Petice proti výstavbě na Slezské

Zastupitelé města Ostravy budou ve středu 22. června 2022 projednávat jako jeden z bodů petici proti nové výstavbě v blízkosti budovy Slezskoostravské radnice vznesenou obyvateli lokality.

Úvodem se podívejme na vzhled navrhované zástavby, u které se teprve jedná o prodeji pozemků. Jelikož je přiložena pouze jedna vizualizace, nelze stavbu hodnotit urbanisticky. Vzhledově se však jedná o současnou architekturu, která si rozhodně zaslouží realizaci.

Pro představu dáváme snímek jednoho petičního sdělení. Ostatní, které jsou přílohou jednacího bodu, jsou obsahově shodná, jen sepsána jinými formulacemi. Jednotlivé body jsou pak vzhledem k lokalitě, která není vesnice, poměrně nemístné.

V přiložených dokumentech můžeme nalézt i vyjádření MAPPA, která je srozumitelné a vše dostatečně vysvětlující.

Jednací bod obsahuje rovněž i odpověď Zastupitelstva, které sice jedná až 22. června, ale v odpovědi je už uvedeno schválení, o kterém ještě ale nikdo nehlasoval.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. M. :

  Ten Macura ani neví, co v tom kanclu dělá, že?

  Thumb up 6 Thumb down 22
 2. davidb :

  M.:
  Proč?
  Je to normální materiál do ZM, aby zastupitelé věděli jak se bude odpovídat.
  Počítá s tím, že to zastupitelstvo, kde má většinu, schválí.

  A za mě rozumné. Ta zástavba tam chybí.

  Thumb up 37 Thumb down 5
 3. Michal :

  Už roky toužím kochat se pohledem na osmipodlažní barák, který je dvacet metrů od radnice a ještě je položen výš, takže působí jako dvanáctipatrový. Zástavbu ano, ale ne takovou prasárnu.

  Thumb up 14 Thumb down 39
 4. Nuny :

  Michal: Ale jděte.

  Thumb up 16 Thumb down 3
 5. Dan :

  davidb: Tahle predvidatelnost ale bohuzel dava „munici“ autorum petice.
  A taky to ukazuje to, jak funguje magistrat. Strany v koalici si rozdelily resorty a kazdy si hreje svoji polivcicku a strany si navzajem nevrtaji do resortu, i kdyz samotne strany a lide v nich maji jine nazory.

  Thumb up 3 Thumb down 12
 6. davidb :

  Dan:
  Vedení města by mělo ale nějakou odpověď připravit.
  A podle nich se místo má prodat a stavět domy.
  Tak s tím jdou takto na zastupko.

  Samozřejmě se o tom bude hlasovat a nemusí to projít. Nebo se v odpovědi může něco pozměnit.
  Může to mít předjednané z rady. Těch možností je spousta.

  Osobně souhlasím s výstavbou. Město se má zahušťovat.
  Manželka s dcerou jsou teď v Itálii a tam jsou ulice 2 metry široké a lidi si koukají z okna do okna.
  Tady budou stále rozestupy mezi domy i se zelení.

  Thumb up 18 Thumb down 4
 7. Dan :

  davidb: S vystavbou samozrejme take souhlasim. nesouhlasim s ohybanim urednich postupu a fabulace s daty.

  Thumb up 2 Thumb down 8
 8. Johnny :

  Dan: Ale nic takového se neděje. Probůh! To je NÁVRH TEXTU KE SCHVÁLENÍ, čili se počítá s tím, že pokud text projde, bude v něm taková informace obsažena. Kdyby se tam dodával ex post, tak by se vlastně měnila zastupitelstvem schválená odpověď, a to by byl v podstatě svévolný zásah…

  Thumb up 16 Thumb down 2
 9. Johnny :

  Dan: Ale nic takového se neděje. Probůh! To je NÁVRH TEXTU KE SCHVÁLENÍ, čili se počítá s tím, že pokud text projde, bude v něm taková informace obsažena. Kdyby se tam dodávala ex post, tak by se vlastně měnila zastupitelstvem schválená odpověď, a to by byl v podstatě svévolný zásah…

  Thumb up 9 Thumb down 1
 10. Meechee :

  A opět dokola se opakující klasika. Konečně chce někdo investovat nemalé peníze a zastavět (a podle dostupných zdrojů docela vkusně) prostor, který historicky vždy zastavěný byl, k tomu vytvořit kousek města i na druhém břehu Ostravice a už se zase sepisují petice … každý chce vidět rozvoj, výstavbu, jeřáby nad městem, ale když k tomu má dojít, sepisují se petice a pořádají protesty … schizofrenní …

  Thumb up 36 Thumb down 3
 11. O. :

  O tom, ze Slezska potrebuje zastavet, nemuze byt sporu. Nicmene to, jakym zpusobem se na Slezske (po predchozi smutne devastaci) v poslednich desetiletich stavi, to je naprosta tragedie. Takze se mistnim vubec nedivim, ze maji obavy z dalsi vystavby v podobne „kvalite“ a ze to u nich vzbuzuje odpor.

  Thumb up 14 Thumb down 6
 12. MM :

  O.: Mě by jenom zajímalo kdo jsou ti místní, protože když se podíváte, tak vedle radnice na ulici Keltičkova je úplně nová zástavba, na druhé straně ulice pak asi 4 starší domky. Jestli to jsou ti, kteří se tam nastěhovali v posledních pár letech, tak jejich názor nemá žádnou váhu, protože sami využili možnosti, že se tam stavělo. Já chápu oprávněné obavy, ale tyto obecné „kecy“ o zhoršené kvalitě bydlení, prachu a hluku, to nemůže myslet nikdo vážně.

  Všude se staví, města kde se nestaví jsou odsouzena k úpadku. Bez rozvoje to zkrátka nejde a pokud někomu v centru města vadí stavba a hluk, nemá tam bydlet. Samozřejmě, že jsou normy, které se mají dodržovat, ale v těch peticích jde o pocit a nikoli fakta. Známe to osobně, kdy starousedlíci, kteří mají zahrady na opačnou stranu projektu bojovali za nezastavění pozemku, protože noví obyvatelé tam budou jezdit autem. Byla to naprostá blbost a přesto se tím musí rok někdo zabývat a mezitím jsou materiály dražší a tím pádem je celá stavba prodražena úplně zbytečně. No a kdo to zaplatí, chudák člověk, který chce bydlet. No a ti, kteří píšou petice nadávají jak je bydlení pro jejich děti drahé… Totální nesoudnost.

  Thumb up 24 Thumb down 4
 13. Jakub :

  Úplně ty obyvatele Slezského černo-děro-vyjebanovsku chápu. Bydlet v takovém městě musí mít dopady na mentální zdraví. Ale dejme jim co chtějí, je třeba řízenou deubrbanizaci a demolici okolních budov a vysadit nějaké stromy ať je okolo radnice jen „hezkí“ park.

  Thumb up 1 Thumb down 10
 14. PN :

  MAPPA si sama navrhne nějaké regulační podmínky a na jejich základě schválí nějaký návrh. Taková samolibost je sama o sobě nehorázná. Nemá žádný nadřazený orgán, kdo je kontroluje? Jejich „regulační podmínky“ v tom daném místě rozhodně nesplňují územní plán města. Koho ty jejich podmínky tak mají regulovat? Asi jen ty, co jim nejsou nějak spříznění :/
  To že MAPPA sama tvrdí o svých podmínkách, že jsou v souladu s územním plánem dokládá buď naprostou samolibost a aroganci, nebo absolutní ignorantství a neznalost regulativu.

  Thumb up 5 Thumb down 14
 15. Martin [msstavby.cz] :

  PN: A regulační podmínky nejsou v souladu s ÚP? pokud en, v jakých bodech se liší?

  Thumb up 8 Thumb down 2
 16. O. :

  MM: O tom, kdo je jak moc mistni, nebudu spekulovat, nebydlim tam, ale chapu, ze za mistniho se muze povazovat i nekdo, kdo tam bydli pouhe dva roky. A ma na to pravo.
  Jinak naprosto s Vami souhlasim s tim, ze je treba stavet, ze to misto neni vesnice.
  Ale ne na zaklade nejakych prapodivnych prislibu, ze se ukaze nejaka nejasna vizualizace bez detailu a bez zavazku postavit kvalitni mestskou zastavbu vcetne sankci za nedodrzeni. A na Slezske s tim bohuzel maji dost negativnch zkusenosti.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 17. aggu :

  Celá Ostrava chce, aby se Zámostí vrátil předválečný městský charakter. Slezská je v současnosti „rozplizlé nic“ a centrum potřebuje jako sůl a to od Zámostí až k „hradu“.
  Petičníky bych si vyslechl, racionální připomínky vzal v potaz, poděkoval bych a poslal je na xyй.
  A nejen na Slezské.

  Thumb up 31 Thumb down 5
 18. Mx :

  Já bych byl pro (kvalitní) zástavbu té oblasti. Jenomže kvalitně. Když jsem dnes šel kolem výstavby fakulty umění a viděl, jak půlka stavby bude oblepená černým polystyrenem jak panelák navzdory líbivým nákresům, bylo mi z toho zle. Tady se nedá ničemu věřit. Krásné plány slouží často k prosazení záměru

  Thumb up 10 Thumb down 4
 19. Crazym :

  Je to deset let co tam Boris Renner udělal tuhle krásnou fotku https://screenshot.cz/18SS2/
  Teď už vím proč do toho ten spekulant tenkrát šel https://screenshot.cz/N67DB/
  Ty akce před dvěmi lety se začínají vyplácet :-) https://screenshot.cz/6LX84/
  Blbých cca 900 m2, chytré :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 20. M. :

  davidb: a on má věšteckou kouli, že ví, že to schválí? Kdyby náhodou ne, tak co? Zase bude mít nějaké blbé kecy… Nebo vlastně ne, protože se o to lidi nezajímají, snad krom tohoto webu.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 21. M. :

  M.: Jinak samozřejmě jsem PRO zástavbu. Kvalitní, ne nějaké baráky, jen proto, aby tam něco bylo.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 22. davidb :

  M.:
  Potom zastupitelstvo vydá jiné vyjádření.
  V materiálech je to nadepsáno jako „návrh odpovědi …“
  Bod 71 – https://www.ostrava.cz/uloziste/zastupitelstvo/materialy_ZM/vo1822/z35verejne/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. Hans :

  M.: A jak myslíte, že se schvalují zákony v parlamentu? Že si o tom tématu politici popovídaji a vymysli tam nějaké pravidla na koleni? :D at v parlamentu, na kraji nebo na městě, všude musí být prvně nějaký „návrh“, aby bylo o čem jednat a co schvalovat, stejně jako v tomto případě

  Thumb up 1 Thumb down 1
 24. M. :

  Hans: jediný „můj problém“ je, že v dokumentu je již napsáno, že se rozhodli prodat. A to už v prosinci. Já se tak naivně domníval, že se o tom bude jednat. Proč tam takovou blbost vůbec psali? Proč tam není „o návrhu se bude jednat“ nebo něco podobného? A pokud už v té době věděli, že to prodají, tak proč pořád takové zdržování, vždyť už mohli půl roku stavět?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. davidb :

  M.:
  Vy myslíte tu část z 8. 12. 2021 o záměru prodat část pozemku?

  Protože obec nejdříve musí vydat záměr o prodeji pozemku, kde ho může chtít koupit kdokoli. I když s tím nápadem přišla jedna firma či osoba.
  Pak se udělá odhad a pokud jsou nabídky, tak se může hlasovat o prodeji.
  Jinak pro záměr bylo 47 ze 49 přítomných zastupitelů. https://www.ostrava.cz/uloziste/zastupitelstvo/vysledky_hlasovani/vo1822/z202109/0057.html

  Thumb up 5 Thumb down 0
 26. PN :

  Martin [msstavby.cz]: V rozporu je s kapitolou 3.8.1 – „Zásady vzájemného respektu sousedních ploch s rozdílným způsobem využití.“ a také 3.8.3 – „Prostorová regulace v plochách zastavěných stabilizovaných“ kde v obou je podmínka, aby nová zástavba jak v uličním slova smyslu, tak v případě sousedních ploch s rozdílným způsobem využití musí respektovat i podmínky pro sousední plochu a mimo jiné musí navazovat i výškově na sousední zástavbu. Takže jak jsem psal, buď jsou tam lidé, kteří tomu nerozumí, nebo jdou jak se říká na ruku někomu, komu se to hodí. Nevím co z toho je horší :( A nechápejte to, že jsem zásadně proti zástavbě, ale jsem proti tomu, aby se jako „rozhodčí“ tvářil někdo, kdo k tomu nemá kompetence a znalosti.

  Thumb up 3 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.