Pokuta za zbourání Kolářovy chaty

Majitel Kolářovy chaty na Slavíči v Beskydech dostal od stavebního úřadu pokutu v řádech desítek tisíc korun za to, že turisty vyhledávanou horskou stavbu zboural bez povolení. Další postih může následovat za to, že na místě staví její kopii – podle stavebního úřadu v Jablunkově tak totiž činí načerno.

Devadesát let starou Kolářovu chatu na Slavíči, která stojí ve výšce 1055 metrů nad mořem, nechal její současný majitel Michal Cháňa zbourat letos na začátku září. K zemi šla v souvislosti s demolicí garáže, při níž se prý začala celá stavba rozpadat. „Bohužel nám to spadlo. Začalo se to celé hýbat a byli jsme nuceni to shodit dolů, aby to neohrozilo procházející turisty,“ vysvětlil tehdy Cháňa.

Stavební úřad v Jablunkově tomu ale nevěří. Majitel údajně nepředložil žádné důkazy. „V žádném případě se nejednalo o takovou havárii, že by vlastník chatu musel odstranit bez povolení. Toto svoje jednání měl připravené. Byla mu udělena pokuta v řádech desetitisíců,“ poznamenala vedoucí úřadu Renáta Niedobová.

Cháňa začal prakticky hned po demolici stavět na místě chatu novou, která má být replikou historické stavby. Vybudoval už základy a obvodové zdi v přízemí. K tomu ale nemá stavební povolení.

Zdemolovaná chata:

zdroj text: ct24.ceskatelevize.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Rdm :

  Zcela určitě si to spočítal a zjistil, že se mu to s našimi úřady a „směšnými“ pokutami vyplatí, jinak by to nedělal.

  Thumb up 39 Thumb down 0
 2. Hans :

  Každopádně teď je to poprvé, co se dozvídám, že tam staví repliku. Moc doufám, že se to podaří opravdu postavit a v takovém stavu, jako původně. To by byla pecka

  Thumb up 8 Thumb down 0
 3. Jann :

  ČT tam má zřejmě chybku, protože 1055 m je vrchol Slavíče, ne nadmořská výška chaty, která stojí o více než sto metrů níže na jeho východním úbočí.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 4. Tomáš :

  Udělal to chytré, s našimi úřady a památkáři by to možná sthly postavit jeho děcka. Držím mu palce. Je to od něj pěkné že buduje repliku a ne nějakou šílenost jako na lysé či na sněžce..

  Thumb up 10 Thumb down 6
 5. Jakub :

  Měl kolem postavit lešení, zakrýt to plachtou, zdemolovat, postavit znovu a měl by klid.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 6. Crazym :

  Dalo se to čekat, klasický postup lidí kteří se orientují :-)

  Pro Mirky Dušíny: Eufemismus :-)

  Thumb up 4 Thumb down 5
 7. Veronika :

  Ale nejvtipnější je, že z Morávky byla odstraněna turistická trasa! Všechny značky odstraněny a zamalovaný…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. Leszek :

  Tyhle úřady zajímá jen ego ‚architekta‘, který tam sedí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Kamil :

  Vtipné. Dostal pokutu za to, že bez povolení zbourat zchátralou chatu a zároveň mu hrozí další pokuta, že na místě bez povolení staví repliku té staré.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 10. Vlastimil :

  Je to úsměvné ,
  Když se někdo snaží něco opravit tak je potřeba mu házet klacky pod nohy..
  Holt české úřady..

  Thumb up 4 Thumb down 6
 11. MORKO :

  Nevím zda bylo nutné starou chatu bourat i když jsem stavař, ale vím že na tomto místě se vždy cítím naprosto skvěle.Pokuta je fér měl to aspoň oznámit i když by se to zkomplikovalo a asi by to ani nepovolili Věřím že nový majitel udělá vše pro to aby to bylo jako dřív a v tom mu fandím 😉 přeji hodně štěstí s naší legislativou…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 12. Hanys :

  No nevím,jezdil jsem tam pravidelně posledních 20 let,ještě za Honzy Martynka(vnuk p.Koláře)který ji po revoluci vzal zpět a po celou dobu se o ní staral dost pečlivě.Kdyby byla v havarijním stavu,tak normální majitel pořídí dokumentaci,ale proč,když pokuty jsou směšné.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 13. Winter :

  Ano, stavební kultura v ČR je opravdu na vysoké úrovní, když 80% diskutujících podporuje porušování zákonných předpisů. Na dálnici asi taky můžeme jezdit 200, když na to máme.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 14. Ondřej Koutňák :

  Winter:
  Třeba jsou ty zákonné předpisy špatné

  Thumb up 3 Thumb down 2
 15. Winter :

  Moje auto jede 220, hec.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.