OVASTORY #47 Bauhaus

Ostrava plánuje z bývalé prodejny Bauhaus muzeum. Jenže…

Historie bývalé prodejny Bauhaus v centru Ostravy má velmi divokou historii. Původně měla společnost Bauhaus opravit i přilehlá Jatka. Tak se však nestalo. Před pár lety prodejna zavřela své brány. Město Ostrava odkoupilo objekt Jatek i bývalé prodejny. Dle některých za předraženou cenu a také se slušnou provizi zprostředkovateli prodeje. Nyní má být z bývalé prodejny muzeum:

„Rada města rozhodla o výzvě k podání nabídek na rekonstrukci bývalého hobbymarketu Bauhaus. Vítěz bude znám v letních měsících. Rekonstrukce začne v září a skončí do poloviny příštího roku,“ uvedl primátor Tomáš Macura. Náklady podle projektových cen dosahují 25 milionů korun bez DPH. V soutěži by se mohla cena snížit a rekonstrukce by mohla stát méně než 20 milionů korun. Částka je vyšší, než město původně předpokládalo. „Bauhaus neřešíme jen jako dočasnou variantu pro galerii Plato, ale využijeme jej i do budoucna. O prostory má zájem Národní divadlo moravskoslezské, mohly by sloužit výstavním účelům. Mohlo by v něm sídlit muzeum Jantarové stezky. Dovedu si také představit, že by se do objektu přesunul řemeslný inkubátor,“ řekl Tomáš Macura. Rekonstrukce prodlouží životnost stavby o desítky let.

Takže nám vyplul další projekt za desítky miliónů kč, které si kreslí spřátelené firmy. Spojení s architektonickou soutěží už se bojíme použít. Ty cca 4 soutěže ze několik let město vyšťavily.

Ostrava zveřejnila podklady k veřejné zakázce k výběru realizátora přestavby:

Předmětem veřejné zakázky je realizace stavby „Stavební úpravy objektu Bauhaus Ostrava“ v k. ú. Moravská Ostrava, obec Ostrava, v rozsahu dle projektové dokumentace pro stavební povolení s propracováním do úrovně dokumentace pro provádění stavby „Stavební úpravy objektu Bauhaus Ostrava“, kterou zpracovala společnost MARPO s.r.o., se sídlem: 28. října 66/201, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava, IČO: 41033078, v prosinci 2016, č. zakázky: 3144.

Z podkladů je patrné, co za další peklo centrum Ostravy postihne. Návrh jen jen kosmetickou úpravou, která nevytvoří reprezentativní budovu. Natož pro potřeby kulturní instituce či muzea. Je zde patrná snaha zapůsobit. Co nejvíce projektů před volbami, které jsou však velmi laciné a nekvalitní. Zatímco kvalitní kulturní stavby zde stále chybí nebo vznikají velmi pomalu. Těmito „projekty“ se Ostrava rozhodně neposuna dál.

Vzhled stavby z divokých devadesátek bude jen pozměněn přidáním pár dveří a světlíků. Uvnitř se plánuje bistro. Okolí objektu, rozpálené asfaltové parkoviště, se neřeší vůbec.

Současný stav:

Základní architektonické řešení je dáno stávajícím stavem…..

….Nový stav bude korespondovat se stávajícími dispozicemi. V podstatné míře plochy 1.NP bude umístěna výstavní plocha. V jihozápadní části 1.NP je nově umístěn bufet s kuchyní. V severní části objektu je umístěna stávající dvoupodlažní vestavba. Využití 1.NP této vestavby je sklady, předávací stanice tepla, hygienické zázemí pro veřejnost, promítací místnost, elektrorozvodna, ve 2.NP jsou umístěny šatny a hygienické zázemí pro zaměstnance a kanceláře. V jihovýchodní části budovy jsou umístěny další hygienická zařízení pro veřejnost, včetně hygienického zařízení pro osoby s omezenou schopností pohybu.

Červeně jsou naznačeny nové konstrukce.

Kulturní stavby vypadají v dnešní době opravdu jinak…

Far East Gallery, Polsko, Krakov, 2015

zdroj foto: Archdaily

Muzeum Štětín, Polsko, 2016

zdroj foto: Archdaily

zdroj vizualizace + citace: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Patrik :

  Co Ostrava komu udělala, že musí takhle trpět. Co?

  Thumb up 19 Thumb down 2
 2. Regi :

  Co Ostrava komu udělala ? Bo se tu enem fedrovalo a včil už je všecko zrobene.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 3. Lukáš :

  Všechno jde když se chce, zrovna teď v pořadu Gebrian versus, ukazuje Tate Modern London, původní stavba byla uhelná elektrárna a dnes je z toho galerie, ale bohužel Ostrava, nic lepšího než přemalovaný obchoďák nedostaneme.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. jp :

  Pan primátor nám zrovna řekl, že hodlají prodloužit životnost nevkusné, odpudivé prodejní haly z 90. let o desítky let tím, že přídá dveře a světlíky ? Těm lidem nedochází, že s uměním nebo bez, pořád to je humus, těžko představitelný ve většině evropských zemích. To je doufám blbý vtip, protože to je tak hloupé, že je mi za ty lidí, kteří o tom rozhodli nevýslovně trapně. Jeden krok dopředu a dva zpátky, tihle lidé se sice tváří, že ví, ale jsou úplně mimo… Ještě by mohli dodat, že se město inspirovalo v úspěšné konverzi Dolních Vítkovic, to by té absurdnosti dodalo tu třešničku.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 5. Pivoda :

  Co by za to jiné město dalo, kdyby mu „za pár šušní“ spadl do klína takový objekt. K těm úvahám o budoucím využití (galerie, NDM, muzeum jantarové stezky, řemeslný inkubátor …) by msstavby jistě dokázaly přidat další. Co třeba Velkopěstírna léčebného konopí, Muzeum zámkové dlažby a červenobílého zábradlí, Památník Přednádraží?

  Thumb up 7 Thumb down 2
 6. Michal :

  Budova bez ambicí ve městě bez ambicí.
  Takže vlastně nic nového ve Smrádečkově.

  Thumb up 10 Thumb down 9
 7. thvari :

  Ony volby do města nejsou tak daleko – podzim 2018, takže nějaký rok a čtvrt. Macura musí pryč. Má tam sem tam nějaký světlý moment, ale on a jeho parta z ANO jsou primárně lidi, kteří se přidali do populárního hnutí, jen aby mohli být zvoleni. Ostravak by měl umřít taky. Ano, 4 roky jsme si zkusili novou koalici, ale povedlo se jim úplné minimum věcí. A stejně jako semleli ČSSD před 3 roky, půjdou teď dolů vodou oni.

  Thumb up 9 Thumb down 7
 8. zerdě :

  bude to stejne hezke jako vytahy na hlavaku, tak co, aspon si ostrava podrzi linii

  Thumb up 5 Thumb down 0
 9. MM :

  Když se jatka koupila, byl jsem rád. Psal jsem o všem, že za takovou cenu je to nesmysl. Já opravdu nevím, který soudný znalec ocenil jatka s Bauhausem na hodnotu 100 milionů. Městu chybí peníze na základní věci, jako dostatek lidí pro údržbu zeleně (květen a červen byl toho aspoň v centru jasným důkazem) a nasype takový balík peněz a ještě se zaváže k dalším výdajům.
  Když už se jatka koupila, měl se Bauhaus regulerné zbourat, parcela je to víc než lukrativní. Buď by zrealizovalo stavbu město nebo nabídlo investorům. Na bydlení to tam není, ale kanceláře se tam hodí výborně. Za utržené peníze mohli opravit jatka. Takto se soukromá firma zbavila veškerých závazků, ještě vydělala a černá díra je převedena na město. Záměry co by tam mohlo být jasně ukazují, že koncepce není vůbec žádná. V podstatě uvedli co je zrovna napadlo.
  Chtělo by to také napsat kdo se nejvíc o dohodu s Bauhausem postaral, kdo se tím chlubil jak je to pro město výhodné…

  Thumb up 20 Thumb down 2
 10. Regi :

  thvari : Hlavně, že jsou pryč ti co to vedli před Macurou.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 11. Cyril :

  Když má město v paži údržbu veřejného prostoru (údržbu, tedy zachování co nejlepšího stavu toho, co už je), pak se nedivme, že nemá vůbec žádný koncept řešení problémů rozvoje ve městě (co do Ostravice, jak opravit Bauhaus, jak vyřešit parkování, „wtf“ terminály MHD a podobně). Sekání trávy je doslova „evergreen“. Včera na nám. J. z Poděbrad, Vítkovice: trávník, co dělá čest svému označení (jo, je tam opravdu jen tráva), je vidět, že je pravidelně sečený. Dnes, křižovatka u Slovanu v Porubě: kus pozemku s metrovou trávou, pak jakési „izolační křáky“ objeté sekačkou způsobem, kdy většina posečené trávy zůstala ležet na místě a teď tam smrdí. Není divu, když metrové kvetoucí trávy sečou co tři měsíce rovnou na 10cm délku.
  Tomu říkám diletantství.

  Je zajímavé, že Vítkovice si dávají záležet na drobnostech (posečený trávník, žulová dlažba, ušlechtilý mobiliář) a zbytek města někdo os-x-al. V čem to je, přátelé?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 12. Rýša :

  thvari: Souhlas, jen nevím, proč Macuru stále ještě někdo hodnotí kladně. Pro Ostravu současný primátor nebyl přínosem.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 13. skelet :

  poslední primátor, který byl pro Ostravu přínosem byl Tošenovský. A to je už hezkých pár let..

  Thumb up 4 Thumb down 7
 14. mi.a :

  Ale proč vlastně ne? Kde tohleto maj? A kde tohleto budou mít za desítky let? Bauhaus jako memento. Pro další generace. Ano, takhle se v 90. letech v Ostravě stavělo. Bez ohledu na vhodnost umístění laciného marketu v centru vedle památky, která se naopak nechala chátrat… Hle, co tato doba chtěla odkázat dalším generacím… A jako stálou expozici navrhuju fotky podobných míst z Ostravy (dříve a nyní… nebo v Ostravě a jinde ve svetě… podobně jako je to tady na msstavby). Ale pro vyváženost i pozitivní změny… a doufejme, že těch bude přibývat… A ty další generace budou jen kroutit hlavou nad tím, co se to tady dělo… A nahnat tam ty lidi… a povinně! Hlavně teda školy, možná i školky, a formou hry vzdělávat, ukazovat, rozvíjet cit a nechat objevovat.
  Moje vize takové pozitivní změny: DŘÍVE – foto Bauhausu v době největší „slávy“, z jedné strany trať, z druhé strany most, jatka v žalostném stavu… a NYNÍ… budova jatek citlivě obnovená, trať pod zemí, místo mostu silnice s provozem jen „do centra“, pohodlný pohyb cyklistů i pěších… centrum přirozeně rozšírené do míst, kde dříve bývala periferie… A uprostřed toho zpupně a bezohledně ční Bauhaus, konvertovaný na galerii, a lidé z celého světa se sem jezdí dívat, protože něco podobného jinde neuvidí… Navíc město má pochopitelně několik těch kvalitních kulturních staveb (po kterých veřejnost tolik volala)…
  Každá doba se na Ostravě podepsala svým rukopisem. Většinou bezohledně, maximálně podřízena své hnací síle. At už to byl průmysl, konzum a nebo třeba dopravní obslužnost. Tyto „podpisy doby“ tu koexistují s několika nenápadně poházenými perlami. Toto je naše dědictví (a možná i jisté unikum) a nějak se s ním vyrovnat musíme. Možná právě konverze hobbymarketu na galerii je dobrý způsob, ač se to na první pohled jeví především jako z nouze ctnost.

  Thumb up 8 Thumb down 8
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  mi.a: no skoda, ze to nema ani zdibec nejake pozitivni energie. nejpozitivnejsi pro lidi je na tom to parkoviste z ciste praktickych duvodu, jinak neznam nikoho, kdo by se na to koukal byt s minimem nejake nostalgie.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 16. talage :

  Zbourat, zarovnat. Více než 10Mega to nemůže stát. Problem solved.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 17. Antioxydant :

  Ten objekt nevypadá vůbec špatně, je členitý, zajímavý. Není třeba utrácet stovky milionů na další objekt a současné už jednou postavené chátrat chátrat. Kdo to zaplatí? Občané města mají jiné potřeby. Takže sbirka msnástaveb? :D

  Thumb up 1 Thumb down 19
 18. Jirka :

  skelet: pritahl do Ostravy Tesco – tak nejak se Tosenovsky chlubil… Tak dík. To muselo dat prace

  Thumb up 6 Thumb down 4
 19. Frufru :

  Anebo by Bauhaus město mohlo pronajmout takzvanému Islámskému státu jako tréninkové centrum sebevražedných atentátníků

  Thumb up 2 Thumb down 12
 20. Rob :

  Po nutných technických úpravách bych na to pustil umělce, ať se na celé budově pořádně vyřádí (dokud tam bude sídlit PLATO). A pokud se po opravě jatek nenajde nějaké MEGA využití, tak raději zbourat. Ale rozhodně bych to hned nevzdával, prostory to jsou velkolepé a prosklená budova sama je ve srovnání s jinými plechovými boudami pořád docela zajímavá, jen se potřebuje dostat do správných rukou. Znáte nějaké příklady konverzí obchoďáků? Já našel jen tento z Texaxu (Walmart na knihovnu): https://www.psfk.com/2012/06/abandoned-wal-mart-transformend-into-a-beautifully-designed-library.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Jp :

  Rob: prestavba by jeste sla, tak jako v tvem odkazu, ale oni to zrejme opravdu chteji nechat (podle zmen oznacenych v dokumentu) tak, jak to je a zmen bude jenom velmi pomalu. Zajimalo by me, jestli to, co pise mi.a, je nejaka podivna nadsazka nebo to mysli opravdu vazne ? Uz vidim, jak tam budou lide chodit kolem toho vstupu s sikmou striskou a hledat v tom jakousi pochybnou poetiku 90. let. Jestli je to mysleno vazne, tak mi to vzdalene pripomina nedavny rozhovor s reziserem Slamou, ktery prohlasil, ze ho stve, ze je Ostrava dneska pohodove mesto. To je nejaky zpusob sebemrskacstvi zachovavat nevkusne, nevhodne nebo verejny prostor likvidujici casti mesta, abychom – prý – nezapomeli na svou „temnou“ minulost ?

  Thumb up 2 Thumb down 1
 22. dolil :

  V tomto regionu žijí převážně hloupí lidé.

  Thumb up 5 Thumb down 7
 23. kdojekdo :

  Město zaslouží pochvalu, že Bauhaus a jatka koupilo, jsou to nejenom docela dobře uložené peníze, ale nebude tam zase nějaký zbytečný obchod, což už se skoro zase stalo.
  Další etapou by ale mělo být zbourání objektu, protože je to nehospodárný rychlokvaškový budovatelský paskvil a zamyslet se bez ohledu na politickou příslušnost o následném pozemkovém využití.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 24. Rob :

  JP: s jen kosmetickými změnami to pochopím jako rychlé a dočasné řešení pro Plato. Ale jestli toto má být finální zásah do budovy? Přál bych si, abychom se za ty 3 roky dočkali i pořádně „necitlivé“ ultra přestavby někým renomovaným, který by to posunul na naprosto jiný level. Jinak raději zbourat.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 25. Alex :

  Proč ta skepse?

  Objekt Bauhauzu je docela charakteristickým reprezentantem dobové účelové výstavby svého druhu. Jeho proměna ve výstavní budovu, potažmo sídlo kulturní instituce, vzhledem k prostorové dispozici, umístění, okolí, může být při troše invence (a relativně nízkých nákladech) docela zajímavou příležitostí s unikátním výsledkem. Zdá se mi, že mnozí komentátoři do svého hodnocení promítají své apriorní, ničím nepodložené antipatie a to není správné.

  A dále: vyvozovat při této příležitosti dalekosáhlé závěry o schopnosti či neschopnosti stávajícího primátora je spíš obrazem stavu mysli takového hodnotitele, nežli obrazem reality. Macura, když nic jiného, energicky začal řešit několik letitých ostravských bolavých zubů a vida, i to se mu má za zlé. Stojí za kampaní FAJNOVA, která, tak nebo tak, je zdrojem pro docela užitečný a podložený strategický plán rozvoje města do. Kdo z jeho kritiků si dal práci a dokumentaci alespoň přečetl?

  Organismus města je těžkotonážní mašina a magistrátní ruce jsou jen jedněmi z mnoha, které škubou opratěma. Jako dospělý člověk jsem zcela bez iluzí, ale po necelých třech letech v tomto případě nevidím důvod k dalšímu zběsilému přepřahání (a také: za koho?). Ještě další volební období si tato garnitura zaslouží šanci.

  Thumb up 10 Thumb down 10
 26. Jp :

  Alex: Cetl/cetla jste ten clanek ? Tam se totiz jasne pise, ze zadne velke zasahy nebudou ted a asi ani v budoucnu. Takze odtud ta skepse – zadna prestavba se neplanuje, takze o unikatnosti vysledku nelze mluvit. Lepsi si precist clanek driv, nezbse zacnete ptat na zcela jasne veci – pokud nejste teda taky mi.a, podle stylu psani bych to tipoval, v tom pripade asi diskuze nema smysl. ;) „Objekt Bauhauzu je docela charakteristickým reprezentantem dobové účelové výstavby svého druhu“ – a proto ma byt v centru mesta takovy humus ? Nas soused má plechovou šopu, zcela určitě vím, že je to charakteristický styl účelové stavby sedmdesátých let minulého století… tohle vyjadreni je presne stejně divné a zbytecne jako to, co pisete vy. Desim se toho, ze jednou zacne nekdo povazovat barevne panelaky za podstatnou vypoved doby…

  Thumb up 8 Thumb down 3
 27. mi.a :

  Myšleno je to hlavně k zamyšlení. Jako otázka „Má to právo na existenci?“. Možná to z mého příspěvku není úplně jasné… zkusím vysvětlit svůj pohled. Postavit hobbymarket v centru a nechat památku libovůli jeho majitele mi připadá absurdní. Vecpat do těch opuštěných prostor po Bauhausu galerii mi připadá absurdní. Prodloužit životnost této stavby – ještě absurdnější… Nutí mě to přemýšlet – pokud se to zrealizuje, co si s tím jenom počneme? Jsou nějaké okolnosti, které by mohly vyvážit a ospravedlnit tento projekt? A tak mě napadla ta vize. Pokud město bude jinak bez poskvrnky, nejlépe s novými stavbami světového věhlasu a veřejnost osvícená – tak proč ne? Nevidím v tom poetiku ani nostalgii, spíš ukázku, odstrašující příklad. Může to působit jako sebemrskačství. To protože teď jsou ještě devadesátky všude kolem nás (třeba v Mar. Horách) a protože pořád cpeme do centra stavby, které patří jinam (Nová Karolina) a protože veřejnost na tom nevidí nic špatného. Teď je to ještě bolavé téma. A dokud se tyhle věci budou v centru páchat, není ta vize ničím více než nadsázkou. Ale zkusme se podívat dál do budoucnosti. Jak to vidíte tam? Vlastně Bauhaus / neBauhaus… Jak bychom chtěli, aby město jednou vypadalo? Jaké by mělo být, aby se nám v něm dobře žilo? Myslím, že je důležité malovat si budoucnost. Nejlépe v růžových barvách. A pokud jde o budoucnost města, je třeba o tom diskutovat, naslouchat, přemýšlet a formovat společnou vizi. Moje vize je jen náčrt, hozená rukavice, vlastně taky z nouze ctnost, když už ten projekt leží na stole… Pokud výsledkem diskuze bude, že za žádných okolností není zachování Bauhausu přijatelné, je to taky určitý vzkaz magistrátu. Msstavby tady odvádí lví podíl práce. A nemáte pocit, že se přece jen něco mění?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. Lexa :

  Jp: Nemá valný smysl vám odpovídat, očividně nejste připraven pochopit smysl textu, který neodpovídá vámi předem přijatým kritériím.

  Nicméně pro ostatní: každý průšvih znamená na druhé straně příležitost. I paneláky se dají ve zkultivované podobě užívat další desetiletí, k prospěchu obyvatel a mimoděk jako svérázná výpověď o době a o lidech (jak o tom svědčí mnohé příklady ze Skandinávie). Stejně, jako výstavba na zelené louce neskýtá záruku progrese, neznamená rekonstrukce budovy Bauhausu pro účely galerijní instituce automaticky úpadek, jak je to sugerováno v úvodním článku.

  Vždy se jedná o kvalitu zadání. A toto zadání, jak se zdá, bylo zde šmahem zamítnuto, aniž by bylo sebeméně analyzováno. To je laciné.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 29. Jp :

  Lexa: Diky, neni nad to kdyz se prejde k argumentum ad hominem. Ja narozdil od vas vychazim z Martinova clanku, ktery je celkem jasny a dostatecne informativni – nestavim si vzdusne zamky. Takze tu osobni rovinu si strcte za klobouk ;) Je s podivem, jak nekdo dokaze schvalne zamenit kritiku nevkusnych barevnych rekonstrukci panelaku za kritiku jejich existence a jeste se snazit vnutit ostatnim myslenku, ze vlastne Martinuv clanek, zalozeny na dostupnych faktech, nedava smysl a lide kteri s nim souhlasi neumi zrejme cist… ok no :)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 30. Lexa :

  To jsem to dostal. Čím více agrese, tím více pravda.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 31. rasta :

  Bauhaus byl od počátku úlet, který v centru města nikdy neměl vzniknou. Skelet tohoto typu ač malinko okrášlený o průčelí, které ho nedegraduje na poctivý hangár se hodí někde na periferii nebo obchodní zónu. Plánovaná sanace zahrnuje pokud vím jen kosmetické úpravy. Na obranu stávající garnitura se dá říct jen to, že zdědili jen objekt, který v devadesátých letech dopustili jejich předchůdci. Ale zase, proč zachraňovat něco, co v tak rozsáhlém měřítku poškodilo tuto oblast. Neberu argument o nějakých mementech doby nebo, že ta stavba za to nemůže. Za mně by se ten pozemek dal využít na mnohem přínosnější výstavbu. Bohužel to zase není nic pro naší ostravskou malost…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 32. Kamil Staš :

  škoda že je ten prostor tak zapadlý, jinak by se tam dle mého hodila černá kostka. Ala knihovna. Místo to není pro tento účel špatné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. okkac :

  Já už is dlouho říkám, že pri vkusné změně vnějšího plástě tak, aby celkem zapadal do okolí, takže více do cihly a mohli by tam přemístit vědeckou knihovnu. Místo regálů s nářadím, tam budou regály knih, dispozice budovy je na to ideální. Za menší investici by měla vědecká knihovna konečně alespoň trochu více důstojnější prostory, jelikož černá kostka je asi v nedohlednu.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 34. aggu :

  okkac: Knihovna? Naprostý nesmysl.
  Bauhaus (nebo ta stodola na Slezské) jsou pomníky ranných devadesátek, kdy krabice v centru nikoho nevzrušovaly, veřejnost měla jiné starosti a na radnici nebyl nikdo mentálně a odborně na úrovni, aby řekl pozor, tohle ne (komplex OC na Karolině do toho nepleťte, to je jiná kategorie). Dnes už by taková účelová hala v centru vzniknout nemohla. Chybami se učíme.
  Budova své okolí poškodit nemohla, protože to už zničené je. Okolí je jedna velká proluka, vyšperkovaná typickou buranskou manýrou v centru: 4-pruhovou silnicí a mega nadjezdem, který vymazal kus centra z mapy. Je teda s podivem proč se radnice ke konverzi „Bauhausu“ nepostaví pozitivněji, trochu „soutěživého punku“ by neškodilo. Co si asi můžou hoši co spolu mluví a „inženýři“ vymyslet?
  Lokalita potřebuje předělat zgruntu. Kdyby teda někdo na ÚHA chtěl (a neřídil se desítky let starými bolševickými představami o Ostravě, které tam leží v šuplíku, místo toho aby ležely v Hrušově na skládce). A kdyby si politici vytáhli A z B.
  Potenciál tam je, ale jsou to zatím jen rozsypané korálky. Vygumování dálnic a MÚKů v centru je #1. Vše ostatní tam najdeme už teď – kultura (Polský dům, Jatka, Bauhaus, konzervatoř), kanceláře, byty, vedle prostor pro vysněný park (Cingrův sad, ležící ladem)…
  Zatím to vypadá, že město tady chtějí jen lidé a někteří aktivní architekti. Běžný ostravský politik se na snahy typu „Oživená Ostrava“ apod. dívá, kulantně řečeno, s tupým a nechápavým výrazem.
  Naši předci nám dvakrát hezké město nenechali a za nás to nikdo neudělá ;)

  Thumb up 9 Thumb down 3
 35. Rado :

  aggu: Chybami se učíme? A v Ostravě? To je nějaký protimluv, ne? Přijde, že Ostrava si stále jede to své, bez ohledu na to, zda se někde píše, zda je to tak správně nebo ne. I v době výstavby Bauhausu se vědělo, že tam nepatří.

  Taktéž nesouhlasím, že nám předci nenechali hezké město. Ostrava bývala hezkým městým, a že zrudla a dost výrazně, je jen v lidech a o lidech. Spíše dojela na lidi, na ty, kteří se zde přistěhovali, přišli za prací, a kteří si k tomuto městu nevybudovali vztah, protože „doma“, bylo někde jinde. Navíc zde chyběly instituce, které by dokázaly vyvažovat vliv a sílu průmyslu, ale primárně za vším je nutné hledat člověka. To platí i o Bauhasu, tu stavbu neposvětil žádný malý úředníček, o té stavbě rozhodovali lidé, kteří měli mít rozum a neměli ho, protože nedokázali, a to možná ani teď, udělat z Ostravy sebevědomé město s ambicemi…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 36. aggu :

  Rado: Ano učíme. Protimluv to není. Ostrava si těžko jede pořád to své, když posledních 25 let (a cca 2 roky naostro) jede úplně jiným směrem, než posledních 200 (městských) let ;) A s tím souvisí i ty nešťastné devadesátky, které byly v Ostravě fakt ponuré, ne jenom v architektuře. V době výstavby Bauhausu se nikdo nezaobíral tím, jestli podobobná stavba do centra patří, protože si tím nikdo nezaobíral ani předtím. Všechno tu bylo ryze funkční, dočasné, bezohledné.
  Jste v zajetí obecných předsudků a romantických představ o předválečné a poválečné Ostravě. Ostrava byla před válkou opravdu peklo, ostatně Loos to tvrdil taky ;) A po válce zrudla úplně stejně jako všechna ostatní čs. města.
  A ohledně množství lidí, kteří přišli do Ostravy za prací, i to bylo úplně normální ve všech větších městech. Problém byl jediný, že stát si na 200 let udělal z Ostravy kovárnu a nedbal na nic jiného. S tím se vypořádáváme dodnes. A myslím že se to (navzdory škarohlídům) daří.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 37. jp :

  Rado: aggu: Souhlas v podstatě s oběma. „Oživená Ostrava“ jsou pro většinu politiků rozjuchané slavnosti na Náměstí SNP či jinde, kam se pozve místní folklórní sbor a nějaká vyčpělá pop star z televizní estrády. Co taky čekat, když přece vrcholem rozvoje města „pro lidi“ (jak se rádi chlubí) je lavička, kterou navrhla umístit důchodkyně a která prošla přísným sítem participativního rozpočtu v boji s ostatními progresivními projekty obyvatel obvodu. Jinak Aggu má pravdu – vygumování dálnic, muk a „bauhausů“ by měla být priorita, jenže hodně lidem je to buřt a některým z toho zbytku tyhle stavby přijdou jako memento doby, které je třeba zachovat.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 38. mi.a :

  Neříkám, že je třeba Bauhaus zachovat jako memento. Jen říkám: Jaký bychom mohli mít důvod, abychom Bauhaus zachovali? Napadá někoho jiný důvod? Mě ne. Ale protože mě napadl aspoň ten jediný, píšu ho sem. A zajímá mě, co na to ostatní. Chceme to? A proč ne nebo proč ano? Já to nechci. Já chci jen předhodit do diskuze důvod (pro mě jediný představitelný), proč by to mohlo fungovat. A pořád čekám na argumenty druhých. Myslím, že zpochybnit názor a prověřit jej v diskuzi je vždycky přínosné. Buď to vede k jeho revizi nebo k utvrzení v něm. Nepíšeme to tady jen pro sebe navzájem… Tuhle diskuzi může číst kdokoliv, koho prostě některé věci nenapadly. Máme šanci mu je ukázat. Jasné argumenty nejlépe přesvědčí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. mi.a :

  To aggu: S tou Karolinou máte pravdu, že je to jiná kategorie. Hlavně teda když mluvím o devadesátkách. Ale pořád je to podle mě stavba, která do centra nepatří. Ne v té podobě, v jaké tam je. V tomhle srovnání s Bauhausem, myslím, snese.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 40. aggu :

  mi.a: To jsou dvě věci.
  Hala Bauhausu vznikla jen jako obestavěný prostor pro regály. Karolina je polyfunkční obchodní centrum, pro českého Pepíka skoro až zbytečně velkorysé. Takových v Česku už moc nevznikne. Pokud vůbec. Jasně, spousta věcí tam mohla být i „dotaženější“.
  A druhák – Bauhaus nepohnul centrem ani o milimetr. Snad kromě toho, že tahle brněnská filiálka kdekomu řádně hnula žlučí. Zato Karolina pohla centrem výrazně a imho výrazně pozitivně. Nástup Fora > odliv provozů z centra > negativní hype > snížení cen > zvýšení dostupnosti obchodních jednotek pro pestřejší sortu zájemců > boom.
  Skoro bych řekl že Karolina centrum zachránila nebo aspoň pořádně nakopla ;)

  Thumb up 6 Thumb down 5
 41. Summerboy :

  aggu: Mate naprostou pravdu. Clanky o mrtvem centru, ktere mozna byly relevantni pred peti lety, se pisi dodnes, a pravdepodobne lidmi, kteri do centra bud nechodi, anebo tam jdou na velikou investigativni inspekci/reportaz jedno nedelni rano a napisou si svuj blud, aby ctenare Moravskoslezskeho deniku pobourili, rozdmychali emoce a opet trochu prilozili pod kotel malosti, kterou si bohuzel mnozi Ostravane uchovavaji jako soucast krivd, dedictvi minulosti, razovitosti atp. Je to neco jako urbanisticka/architektonicka verze toho, jako kdyz nekdo pouze cteBlesk a diva se pouze na Novu…

  Thumb up 7 Thumb down 3
 42. mi.a :

  aggu: Beru, podle funkce a vlivu na centrum to opravdu srovnávat nejde. To, co mi u Karoliny vadí, je forma. V této formě mimo centrum – no problem. Když v centru, tak v jiné podobě – se stejnou funkcí a vliv na centrum by zřejmě byl taky stejný. Ale nechci odbíhat k jinému tématu, jen vysvětluju své srovnání.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 43. aggu :

  mi.a:
  offtopic
  Barák jako je Karolina, v podobné „formě“, by mimo centrum nikdy nevyrostl. V polích se staví levněji a do šířky. Karolina má 5 pater ne bezdůvodně.
  Zásadní otázka ale pořád je, co patří/nepatří do centra? ;) U Bauhausu je to dnes jasné i Svozilovi, ale proč do centra „nepatří“ Karolina?
  Karolina je sice největší blok v centru, ale nijak zásadně, třeba krajský soud má podobné měřítko. Nemám moc problém s Karolinou jako stavbou, ale spíš s jejím okolím a nevyužitým parterem. Obvod okolo Karoliny je mrtvá zóna. A mrtvou zónu tam připustil někdo jiný a dříve (kdoasi). Chodcům je vyznačen jeden směr tam/zpátky. Zbytek je balast a rozmáchlé koridory pro auta. Karolina podle mě do centra patří, ale ještě v něm není, protože její okolí není vyřešeno/nakresleno/dostavěno. Město si vysnilo a dostalo obchodní centrum jakému není rovno, ale na okolí jako obvykle zapomnělo.
  Až jednou projdu, v klidu a pěšky, rozumnými a živými ulicemi od Dona Bosca, kolem nádraží Ostrava-Central, a kolem Karoliny, pak bude Karolina v centru. Jenomže to předpokládá, že magistrát začne centrum brát opravdu vážně, a začne u dopravy, kterou vyřeší zásadně jinak, zásadně rychleji a pokud možno velkoryseji než je v Ostravě tradicí.
  Třeba teď se Semerák „rozmáchl“ a dá celých 7 mega na opravu nešťastné tram zastávky Nám. Republiky (aka U plesnivého hadru). Podle mě je to dobrá zpráva. Protože je to jen malá akce typu hadr & kyblík, což nevylučuje razantnější změnu v budoucnu. Rekonstrukce celého Nám. Republiky je podle mně dobrá šance na rozemletí frýdlantů do štěrku a na nový start. Proč musíme mít v centru křižovatky dlouhé přes 400 m, když centrum má na délku kilometr? Má Ostrava obchvat centra? Nemá, protože politici do nedávna ani netušili že Ostrava centrum má. Teď už ti bystřejší z nich aspoň tuší.
  Tyhle „vztahy“ jsou pro mně, i jako laika, důležitější, než jeden „obchoďák“. Posazení Karoliny do takhle nedořešeného prostoru je diletanství.
  A ta samá situace jako je u Karoliny panuje kolem Bauhausu. Media obsedantně řeší co barák. Co okolí?

  Thumb up 6 Thumb down 1
 44. Davidb :

  mi.a:
  Co znamená forma?
  Nelíbí se vám vnějšek nebo vnitřek?
  Protože zevnitř je to asi nejpovedenější shopping v celé republice.
  Tolik volného a světlého prostoru nikde jinde není, hlavně ta střední část.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 45. Aleš :

  Bauhaus, Karolina, jakož i další developerské ohavnosti a břídilství nejsou ničím jiným než novým pseudoarchitektonickým směrem zvaným „buranismus“. Prosím, neplést si s mizejícími architektonickými skvosty „brutalismu“.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 46. jp :

  Aleš: Jako buranismus bych spíš nazval 1) postupné oblepování přízemí bytovek na Karolině, už je tam tolik reklamy a vizuálního hnusu, že další se tam ani nevejde. 2) Špinavou a místy už rozpraskanou dlažbu a odpadky na těch zelených kopečcích, které nikoho nevzrušují.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 47. aggu :

  jp:
  1) To, že by se někdo na magistrátu začal zaobírat regulací městského reklamního smogu je zatím scifi. Vždyť ti mužici ještě před 15-20 ignorovali i normální smog. Dejme jim čas…
  2) Vrušovat by to možná mohlo zodpovědného vlastníka…. Statutární město Ostrava… Aha. Že Technické služby MOaP? Aha.
  Důvod založení TS MOaP:
  Hlavním účelem zřizení organizace je zajištění výkonu veřejně prospěšných služeb a činností souvisejících s čistotou, celkovým vzhledem a rozvojem městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a se správou majetku svěřeného městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 48. mi.a :

  aggu:
  offtopic
  V měřítku se neshodneme, v ostatním s Vámi do puntíku souhlasím, napsal jste to přesně. Okolí je největší problém a pokud se dořeší, může navíc i zjemnit přechod mezi městskou zástavbou a OC. Že to musí být největší blok, o tom není pochyb. Jistě by to mohlo být i horší, ale pro centrum bychom měli chtít jen to nejlepší – pro mě to znamená zástavbu, která se bude zvenku snažit alespoň klamat tělem a navodit dojem pokračování blokové zástavby – nemusí to být v úplně stejném měřítku a úplně striktní (klidně si v tom představím i výškovou budovu), jde mi o citlivější navázání na centrum. Oceňuju tu kancelářskou budovu – dotváří ulici 28. října z druhé strany, ten průhled a průchod, kudy lidé potřebují chodit, je povedený. Ale když se podívám z Frýdlantských mostů na domy v centru a vedle toho vidím OC, jsou to pro mě dva různé světy. Možná to neumím dost dobře popsat. Třeba ten krajský soud je pěkně schovaný. Nebo nová radnice je taky dost velký blok, tvoří kus náměstí… i s tou věží (která taky zrovna nedrží měřítko) mám pořád pocit, že jsem v centru.
  Snad je to odpověď i pro Davidb. OC samo o sobě je řešeno velkoryse, to prosvětlení je super. Výhrady mám jen k tomu, že to stojí na místě, které mohlo posloužit k rozšíření centra města. To byl čistý list, kde jsme si mohli vymyslet centrum města tak, jak by se nám líbilo dnes.
  Vlastně… to je taky zajímavá otázka, jak to zmínil už aggu. Na to by byly možná hodně různé názory.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 49. Martin [msstavby.cz] :

  Tento paskvil naštěstí Ostravu nepotká :)

  „Rada zrušila soutěž před podáním nabídek, protože termín oprav se posunul a cena stoupla ke 20 milionům. Vzhledem k urychlení architektonické soutěže a tím i opravy jatek, kam se galerie v budoucnu nastěhuje, už se nevyplatí investovat do provizorního řešení na rok až dva,“ vysvětloval ve středu náměstek primátora Břetislav Riger.“

  http://ostrava.idnes.cz/ostrava-prikoupi-domy-u-jatek-a-rusi-soutez-fzg-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170622_2334492_ostrava-zpravy_sme

  Thumb up 1 Thumb down 0
 50. Hynek [msstavby.cz] :

  ČT: Bauhaus půjde k zemi
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/418231100030206-udalosti-v-regionech?index%5B%5D=598214&x=70&y=16

  Thumb up 5 Thumb down 0
 51. MM :

  Hynek [msstavby.cz]: Martin [msstavby.cz]: SUPER!!! Oprava by jen prodloužila agónii. Cokoli bude lepší než stávající hrůza.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 52. Rado :

  To jo, ale ještě si na to zbourání 5 let počkáme. To kdyby se dělala sbírka na demolici, tak rád přispěju :-)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 53. D-r :

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-5297201/1-500-Chinese-workers-build-railway-nine-hours.html

  Thumb up 0 Thumb down 1
 54. Summerboy :

  Hynek [msstavby.cz]: Nejlepší zpráva dne!

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.