Podzemní parkoviště Alšovo náměstí

Městský obvod Ostrava-Poruba zadal investiční studii na projekt výstavby podzemního parkoviště v lokalitě Alšovo náměstí.

alsak alsak alsak

V průběhu léta 2016 byly představeny studie veřejného prostoru na důležitých místech v obvodě Poruba. Mezi lokalitami se objevilo i Alšovo náměstí s následující podobou ( celý článek ZDE ):
alsak

zdroj: poruba.ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. LK :

  jednu věc na té studii nechápu. Aktuálně přijíždím k domu přes Alšovo náměstí po ulici Alšova směrem k pokladu. Když tuto cestu zaslepí, tak budu nucen přijíždět po Čs. Exilu, která je výrazně užší, s domy blíže. Nebylo by lepší, kdyby větší množství aut jezdilo širšími ulicemi (Alšova), než těmi užšími? Nemluvě o pomalu zvyšujícím se množství jednosměrek, takže najezdím víc a víc, než předtím.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 2. Skeptik :

  https://poruba.ostrava.cz/cs/o-porube/aktualne/bude-se-na-alsove-namesti-parkovat-v-podzemi

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. skelet :

  dle šeptandy dnes v noci DPO testovalo, jak ji ovlivní uzavírka části Hlavní třídy po dobu výstavby podzemního parkoviště na Alšáku.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. skelet :

  „Pokud se chcete podívat na návrhy Ateliéru 5 a podílet se na tom, jak bude Alšovo náměstí za pár let vypadat, zveme vás na setkání, které se uskuteční 28. února v 17 hodin v bývalé restauraci Centrum na Alšově náměstí.“
  https://poruba.ostrava.cz/cs/o-porube/aktualne/podzemni-parkovani-pod-alsovym-namestim-ma-reseni

  Jinými slovy dnes je diskuze porubské radnice s občany, nad prvními návrhy.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. skelet :

  Městský obvod Poruba chystá zatraktivnění Alšova náměstí a s tím souvisí i plán na výstavbu podzemního parkoviště. S každým krokem, který udělá, seznamuje občany. Zatím naposledy se s nimi zástupci obvodu setkali 28. února, aby jim představili návrh technického řešení
  Pod Alšákem by mohlo vzniknout 278 nových parkovacích míst
  Alšovo náměstí je považováno za srdce Poruby. Slouží k setkávání lidí a konají se na něm i kulturní akce, například vánoční jarmarky či část festivalu nového cirkusu Cirkulum.
  „Náměstí by si zasloužilo atraktivní a reprezentativní vzhled. Je středem Poruby a mělo by být místem, které bude chloubou nejenom městského obvodu, ale celého města. Nyní je ale z obou stran lemováno desítkami aut, která tam podle nás nepatří. A proto bychom je chtěli umístit do podzemí,“ uvedl na setkání, které se konalo 28. února v bývalé restauraci Centrum na Alšově náměstí, starosta Petr Mihálik.
  V současné době je na obou stranách Alšova náměstí 111 parkovacích míst, která jsou ve večerních hodinách beznadějně plná. A dalších přibližně 170 automobilů parkuje ve dvorech, v místech, kde by parkovat neměly. „Naším úkolem bylo najít takové řešení, které by umožnilo umístit všechna auta pod zem a zároveň výrazně navýšit kapacitu parkování v lokalitě,“ řekl architekt Petr Bystřický z Ateliéru 5.
  Řešení, které občanům představil, počítá s třemi parkovišti. Dvě jsou umístěna pod oběma stranami Alšova náměstí a poslední pak na křižovatce ulic Alšova a Matěje Kopeckého. To by mělo sloužit jednak rezidentům, jednak návštěvníkům Domu kultury Poklad.
  „Všechna parkoviště mají jednu podzemní úroveň a každé z nich bude mít samostatný vjezd a výjezd. Celkově počítáme s kapacitou 389 parkovacích míst. Po zrušení stávajících míst na povrchu vznikne 278 nových parkovacích míst,“ dodal architekt Bystřický.
  Městský obvod zároveň několik desítek přítomných seznámil s harmonogramem prací. „Zatím jsme lidem představili jen řešení parkování, ale stejně důležitý je i vzhled náměstí. To, jak bude Alšák v budoucnu vypadat, vzejde z architektonické soutěže. Takže do konce března bychom chtěli mít hotovu investiční studii a pak vyhlásíme architektonickou soutěž, která potrvá zhruba do srpna. Vítězný návrh vybere odborná porota a v září bychom Porubanům chtěli výsledky prezentovat. Pak začnou samotné projekční práce, které jsou časově náročné. Projekt by mohl být hotov do konce roku 2019. Samotná výstavba by se uskutečnila mezi lety 2020 až 2022,“ nastínila plány výstavby místostarostka Zuzana Bajgarová, která společně se starostou Petrem Mihálikem odpovídala na dotazy z minulého setkání i na dotazy nové.
  Lidé vyjadřovali jak pozitivní, tak i negativní názory na výstavbu podzemního parkoviště. Například olympijská medailistka z šedesátých let a dlouholetá Porubanka Adolfina Tačová vyjádřila stavbě svou podporu a upozornila, že město se musí rozvíjet a posouvat vpřed. Zazněly i názory, že je třeba dívat se na stavbu očima našich dětí a vnuků a že pro funkčnost Hlavní třídy je možnost parkování životně důležitá. Negativní názory směřovaly především k obavám z komplikací, které stavba přinese.
  „Stavba bude náročná a pro místní obyvatele bude představovat zátěž. Dojde k určitému omezení městské hromadné dopravy i zásobování, ale obě složky budou v maximální možné míře zajištěny. Neskrýváme, že po určitou dobu to bude pro lidi nepříjemné. Nicméně je nutné se na to dívat z pohledu přínosu, který stavba přinese,“ dodala místostarostka Zuzana Bajgarová.
  Až bude investiční studie hotová, zveřejní ji městský obvod Poruba na svých webových stránkách.

  citace z https://poruba.ostrava.cz/cs/o-porube/aktualne/pod-alsakem-by-mohlo-vzniknout-278-novych-parkovacich-mist

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. thvari :

  palec nahoru za snahu strčit auta pod zem i za architektonickou soutěž. poruba jede.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 7. skelet :

  teď jsem si vlastně uvědomil, že ono parkoviště na křižovatce Alšova a Matěje Kopeckého, zřejmě nahradí původní „Palyzovu“ variantu nadzemní porkovacího domu, které mělo vyrůst vedle kulturního domu. Přičemž tato stavba byla brána místními nelibostí, neb měla vyrůst i na pozemcích zdejší základní školy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Skeptik :

  thvari: Obávám se, že jásání je poněkud předčasné. Pokud se nemýlím, investiční studie byla zadána z ruky firmě bez zaměstnanců.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Skeptik :

  Tak jak dopadla architektonická soutěž???

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.