OVASTORY #48 – opět proluky

Radnice Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) přišla na to, že město tvoří domy, ale…

Radnice centrálního obvodu Ostravy jde na to však zcela jinak, než by postupovalo kterékoliv jiné město.

Prvně si udělejme shrnutí situace kolem proluk v centru Ostravy, které jsme již řešili. Před nástupem hnutí Ostravak v roce 2012 mělo centrum slušně našlápnuto se svým stavebním rozvojem. Jenže hnutí, kde je hlavní osobou soukromý developer začalo skrze veřejnou správu prosazovat své záměry a myšlenky. A tak se centrum Ostravy dostalo do situace, kdy se dostavěly dříve povolené stavby a nové se již neschvalovaly a ani nezačaly stavět. Když nerušilo za podivných okolností stavby obvod, dravě se nové výstavbě bránila společnost Slezské nemovitosti (firma spřízněná s hlavní osobou Hnutí Ostravak). Staví se jen Nová Karolina (aktuálně jeden bytový dům), kde zastavit výstavbu nové čtvrti by bylo velmi okaté.
Když už uslyšíte od úřednice, že není politická vůle prodat ani malý domeček ve dvoře bloku, za účelem vytvoření kulturního místa a náklady na opravu uhradíte sami, je někde vážně problém…

Pravidelný čtenář ví, že jsme postupně z veřejných dokumentů samotného radnice upozorňovali.

Poté si situace kolem proluk začaly všímat i další média jako například Deník. Téma začalo být velmi omílané až nakonec i díky tomuto praskly Hnutí Ostravak nervy a muselo nás na svém facebookovém profilu očernit.

A tak MOaP přišel s nápadem, že se postaví po bok developerů jako Skanska, Central Group apod. a sám začne stavět rezidentní budovy a tím oživí centrum města. Jenže jelikož sám není obvod schopen ani ufinancovat opravu části pěší třídy, zatáhne do svých plánu samotný magistrát a solidně vyždímá městské rozpočty.

O tomto záměru jste se samotní mohli nedávno dočíst. V centru by měly vyrůst 3 rezidenční domy. Jedná se o:

Zástavba proluky Janáčkova:

Zástavba proluky Biskupská/Kostelní:

Zástavba proluky Lauby:

Je to dobře, že by se stavělo. Lidé viděli hezké obrázky a začali jásat. Jenže. Problém je, kdo je investorem. Investorem je totiž obvod a město. Běžně města staví bydlení pro seniory a nízkonákladové bydlení. Nikoliv však solidní byty se zaručeným parkováním přímo v centru. Ostrava rozhodně není tak bohaté město, aby si hrálo na roli developera rezidentního bydlení, kdy samo má problém financovat běžné veřejné stavby a jiné výdaje. A pokud dokončené domy s obsazenými byty nakonec teoreticky prodá. Bude v zisku? Kolik by byl zisk z prodeje předmětných pozemků..?

Ale jako předvolební tah je to nápad dobrý, ukážete pár vizualizací, že se vážně něco děje. Bude se nad centrem města možná tyčit nějaký ten jeřáb, protože jak řekl A. Gebrian v jednom svém pořadu:“Živé město poznáte podle toho, kolik se nad ním tyčí jeřábů“. No… nad centrem Ostravy je to dlouhodobě 0.

Zarážející také je, že žádný jiný obvod takto o spolufinancování bytových projektů nežádá. A to nejsou ani centrální a výstavba v nich probíhá. Jediný rozdíl je v tom, jak se chovají obvodní radnice a povolují stavby (viz. horní seznam zablokovaných staveb v obvodu Moravské Ostravy). Vlastně potupné chování jednoho radního MOaP zdokumentoval i Deník (celý článek):

Tak co bude příště? Po rezidentních stavbách a se obvod vrhne i na hotely a kanceláře, které také úspěšně potopil? Ale stále budeme chodit po neopraveném veřejném prostoru a odpočívat v parcích s neposekanou trávou? Možná by stačilo nechat soukromé investory stavět za jejich privátní peníze, že…

Ale jak se hnutí Ostravak nyní prezentuje, kdy po „převratu“ na magistrátu vyšachovali ze hry ČSSD, že se nyní věci hýbají, když se dostali na „velkou radnici“, tak mají pravdu. Napojit se na zlaté žíly Dopravního podniku Ostrava a Městské nemocnice Fifejdy je pro některé vážně přínosné. Nebo je náhoda, že Generel rozvoje nemocnice Fifejdy vypracovala stejná firma, která dříve zpracovala zakázku pro samotné Slezské nemovitosti? Nebo když některé  firmy ví o záměru interaktivních expozic a vzniku samotného muzea MHD již v zimě, když ji město prezentovalo na jaře? Kdo ví…

 

Související články


Komentáře

 1. Slosor :

  Nikdy jsem se o komunální politiku nezajímal, Ovastory jsem taky nesledoval, teď jsem to napravil a jsem docela v šoku. Pak jsem poprvé uviděl fotku pana Semeráka a podle rysů je jasné, že tento pán má předky daleko na východě. Jasné vzezření rusko-ukrajinského oligarchy. Ať si každý myslí co chce, ale genetiku neoklamete. A pokud takoví lidé mají peníze a moc ovlivňovat veřejné dění, je to takřka jistota úpadku a bídy.

  Thumb up 14 Thumb down 15
 2. thvari :

  Slosor: Netřeba se odvolávat na genetiku, když činy pana Semeráka hovoří za vše. Pak si stačí před volbami dát na plakáty po celé Ostravě známé tváře jaké horolezce Sulovského a fotbalistu Lukeše a je vymalováno.

  Thumb up 18 Thumb down 0
 3. Moon :

  Bohužel, jak znám většinu lidí, se kterými jsem se v Ostravě stýkal a kteří tam zůstali, tak se o tohle dění nikdo moc nezajímá. :( Naopak já a lidi z mého okolí, kteří jsme odešli na školu jinam, jsme se těmihle věcmi začali zabývat jen proto, že jsme viděli, že jinde to jde líp.
  Nevím, co je ještě třeba udělat, aby se lidi v Ostravě probrali a šli k urnám zvolit někoho jiného. Vždycky si vzpomenu na kamarádku, která si pochvalovala zámkovou dlažbu na Nádražní (že se jí nebudou zasekávat podpatky mezi dlaždicemi) a která na takovéhle věci krčí ramenama a prohlašuje, že jí je to vlastně fuk. Ale vzápětí si začne stěžovat, jak se jí v Ostravě nelíbí a že se jednoho krásného dne odstěhuje…

  Thumb up 14 Thumb down 0
 4. thvari :

  Moon: je to začarovaný kruh, lidé nic neřeší krom vlastního blaha a toho, aby všechno zůstalo přesně tak, jak to znají. což by nevadilo, kdyby se to nahoře na městě dělalo když ne dobře, tak aspoň jakž takž. to se ovšem neděje.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Lip :

  Moon: Musím s Moonem bohužel naprosto souhlasit. Taky jsem odešel z Ostravy do Brna a rozdíl mezi těmito městy je dnes markantní. A jak se píše v článku, že dle jeřábu se pozná jak město žije, tak v Brně jich rostou jak houby po dešti. A to si ještě mistní developeři stěžují, že nemají kde stavět. V průběhu týdne jsou zahrádky u hospod a restaurací narvané, parky jsou narvané cvičícími lidmi nebo piknikáři, centrum žije koncerty a na náměstí jsou neustále nějaké akce co lidi lákají(úspěšně) atd…

  Thumb up 14 Thumb down 4
 6. Rasta :

  Lip: tak myslím,že až na ty jeřáby je to stejné ;-)

  Thumb up 11 Thumb down 2
 7. Jp :

  Lip: Pred pul hodinkou jsem obedval na Svobodaku, tak potvrzuju ;-)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. Lip :

  Rasta: Tak to je jenom dobře!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Moon :

  Rasta: Jako že jeřáby nejsou, ale developeři si i tak stěžují, že nemají kde stavět? :-) Na tom něco bude.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. aggu :

  Lip: Rozdíl mezi Ostravou a Brnem je markantní? Možná tak v rámci českého zatuchlého rybníčku, který vyrobil Prahu a na nic dalšího už nemá. Což je samozřejmě škoda, a to pro obě města. Na hype v mediích Brno Ostravu drtí, o tom žádná.
  Kolik je nad centrem Brna aktuálně jeřábů? Jeden nebo žádný? ;)
  S tím že by centrum v Ostravě nebylo živé, kavárny, restaurace a divadla plné, a nebyla zde kvalitní kultura už cca rok dva není problém. Opak tvrdí ze setrvačnosti lidé, kteří viděli centrum z vrtulníku, v mlze a před 10 lety. Nebo trollové. Jen za poslední rok dva tu vznikla 2 nová divadla, jedno kino… Problém je s dalším rozvojem, nápravou škod z minulých dob a hlavně místními kazisvěty a dilentanty na radnici.

  Thumb up 12 Thumb down 6
 11. Slosor :

  thvari: Souhlasím. A činy tohoto člověka můj názor jen potvrzují. Každé normální město se snaží investory přilákat. Stát dokonce láká investory pobídkama i za cenu zastavění úrodné půdy nevzhlednou montovnou. A Moravská Ostrava? Odmítá pracovní místa i kvalitní architekturu. To je naprosto něco neuvěřitelného. Jeden citát říká, že za každým velkým bohatstvím se skrývá zločin. Nevím, zda-li pan Semerák spáchal zločin proti současným zákonům ČR, ale pro mě je určitě ekonomickým a morálním zločincem. Jak píšete, pan Semerák je bohužel velmi vychytralý, stačí před volbama zahrát na notu ostravského patriotismu a hlasy má jisté.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 12. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: V okolí Mendlova náměstí ze Špilberku 4.
  Kolem Svobodáku hned 3. Respektive přímo na Svobodáku přestavují objekt, Janáčkovo kulturní centrum, reko. hotel Jalta.
  U hlaváku vzniká dalších staveb jako například nová admin. čtvrť Vlněna. Kousek dal se dere do výšky skelet rezidence Ponava.
  Nemluvě o tom, co se staví ve čtvrtích jako Královo Pole, v širším centrum a na sídlištích jako je Líšeň. Bystrc, Vinohrady.

  Takže celkově desítky…

  Mám Ostravu a rád a myslím, že jde vidět jak ji podporuji. Ale staví se v Brně více a to co vzniklo v centru za poslední 2-3 roky je fajn, ale pořád houšť.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 13. Danek :

  Moon: Trochu to pišeš, jako by občané tady byli ovce.Jen pro připomenutí hnutí Ostravák uspělo ve volbách na základě toho, že upozornovali občany na to co je tady špatně.(tak uspělo ANO na celost.úrovni)Pak se dostali do zastupitelstva MoP,bohužel až posléze vyšlo najevo komplikace při udělení stavebních povolení….jak víme.(takže občané byli defakto obelháni)..hlavní důvod je že Ostravák pusobí hlavně v tomto obvodě, kde z logického hlediska je největší zájem stavět: okolí centra+dar z nebes v podobě proluk..Další věc , že se dostali do vedení celého města, takže primátor prostě nemuže bouchnout do stolu, protože je limitován koaliční smlouvou.Čssd respektivě Lumírek chtěl ANO podrazit a vykopnout je z kola, protože chtěl být primátor.Bohužel další hledisko je koho tedy volit, aby se stavby opět rozjeli(a my uviděli na obzoru jeřáby) máte někdo nějaký nápad???

  Thumb up 3 Thumb down 1
 14. Slosor :

  Možná to tady už někdo dával, ale přesto. Článek z roku 2010. http://www.reflex.cz/clanek/politika/38978/co-je-to-vlastne-ten-ostravak.html

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Lip :

  aggu: Tak v centru Brna. Věžové jeřáby jsou: Ulice Joštova – stavba podzemních garáží k nové koncertní síni (OHL-ŽS, Strabag); Ulice Grohova – rekonstrukce a přístavba Fil. fakulty(OHL-ŽS); Ulice křenová 2 jeřáby obytně dministrativní komplex – novostavba (Porr a.s.); ulice Rumiště u areálu Vlněna 1 kus staví tři obytné domy (Komfort s.r.o.), Velký dministrativní komplex firmy CTP u Vaňkovky 3 věžové jeřáby (stavebníka neznám), Ulice Milady Horákové dva obytné domy – jeden jeřáb (PS- Brno) atd.. Další jsou v přípravě např. administrativní koplex Edison centrum na Kolišti a Vlhké, Zbrojovka se začala připravovat na výstavbu, 300 nových bytů u Mendlova náměstí na místě bývalé továrny.
  Je pravda, že v Ostravě přes týden nejsem a nemůžu objektivně hodnotit. Víkendy v Ově, ale pravidelně trávím. Pokud je pravda co píšeš, že město žije, tak dávám jednoznačně palec nahoru!!! Škarohlídem určitě nechci být!
  Jinak mě včera potěšilo že si další dvě nové firmy pronajaly skoro 3000 m2 v administrativní budově na Karolině :-)

  Thumb up 9 Thumb down 0
 16. robert :

  Vážení, co je moc, to je moc. Snažil jsem se poslední rok přivírat oči, někdy to šlo velmi špatně, ale tento pamflet je do oči bijící politická propaganda.
  Město Ostrava prodala v centru města v minulosti mnoho pozemků soukromým vlastníkům s cílem nechat zastavět prázdná místa. Co z toho se realizovalo??? Chyba je podle Vás na straně města, proluky nezastavěny nejsou.
  ODS v devadesátých letech rozprodala 80% bytového fondu a připravila město o stabilní a přirozený zdroj příjmů.
  Když představí město záměr zastavět proluky v jeho vlatnictví rezidenčními byty a přiblížit se s bytovým fondem na dlouhodobě rozpočtově zodpovědnější úroveň, je to opět špatně.
  Když se centrální obvod nebyl schopen domluvit se zástupci magistrátu na financování strategických plánu v minulosti, bylo to špatně abyl to prostor pro Vaši kritiku. Když teď, po dvaceti letech, magistrát začíná vnímat, že i Ostrava má své centrum – nechal se „zatáhnout“ do projektu obvodu.
  Vy víte něco o rentabilitě těchto projektů, když je už předem odsuzujete?
  Město Ostrava dosáhlo nejvyššího raitingu za svou historii. Ale nemělo by se podílet na rezidenční výstavbě v centru města??? Teď by podle Vás mělo opět prodat pozemky soukromým vlastníkům, aby jste zase tento krok mohli krutizovat po té, co by tito žádnou výstavbu nerealizovali, jako v minulosti.
  Jestli Hnutí Ostravak „očernilo Vaše názory“ nedivím se jim, vy neděláte už minimálně dva roky nic jiného.
  Proč se nezabýváte tím, proč Skanska nereagovala na výzvy rady města změnit projet CB Centrum, tak aby byl raelizovatelný v oblasti dopravní obslužnosti? Nebo to měla rada odsouhlasit, aby Vám udělali radost a pak nést odpovědnost za následky?
  Co to jsou „podivné okolnosti“, o kterých píšete? To, že se účastník řízení (majitel sousední budovy) odvolá proti rozhodnutí, které porušuje legislativní normy? A proč investor tyto nedostatky za dva nebo snad tři roky ještě nenapravil jste zde zmiňovali taky? Asi ne, že?
  Vaše články byly vždy tendenční, ale jistá míra tendence se dá pochopit, novinář který nekritizuje (byť často neoprávněně) politické přestavitele, neplní svou funkci. Mírou tendence jste však překročili i to, co se dalo tolerovat i s velmi bídným vkusem pro novinářskou práci. A tím vlastně znehodnotili i dobrou práci, krerá tady byla někdy odvedena.

  Váš bývalý čtenář

  Sbohem

  Thumb up 17 Thumb down 21
 17. Lip :

  Že by někdo z Hnutí Ostravák??? :-)

  Thumb up 12 Thumb down 0
 18. Danek :

  robert: Možná to Martin popsal, až příliš kriticky a zahrnul do kritiky uplně všechno. Upřímě třeba mě třeba snaha obvodu ve spolupráci z městem při snaží zastavět některé proluky libí a v tomto případě nesouhlasím s Martinem, že z veřejných peněz by se mělo stavět třeba jen sociální bydlení.I v obce stavějí bytové domy(určené ok nájmu) a slouží jako rovnováha mezi tržním a netržným najemným.Třeba nazorný příklad jsou lauby na ul.Velká(tam to měl investor několik let a chtěl tam pastavit obchodnák)..ne žadné bytové domy…Takže za sebe jsem rád , že třebe tento projekt se připravuje samozřejmě pokud bude vystavěn. Pak je tu , ale další kritika a to, že je tady několik investorů, kteří chtěli stavět kancelařské budovy.Jako CB centrum, Amsterdam office.ruzné polyf.budovy viz článek anebo hotel naproti Karolině….a takdy vidím naprostý paradox v tom, že žadná s těchto budov se nezačla ani stavět….tady jednomyslně s Martinem a jeho kritikou souhlasím.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 19. aggu :

  Lip: Omlouvám se předem, zkusil jsem si zase jednou trochu zatrolit, píchnout do Brna a začít počítat kolik minut bude trvat, než se někdo potrefený z Brna ozve s obsáhlými důkazy o úžasnosti Brna a pošle mě do háje ;) Takže přesně 15 minut ;) To ujde na tenhle web.
  Už to neudělám, není to hezké. Fakt.
  Mě opravdu počet jeřábů tu i onde moc nezajímá. Je to jen jeden z markerů projevu „obecného blaha“, navíc dost rozporuplný (problém je v tom slově obecný). Ale chápu, že někoho to zajímat může. Nebo kde mají nejvyšší dům, nejširší silnici, nejlepší kafe, největší IQ…
  Mě by v Ostravě i stačilo, kdyby se v centru rozběhly práce ve výškové hladině do 3.5 m (chlap se zdviženou lopatou v ruce) – práce na chodnících, parcích, vodních prvcích.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 20. aggu :

  robert: No to bude těžké Roberte ;) Jak dlouho bude trvat než redakce ověří přístup z tvojí IP adresy, ty „bývalý čtenáři“? ;)
  Tenhle článek přesně ukazuje jak funguje/nefunguje samospráva. Žvanění politiků je jedna věc, ale Ostravak asi nepočítal s tím, že se po těch 7-8 letech někdo podívá zpátky a zeptá se: Co si dělal celou tu dobu, Ostravaku Semeraku? Co jsi udělal pro centrum?
  Novináři jsou na politiky hodní. Všichni být nemusí.

  Thumb up 8 Thumb down 9
 21. Lip :

  aggu: Jo, takový bulvár z Nádražní ulice s pěknou dlažbou, vodními prvky a pěknou parkovou úpravou by mi z mého rodného Přívozu do centra Ostravy vůbec nevadil!!! A vůbec, v Přívoze je plno chlapů co by tu lopatu v ruce potřebovalo jako koza drbání :-)))

  Thumb up 6 Thumb down 0
 22. jp :

  Martin [msstavby.cz]: Martine super, máš fakt dobrý přehled o tom, co se děje v Brně ?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 23. Moon :

  Lip: Když už jsme u té Nádražní, teď v červnu měl už být nový mobiliář na Elektře. Ví někdo, kde to vázne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. MM :

  Danek: Prosím co je to tržní a netržní nájem. Takže někdo „vyvolený“ bude bydlet v novostavbě v centru města za netržní (čti dotovaný) nájem? Město má stavět sociální byty, ale ne vedle náměstí. Z logiky věci sociální bydlení je určeno pro znevýhodněné (senioři, samoživitelky atd.), takový nájemník není pro centrum města přínosný. Všude na světě jsou v centru vyšší nájmy, lepší služby, lepší podniky. Jak je chcete přitáhnout, když do centra nastěhujete sociálně slabé?

  Město nemá být developerem. Pokud chce řešit sociální bydlení, má možnost, může stavět kdekoli. V centru, pár kroků od Masarykova náměstí, takový projekt nemá co dělat! Jestli to není sociální bydlení, ale tržní věc města, pak na to odmítám přispívat daně. Není možné, aby město konkurovalo za peníze svých občanů vlastním občanům v pronajímání bytů.

  Stane se přesně to, že někdo kdo bude mít na městě konexe, bude kšeftovat s dekretem na nájemní bydlení v lukrativní lokalitě s výhodným nájmem. To tady bylo už za minulého režimu. Děkuji, nechci.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 25. Rasta :

  MM: přesně tak…to podepisuji

  Thumb up 2 Thumb down 0
 26. aggu :

  Nemyslím si, že to je až tak jednoznačné. Proč by se městské byty nemohly stavět i v centru? Mají tam stát jen „paláce“? Proč by měly? Co je to sociální byt? V českých podmínkách? Nikdo to nedefinoval, nikdo se o tom nebaví, vláda, kraje ani města nic takového veřejně nerozebírají. Nestaví se.
  Sociální byty přece nejsou holobyty pro bezdomovce nebo ubytovny. Jsou to byty, které se mají stavět tak, aby na ně finančně dosáhlo co nejvíce lidí, ne jen spodních 10%, ale spodních 70-80-90%. A zároveň aby po zaplacení činže nemuselo zbytek měsíce živořit. Tohle (částečně) podporovat z daní přece smysl má. Stejně jako podporuješ řadu jiných potřebných věcí, ze kterých, ty konkrétně, nemusíš mít přímý nebo okamžitý užitek.
  Pokud město necháš čistě na hraní developerům, dopadne to jak? Ano v Seattlu, v době IT hypu, to možná (krátkodobě) funguje. Ale třeba v Ostravě by výraznější státní/krajské/městské angažmá pomohlo. Spousta měst na světě zažila a zažije podobné problémy jako Ostrava…
  Problém je, když na radnici sedí hnutí ovládané developerem. Má své zájmy, to je OK. Ale zjevně to není OK pro centrum. Už to po těch letech všichni vidí a mělo by se pakovat. Anebo mu všichni křivdíme a je to jen projev neschopnosti centrum rozvíjet. Stejné problémy jsou i se systémem parkování – nedostatek peněz, projektů, chaos a neustálý restart… Anebo jim křivdíme i podruhé, třeba je jim celé centrum úplně-obyčejně-ukradené. To je taky politický program ;)
  Ano, vídeňský model je známý a celosvětově obdivovaný. Ale to je v Rakousku, v normální zemi, kde se myslí hlavou, mají systém a zákony zajištěné dostatečné zdroje. A v konečném důsledku tak mají rozvoj města pod kontrolou. A developeři na tom systému můžou participovat.
  Samozřejmě, tohle co předvedl MOaP, je jen střelba do tmy, bez jakéhokoliv kontextu co a jak s centrem. Těch 8 let, co tu jsou, bylo z jejich strany naprosté zoufalství (parafrázoval bych název knížky D. Černého, ale skript by to sekl ;)
  Jak píše Martin, je to jen politický marketing. Někdo má koblihu, někdo pomeranč a někdo 3 obrázky. Na Česko (zatím) dobrý. Ale na Ostravu ne, tady se musí na rozdíl od jiných měst budovat, a vyřešit spousty minulých „přehmatů“, že Roberte ;)

  Thumb up 5 Thumb down 2
 27. talage :

  robert: No že jsem tak smělý. Tak jsme si poplakali a teď něco hornického žargonu. Proč to prezentujete na blogu který je Vám tak proti srsti? Po těch letech. Proč ty problémy aktivně úřady nekomunikují pravidelně na všech možných platformách, proč do těchto témat neangažujete laickou i odbornou veřejnost? Myslím aktivně, nepíšu o nějaké smradlavé vývěsce za rohem, kterou si má povinně každá ovce přečíst. Roky držíte huby a najednou se můžete zbláznit. Co se divíte, že se plebs ozývá. Já úplně kašlu na to, že úředníkovi stará nedala a nemá náladu, nebo spíš koule po těch letech říct, že ÚHA je akorát od toho, aby překresloval lajny na územním plánu podle toho, kdo mu více nasype. Já tady žiju, já kolem těch šlendriánů musím chodit a dívat se na ně. Traumatizuje mě, že sednu na vlak, ujedu pár desítek kilometrů a vidím, že to ku***va jinde jde! Od toho jste placení aby to šlo. A pokud ty problémy, na které se tak vymlouváte neumíte řešit, tak to chlapsky předejte někomu kdo to vyřešit umí.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 28. Danek :

  MM: Prosím tě co to tady placáš.Dp pytle nezaměnujte lidi sociální bydlení s bydlením ve vlasnictví obce.Jde o klasické najemní bydlení kdy vlasníkem je obec a platí se mu nájem, která je vysoutěžen obalkovou metodou(vyběrovým řízením)…je třeba, ale zvít v potaz že obec nemusí generovat % co největší zisk….to je běžná praxe.viz.příklad z Brna v dnešním článku.http://brno.idnes.cz/obecni-byty-brno-trvale-bydliste-d4a-/brno-zpravy.aspx?c=A170621_2334193_brno-zpravy_krut

  Thumb up 1 Thumb down 0
 29. riltr :

  mne by jen zajímalo, jestli vás platí ODS, nebo nekdo jiny…protoze to uz je mazec, co to tady prezentujete!

  Thumb up 1 Thumb down 13
 30. riltr :

  nejlíp bude, když nám napíšete, koho máme volit, aby už konečně z Ostravy vzniklo to slibované Las Vegas!

  Thumb up 0 Thumb down 12
 31. MM :

  Danek: Já vím a chápu ten rozdíl. Myslím, že jsem to jasně napsal. Pokud nebudou stavět sociální bydlení, tak jak ho chápu (dotované bydlení pro sociálně znevýhodněné), pak nerozumím proč by mělo město z daní nás všech stavět klasické bydlení na pronájem. Pokud by to mělo pokrýt náklady na výstavbu, provoz a údržbu, tak takový byt si dovolí pronajmout maximálně 10% obyvatel. No a ti si už byt umí koupit bez pomoci ostatních. Nechci dotovat někomu bydlení, když jsem si ho musel sám koupit a platím hypotéku. Proč? Navíc bytů je opravdu dostatek. Jsem pro výstavbu, ale ať to má smysl.

  Zkrátka s nájmem v novostavbě za 5 tisíc nemáš šanci zaplatit tu výstavbu a vše okolo. Pak je možnost, že město napálí ceny, ubytuje „znevýhodněné“ a samo bude pobírat doplatky na bydlení od státu. Za sebe si, ale takové obyvatele přímo v centru nepřeji.

  Mě hlavně vadí, že krom Karoliny se v centru nepostavilo absolutně nic, žádný bytový dům. Vše zastaveno. To není při takových možnostech úvěrů a poptávce po vlastním bydlení normální. Je to anomálie a já pochybuji, že se nenašel nikdo kdo chce stavět. Našel, ale obvod ho zadupal do země.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 32. Martin [msstavby.cz] :

  riltr: Prosím napište co je v článků nepravda a odpusťe si u toho kdo nás u toho financuje. Protože nás nikdo opravdu nefinancuje.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 33. Slosor :

  riltr: No to je drzost, že existují lidé, kterým není osud města lhostejný, ba co víc, jim není lhostejný dokonce zadarmo. Správný ovčan má přes týden bouchat šichty od tmy do tmy, platit daně. O víkendu zajít na rodinný výlet do Karoliny, nebo Avionu, držet hubu a krok a jednou za 4 roky to hodit Ostravakovi, protože pan Semerák přeci říkal, že všeci kradnú a jsou zkorumpovaní. To je váš sen, já vím.

  Já naopak děkuji tomuto webu, že lidem otevírá oči, včetně mě. :)

  Thumb up 12 Thumb down 3
 34. Martin [msstavby.cz] :

  riltr: Ještě bych doplnil, že to Las Vegas je právě v centru Ostravy, kde díky Ostravaka není plošný zákaz hazardu a je plné kasín…

  Thumb up 13 Thumb down 0
 35. riltr :

  Slosor: tak tedy přeji krásné tendenční otvírání očí za peníze ODS

  Thumb up 1 Thumb down 10
 36. riltr :

  Martin: no jestli je to jen díky Ostravaka, tak Vás prosím, abyste si zmenili název z msstavby.cz na antiostravak.cz a nezapomente u toho pozdravit pana kmotra Svozila

  Thumb up 5 Thumb down 10
 37. riltr :

  a nez se odmlcim uplne tak jeste zprava pro ostatní, kterí si tak rádi nechají tendencne otvirat oci…podle aktualnich informaci CNN a BBC stoji v cele islamského statu spicky hnuti Ostravak, jeste to tady nezaznelo, tak alespon budu mít tu výsadu moci Vás vsechny informovat driv, nez to provede objektivní redakce msstavby…predpoklada se, ze hnutí má prsty i ve vetsine zivelnych katastrof na zapadni polokouli, tak daleko sahají prsty pana Semeraka a ostatnich

  Thumb up 2 Thumb down 13
 38. Rýša :

  riltr: Že stojí špičky Ostravaka v čela IS jste nás tedy s předstihem informoval, ale docela bych byl rád, kdybyste odpověděl, proč tolik docela významných staveb, a to i po archiktektonické stránce, za vládnutí Ostravaka bylo v centru nepovoleno.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 39. Martin [msstavby.cz] :

  riltr: Dobrá schíza.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 40. Oasis :

  +článek: „Ostrava na mnichovském veletrhu nabídne volné parcely v centru města“ na ostrava.idnes.cz: http://ostrava.idnes.cz/veletrh-komercnich-nemovitosti-da1-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170825_347724_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. Patrik :

  Stejně jim to pak Ostravak nepovolil bo křoví :D

  Thumb up 4 Thumb down 0
 42. Rýša :

  Oasis: A k čemu ty parcely budou mít, když radnice jim každý stavební projekt zamítne. To jen zase primátor se potřebuje zviditelnit, že pro centrum jako že něco dělá.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 43. Hynek [msstavby.cz] :

  Mesto stale nema „ambice“ resit stavby ani takoveto povahy – tedy v historickem jadru mesta, nezanedbatelneho objemu – architektonickou soutezi.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 44. Hynek [msstavby.cz] :

  riltr: to je sice vtipne, ale kdyz se uz odkazujes na cnn a bbc, tak ti u toho chybi ty konkretni odkazy.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 45. Crazym :

  Hynek [msstavby.cz]: Tato odpověď Macury mi bohatě stačí abych ho dál nebral vážně, neboť když je stavba takového rozsahu 5 metrů od hlavního náměstí třetího největšího města v ČR považována za marginálii na kterou není nutná soutěž a řekne to primátor toho města je to jasná https://www.youtube.com/watch?v=_WPTtSoTtpI :-)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 46. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Řadu?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 47. Hynek [msstavby.cz] :

  Martin [msstavby.cz]: tak ono „v ruznych fazich procesu“ muze byt i to, ze se jim o tom zda, zejo :D

  Thumb up 4 Thumb down 0
 48. thvari :

  Hynek [msstavby.cz]: architektonická soutěž byla jen na jatka. černá kostka je pořád jen zbožný sen všech ostraváků. který další projekt má pan primátor na mysli??

  Thumb up 4 Thumb down 0
 49. Hynek [msstavby.cz] :

  thvari:
  podle webu mesta:
  https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/utvar-hlavniho-architekta-a-stavebniho-radu/oddeleni-uzemni-koncepce/architektonicke-souteze

   

  Ulice Umělecká v Ostravě – o tom už jsme informovali a byla z toho „přestřelka“, která vyústila ve výrok, že se nemá věřit všemu, co píšem.. k tomu ze brzy vrátíme
  http://www.msstavby.cz/ovastory-49-ulice-umelecka-02-08-2017/

   

  Urbanistická soutěž na revitalizaci veřejného prostoru náměstí Msgre Šrámka v Ostravě
  http://www.msstavby.cz/prostranstvi-katedraly-bozskeho-spasitele-22-06-2017/

   

  Návrh řešení rekonstrukce historické budovy bývalých jatek pro účely galerie PLATO Ostrava
  http://www.msstavby.cz/jatka-ve-hre-polsky-architekt-16-10-2017/

   

  Na zbytek se muzete nekdo doptat…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 50. thvari :

  Hynek [msstavby.cz]: když přivřeme obě oči, dá se výrok považovat za v podstatě pravdivý :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 51. Hynek [msstavby.cz] :

  thvari: ze se nema verit vsemu, co pisem? jako za tech 8 let se tu opravovaly opravdu „jednotky“ clanku, kde nas nekdo upozornil v komentarich, kazdopad ten vyrok byl v kontextu s tim odkazovanym clankem a tam at se na mne nikdo nezlobi, nic zavadneho nevidim. Martin napsal, ze se s velkou pompou zverejni vysledek souteze, ale zaroven kdyz se lokalita v zapeti rozkope, tak se z nejakeho duvodu zrealizuje projekt z roku 2014..

  ale jak jsem v komentarich pod tim clanekm uz psal, ta lokalita je rozkopana za posledni leta uz potreti a jak vidno, tak ne naposled (stale se mluvilo o pristresku zastavky, ktery mel uz davno stat + teda nekdy snad dojde na tu upravu dle te souteze… no comment!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 52. thvari :

  Hynek [msstavby.cz]: ale ne, ten tvít. protože 3 opravdu vyhlášeny byly. i kdyby nebyla realizována ani jedna, má vlastně pravdu. problém je kontext, náš pan Macura se očividně rychle naučil, jak politicky mlžit :-D

  Thumb up 2 Thumb down 1
 53. Martin [msstavby.cz] :

  Otázka za bludišťáka. Která další proluka v centru mohla být zastavěna soukromým investorem, ale obvod to opět zašlapal? :)

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.