OVASTORY #85

Architektura z období let 1945-1989 je stále nedoceněna, opomíjena a likvidována. Přesto i z těchto let můžeme nalézt poměrně atypické a kvalitní stavby, které si zaslouží pozornost.

Velká část urbanismu Ostravy je charakterizována sídlištním typem výstavby s prefabrikovanými montovanými stavbami nejčastěji z betonových panelů. Méně častěji z cihelných bloků. Tyto stavby jsou typizované vycházející z konstrukčních soustav. Mezi převážně unifikovanými stavbami se zřídka kdy objevil atypický bytový objekt. Mezi takové stavby však patří polyfunkční dům na ulici Petra Křičky v centru Ostravy. Tato poměrně kvalitní stavba je však jednotlivými stavebními zásahy různých soukromých majitelů degradována do neutěšené podoby.

Polyfunkční objekt byl projektován v roce 1983. Vystavěn pak v letech 1984 až 1987. Objekt je součástí urbanismu sídliště Šalamouna, ulice Petra Křičky. Objekt sestává ze dvou bytových bloků, které jsou vzájemně spojeny obchodní pasáží. U jižního bloku je ještě umístěn výměník.

Objekt v přízemí obsahuje obchodní prostory. V severním bloku jsou komerční prostory v pasáží a její blízkosti patrové. Objekt v sekci blíže k ulici 28. října obsahuje obytné ateliéry – bytoateliéry. Ty se rovněž nacházejí v zalomení bytových sekcí.

Objekt po roce 1989 čekala budoucnost jako mnohé další objekty v zemi. Privatizace mezi více soukromých majitelů, což způsobuje nekoordinovanost stavebních úprav. Špatná a nestálá údržba. Necitlivé, až kýčovité stavební úpravy. Nulový zájem veřejné správy o regulaci vzhledu takto důležitých a pohledově dominantních staveb.

Různé stavební úpravy zde probíhají již mnoho let. Ty se týkaly především zateplení jednotlivých vchodů, či pouhého nátěru fasády. V současné době však probíhá přestavba i obchodní pasáže a dalších částí polyfunkčního domu. Původně nápaditá, atypická a a kvalitní stavba mohla být citlivými a vkusnými zásahy adaptována na současný uživatelský standard. Původní stavba je hmotově dobře řešena. Přirozeně navazovala nabídkou služeb na přestupní uzel Ústředního autobusového nádraží a náměstí Republiky.

Představme si, kdyby stavba byla citlivě rekonstruována a vytvářela živé pozadí s nabídkou komerčních služeb v okolí Černé kostky a Krajského úřadu a přirozeně tvořila živý parter blízké ulice 28.října…

Kvalitní a podrobné informace k typu konstrukční soustavy, půdorysům podlaží a dalších informací ke stavbě naleznete na panelaky.info.

Fotoreportáž započneme u jižního bloku, od ulice Vítkovická. Hned v přízemí si můžeme povšimnout svislého páskového obkladu. Ten je však v některých místech nahrazován omítkou a celý parter tak působí velmi nesourodě.

Kolem polyfunkčního domu se nachází vícero samostatně stojících tubusových staveb. V nich je umístěno schodiště do komerčních prostor v patře. V této části však byly komerční prostory zrušeny a necitlivě přeměněny na byty.

Pohled na zalomení bytových sekcí. V posledním patře můžeme vidět bytoateliéry.

Ze zadní části této sekce se nachází původní výměník a pozůstatky dětského hřiště.

Obytné bloky jsou spojeny obchodní pasáží. Pozitivní je, že právě revitalizovaná sekce má jednotný vzhled bílé omítky v kombinaci s oranžovou výplní zábradlí. Aspoň z této strany…

Původní architektonicky zajímavá část přední části pasáže byla přestavěna na bezpohlavní kvádr s nesmyslně taktovanou fasádou.

Realizace odpovídá vzhledu.

Původně přestavěna část vypadala zcela jinak. Nacházela se zde prosklená část se schodově řešenými výduchy vzduchotechniky z podzemních prostor.

Vstup do obchodní pasáže

Samotná obchodní pasáž působila vždy tmavě a ponuře. Nyní je v ní poměrně dost světla, jelikož jsou kvůli revitalizaci sundány podhledy a skrze světlíky proniká do pasáže více světla. Právě ponurost pasáže a tmavé skleněné výplně komerčních prostor může hodně zájemců o prostory v tomto domě odradit. Tento nedostatek by se však dal vyřešit stálým nasvícením a zvolením jiného typu zasklení.

Uvnitř pasáže je dvoupodlažní prostor, který tvoří jakési náměstí. Celkově prostor působí až brutalistním dojmem. Materiály interiéru jsou kvalitní. Všude zde vidíme kamenný obklad.

Šedo-bílá kombinace části pasáže u vstupu nechybí bohužel ani v interiéru.

Vstup do pasáže od ulice Zelená.

Pohled komerčním parterem k ulici Zelená. Zde také můžeme vidět samostatně stojící tubusy se schodištěm. S komerčními prostory v patře jsou schodiště spojena lávkami nad parterem. Čím se zde nešetřilo je počet retardérů.

Pohled od ulice Zelená je doslova zelený.

Pohled na spojující obchodní pasáž od ulice Zelená. Suterén původně sloužil pro zásobování komerčních prostor. Nyní je v něm autoservis…

Pohledy na polyfunkční dům ulice 28.října.

Na severní straně se nachází i tubus s výtahem do komerčního patra pasáže. Výtah je dlouhodobě nefunkční.

Pohled na schodiště z ulice Petra Křičky.

Revitalizovaná sekce. Zatímco ze strany od obchodní pasáže je fasáda jednolitě bílá. Zde si vlastníci neodpustili pruhy. I když jsou zde jen kombinace fasády v šedých a bílém odstínu. Jsou i tak svislé pruhy nelogické.

Příjemným překvapením je ocelová síť na štítové stěně pro růst popínavých rostlin.

Nevkusně přestavěna část zadní části domu.

Chodbová okna, která jsou zajímavě řešena na výšku celého podlaží, byla nevkusně nahrazena. Zde na fotografii ještě původní.

Samotný veřejný prostor kolem polyfunkčního domu je velmi neutěšený. Prostory v okolí stavby jsou majetkem Statutárního města Ostravy.

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Na svou dobu mimořádná stavba, která odpovídala tomu, že naproti měl stát KV KSČ včetně sálu filharmonie.

  Thumb up 17 Thumb down 1
 2. Rostislav Řeha :

  Mozna by ten clanek chtelo doplnit i prave chystanymi investicemi kolem polyfunkcniho domu – Cerna kostka, prodlouzena Zelena a napojeni na 28. rijna, pripadne „Tieto II“ (i kdyz to je ve hvezdach). To ten obrazek okoli docela zmeni, rekl bych.
  Rozumim tomu, ze se hodnoti soucasny stav, ale ten vyhled a potencial je taky dulezity.

  Thumb up 4 Thumb down 11
 3. Sanju :

  Rostislav Řeha: Myslím, že potenciál toho území nikdo nezpochybňuje, ale článek spíš poukazuje na to, jak soukromí majitelé necitlivými zásahy zmršili docela zajímavé domy.

  Thumb up 27 Thumb down 3
 4. Rostislav Řeha :

  Sanju: Ja jsem jen reagoval na ty dve posledni vety v clanku. Mesto siten potencial uvedomuje, ale mozna prave proto, ze ty zasahy jsou tak obrovske, tak delsi dobu trva je zavest.
  A je pravda, ze Kostka se slibuje uz taky hrozne dlouho…a ja mam asi uz trochu bias nad tim, jak porad schvalujeme dalsi a dalsi dokumentace, no :)))

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Tom :

  V rámci socialistické architektury zajímavá stavba, ale upřímně žádná hitparada to není. Spíše pokus o vylepšený panelak. Když srovnáme,co se stavělo na Západě,tak na druhou polovinu 80. let už to nebyla žádná sláva. Už tehdy museli tušit,že s údržbou bude problém, navíc komunistická Ostrava údržbou nevynikala. Hliníkové o klady vypadaly ošklivě už krátce po dostavbě. Dlouhá chodba pod domem lákala pobudy. Iinak to podle mě ani dopadnout nemohlo. Asi by to chtělo domluvu majitelů a funkční opravu. Současný stav je opravdu hrozný. Navíc kousek od nám. Republiky,který je další neřešeným ostravským problémem.

  Thumb up 22 Thumb down 0
 6. Dan :

  Tohle je doklad nasi spolecnosti. Nechapeme, ze zijeme ve spolecenstvi, kde nase rozhodnuti ovlivnuje a ma vliv na rozhodovani a chovani ostatnich.
  Ti majitele, co maji nemovitost patrici do jednoho celku, se chovaji tak, jak kdyby byli samostatne jednotky. A je jim jedno, nebo spise nechapou, ze by mali brat i ohled na ostatni majitele.

  Thumb up 22 Thumb down 2
 7. Nuny :

  Rostislav Řeha: Jak, prosím, souvisí léta zanedbávaný veřejný prostor s plánovaným stavbami ? Až se postaví koncertní síň a ČK, tak budeme najednou umět vyset kvalitně udržovaný trávník a uklidnit odpadky kolem ?

  Thumb up 19 Thumb down 2
 8. Michal :

  Hnusné tehdy, hnusné dnes a jako bonus zanedbaná údržba domu i okolí. Pocukrované hovno zůstává stále hovnem.

  Thumb up 13 Thumb down 14
 9. tjov :

  Rostislav Řeha: tak jestli je lékem na léta zanedbaný veřejný prostor stavba miliardového projektu, tak bůh s námi.

  PS: Je krásné jak v těchto časech předvolebních (hlavně před komunálními volbami) ulice města okupují pracovníci a vykopávají mnohaletý plevel, centimetr za centimetrem, trávník má téměř golfový sestřih, komunikace jsou čištěny – ráj to na zemi … víte kdyby se toto dělo na regulérní bázi, tak by Černá kostka nebyl pouze výkřik do tmy o kvalitním veřejném prostoru – ten vzniká hlavně jeho kvalitní a důslednou údržbou – což se zcela objektivně neděje.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 10. Dan :

  Michal: No vidite. Vy jste priklad toho, ze architektura z let 1945-1989 je stale nedeconena a lacinymi poznamkami urazena.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 11. Michal :

  Ano, vidím třeba hotel Fórum z roku 1988, vidím Pakus z roku 1986. Černá perla z roku 1969, most SNP z roku 1972 a věžák na Jindřišce z roku 1968 mají taky šmrnc. Vidím spoustu dalších. Ale nebudu pět ódy nad tímhle navoněným hovnem jenom proto, že to bylo na tehdejší dobu něco o chlup lepší a atypické.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 12. Adam01 :

  Michal: Jenomže i ten věžák na Jindřišce je upravená věžová soustava. A to V-OS, která je skeletového systému, proto si mohla dovolit onu pěknou fasádu…Toto je klasický montovaný panelák, který díky své konstrukci nemá moc možností upravit svůj vzhled…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 13. Rostislav Řeha :

  tjov: No to fakt nevim, co kde to vidite, muzete uvest nejaky priklad? Ono je to bohuzel spise opacne – TS maji ted realne mnohem mensi zdroje a vetsi naklady, s tim jak nam pribyvaji dalsi a dalsi plochy na spravu.
  Cili ac bych (podle vasich predstav) mel jako politik ted nejak honit lidi stavet predvolbami Potemkinovy vesnice, tak to nedelam. Udrzba bezi porad dal zcela standardne, naopak hledame dalsi zdroje, jak ji aspon udrzet v urcite kvalite a nezblaznit se. A imho jsme jediny obvod v Ostrave, ktery do toho dava skoro 20% sveho rozpoctu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. tjov :

  Rostislav Řeha: Tak za mě můžu uvést , že v obvodě Mariánské Hory a Hulváky se tento zvýšený pohyb TS jak popisuji děje, zda-li je to jen můj bias pohled a v ostatních obvodech je vše při starém, by mohli ostatní napsat :-). Každopádně pointa byla v tom že koncertní síň, černá kostka, jatka a jiné – nejsou receptem na příjemný veřejný prostor.

  Je to systémový problém Ostravy, jsou menší města kde se s veřejným prostorem pracuje citlivěji, v souvislostech a hlavně jsou např. použity i kvalitnější materiály, pokud je to technicky možné.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 15. tjov :

  a co se týče údržby/úklidu, tak kdo má oči a projde se městem, si udělá obrázek sám.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. Rostislav Řeha :

  tjov: No v Mariankach mozna, za cizi obvody fakt mluvit nemuzu. V MOaP se to (aspon za nas) nedeje.
  A co se tyce tech investic, ono je to trochu jinak – ty plochy kde se ty velke investice chystaji, tak se udrzuji standardne, cisti i sekaji, neni zadny rozdil. Ale nikdo tam proste nebude delat nejake vetsi zasahy a upravy, pokud vime, ze tam do par let prijedou bagry.
  Btw: Ja bydlim vedle toho domu (na druhe strane), starosta dokonce primo v nem. Prochazel jsem to tam i s mistnimi z domu. Problem tam jsou bezdomovci, problem tam je ta „ulice“ co vede primo domem a muzou tam auta. Ta Kostka fakt vyresi ty hlavni problemu, povede tam ulice a bude se napojovat na 28. rijna, cele to okoli ozije, dnes je to jen parkoviste, bezprizorni zelena plocha a stare komunikace. Kdyz se jeste dostavi (pokudú to tzv. „Tieto II“, tak to zas bude neco jineho, ale to vidim spise problematicky. Verejny prostor je imho dost silne definovan prave jeho uzivanim – vemte si, co tam bylo pred dostavbou Skeletu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Tjov :

  Rostislav Řeha: já si celý polyfunkční dům vybavuji těsně po dokončení výstavby, strávili jsme tam jako děcka dost času, celý objekt měl nějakou koncepci poplatnou době a i po socíku docela dlouho ještě nějak fungoval. V kapitalismu s jeho konceptem služeb, stylem života i nešvary má příliš hluchých, tmavých a skrytých zákoutí a dispozičně také nevyhovuje.

  Zpět k údržbě , tyhle statusy že se něco bude stavět a proto s tím raději nebudeme nic dělat jsou v Ostravě evergreen, kostka se staví a neberte mě za slovo snad od roku 2008. Náměstí republiky, přístřešek, kryté zastávky tramvaje a podchod to je úlet sám o sobě, město si s tím neví rady snad 20 let – třeba by stačilo obnovovat nátěry, strhnout ten přístřešek a udělat obyčejnou zastávku. Parkoviště vedle Karolíny směrem k divadlu to je šílenost hodná horní-dolní, okolí zarostlé nálety. Pěší spojení centrum – Dolní oblast no comment. Předprostor Domu umění – co k tomu dodat prostě parkoviště.
  Jediné co se opravdu za mě v centru v poslední době komunálu povedlo je Piazzetta u KB. Taková maličkost ale kolik udělá parády!

  Thumb up 9 Thumb down 0
 18. Tjov :

  Ještě parkoviště vedle skeletu na Sokolské , taky nádhera !

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Tjov :

  Křivdil bych, zapomněl jsem uvést “náplavku” a okolí Docku + Farská zahrada ;-)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 20. Rostislav Řeha :

  Tjov: Ja souhlasim s tim, ze Kostka je evergreen. Ale ten evergreen mame znovu posledni roky na stole s vysokym stupnem dokumentace a kraj s mmo se dusuji, ze tentokrat uz to bude.
  Btw: Ja se k polyfunkcnimu domu samotnemu moc vyjadrovat nebudu, je to soukrome a my sice s majiteli komunikujeme, ale tzv. „zednickou lzici v ruce nedrzime“. Delaji to za sve, na svem, stejne jako u ostatnich soukromych pocinu se snazime co nejmene stat v ceste a pripadne
  resit excesy (kdyz se vyskytnou).
  Podobny evergreen jako Kostka byl areal Jindrich, kde jsem pri nastupu na radnici videl x-tou krasnou prezentaci na to, jak to zvelebi a opravi a ruzova budoucnost. A vedle byl zbidacely park, ktery na to cekal uz 6 let plny slibu. Dneska uz si asi nikdo ani nepamatuje, jak to v Bezrucove sadu pred 2 lety vypadalo (asi to holt nepovazujete za neco, co „se povedlo“). Totez Sad B. Nemcove, kde jedeme uz druhym rokem desetilety plan obnovy, mosty v Minikrajine Fifejdy (z toho jsem mel treba fakt velkou radost, ze se povedlo prosadit jeste letos prvni etapu rekonstrukce celeho dila), revitalizace prostoru kolem pamatniku v Husove sadu, veci ktere nejsou az tak videt jako vraceni vice nez 100 bytu do provozu, revitalizace sidlist atd. To tak jen taham z pameti, je toho fakt hodne.
  K piazzette se teda ferove hlasit ani nemuzu, ta je z minulych obdobi. Cili holt nemam asi nic ;)

  Thumb up 7 Thumb down 2
 21. tjov :

  Rostislav Řeha:

  ad) Bezručův sad, byl docela na pranýři za použité materiály – je to zase kombinace různých druhů a jejich krkolomné navazování takový detail, který by si nikdo soudný na svém pozemku nerealizoval :-) – mobiliář je pěkný to souhlasím ale do „výšin“ mnou zmíněných děl se to bohužel neblíží. Palec nahoru za něco jiného než New Holand na části revitalizace a ten mobiliář.

  ad) Etapizace revitalizací Fifejd a jiných sídlišť to beru jako běžnou věc, leželo to tam ladem co to bolševik postavil a asfalt vystřídala zámkovka, hřiště vystřídaly jiné hřiště, vznikly nové , jiné zanikly – no big deal, resp. díky za to, ale to není na medaili ;-). Na mosty se zajdu podívat, díky za tip.

  ad) Sad Boženy, zámkovka , defakto jen výměna povrchů a obnova zeleně to opravdu není na metál ;-). S kácením jste mohli být citlivější, ale to čas napraví.

  ad) Husův sad – ten si projdu a dám feedback :-)

  Já myslím že by se vedení obvodů mělo občas podívat „za město“, že jdou věci dělat i lépe.

  PS: Teď jsem se dobře pobavil :-) studie z roku 2010 na sad Milady Horákové http://www.zaka22.cz/verejny-prostor/studie-sadu-milady-horakove/ , to je jak s tou Černou kostkou, no dobře o 2 roky méně. Tak co další „šuplíkovka“ a nebo po 12 letech bude tah na branku ?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 22. Rostislav Řeha :

  tjov:
  Ad BS) Materialy jsme prave menili na zaklade pripominek z verejneho projednani. v ramci moznych financi imho solidni vysledek.
  Ad Fifejdy) bezna vec to fakt neni, dokonce ani na MOaP ne. Fifejdy jsou takhle naprosto privilegovana oblast i v ramci Ostravy, nikde jinde se nedari jet kazdy rok jednu etapu. A mozna to skonci nebo se omezi, protoze dotacni titul na to je letos naposledy a nahrada ma strasne divna pravidla a dozvime se je celkove az v prosinci…bude to tezky. I kdyz teda Spolu ma v programu, ze da penize na vsechny revitalizace, jen nevim kde je vezmou…;) Potrebovali bychom ty projekty delat kazdy rok aspon 4 (Fifejdy, Salamouna, Jindriska, Privoz) aby to bylo realizovatelne cele v rozumnem casovem okne, coz je do 20 let.
  Ad BN) Ten projekt je hlavne na obnovu zelene a je zatim v Ostrave unikum. Moc nevim, jak citlivejsi jsme mohli byt, uz tak je to rozlozeno na 10 let. Stejnym zpusobem (ale samozrejme v mnohem vetsim ranku) se ted dela architektonicko-krajinarska soutez na Miladu Horakovou.

  MH je vubec dost typicky priklad – ten linkovany projekt byla samozrejme suplikovka, dokonce i dalsi projekt z r. 2017 byla taky suplikovka, protoze mezitim prisel projekt haly a ten na to dal stopku na tak dlouho, ze v nem neslo pokracovat za puvodnich podminek. Do tretice vseho dobreho, ted do toho jde s nami mesto, ktere ty finance a zdroje (na rozdil od obvodu) ma, navic si uvedomuji dulezitost toho parku jako okoli nove koncertni haly, potazmo i Cerne kostky atd. Udelam vsechno pro to, aby to vyslo, vysledky maji byt v lednu pristiho roku.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 23. balde :

  Rostislav Řeha: Na JIHU by potřebovali revitalizaci všechny sídliště, tam se jede absolutně nesystematicky

  Thumb up 4 Thumb down 0
 24. Rostislav Řeha :

  balde: To asi i ve zbytku Ostravy…ale to by se do toho kazdy rok musela nainvestovat zhruba miliarda a to netusim, kde vzit.
  A navic to musite umet – my jsme v tom dotacnim titulu uspeli kazdy rok, diky nasim zkusenostem i praci p. architektky Seitzove. Zkousel to v poslednich letech Jih, zkousela to Slezska, ale pokud vim, tak neprosli. Slezka si na to i pujcovala, ale nekde tu bude clanek k vysledku…v Porube to imho funguje celkem dobre, aspon z pohledu ne-insidera zvenci.
  Obecne je ale na to penez malo, radove mene nez by to potrebovalo. Ostrava je porad hrozne siroce rozkrocena a draha na spravu. Proto podporujeme soukromy kapital co to jen jde, v ramci zahustovani vystavby (aspon co muzu mluvit za obvod), bez nej to udelat nejde.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 25. Tjov :

  Rostislav Řeha: tak hlásím že oblast osmého obvodu, taky golfový sestřih, netypický na konec srpna :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. Martin [msstavby.cz] :

  Na stránce panelaky.info jsou aktualizované informace k objektu a fotografie z prosince 2022. http://panelaky.info/polyfunkcnak/

  Domrvení polyfunkčního domu dokonáno.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.