OVASTORY #71 – Ruská

Jak v současnosti vypadá hlavní tepna ostravské městské části Vítkovice? Stav odpovídá názvu. Špína, chaos, nepořádek.

Ulice Ruská je hlavní tepnou městské části Vítkovice.

Podívejme se na stav, za který může obvod a magistrát, soukromníci a všeobecný nezájem společností o prostředí, ve kterém žije. Naši virtuální procházku začneme na křižovatce ulic Ruská a Závodní. Na této křižovatce vás vítá autobazar periferního střihu. Pro Ruskou ulici jsou typické volné parcely, které vznikly během asanací za socialismu.

Vizuální smog je zde běžný.

Jeden ze vstupů do vítkovických podniků. Stromy umístěné v květináčích poznatelně trpí. Plevel je podél celé Ruské běžnou záležitostí.

Mobiliář, typický pro celé město, je na mnoha místech značně zdemolovaný.

Ani na této ulici nechybí červenobílé zábradlí. Jako bezpečnostní prvek se dá použít zábradlí slušnější.

Nikdy jsme nepochopili, jak s k těmto stromům přes zvýšené obrubníky dostane dešťová voda.

Periferní billboardy jsou zde samozřejmě také.

Každý plot a zábradlí je využito jako nosič, často nelegální, reklamy.

Společnost Vítkovice zde před pár lety realizovala projekt „Zelená osa Vítkovic“, což bylo vysázení stromů a keřů podél ulice. Na tomto pozemku se to bohužel z důvody neochoty majitele nepovedlo.

U rychlokovárny se zelenou osu vybudovat podařilo.

Pozůstatky průmyslové historie jsou dodnes patrné.

Další dávka reklamního smogu.

Na části ulice u rychlokovárny jsou vystavena umělecká díla. Avšak už se nemohla na tu hrůzu dívat a raději se rozpadla.

Tato cedule s nápisem „Zákaz skládky“ mluví za vše.

…jedeme.

Problémem je i běžná údržba majetku. V roce 2010 byl se slávou otevřen po rekonstrukci Rothschild Palace na Mírovém náměstí. Dnes zde můžete vidět vypadané cihly z fasády a vzrůstající zeleň na střeše objektu.

Patrný rozdíl ve vitalitě stromu, když ho usadíte do země nebo květináče.

Zde si odjezd nezjistíte.

Související články


Komentáře

 1. Jirka :

  Ty květináče, to je tragédie. Stromy uschlé (postavit květináč pod potrubním mostem, to může napadnout jen idiota) nebo částečně zeschlé, bordel uvnitř kastlíku, plevel, hnus….

  Thumb up 18 Thumb down 0
 2. Jirka :

  Kdybyste pokračovali až k DOV, tak budete šlapat po střepech z rozbitých lahví, které po víkendových akcích v DOV už ani nikdo neuklízí. Když půjdete na zastávku Dolní Vítkovice směr centrum, povšimněte si zasviněných schodů. které nikdo nikdy nesetřel, maximálně zametl. Jednou tam leželo hovno 3 týdny, než ho lidé rozšlapali do ztracena.

  Thumb up 24 Thumb down 0
 3. balde :

  ten rozvoj Vítkovic nějak ustrnul

  Thumb up 15 Thumb down 0
 4. Tom :

  Úpadek maximální! Obávám se, že bude hůř, když nefunguje základní údržba. Vždycky to tam bylo děsné, ale čekal jsem alespoň minimální snahu o zlepšení. Třeba to,že nikdo neodstraní nelegální reklamního za vše.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 5. Jirka :

  Plakáty velikosti A1 se snažím strhávat alespoň z těch betonových kastlíků, ale někdy to moc dobře nejde aje to vidět, že tam něco bylo. Ve velkém je začali nalepovat až letos.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 6. Adam Cerv :

  Určitě jsou některé věci lepší – to gastro zaznamenalo obrovský nárůst (zastavárny a sekáče zaznamenaly nárůst také, ale o tom tedy mluvit nebudu), Masarykáč je hlavně v těchto měsících docela fajn, dřív tam ty hospody atd skutečně nebyly. Ovšem během jara a začátkem prázdnin vypadá vše tak nějak lépe díky těm zmíněným zahrádkám, které pár podniků tahají z bryndy. Horší je situace o prázdninách (mimo Colours), kdy se centrum vylidní a začínáte potkávat lidi, které normálně ani nepotkáte, případně bez zahrádek v zimě. Neumím úplně objektivně posoudit jaký je trend teď ač v centru bydlím. Někdy je to za pěkného počasí příjemné město, do kterého se vrací život, jindy mám chuť spáchat sebevraždu – tak tři měsíce zpátky jsem šel o víkendu odpoledne po Masarykáči a nebyl tam nikde ani jeden člověk, vypadalo to opravdu bizarně. Já si prostě pamatuju dobu kdy v tom centru bylo lidí mnohem více:
  http://imgur.com/gallery/hKBdLEZ
  Google Earth – rozdíl 10 let. Jasně můžete argumentovat, že je to jiný den nebo jiný čas, případně, že ti lidi jsou (i díky Hranečníku) teď u Karoliny – v tom ovšem stále vidím problém, protože se jedná o soukromý subejkt.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 7. Jirka :

  Jakou máte zkušenost s webem https://cistaova.ostrava.cz/ ?

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. moon :

  Možná se pletu, jelikož jsem většinu roku mimo Ostravu, ale po mém příjezdu před cca 2 týdny jsem si nemohl nevšimnout opravdu nulové základní údržby, a to na území celého města. Chodníky plošně prorůstají plevelí, tráva je dlouhá po kolena, nikdo neuklízí. Bohužel i např. v Porubě. Tohle nemá obdoby.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 9. MareK :

  Jirka: cistaova je jednoznačně krok zpět, tedy aspoň co se týče centrálního obvodu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. jrz :

  MareK: Jak to myslíte? Funguje to nebo nefunguje? Případně je lepší se přímo obrátit na radnici daného obvodu?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Adam (ten hodný) :

  jrz: už v centru pár let nebydlím, ale tenhle web v mé době fungoval celkem spolehlivě a problémy se řešily. (tehdy se to jmenovalo čistota a pořádek, nebo tak nějak)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. aldik :

  moon: Tady se totiž něco s velkou slávou postaví/ zrekonstruuje, jenže pak se kašle na údržbu a za pár let se to opraví znova a zase s velkou slávou otevře. Typickým příkladem je třeba teď předělávaný prostor u Železňáku v Hrabůvce, nevím kdy, ale myslím že to nebylo zase tak dávno kdy se to tam naposled opravovalo ;) Jenže údržba? Nulová.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 13. MareK :

  Adam (ten hodný): jrz: Dle mých zkušeností to nefunguje. Dříve, když si to řešil každý obvod zvláště (měl na to nějaké člověka), tak to celkem šlo (například, na základě podnětů zmizelo z centra několik opuštěných stánků PNS, teď když to má pod sebou město tak ostatní opuštěné stánky už neodstraňují/hledají výmluvy). Ale teď to je jen přeposílání na obvody/ostatní instituce. Přijde mi to jako těžký alibismus.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 14. jrz :

  MareK: Asi chápu, udělej si sám https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-studenti-pri-vajglobrani-posbirali-v-ostrave-20-pytlu-nedopalku-20190630.html

  Thumb up 5 Thumb down 0
 15. thrpst :

  Hrozné.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 16. TomB :

  Nerikam, ze to je idealni…. Ale hodne lidi co prijede z jineho vetsiho mesta jak z CR tak ze zahranici, tak rikaji, ze tady mame hidne zelene a ze je tady cisto….A to ze je nekde trava po kolena, je nyni jenom dobre. Na Jihu vse posekali vcetne pasu mezi kolejema, kde si myslim,ze to muze urco zustat, a vypada to tafy jak na Sahare :-(

  Thumb up 6 Thumb down 2
 17. Martin [msstavby.cz] :

  TomB: Je rozdíl mezi vzrostlou trávou v trávníku a plevelem v dlažbě a kolem objektů.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 18. Adam :

  moon: Jádro pudla je v rozpočtovém určení daní. Kvůli roztahanosti města stojí taková urdžba Ostravu mnohem více na hlavu, než jiná města. Z rozpočtového určení daní těží Praha a malé obce. Ostatní singulární velká a středně velká města jsou v lehké nevýhodě Polycentrické aglomerace jsou na tom pak extrémně špatně. Bez změny rozpočtového určení daní se nezmění nic.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 19. Tom :

  Adam: Ostrava rozhodně nedostatkem financí netrpí. Minimální dluhy a už roky přebytkový rozpočet: https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/tiskove-zpravy/rozdeleni-prebytku-hospodareni-za-rok-2018

  Thumb up 8 Thumb down 1
 20. aggu :

  Vzhledem k tomu, že v současné době probíhá šturm pražských médií, aby Praha brala v RUD více peněz, protože má málo, jelikož nasává tolik lidí a funkcí, že je to již zcela neúnosné, a jiné řešení regionální politiky státu je přirozeně nemožné, budou ostatní města brzy ráda, když jim zůstane alespoň to, co mají nyní.
  Welcome to Prague Republic. Gimme some more.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 21. Rado :

  Hmmm, opravdu jako v Rusku, clovek ani nemusi cestovat daleko.

  Thumb up 1 Thumb down 9
 22. Hrdy Ostravak :

  Tak to jsem ani netusil, ze to tam je tak odporne, zdevastovane a nechutne. Obrovska ostuda pro vsechny politiky, kteri spravuji Viktovice.

  Thumb up 4 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.