OVASTORY #65 Šenov-Volenství II

V Šenově se dlouhodobě plánuje výstavba velkého množství rodinných domů. Z původně plánovaných 120 domů (Volenství I) investor projekt změnil a na stejné ploše chce vybudovat parcely až pro 200 domů (Volenství II).

V novém návrhu absolutně chybí veřejný prostor, chodníky, cyklostezky, aleje stromů kolem ulic. Jedná se o čistě vytěžení co nejvíce peněz z daného pozemku. Bydlení však v takové lokalitě nebude vůbec příjemné, až otřesné.

Volenství I

První studie byla navržena relativně lépe. Poměr zastavěného území a veřejných prostranství byl více zachován v rámci studie.

Návrh obsahoval množství veřejných ploch, odhlučňovací val od překladiště, cyklostezku, chodníky, parkovací místa.

 

Volenství II

Aktuální studie Volenství II (schválená v lednu 2017 Magistrátem města Ostravy) je na první pohled odlišná a zmenšené parcely rozhodně nepůsobí jako místo pro kvalitní bydlení potenciálních zájemců.

 • místo 6 řad je zde 9 řad parcel (celkem 197 oproti 103 v první studii)
 • přibylo více cest (kvůli zachování poměru mezi zastavěným a „veřejným prostorem“)
 • přibyla retenční nádrž (škaredé betonové jezero a množiště hmyzu)
 • chybí odhlučňovací val od překladiště (snížená kvalita života)
 • chybí cyklostezka
 • chybí veřejná prostranství, chodníky, parkovací plochy u cest

Aneb když přes Útvar hlavního architekta v Ostravě, vedeného Cyrilem Vltavským, projde vše kromě zdravého urbanismu.

Více ke kauze, zdroj citací: ZDE.

Související články


Komentáře

 1. balde :

  a přesně tohle musí regulovat obec v územním plánu, developer se vetšinou vždy bude snažit o maximalizaci zisku

  Thumb up 17 Thumb down 1
 2. Rado :

  Jenže pokud pozemky byly třeba obecní a obec je prodala, tak sorry. Nehledě na to, že při tak velkých projektech je běžná nějaká malá domů. Každopádně více domů a menší pozemek je trend doby, spousta lidí, kteří přecházejí z bytu do RD je překvapena, že si zahrada vyžaduje své, a tak často u nových domů vidíme trávu a nic víc, kterou ještě mají majitelé problém sekat. Každopádně zatím mě projekt neuráží, uvidíme, co tam bude stát.

  Thumb up 2 Thumb down 9
 3. adélka :

  Nevím co s tím má společného Vltavský, on dělá architekta i pro Šenov?

  Thumb up 4 Thumb down 6
 4. Pavel :

  Máte někdo zkušenost, jak se to potom řeší vlastnicky s těmi tzv. veřejnými prostorami? Při zahájení výstavby má všechno v držení soukromý investor, ten pak parcely s jednotlivými domy rozprodá, ale co s ulicemi / chodníky / cestami mezi nimi? Kdo bude dělat údržbu a úklid na nich, platit za osvětlení? Nebo je zvykem je potom zpátky prodat obci, aby se o to postaral erár (=my všichni ostatní), podobně jako se inženýrské sítě odprodávají vodárnám a podobným podnikům?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  adélka: Viz odkaz s konkrétními dokumenty http://uzemniplansenov.cz/dokumenty/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Jann :

  Strašné. Jak se říká panelákům králíkárna, tak tohle je podobně, jen v horizontálním směru. I když i to bych zkousnul, ale vedle výše vyjmenovaného, kde je prostor pro stavby občanské obslužnosti? Nedej bože školky, když tato osada vygeneruje několik desítek malých dětí, které někam chodit musí atp.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 7. davidb :

  A skoro všechno se bude řešit auty.
  Školka, škola, nákupy.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. Adam (ten hodný) :

  Když se najdou lidí ochotni v tomhle bydlet, tak nemám námitek. Že v tom není špetka vkusu, kousek soukromí, a hrdosti na svůj domov….

  Můj dům, můj hrad, tady asi platit nebude

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. Jirka :

  Tohle mohla být skvělá příležitost město trochu posunout výše nad úroveň průměrnosti. Udělat moderní čtvrť, která bude reflektovat aktuální urbanistické trendy. Ale zase jsme u malosti českého člověka, který chce vydělat nehledě na tom, jak to bude vypadat nebo jaký to bude mít přínos. Ten nebude kromě zisku žádný.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 10. Jana :

  utáhnout na vařený nudli = lehce oklamat
  aneb důsledek toho, když jsme lhostejní k dění v obci…
  Obec občanovi tvrdí, že s tím nemohla nic dělat, a v rámci územního plánu se veřejná prostranství kreslí na orné půdě starousedlíků.
  Za tohle nás příští generace nepochválí.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 11. aggu :

  V tom oranžovém obrázku vidím pattern, který se dá na mapě najít v obrovských plochách kolem jakéhokoliv většího města západní civilizace. Vzhledem k tomu, že jsme hloupí, nevidím jinou možnost, než tu chybu, kterou před námi všechna ta města udělala, prostě dělat taky.
  Nemáme totiž na ÚHA ani jinde osvícenou a erudovanou bytost, která by uměla říct ne.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 12. davidb :

  aggu:
  Byl jsem 1x v Anglii v Crawley. A tak jsou tam řešeny všechny okrajové části. Jedině, že jsou tam uličky furt zahnuté a ne pravoúhlé jako tady. Ale taky sem tam strom a mini zahrádky.
  Ještě jeden problém vidím jak znám čechy- ty úzké uličky budou blokovat parkující auta.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 13. adélka :

  Tohle je drsné, spíše mě překvapuje, že objednatel urbanistické studie je Magistrát Ostravy a to hned ve 2 variantách, jedna lepší než druhá. Developer evidentně ví co dělá, jsem zvědavá jak to dopadne…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  ČT: „Šenov má nový územní plán. Umožní výstavbu až dvou stovek domů“
  https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2657630-senov-ma-novy-uzemni-plan-umozni-vystavbu-az-dvou-stovek-domu

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.