak mizerně jako zdejší služby na podobném levelu. To platí pro republiku jako celek a pokud vyjmeme Prahu, která je ekonomickou (nikoli mentální) enklávou na jiné úrovni, vychází koeficient pro Ostravu o to méně příznivě. Jsme zajímavý trh, který si vydělá na západní zboží v západem vlastněných montovnách. A na tom se nezmění nic do té doby, než se o tom začne alespoň nahlas hovořit.
  Zdejší kritika dlažebních kostek – OK, je fajn, když na ten tschechische schweinerei někdo poukáže.
  Ale plesání nad kdejakou opravenou fasádou nebo po dvaceti letech rekonstruovanou ruinou je prostě směšné.
  Protože nestrannému pozorovateli je zřejmé, že kouká na úpadek, zakrývaný nejnutnější údržbou, aby si obyvatelé udržovali iluzi civilizace.
  Ve vaší osobě nachází ta upocená snaha lačného konzumenta.

  Thumb up 10 Thumb down 15
 20. Alex :

  Marian Kechlibar:
  OK, „logika“ nebyl správný termín. Analogie vám vyhovuje?
  Ovšem na skutečnosti, že MS kraj se vylidňuje, ať už vevnitř probíhají jakékoli přesuny, a že navíc velké množství obyvatel MS kraje (zejména Ostravy) ekonomicky žije v Praze, se tím nic nemění.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 21. Alex :

  aggu:
  … a ještě poznámka:
  Jsem vskutku nešťastný člověk.
  Zejména proto, že kolem sebe přece jen tu a tam vidím šikovné mladé lidi, kteří zcela rezignovali na rozvíjení svého talentu a schopností a nechali se uplatit na rádoby žádoucí (ve skutečnosti podřadnou) pozici v dohledovém centru v Tietu – o různých „technolozích“ a „kvalitářích“ (rozuměj pořizovačích dat pro excelové tabulky) v Hyundai a jeho subdodavatelích nemluvě.
  Asi to tak má být.
  PS: žádná z mých poznámek vám není ve skutečnosti určena, to by bylo bezvýsledné. Ale snad si je přece jen přečtou ti, kteří jsou připraveni přemýšlet a srovnávat své a cizí zkušenosti.

  Thumb up 4 Thumb down 15
 22. Tlusty :

  Alex : A jak z toho tedy ven? Co je ten primarni problem – spatne placena a nekvalifikovana prace? Zivotni prostredi? Coz je takovy mistni evergreen… Co by se melo zmenit aby se odliv lidi zastavil?

  Thumb up 10 Thumb down 0
 23. Jana :

  Tlusty: Tlusty:Nejsme tisková mluvčí pana Alexa a ani bych si nedovolila za něho odpovídat, ale přesto mi dovolte zareagovat jedním slovem NĚJAK!!! Musíme se smířit, že Ostrava = uhlí a bez uhlí to i končí. Takže definitivně zapomeňme na sny o velkoměstě, nebo o nějakém velkém centru. Však se podívejte na Prahu. Ta za poslední roky natolik zprovinčněla až to není pěkné. A nepřítomnost turistů odhaluje další závažné problémy co např. s kolosem Národního divadla, protože Češi ty velké baráky nenaplní.Alex velmi správně píše, že Češi mají velmi špatnou pověst a např. v Londýně jsou někde za Pakistánci, Indy a dokonce i Poláky. Stejně špatnou pověst má Ostrava v rámci bývalého Československa (v zahraní je Ostrava no name město). Mnohdy právem – Slezská má z obou stran koksovny a věřte že pohled to není pěkný, někdy i neprávem. Osobně si myslím, že odliv se zastaví někde na 200 tis. obyvatel a mnohé instituce půjdou do pomalého útlumu až definitivně zaniknou.

  Thumb up 6 Thumb down 18
 24. M. :

  Jana: co to znamená jako „Ostrava = uhlí a bez uhlí to končí?“ Je snad Ostrava jediné město na planetě, které se muselo z průmyslové velmoci transformovat do jiné podoby? V Německu, v Anglii, atd., v USA, taková města nejsou? A nebo se ze všech staly nějaké uprdněné zapadákovy, kde všichni, kdo neutekli „za lepším“, vzpomínají na ty staré „zlaté časy?“
  Samozřejmě že Ostrava není perfektní. Ale které město je? Kde bydlíš ty?

  Thumb up 16 Thumb down 2
 25. M. :

  Alex: samozřejmě že tak na nás koukají, stejně jako Češi tak koukají na Poláky, Ukrajince, Bulhary a další, co jezdí zase pracovat k nám. Takže… Co jako? Rozdíl v tom není žádný.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 26. davidb :

  Tlusty:
  Přesně!
  Alex:
  Tak založte firmu a zařiďte tady ty prestižní pracovní místa.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 27. riltr :

  Bohumínskou pod zem, jen by bylo fajn, kdyby se odpovědní zamysleli a zahloubili ji alespoň částečně i v úseku radnice – hrad. Pravý břeh řeky by se otevřel do Staré střelnice, která by se s trochou vize mohla stát slezským protipólem Komenského sadů, čímž by centrum města stalo, při doufejme, že časem uskutečněné dostavbě všech proluk a obnovení uliční sítě, velice příjemným místem k bydlení. Když k tomu připočtu, snad stále aktuální plán, udělat z trojického údolí odpočinkovou zónu lesoparkového charakteru bylo by zde dost zeleně na to, aby se ostatní plochy mohli skutečně stát třeba rezidenčními čtvrtěmi s převládajícím individuálním bydlením, což by snad pomohlo i životu v centru města…

  Thumb up 11 Thumb down 1
 28. Alex :

  M.:
  1. Pokud hledíte vy nebo kdokoli jiný v Česku na Poláky jako na méněcenné gastarbeitry, jste hodně mimo realitu.
  2. Co jako? To jako, že k tomu, abychom hráli roli podřadné ekonomické semiperiférie, neexistuje žádný jiný důvod kromě tuzemzkých nízkých nároků (zejména na sebe sama), malosti a malichernosti. To jsou vlastnosti, které (zejména v diskusích) rozeznávám na tomto jinak chvályhodném webu naprosto zřetelně.

  Thumb up 3 Thumb down 10
 29. Alex :

  davidb:
  Děkuji za radu, firmu rozhodně nezaložím, proč bych měl? Ve svém oboru výtečně prosperuji na „západně“ srovnatelné úrovni – protože mám co nabídnout a nestydím se říct si o přiměřenou odměnu. Nemám žádný důvod nechat se zahltit administrativou, interpersonálními, odbytovými aj. starostmi, ani nemám důvod živit zástup neproduktivních dodavatelů služeb, kteří by mi pomáhali přežít ve zdejší právní cochcárně.
  Má snad vaše výzva znamenat, že k existujícím nevyužívaným příležitostem a ke zřejmé ignoranci značné části veřejnosti (a z ní vzešlých politických reprezentantů) má právo vyjádřit se jen ten, kdo má „firmu“?
  Pro mě za mě si se mnou nesouhlaste, ale dal bych přednost argumentu nebo jinému inteligentnímu způsobu.

  Thumb up 4 Thumb down 10
 30. davidb :

  Alex:
  Vyjádřit se může každý, tak jsem to nemyslel.
  Ale když tady fňukáte jaké to tady je, tak co udělat něco pro změnu? A připadalo mi, že přes firmu, lepší zaměstnance atd byste to mohl začít zlepšovat.
  Ale nic nenutím. Jen mi to tlachání přijde na nic.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 31. Jan :

  5 406 000 Kč. Je to odpovídající cena? (vážně míněny dotaz, nemám na toto odhad)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 32. Jana :

  Jan: Dobrý den, vychází se z oficiální cenové mapy + DPH + tržní hledisko. Když to přepočteme na m2, cena vychází na + / – 6,5 tis. za m2. Nevím, jestli je to hodně nebo málo. Já bych tu cenu viděla někde od 10 do 15 tis. za m2. Dle oficiální cenové mapy nejdražší pozemky na Slezské jsou kolem Metrostavu: 2,9 tis. za m2 (cena bez DPH, netržní cena).

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. Martin :

  Děkuji všem diskutérům za reakce na všemožná témata, ale já bych přeci jen znovu poprosil někoho z radnice, aby se vyjádřil k mému dotazu. Děkuji!

  Martin:

  Thumb up 1 Thumb down 1
 34. davidb :

  Martin:
  Proč by se tady měl někdo z radnice vyjádřit?
  Zajděte si na zastupitelstvo a tam se ptejte.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 35. Martin :

  davidb:
  Politici z radnice se tu vyjadřují pravidelně. Jak velká část veřejnosti si poslechne odpověď na zastupitelstvu a jak velká část si ji bude moct přečíst tady? Navíc na tyto stránky chodí lidé, kteří se aktivně zajímají o život a stavebnictví (nejen) ve svém městě a které taková odpověď zajímá.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 36. davidb :

  Martin:
  Ale jasně, že se tady vyjadřují. Ale spíše z MOaP, ze Slezské nevím.
  Ale proč by to dělali?
  Zeptejte se jich e-mailem, nebo dopisem a pak to tady hoďte.
  Já bych taky nepsal do této diskuze a už vůbec ne o vašem dotazu.
  Tipnu si že nedělali. S ohledem na délku volebního období je to věc, která se nestihne.
  A radnicí myslíte kterou? Magistrát či Slezskou?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 37. M. :

  Alex: já to myslel tak, že pokud se na Západě na nás Čechy koukají jako na levnou pracovní sílu, je to to samé, jako se Češi koukají na lidi z východní Evropy. Ale myslel jsem, že někdo vašeho formátu to dokáže pochopit… Evidentně i v té západní Evropě nejsou všichni inteligentní…

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.