Ozelenění parkoviště v Opavě

Stávající parkoviště na exponovaném místě, při vnitřní okružní třídě, na náměstí Svobody bude ozeleněno. Zmenší se plocha zpevněných ploch a budou vysázeny stromy a rostliny.

Rovněž bude odstraněno nevkusné červenobílé zábradlí a stávající betonové truhlíky pro rostliny. Ty budou nahrazeny záhony. Poměrně malý zásah, který však lokalitě významně pomůže jak esteticky, tak environmentálně. Menší množství dešťové vody bude odtékat do kanalizace. Více vody se vsákne v místě dopadu. Stromy poskytnou stín. Prostor bude méně přehříván.

Město nyní hledá dodavatele stavebních prací.

Předmětem plnění je odstranění stávajících technických prvků, vytvoření prokořenitelného prostoru pro stromy, výsadba a kotvení stromů, založení technických prvků, založení vegetační vrstvy a trvalkových záhonů s travinami a keři, součástí realizace je rozvojová a následná péče po dobu 24 měsíců.

Nejedná se o první záměr města Opavy, kdy jsou do stávajících zpevněných ploch zcela nově umisťovány stromy. Výsadba několika stromů probíhá/proběhne i v lokalitě u Zlatého kříže. Podrobně v tomto článku. Město Opava je tak jedním z mála velkých měst v kraji, které se snaží umístit nové stromy i do husté městské zástavby.

zdroj: opava-city.cz

Související články


Komentáře

 1. tom :

  NA jednu stranu OK, zeleň je potřeba ve městech doplňovat a řešit. Na druhou naprostý nesmysl, kdy se parkoviště, které v tomto místě nemá co dělat, zvelebuje, jen díky norským fondům, a zajistí se to, že do budoucna už jeho transformace na veřejný prostor, nebo zástavbu, bude daleko složitější. Dotace jsou zlo.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 2. Pavel :

  Do pěti let má být dokončen úsek jižního obchvatu, který propojí výpadovky na Nový Jičín, Olomouc a Bruntál, takže by dále měla poklesnout tranzitní doprava přes centrum, ideálně by do centra vůbec neměla zajíždět vozidla nad 6 tun, s výjimkou zásobování. Proto by bylo lepší s výše uvedeným projektem ještě počkat, zahrnout pak do něj i přestavbu přilehlých křižovatek na nám. Svobody, snížit počty řadicích pruhů před křižovatkami, zvětšit plochy k ozelenění, zcivilizovat záplatované asfaltové chodníky, modernizovat autobusovou zastávku u bývalé prodejny ADIV atd. Tuším, že některým motoristům ta představa dnes zvedne tlak, ale vzpomeňme, že při nedávné opravě Hradecké ulice a její uzávěře žádný kolaps nevznikl.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 3. Dan :

  Vidim to jako logicky mezikrok. Nemyslim si, ze by se namesti melo zastavet. Forma verejneho prostoru urcite ano. Otazkou je, kdo a jaci lide by tento prostor zaplnili a ozivili, kdyz je hned pres ulici prstenc parku kolem jadra mesta.
  Rad bych ten prostor videl zcela bez aut, ale uz soucasna uprava s vysadbou novych stromu a vsakovaciki zahony je celkem velky pokrok na soucasna ceska mesta.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. Jo :

  Blbý, že tímhle dojde k odstranění min. 10 parkovacích míst, kterých díky sídlišti hned za Jelenem fakt není dost.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 5. Roman :

  Jo: To blbý není ;)

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.