OVASTORY #26 Hranečník

Pokud také potřebujete vyhodit oknem 200mil. kč a nevíte jak, inspirujte se v Ostravě. Přestupní terminál Hranečník je toho důkazem.

Na konci února byl otevřen přestupní terminál Hranečník. Nic slavnostního se nekonalo. Každý ví, že je to paskvil, tunel na peníze, špatný sociální experiment.

Historie

Na přelomu 19./20. století byla města na východ od Ostravy spojována s centrem města úzkorozhodnými tramvaji. Byly propojeny města jako Bohumín, Karviná, Orlová atp.  Fungovala zde dobrá kolejová síť MHD. Po druhé světové válce tyto tramvaje byly nahrazovány autobusy. Ale stále se jednalo o síť hromadné dopravy v rámci ostravské aglomerace.

Tramvaje končily na Smetanově náměstí v centru Ostravy:
ovastory hranecnik

Schéma tratí  z wikipedia.org
tramvaje schema

Poté přišel někdo, komu to moc nemyslí a začal se na tuto síť dívat jako na dálkové spoje. Pod smyšlenou záminkou ekologizace dopravy měly tedy dálkové spoje končit na terminálu Hranečník. Takto se stalo v roce 2016.
Proč pod smyšlenou záminkou ekologizace. Dopravu mezi Hranečníkem a centrem Ostravy zajišťuje nová trolejbusová trať. Jenže Dopravní podnik Ostrava ( DPO ) má nedostatek trolejbusů. Proto jezdí na této trati to nejhorší, co můžete ve vozovém parku DPO nalézt. Dále byly kvůli terminálu Hranečník ubrány spoje z části Hrušov a Muglinov. Nutno podotknout, že na spojích ČSAD  a Arriva jezdí modernější, mnohém ekologičtější vozy. Tedy na spojích, které nuceně a nelogicky končí na přestupních terminálech.

100 let tedy celá východní část ostravské aglomerace směřovala na Smetanovo náměstí, Gagarinovo náměstí, či Ústřední autobusové náměstí ( ÚAN ). Nyní jsou cestující donuceni přestupovat v části města nikoho. Terminál bude mít nedozírné následky do budoucnosti. Dojde k přetržení podvědomých psychologických vazeb východní aglomerace na centrum města. Ano, drtivá většina lidí totiž směřuje do centra Ostravy ,nebo jeho širšího centra. Nyní byla vytvořena tato psychologická zeď.

hranecnik

Terminál Hranečník v širším kontextu:

Většina spojů z měst Karviná, Bohumín, Havířov, Orlová atp. tedy končí 2 km od centra Ostravy ( pro určení centra vybráno Masarykovo náměstí ).

hranecnik

Pro srovnání. Je to něco stejného, jakoby museli například obyvatelé Poruby nuceně přestupovat na Mariánském náměstí. Nelogické přestupy, čas a peníze navíc…
hranecnik

Nebo obyvatele stotisícového jihu museli přestupovat v Dolní oblasti Vítkovic. Už teď musí obyvatelé Novojičínska a spojů ze směru Brušperk přestupovat na vtipu jménem „Přestupní terminál Dubina“.hranecnik

Samotný terminál Hranečník

Terminál je zvládnutý jen po technické stránce. To jen z části. Zde pozitivní hodnocení končí. Po architektonické stránce to je další propadák z veřejných peněz. Po sociálně/společenské stránce přestává vše dávat smysl. Terminál připomíná demoverzi bývalého ÚAN v centru Ostravy. Ten byl ovšem postaven v 80. letech minulého století. Stavba tedy není adekvátní k době vzniku.

hranečník 4

Původní ÚAN
hranecnik uan

Lokalita Hranečník patří v rámci Ostravy k těm s nižší bezpečností. Proto místo prodejny pečiva vznikla policejní stanice. V tomto, čemu se říká výpravní budova… Všimněte si gigantického přístřešku. Prší pod něj…
hranecnik
Dopad a řešení

Dopad terminálu Hranečník na síť MHD je pouze negativní a spíše způsobil její kolaps. Spoje, které stále jezdí do centra jsou přetížené a musely být po otevření terminálu posíleny. Spoje směřující na Hranečník málo obsazené. Obyvatelé Havířova se začali na sociálních sítích spojovat a založili carsharing. Raději do Ostravy autem, než MHD.

Dále se můžete dočíst:

My ne, to Ostrava. Jak reagovaly zainteresované úřady na dotazy k dopravě Havířov-Ostrava?

Část cestujících z Havířova začíná bojkotovat autobusy, které míří do Ostravy

Kvůli změnám v dopravě zakládají lidé z Havířova carsharing

Cestující se bouří a chtějí více autobusů do centra Ostravy

hranecnik

hranecnik

 

Jaké je tedy řešení? Bohužel v podmínkách, kdy je náš velmi oblíbený boss p. Semerák uvolněným radním pro dopravu a Ostrava tak po 25ti letech nemá náměstka pro dopravu, je řešení žádné. Pan Semerák se stížnostmi apod. nezabývá a automaticky jsou přeposílány na kraj. Mimochodem i díky tomu narůstá v otázce dopravy napětí mezi krajem a městem Ostravou.

A že dopravní terminály mohou vypadat dobře, se můžete přesvědčit například v Litoměřicích.
Více ZDE.
hranecnik

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Ostravští politici si za posledních 60 let postupně vybudovali cit pro vytváření bariér, zdí, prostorů s dočasnou funkcí, odlidštěných, za to normativům vyhovujících míst… Ti nejlepších z nich umí za celé své funkční období vytvořit nic. Usilovně se snaží, aby vznikalo „nic“ a nic jiného. A pokud už něco náhodou vznikne, tak vznikne jinde než má vzniknout, nikdo to nechce, je to drahé a ošklivé (terminus technicus). Na to je třeba velkého talentu.

  Thumb up 29 Thumb down 2
 2. marian :

  skvělá práce. díky za článek!

  Thumb up 22 Thumb down 3
 3. tom :

  Jezdím často z Orlové do centra Ostravy a terminál Hranečník pro mně znamená jen zdržení, navíc čekat večer, třeba jen 5 minut, na Hranečníku, když potřebuju dojít k nové radnici, je pořádná otrava. Trolejbus mě sice zaveze přímo k radnici, ale za tu dobu bych tam z Gagarinova nám. došel pěšky.

  Thumb up 12 Thumb down 5
 4. rasta :

  Doufám, že tyto a další realizace si dá pan Seberád a spol. do rámečku na předvolební billboardy… navrhuji sestavit pro Ostravu nezávislou komisi vkusu a funkčnosti, sestavenou ze skutečných odborníků.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 5. nototo :

  Zabitá příležitost, kdyby ty trolejbusy jezdily aspoň někam dále na nějaké páteřní lince, třeba až do Havířova, a na Hranečníku by probíhal svoz jen z okrajových lokalit, tak proč ne, ale nutit přestupovat všechny lidi na naprosto nehostinném místě, to je vrchol. Na 104 stejně hodí DPO staré čoudící autobusy, však si to cestující zaplatí. A že nemají řidiče trolejbusů, je jejich problém, když neumí nabídnout tržní cenu, anebo aspoň solidní podmínky v podobě rozumně nastavených směn podle potřeb zaměstnanců… na náborový příspěvek 16 000 hrubého, dvakrát zdaněný navíc a osekaný o mandatorní odvody, se jim asi každý normální člověk vykvákne. Hlavně, že si pánové na ředitelství zase loni rozdělili statisíce, o čemž noviny nepíšou… Pan Semerák se teď prý do DPO protlačil, tak jsem zvědav, jaký komfort cestujícím nabídne. Ale ne, oni možná darují dopravu některým věkovým skupinám zadarmo, což některým hodně pomůže, načež DPO pak ubudou nedobytné pohledávky, zatímco pracující budou platit ještě více a komfortu se stejně nedočkají.

  A to, že je to celé paskvil, je stvrzeno tím, že některé autobusy od Hranečníku pouští stejně až do centra. Ekologie je tedy opravdu jen záminka, ale Unie ta modrá nástupiště a budku ráda zaplatí, neboť ruka ruku myje.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 6. skelet :

  Dle mých informací není problémem ani nedostatek trolejbusů, jako nedostatek řidičů pro ně. Jelikož státní úředník rozhodl, že trolejbus je drážní vozidlo, tak řidiči trolejbusu musí mít i patřičné papíry. A tyto papíry stojí 10x víc, než-li ŘP.
  Ostatně DPO má dost velký deficit řidičů, stávající řidiči jsou přetížení a víceméně se čeká až nastane nějaký průser.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 7. Komin :

  Přesně tak… trolejbusů je dost, řidiči nejsou ;)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 8. Lukáš :

  Hranečník je jedna šílená věc, a co velice kvalitní terminál Dubina? To je průser a tunel. Naprosto nelogická a blbá, zfušovaná stavba, která byla s otevřením pozdržena, protože se na kruhovém objezdu nemohli vytočit autobusy. Navíc politici si celkem protiřečí, chtějí centrum bez aut, pro lidi, ale dělají všechno proto, aby občané jezdit auty do centra. A jenom tak ty autobusy stejně na ten bývalý ÚAN musí jet sice prázdné bez cestujících prázdné, protože mají tam depo, servis, myčku a pumpu.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 9. ostravak3 :

  Příště prosím alespoň trošku objektivně.
  Zejména pasáže o „nejhorších trolejbusech na Hranečník“ a srovnání fotografií 2. 3. jsou úsměvné.
  K fotografiím bych dodal jen to, že je trošku nelogické na začátku dubna vkládat fotografie ze začátku března a ještě srovnávat rychlíkový spoj se spojem zastávkovým. Co se tam tak postavit teď a srovnat třeba obsazenost linek 442 a 443?

  Ač mám Váš web rád, tak objektivita šla tímto článkem značně dolů.

  Thumb up 29 Thumb down 15
 10. Martin [msstavby.cz] :

  ostravak3: Fotografie jen dokládají, co se dělo po otevření terminálu. Já kvůli jedné fotky nepojedu do Havířova fotit zástupy na zastávkách. Tolik času vážně nemám ;)

  A ano, začaly opět jezdit ty nejhorší trolejbusy, co se schovávaly v garážích DPO.

  Thumb up 8 Thumb down 13
 11. nototo :

  ostravak3: ano, průměrné stáří trolejbusů DPO je poměrně nízké, ač jsou tedy pořizovány čím dál víc v soc-výbavě. Tady autoři opravdu přestřelili, protože trolejbus bude nehledě na aktuální propagandu vždy ekologičtější než jakýkoli autobus na neobnovitelná paliva, a to i pokud započtete důsledky výroby proudu v elektrárnách.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 12. Jan Pastýř :

  Semeráku a pseudoarchitekte Vltavský, okamžitě vypadněte.

  Thumb up 15 Thumb down 4
 13. Ostrosvětosmalt :

  Ale zase na druhé straně – přece to není povinné. Tak proč ty emoce. Vyzkouším, zhodnotím a sám se rozhodnu, jak budu Do a Z práce cestovat. Někdo třeba cestuje rád, nespěchá, čte si, nechce řídit protože si třeba zajde po šichtě na jedno… A jiný zjistí, že mu to za ty „nervy“ nestojí a jede autem. A je tedy v práci za 14 minut.
  Věc druhá je, kdyby zakázali vjezd do Ostravy auty – tzv. emisní zóny či jak se ten nesmysl jmenuje. To by byl opravdu průů-ser.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 14. Jan :

  Takhle vzniká propaganda, vyzobou se účelově jen některé věci a na ty, co říkají opak, se zapomene. Přitom s mnoha postřehy by se dalo souhlasit, ale článek jako celek není vůbec objektivní. Škoda, nedělá to webu pozitivní reklamu. Budiž omluvou, že mládí objektivnosti moc nepřeje. To přijde postupně.

  Thumb up 15 Thumb down 17
 15. jan :

  Bohumin do toho zatim netahejte, linka 555 stale jezdy vzdy na UAN. Bohumin si to tezce vydupal. Jine linky pres Rychvald jezdily na Hranecnik uz predtim, aspon mylsim, nikdy jsem v ten smer nejel, hlavne proto ze to koncilo na Hranecniku.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  Jan: ja nevim, komu jsem to rikal, ale znovu: OVASTORY JE KRITICKA RUBRIKA A JE SUBJEKTIVNI! nevim, jestli mame do uvodu psat vylozene upozorneni, ze lidi nemaji vypinat mozky, nebo co..

  Jinak misto toho metaprispevku jsi mohl klidne sepsat ten „opak“, na rozdil od propagandy, tady je soucasti clanku i diskuze..

  Thumb up 9 Thumb down 5
 17. Pavel S. :

  Já se s terminálem tak nějak smířil. Nic jiného ani nezbývalo. Žiju v centru Ostravy a jezdím do Karviné za rodiči, auto nepotřebuji. Co mě ale štve velice, tak to je právě ta vizuální stránka – je to jeden velký hnus. V dnešní době postavit něco takového, to chce dostatek odvahy. Jenže co teď s tím? Jsou v tom velké prachy, takže se to bude tak dlouho tlačit až lidé nakonec umlknou a zvyknou si. S tím pomyslným narušením vazeb máte pravdu, mamka nebo sestra občas sedly na autobus a dojely, ale teď už nedojedou. Na Hranečníku se prý znásilňuje. Vyvracet jim to nebudu.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 18. Ričí :

  Jan: A vy jste ve svém „nemladém“ věku založil kolik úspěšných webů pane? Nebo se můžete pochlubit nějakým jiným úspěchem? Rád si Vás pak poslechnu, ale do té doby mám pro Vás vzkaz: Nenadávejte (na mladé) a něco dělejte.

  Thumb up 8 Thumb down 8
 19. thvari :

  já bych to řešil tak (i s výhledovým omezením aut v centru města), že by všude byly přímé linky z jednotlivých měst (Orlová, Bmín, Kviná, Hřov,…), vše by končilo na hlavním nádraží (kvůli pohodlným přestupům na vlaky) a předtím by to projelo centrem a zastavovalo na třech-čtyřech nejdůležitějších zastávkách k tomu zřízených – právě proto, aby se přestupovalo co nejmíň.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 20. Tomas T. :

  jan: Bohumin nebude na hranecnik jezdit nikdy. Bude koncit na terminalu sever. Az bude dokoncen, tak se odkloni doprava z ceskobratrske a bude probihat jeji rekonstrukce.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. rasta :

  Zas na druhou stranu je to řešení pro periferii(aniž bych se chtěl někoho zastávat). Stačí si projet ulici Šenovskou. Tam si člověk připadá jako někde na osoblažsku před dvaceti lety a ne jako skoro v centru třísettisícového města. Takových lokalit poblíž je spousta (Zárubek,Trojice apod.) Už je to trapné tady pořád dokola opakovat, ale rybka smrdí od hlavy. Tady na webu to vesměs všichni ví nebo tuší, kde je problém. Jen to dostat mezi lidi, aby věděli, koho hážou při volbách do bedýnek. Základem každého města bylo a bude vždy centrum. V Ostravě ho chtěli rudoši srovnat se zemí. Za 25 let měl být vypracován podrobný územní plán a spoustu věcí mělo být realizovaných. Jenže když si do čela města v době největšího stavebního rozvoje lidé zvolí amatérského kytaristu, který je hoden svému jménu a zazdí projekt Nové Karoliny, tak co na to říct. Historie se neustále opakuje. A lidé nebdí a spí…

  Thumb up 12 Thumb down 0
 22. Jan :

  Ričí: Já pane pomáhám neziskově na několika komunitních projektech, dělat reklamu si tady nebudu, radost z toho mám i bez toho. Na Vaše kolegy jsem nenadával, naopak jsem vyjádřil pochopení autorovi, proč tak neobjektivní článek sepsal. Navrhuji Vám raději posuzovat skutečný obsah článku a jeho důsledky a konsekvence, ne někomu dělat mluvčího.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 23. jan :

  Tomas T.: kdyz si vlezete do idosu a zadate autobus Bohumín – Ostrava tak pulka jich jezdi na Hranecnik uz ted a je to tak jiz nekolik let.Pokud konecne daji dokupy Ceskobratrskou, pak bude bus jezdit jinudy stejne jako pri oprave Nadrazni. nejaky odkaz na terminal sever?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. jan :

  Tomas T.: a pokud mate namysli terminal sever jako terminal u hlavniho nadrazi, tak vetsi nesmysl jsem neslysel. Na hlavak jezdi x vlaku za hodinu, jsou vic jak dvakrat rychlejsi i levnejsi, jezdi casteji. Nasadit na stejnou trasu autobusy je jeich smrt, protoze 3/4 Bohumina pujde radsi na vlak.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 25. Hynek [msstavby.cz] :

  Jan: ale tak pojdme k detailum, s cim konkretne nesouhlasis? rsp. nejspis neco teda chybi, aby to bylo „objektivni“ – co to konkretne je? diky

  Thumb up 1 Thumb down 1
 26. potkan :

  Jenže Dopravní podnik Ostrava ( DPO ) má nedostatek trolejbusů. Proto jezdí na této trati to nejhorší, co můžete ve vozovém parku DPO nalézt. Dále byly kvůli terminálu Hranečník ubrány spoje z části Hrušov a Muglinov. Nutno podotknout, že na spojích ČSAD a Arriva jezdí modernější, mnohém ekologičtější vozy. Tedy na spojích, které nuceně a nelogicky končí na přestupních terminálech.
  Přemýšlím, zda něco neberete? I sebestarší trolejbus bude vždy ekologičtější než jakýkoliv autobus.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 27. Martin [msstavby.cz] :

  jan: Kdybych měl být opravdu neobjektivní a říct co si o terminálu myslím. Napíšu takový článek, že jedna polovina se při čtení zhroutí a druhá se začne ukřižovat a v neděli je u zpovědi, co to četli za peklo.

  Terminál přinesl jen prodloužení času spojů, nákladnější jízdné, více přestupů. Samotný vzhled je výsměch. Nebo se pletu? Jestli více lidi kvůli nepohodlí z MHD začne / začalo používat auto, může být trolejbus sebe ekologičtější.

  Názory „my si stejně zvyknem, bo co“ jsou úsměvné, ale v česku předvídatelné.

  Dále bych upozornil místní diskutující komunitu na to, že mezi diskutující jsou velmi aktivní ( v negativním smyslu ) členové hnutí Ostravak. Poznáte útoky na minulé vedení, obhajování současných kroků radnice, mj. i tohoto projektu. Tím zdravím pana místostarostu Mouku, ať se na tou klávesnici tak nepotí při psaní komentářů a raději maká.

  Thumb up 22 Thumb down 1
 28. skelet :

  mimochodem měl by se chystat nový terminal vedle Globusu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Baraba :

  Vzhled je samozřejmě příšerný, těžko říct, jak něco takového mohl schválit soudný člověk…
  Druhé negativum které vidím, je absence spojů směr Vysoké pece, Český dům. To je velký problém, přitom stačilo protáhnout jeden spoj z Výstaviště.

  Jinak si stále myslím, že většina lidí z Havířova nemířila do okolí Sýkoráku, nebo ÚANu, ale bohužel nikdy jsem nikde nenašel žádné objektivní čísla.
  Pro ty, co jezdí jinam a museli stejně přestupovat, se přestup zkrátil a vyřadil nepříjemný pěší přesun.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 30. Martin [msstavby.cz] :

  Baraba: Pokud jedu na Hranečník a nikam jinam je Hranečník Přínos.
  Jedu do centra? Hranečník na nic.
  Jedu do Poruby? Na nic.
  Mariánské Hory, Přívoz, Martinov, Výškovice, Zábřeh? Hranečník na nic…

  Thumb up 9 Thumb down 0
 31. Vašek :

  Zdravím, něco k téhle debatě… Do 25 let jsem bydlel v širším centru OV, něž jsem si v osmnácti udělal ŘP jezdil jsem MHD všude, dokonce jsem znal i většinu linek nazpaměť. Po vojně cca od 21 let jsem začal jezdit do práce autem, neboť jet vzdálenost 5 km skoro 3/4 hodiny…to už bylo někdy lepší jít pěšky. Potom jsem se odstěhoval a do práce to mám teď něco přes 20 km a zase jezdím autem cesta trvá asi 30 minut, kdybych jezdil z ODIS musel bych každý den promrhat tak min. 3 hodiny času a to se mi fakt nechce…všechno je to bohužel o pohodlí a komfortu. V tomhle směru bohužel město Ostrava ani kraj nic nedělá, v centru chybí pořádné parkovací domy za rozumnou cenu pro normální lidi…vím, že všichni nemůžou jezdit autem ať už z ekonomických,zdravotních či jiných důvodů a právě proto by měla MHD být co nejlépe dostupná a efektivní aby motivovala i ostatní k tomu, aby ji chtěli využívat a ne jezdit auty. Jako příklad lze uvést Švýcarský systém MHD…. Osobně si myslím, že Ostravská MHD co se týče vozového parku je velmi dobrá oproti jiným městům, bohužel jaksi hodně zaostává managment pracující v DPO a ODIS… pokud se tohle nezmění budou lidé stále jezdit autem eko neeko,neboť čas a pohodlí jsou si myslím ty nejdůležitější faktory pro cestování.

  Thumb up 18 Thumb down 1
 32. Michal :

  Má s Hranečníkem nějakou spojitost to, že začala 104 jezdit jako autobus?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Došly trolejbusy…
  Ale to říkám já, že.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 34. johny :

  ÚAN je ústřední autobusové nádraží, nikoli náměstí; o kousek dál chybí slovo „většina“ (drtivá lidí?) + místy chyby stylistické…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 35. Patrik :

  Žádné trolejbusy nedošly. Může za to nedostatek řidičů, resp. mohl. Některé ranní spoje linky 101 jezdily autobusy, od 1.4. vše trolejbusy. Na 104 jsou autobusy, protože se rekonstruuje měnírna Michálkovice. Řidičů trolejbusů bude tedy v nejbližší době dostatek, neboť na webu DPO už nejsou volná místa na této pozici.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 36. Martin [msstavby.cz] :

  Patrik: Oka. Můj zdroj ohledně trolejbusů ještě ověřím.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 37. MM :

  V neděli jsem s dcerkou pěšky do Albertu na 30. dubna, pak jsme si chtěli posedět na lavičce v parku Petra Bezruče a sníst si nanuk. Lavičky tam nejsou, prý tam sedávají bezdomovci tak je obvod odstranil?! jdeme tedy dál. Před deskáčem na Nádražní jsou dvě lavičky. Hurá. Posadím se a rozhlédnu se okolo. Změnilo se něco za těch 25 let? Ano, zateplené domy, jinak veřejný prostor v troskách. Květináče tvořené z betonové skruže, zničené chodníky, dětské pískoviště, bordel v trávě, všude spousta reklamy. Takto si Ostravak, ČSSD a komunisti představují moderní město 21. století. Tu kulturní a ekonomickou štiku regionu? Je to ostuda. Člověk aby po procházce městem neotvíral oči. Tím chci jen říci, neoslavujte tady nesmyslný projekt dopravního terminálu a jak píše Martin, začněte něco pořádného pro centrum dělat. Je to tragédie :-( Jen připomenu, že Ostravak si kroutí už druhé volební období, tedy prozatím celých 6 let, výsledky vidíme všichni… PS: Omlouvám se za OT.

  Thumb up 17 Thumb down 0
 38. Jan :

  Hynek [msstavby.cz]: Fakt musím, není to pro vás zbytečné? Tak tedy aspoň pár věcí:
  1) Informace v článku: Terminál stál 200 mil. Kč. Fakt: Terminál stál 157 Mil. Kč a cca polovinu uhradilo Min. financí.
  2) Informace v článku: Smyšlená záminka ekologizace dopravy. Fakt: Jedním z důvodu výstavby je snaha o ekologizaci dopravy v centru (jen dopr. prostředky s trakčním napájením)
  3) Informace v článku: Na této trati jezdí to nejhorší, co můžete ve vozovém parku DPO nalézt. Fakt: Na trati jezdí všehochuť z trolejbusového vozového parku DPO, ostravské trolejbusy v průměru patří k nejmladším v ČR a dokonce ani nemají spalovací motor jako zmiňované moderní autobuse Arrivy.
  4) Informace v článku: Místo prodejny pečiva vznikla policejní stanice. Fakt: Pro prodejnu pečiva je v objektu stále volný prostor. Že je na terminálu díky přítomnosti policie větší bezpečí je snad jedině dobře ne?
  5) Informace v článku: Dopad terminálu Hranečník na síť MHD je pouze negativní a spíše způsobil její kolaps. Fakt: Žádný kolaps MHD nenastal, spoje všech dopravců jezdí na svých linkách bez větších problému a včas. Že je někde obsazeněji a někde prázdněji je při tak velké změně systému logické, mouchy se musí teprve vychytat, to nikdo od stolu nenaplánuje, ukáže až zájem lidí.
  6) Informace v článku: Srovnávána linka 443 (plná) a 441 (prázdná). Fakt: Linka 441 je zastávková a tak se logicky naplňuje až po trase, ne na začátku jako expresní přímá linka.
  Tak jako důkaz toho, jak se účelově manipuluje se slovy a fakty by to mohlo stačit ne? Subjektivní si klidně buďte. Ale přijde mi vyloženě škoda, že když už jste při spoustě dřiny a kvalitně odvedené práce vybudovali server, ze kterého citují i velká media, tak se pak sami shodíte články se spoustou nepravd.
  P.S. pro kolegy konspirátory: Semeráka neznám a Ostravaka nevolím.

  Thumb up 17 Thumb down 8
 39. Hynek [msstavby.cz] :

  Jan: doufam, ze nejmin oba citime, ze to zbytecne neni.. takze diky.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 40. Martin [msstavby.cz] :

  Jan:

  1. Připočítej trolejbusovou trať.
  2. Zastavit 2km před centrem příměstskou dopravu je opravdu na hlavu a eko bio fresh …
  3. Ale díky tomu byly ubrány linky z Muglinova, Hrušova atp.
  4. Zprávu jsme přebíral z jiného media. Ok. Ale že ve fungující struktuře města musí raději vzniknout policejní stanice… Ani na ÚAN není. A co si budeme o Hranečníku namlouvat.
  5. Mušky tam jsou no. A to jedna velká pořádná moucha. Samotný terminál. Že terminál vyvolá enormní zájem o jisté linky o jiné ne, je špatně.
  6. Jasně nejsou to jediné linky. Ale obrázek se hodí. Pokud si myslíš, že je jediný rozdíl v tom, že jde o zastávkový a rychlíkový spoj a lidem to je jedno. Proč už nenastupují na zastávkový v Havířově. Je to proto, že jeden jede na ÚAN a ten druhý na Hranečník…

  Nebo jsou všichni lidé, co zde musí přestupovat hloupí a podávají petice a stížnosti jen tak? Včetně samotného Havířova? Asi ne…. Jde o to, že byl snížen KOMFORT cestování. Předtím vše se spoji na ÚAN a náměstí J. Gagarina vše slušně fungovalo.

  O čem a jak píšeme je naše věc. Možná bude problém v tom, že se nehodlám smířit s projekty, které jsou na hlavu… A je dle mne důležití na tyhle nesmysly upozornit.

  Thumb up 13 Thumb down 6
 41. kdojekdo :

  Jan: Reálné shrnutí.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 42. kdojekdo :

  martin [msstavby.cz]: A nějaká pozitiva z Hranečníku?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 43. Michal :

  Co to furt melete o ubrání linek z Hrušova a Muglinova? Do Hrušova snad trolejbus stále jezdí, ne? Dvacetiminutové intervaly tam jsou už roky a stačí. A 108 a 109 přes Muglinov jezdí stále a intervaly se neměnily. What the fuck?

  Thumb up 7 Thumb down 2
 44. Baraba :

  Vypadá to jako koupený článek z idnesu =D

  martin [msstavby.cz]:
  Proč myslíš, že když
  „Jedu do Poruby? Na nic.
  Mariánské Hory, Přívoz, Martinov, Výškovice, Zábřeh? Hranečník na nic…“

  Právě tady je na něco… Lidé nemusí přecházet 5-15 min mezi zastávkami příměstské a MHD. Ani na Gagarince, ani na ÚANu nebyl přestup jednoduchý

  Samozřejmě, pokud jel někdo do centra, nebo okolí ÚANu, tak má teď problém navíc, ale ostatní to mají jednodušší. Nikdy nevyhovíš všem. A za celou dobu kdy se o Hranečníku diskutuje ani jedna ze stran nezveřejnila jakákoliv čísla, nebo studie o tom, kolika lidí se změna dotkne. Jen je slyšet Hranečník je na nic, nikomu nepomůže a jiné „propagandistické“ hesla.

  Když se v Havířově zprovozní železniční zastávka Střed, některým to pomůže, ostatním se prodlouží jízdní doba zbytečnou zastávkou vlaku…

  Osobně jsem na Hranečníku potkal všechny možné názory lidí, těch, kteří jsou spokojeni, že nemusí nikam chodit, těch, kteří jsou nazlobení, že musí přestupovat, nebo jim ujel autobus, těch, kteří jsou zmatení, že neví do čeho nastoupit a těch, kteří jsou rádi, že mají kde nechat auto…

  Thumb up 10 Thumb down 5
 45. Jan :

  martin [msstavby.cz]: Rozepisovat se už k bodům nebudu, ostatně v podstatě na všechny Ti odpověděli ostatní pisatelé dne ráno. Tak jen jedna věc jako signifikant – ano s trolejbusovou tratí je to dokonce přes 200 mil. Kč (btw příspěvek ze Švýcarských fondů). Ale napsals to do článku? Ne. Protože jsi chtěl záměrně zdůraznit, jak je to celé na houby. Opravdu mi nevadí Tvé osobní názory na terminál, ostatně píšeš to samé ke všem obdobným článkům a všichni Tvůj názor známe. Já mluvil o tom, že je škoda, že k sepsání jinak užitečného článku použiješ takové techniky alá Rusko, které jsem shrnul tím slovem propaganda. Máš v rukou mocný nástroj, spoluvytváříš společenské mínění, ne každý dokáže kriticky rozklíčovat, co je pravda a co překrucuješ a ohýbáš dle svého. Ostatně, alespoň špetku objektivity, hodnotím dle počtu komentářů a lajků, žádá většina Tvých čtenářů.

  Thumb up 15 Thumb down 8
 46. thvari :

  Nezapadlo v téhle diskuzi nějak to, že terminál je především architektonický paskvil, který nikdo nevysoutěžil, ač by toto u veřejných staveb mělo být standardem?

  Thumb up 22 Thumb down 0
 47. Skoroostravak :

  Vystihující shrnutí a ještě jedna poznámka k paskvilu Dubina. Jak mnozí slibovali, že se výrazně neprodlouží cestovní doba do Ostravy, tak v čase před terminálem jel autobus z Brušperka na UAN 25 – 26 minut. Nyní s přestupem a čekáním na navazující tramvaj (kdy tramvaj jezdí nesynchronizovaně s autobusy) je reálná dopravní doba do centra 35 – 45 minut. A to už vůbec nechci komentovat co se stane, pokud nemáte internet v mobilu a chcete odjet z centra Ostravy zpátky domů. Aneb jeďte na Dubinu a snad něco pojede, nebo čekejte další hodinu. Díky, volím auto, vy debilové !!!

  Thumb up 8 Thumb down 0
 48. potkan :

  Po druhé světové válce tyto tramvaje byly nahrazovány autobusy. Ale stále se jednalo o síť hromadné dopravy v rámci ostravské aglomerace.

  Nepravda č. 1 – nahrazení úzkorozchodek mimo město bylo vždy autobusy ČSAD

  Poté přišel někdo, komu to moc nemyslí a začal se na tuto síť dívat jako na dálkové spoje (2016)

  Nepravda č. 2 – už odklon autobusů z Orlové/Karviné na Rudnou ulici v roce 1985 byl průser

  Jenže Dopravní podnik Ostrava ( DPO ) má nedostatek trolejbusů.

  Nepravda č. 3 – DPO má dočasný nedostatek řidičů trolejbusů

  Nutno podotknout, že na spojích ČSAD a Arriva jezdí modernější, mnohém ekologičtější vozy

  To je vtip roku.

  100 let tedy celá východní část ostravské aglomerace směřovala na Smetanovo náměstí, Gagarinovo náměstí, či Ústřední autobusové náměstí ( ÚAN ).

  Nepravda č. 4 – viz výše a také určitě si nikdo nemyslí, že Ostravu lze obsloužit dvěma zastávka ne až tak blízko centra.
  Buď cestující musí přestupovat (nekomfortně), nebo musí chodit stovky metrů i kilometry pěšky – což je jistě lepší než 10 metrů na Hranečníku

  Nyní byla vytvořena tato psychologická zeď.

  Nepravda č. 5 – ta zeď má podobu komfortního zastřešeného přestupu, návazných linek, tarifní integrace, které se Havířov úspěšně bránil 19 let

  Dopad terminálu Hranečník na síť MHD je pouze negativní a spíše způsobil její kolaps

  Nepravda č.6 – jaký kolaps a kde? Navíc – z Havířova do Ostravy už 19 let jezdí busem jen ten kdo musí (nemá auto)

  Thumb up 9 Thumb down 8
 49. potkan :

  ještě pár vět:

  – jistě, ideální řešení to není, ale asi v našich podmínkách jedině možné, když se Ostrava a Havířov nebyly schopny desítky let domluvit na společném optimálním řešení
  – Ostrava preferuje elektrickou trakci, takže novou trať určitě nebudou rušit (nehledě na nutnost vrácení dotace v případě jejím zmaření)
  – za peticemi/akcemi stojí částečně ČSAD Havířov, který byl takto donucen vstoupit do ODISu
  – aspoň pro Bartovice ten přestup částečně vyřeší parciální trolejbusy, se kterými se počítá
  – v jednom máte pravdu – DPO kupuju trolejbusy v provedení super socka co se týče interiéru. Ovšem v ničem si nezadá z 3ČSAD, které kupuje hrbaté aušusy na plyn (který je mimochodem stejně ekologický jako nafta)
  – vašemu webu jsem dlouhodobě fandil, ale po téhle hrůze…

  Thumb up 7 Thumb down 8
 50. Martin [msstavby.cz] :

  potkan: Nějak ses na projektu podílel? Vypadá to tak… Vz mé odpovědi výše.
  Já teda nevím, ale když dojedu na ÚAN, tak nejdu kilometry na tramvaj, trolejbus, bus… Např. žejo. Od tebe bych taky rád četl pozitiva? Zda-li jsou…

  Jan: Zeptám se takto. Co je na terminálu Hranečník pozitivního?

  Thumb up 4 Thumb down 2
 51. pavel :

  Nebyl bych tak kritický k terminálu Hranečník. Jen je však chybou, že buslinky nejsou průběžné, ale jsou useknuté na Hranečníku. Nesmyslné z tohoto pohledu jsou trolejbusy přivedené na tento terminál. Proč bus z hlavního nádraží nemůže pokračovat až do Havířova? Proč bus z Fifejd nemůže pokračovat například směrem na Šenov/Havířov? Proč není expresní linka přes Rudnou s přestupy směrem jih Ostravy až do Poruby, která by byla pokračováním linky ze směru Petřvald?
  Cestující by tak ve špičku získali přímé spoje aspoň někam a do jiného směru by měli přestup do 5 minut.
  A mimo špičku, kdy nehrozí zpoždění nechat sjet všechny linky například vždy v celou a v půl na terminálu, odkud se zase rozjedou do všech směrů s jistotou přestupu.
  Každopádně je pravda, že Ostravská doprava nekončí na Hranečníku, ale je součástí aglomerace.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 52. Michal :

  Jedna věc by mě zajímala, proč tam neudělali kruháč??? v dnešní době semafory to je směšné:-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 53. potkan :

  Ad Martin:

  – nepodílel, ale mám dobré informace řekněme

  pozitiva:
  – integrace havířovských linek do ODIS (i když pozdě, on měl ODIS nejspíš Havířovem začít a ne končit)
  – možnost přestupu do více směrů na jednom místě
  – byť je architektura hrozná, je to jednoznačně zlepšení lokality oproti minulému stavu (přestup na tramvaj byl horor, zastávky na 10 různých místech
  – do některých míst zlepšení – Radnice, Husův Sad, Výstaviště, Mariánské Hory – oblast Futura, Dům energetiky a dále) – jeden komfortní přestup
  – opravdu nelze obsloužit centrum Ostravy 2 zastávkami
  – intervalová doprava na Hranečník z více směrů

  negativa:
  – nucený přestup pro ty, co z Gagarinky nebo UANu došli pěšky
  – zhoršení cestování na Jih Ostravy

  Takový návrh by byl pěkný, že by to jezdilo z Havířova až na Fifejdy přes centrum, ale kdo to bude provozovat a platit?
  A trolejbusy asi v dohledné době nezruší (fakt by museli vracet dotace, ta trať má životnost 50 let) a vůbec ji nelze považovat za tragédii.

  A jaký máte teda návrh vy, protože na daném článku vidím i velká pozitiva a to:
  – zájem o problematiku dopravy v aglomeraci jako celku – což je věc, která je dupána počínaje 60.léty

  Ale nějak nevidím návrh řešení a je nutno si uvědomit, že se pohybujeme v reálném světě, který má omezení finační, politická, právní…
  S něčím takovým, jako že nahradím novou trolejbusovou trať havířovským autobusem asi nikdo neuspěje…

  Je otázka, zda by to nešlo zlepšit minimalizace čekání na spoje – tj. několik autobusů přijede a hned jede tramvaj (asi by musela být větší) a trolejbus(y). A ve směru ven z Ostravy zajistit garantované přestupy – čekání do nějaké doby v případě menších zpoždění

  Thumb up 9 Thumb down 3
 54. Martin [msstavby.cz] :

  potkan: Bartovice a Radvanice přišly o přímé spojení s centrem. Četl jsme někde, že se jedná o linku 38?
  Do jakých více směrů? Vše pendluje Hranečník – centrum, poté dále.
  Vše je lepší než, budka a zarostlá točna tramvají. Ale takto se na toto opravdu dívat nejde…
  Opravdu není lepší dojet do centra, kde je možností na přestup více?

  Thumb up 3 Thumb down 5
 55. Baraba :

  martin [msstavby.cz]: Bartovice a Radvanice přišly o přímé spojení s centrem. Četl jsme někde, že se jedná o linku 38?
  Už prosím nepoužívejte v diskusi k Vašemu článku tvrzení podpořená fakty typu „někdo někde řekl“, „někde jsem četl“ ukazuje to, že celý článek je jen splácanina takovýchto „faktů“ a to je obrovská škoda. Protože téma dopravních terminálů je třeba řádně probrat ze všech hledisek, ne jen dopravního…

  Hlavně vliv na město jako takové. To je to co bych tady čekal. Zvlášť když servery zabývající se dopravou jen konstatují stav (http://mhd-ostrava.cz/?s=rekonstrukce_hranecnik) a nezabývají se dopady.

  Jízdní řád

  38

  PRACOVNÍ DNY: Náměstí Republiky – Českobratrská – Most M. Sýkory – Hranečník – (Lihovarská) – Ještěrka – Bartovice Pod Tratí – (Nová huť Zářičí)

  SOBOTY, NEDĚLE, SVÁTKY: Hranečník – Ještěrka – Bartovice Pod Tratí – (Nová huť Zářičí)

  Thumb up 7 Thumb down 3
 56. Martin [msstavby.cz] :

  Baraba: Co ty víkendy?

  Haha!
  „Společně s terminálem bylo budováno taktéž víceúčelové zařízení umístěné v jeho prostoru. Původně měla být stavba vybavena čekárnou pro cestující, veřejným WC a bufetem. S ohledem na umístění terminálu Hranečník však bylo přistoupeno k náhradě bufetu služebnou městské policie. Víceúčelový objekt začal svému účelu sloužit v polovině března 2016.“

  No a co, že servery zabývající se dopravou jen konstanují? Musím taky?

  Thumb up 4 Thumb down 3
 57. Baraba :

  martin [msstavby.cz]: ne, to nemáte, právě že se máte k dané problematice vyjadřovat, ale ne takto žalostným článkem… Očekávali bychom alespoň ověřené fakty (v článku, v diskusi již nemusí)…

  Thumb up 9 Thumb down 6
 58. Martin [msstavby.cz] :

  Baraba: V článku je popsán hlavně společensko / sociální vliv. Také vzhled. Vše katastrofální.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 59. T :

  Omezení dopravy na ÚAN mě donutilo pořídit si auto. Nejvtipnější na tom je, že jezdím sám a jezdím levněji než kolik jsem dával za autobus. Náklady na pořízení vozidla mi velmi hezky vynahradí ušetřený čas a pohodlí…

  Thumb up 8 Thumb down 2
 60. pravidelný a kritický čtenář :

  hloupý a naprosto stupidní článek, chápu, máte nutkání se vyřvat a nemáte kde… opravdu prehanite. Pište si co chcete, je to váš web, ale i vaše vizitka a divim se, kolik lidí vám ty řeči žere. Klidně můj příspěvek smažte a zablokujte mi přístup, jen to o vás něco vypoví, že jste stejný jako cenzura za toho, jak vy říkáte „komouše“… Martine!

  Thumb up 7 Thumb down 12
 61. Martin [msstavby.cz] :

  pravidelný a kritický čtenář: :D :D A já jsem neobjektivní…
  Příspěvky mažeme jen v krajních případech.
  A vyřvat se opravdu nepotřebuji. :)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 62. Baraba :

  martin [msstavby.cz]:
  Na přelomu 19./20. století byla města na východ od Ostravy spojována s centrem města úzkorozhodnými tramvaji. Byly propojeny města jako Bohumín, Karviná, Orlová atp. Fungovala zde dobrá kolejová síť MHD. Po druhé světové válce tyto tramvaje byly nahrazovány autobusy. Ale stále se jednalo o síť hromadné dopravy v rámci ostravské aglomerace. nejprve započala výměna za normálně rozchodnou železnici a trolejbusy. A co se týče autobusů vždy byly od sebe oddělovány MHD a dálkové spoje – má to svou logiku.

  Jenže Dopravní podnik Ostrava ( DPO ) má nedostatek trolejbusů. Proto jezdí na této trati to nejhorší, co můžete ve vozovém parku DPO nalézt. Dále byly kvůli terminálu Hranečník ubrány spoje z části Hrušov a Muglinov. Nutno podotknout, že na spojích ČSAD a Arriva jezdí modernější, mnohém ekologičtější vozy. Tedy na spojích, které nuceně a nelogicky končí na přestupních terminálech.
  jeden blud za druhým – žádný popis..

  100 let tedy celá východní část ostravské aglomerace směřovala na Smetanovo náměstí, Gagarinovo náměstí, či Ústřední autobusové náměstí ( ÚAN ). Nyní jsou cestující donuceni přestupovat v části města nikoho. Terminál bude mít nedozírné následky do budoucnosti. Dojde k přetržení podvědomých psychologických vazeb východní aglomerace na centrum města. Ano, drtivá většina lidí totiž směřuje do centra Ostravy ,nebo jeho širšího centra. Nyní byla vytvořena tato psychologická zeď. dle mne pro většinu lidí východní aglomerace tvořilo centrum bariéru pro přesun do zaměstnání většina totiž vždy pracovala v průmyslových podnicích a dolech, včetně administrativy, tedy většina lidí z gagarinky šla na MHD, nebo absolvovala až 30 minut dlouhou pěší cestu k místu zaměstnání.

  Většina spojů z měst Karviná, Bohumín, Havířov, Orlová atp. tedy končí 2 km od centra Ostravy ( pro určení centra vybráno Masarykovo náměstí ). Co já vím, tak jediný autobus z Bohumína, který jezdí na Hranečník je MHD spoj č. 23, který tam jezdil vždy..

  Pro srovnání. Je to něco stejného, jakoby museli například obyvatelé Poruby nuceně přestupovat na Mariánském náměstí. Nelogické přestupy, čas a peníze navíc… toto je naprosto nesmyslné srovnání… nelze srovnávat dopravní obslužnost městské části s jiným městem. Budu argumentovat stejně.. proč nejezdí Pražská MHD do Jílového?, Proč autobusy z Plzně nejezdí na Florenc?

  atd, atd…

  Zkrátka jak psal Potkan… Jsem rád, že takovýto článek vznikl, ale jeho forma je vhodná tak na idnes a ne na msstavby…

  Thumb up 10 Thumb down 5
 63. Crazym :

  T: A teď si představte kdyby vás jezdilo více jak by se to rentovalo :-) Bohužel cena a pohodlí jsou největší nepřítel veřejné hromadné dopravy všeobecně. Trochu mimo ale já včera po dlouhé době použil vlak ze stanice Vítkovice do Háje ve Slezsku a stálo mě to 70 Kč, prodražilo to sice zavazadlo (měl jsem kolo) ale kdybych si nechtěl protáhnout tělo v rámci sportovních aktivit tak ta drobnost co jsem tam potřeboval vyřídit by byla lepší vyřídit autem, stálo by to stejně i s cestou zpět :-(
  Jezdí-li někdo každý den do zaměstnání, připočte-li časový pres a organizační zmatky, zřejmě čím dál tím častěji šáhne po motorovém vozidle a ti, kteří si budou schopni zorganizovat spolujízdu jak jsem tu někde četl, ti nemají co řešit a vyloženě se jim to vyplatí.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 64. annie :

  no opravdu mně nebere,když 3 zastávky před domovem mám čekat se svým hyperaktivním dítětem 18-20min na bus,které se stále ptá kdy už to pojede a opravdu se nudí,zvažovala jsem možnost ,že bychom navrhli zbudování dětského htiště na tomto terminálu ,nebo alespon namalování panáka na nástupištich…tento systém nás donutil koupit si Odisku na 4zony,které stejně nevyužijeme,ale asi začneme díky terminálu chodit pěšky,abychom zabili ten čas který tam musíme trávit čekáním,to tedy nevvím kde je ten zminovaný komfort,ale co už zaplatím si 4zony,využiju jen 2zony a zbytek dojdu pěšky však chůze je zdravá a díky mému zaměstnání mi není cizí.

  Thumb up 7 Thumb down 6
 65. Petr Plachta :

  Tak tohle je to nejtrapnější, co jsem kdy četl. Hranečník, ač je jakýkoliv, svou funkci plní. Není to dokonalé, funguje to. Spíše mi to připadá jako lobby ČSAD Havířov, které přišlo o svůj luxusní business – nejdražší jízdné, bezintegrace atd… Tramvaj jezdí co 5 min, trolejbus co 3/5/10 min. Takže, kde je problém. Tramvaje se dají dál přidat (6 nebo 10) aby jezdily častěji. Navíc je to příprava pro linku vlaku z Havířova do centra v četnějších intervalech. Navíc příměstské spoje platí z rozpočtu kraje, městské z městského rozpočtu. Proč by měly jezdit příměstské po městě, když je to vyhazování peněz do luftu. Jeden tarif, levnější měsíčník. Lidi jsou jen zhýrání autama, nic jiného.

  Pěkný den

  Thumb up 8 Thumb down 6
 66. Petr Plachta :

  Ohledně ostravských zón – stejně vznikne pouze jedna, to je cíl toho, proč nekoupíte už dvě zóny, nač Ostravu mít nakouskovanou na 4 zóny, ten systém je nespravedlivý a už přežitý. Je to jen o tom, aby si lidi zvykli a taky tomu se přizpůsobuje ceník zón – šoková terapie nefunguje – a pokud je někomu líno si dát 100 kč navíc (strašná částká – jízdné dvakrát tam a zpět). za měsíc, tak sorry, choďte pěšky. Češi si jen umí furt stěžovat, zajeďte si jinde podívat, to co je v Ostravě a okolí, je luxusní systém, na který ani ve vyspělých státech nemají (viz Irsko, atd..) A za ceny, za kterou jedete dvakrát autobusem. Furt si lidi nestěžujte…

  Thumb up 6 Thumb down 6
 67. Petr Plachta :

  annie: annie: Jen k zonam – 2 zóny stojí 470 a 4 zony 495 – to je těch 25 Kč taková tragédie, že se musí řešit? Jestli chcete, rád vám těch 25 Kč přispěji. Pěkná den

  Thumb up 8 Thumb down 2
 68. Hynek [msstavby.cz] :

  pravidelný a kritický čtenář: cenzuru tu fakt nepestujem, mazem jednou za uhersky rok sproste nesouvisejici vykriky.

  a ban na komentare tu maji tusim dva lidi, kteri si nedali dlouhodbe rict i pres opakovana upozorneni, ze jsou za carou (vetsinou jde o napadani ostatnich ctenaru). a to uz je taky tak 2-3 roky od posledniho exota.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 69. Timmy666 :

  Co se týče stavby jako takové, opravdu se jedná o hrůzný paskvil. I starý ÚAN plnil svou funkci o 100% lépe, protože se dalo suchou nohou projít mezi nástupišti a všude okolo. Obchody, zázemí pro lidi. Tady jsou mezery, takže člověk zmokne. Tvar střechy té budky uprostřed je taky vrchol designu – skoro rovná s prolomením dovnitř. Chápu, že se pro příští zimy už se sněhem nepočítá, ale co kdyby přeci jen napadl. Tak an té střeše zákonitě skončí pár kubíků sněhu do pozdního jara, pokud to nedopadne jako s jedním obchoďákem na Fifejdách…
  Přes den tam zevluje trojice polišmenů, co akorát drbou lidi za kouření (na úplně otevřených zastávkách) kdežto večer po nich není ani vidu. Asi by je někdo mohl znásilnit. :-)
  Organizace dopravy je úžasná – trolejbusy projedou celým vnitřkem terminálu, aby znova vyjely na ulici a pak po tramvajových kolejích zpět na zastávku. Zajímavé.
  38ka stojí pokaždé jinde, podle toho, co je za den. Šenováci přišli o 28ku do centra a my Bartovičáci o víkendu o 38ku.
  A co se týče ekologie? Tramvaj jede po rovině, k Fukušimě tuším tři zastávky a je tam za pět minut. A skoro setrvačností. Trolejbus tam i zpět přes kopec jako prase, div že z něj chudáka nevystartuje motor i s elektronikou. Spotřeba pekelná, doba delší. Ta trať je nešťastná. Navíc při nákupu CNG autobusů.
  Ale je to můj názor, klidně mně za něj sežerte. :-D

  Thumb up 11 Thumb down 3
 70. Pavlína :

  Dobrý den. Mi přestup na Hranečníku nevadí! Stejně se tam přestupovalo a teď je to vše blíže než dřív.Když si najdete spoj,který na sebe navazuje není vůbec problém s přestupem. Zpočátku na sebe spoje nečekaly,ale to se postupem času zlepšilo. Policie tam hlídá pořád!!!!!!

  Thumb up 3 Thumb down 2
 71. O.O :

  1. Nevim jak moc se na tom podilel Semerak, pravda ovsem je, ze ruzne „optimalizace“ MHD probihaji v Ostrave uz asi 15 roku.

  2. Jako obyvatel osmeho porubskeho obvodu o tom vim sve. Pred prvni optimalizaci, kdyz jezdila linka 49 z Opavske a kolem Duhy nejkratsi cestou k Baniku, trvala cesta do centra asi 20 minut. V te dobe to byla nejvytizenejsi linka v Ostrave (ve spicce co 3 minuty), takze bylo treba ji do.urvit (pardon). Pak zrusili i linku 61 do Marianek a ted trva cesta do centra skoro hodinu. Na osmaku uz sockou nechteji jezdit ani socky (pardon podruhe :)), temer kazdy uz ma auto.

  3. Vidim, ze je tady prekvapive dost zastancu prestupovani a ruznych zbytecnych barier. Pokud by opet vedla prima linka z osmaku k Baniku, nikdo by vam nebranil si treba na svinovskych mostech cvicne prestoupit, ale vezte, ze vetsina lidi se v tom nevyziva a preferuje co nejrychlejsi dopravu. Samozrejme nemuze byt prima linka mezi kazdou durou, ale prime a rychle spojeni velkeho sidliste (osmak, nebo Havirov – pardon potreti :)) s centrem aglomerace by melo byt samozrejmosti.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 72. Martin [msstavby.cz] :

  Baraba: Hezky jsi použil minulý čas. Pracovala… Nevím jestli jsi to postřehl, ale koksovna Karolina již nestojí. Ve vysokých pecích se nevyrábí železo atp. Většina jezdí do centra pracovat do administrativy a služeb. Těch 30 min dlouhou pěší chůzi je prosím tě co? To vypadá, že celý východ od Ostravy žije jen proletariát či co.

  Autobusy z Plzně nejezdí na Florenc, protože Plzeň není součástí pražské aglomerace. Podívej se na mapy. Když se ale podíváš kde leží Havířov, uvidíš že hranice jsou pouze administrativní a Ostrava, Šenov, Havířov splývají v jeden aglomerační celek. Samozřejmě i další města.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 73. Baraba :

  martin [msstavby.cz]: Jsme zase u toho… Nikdy nikdo neuvedl ani orientační čísla, každá strana sporu říká pouze většina. Podle Tebe už Vítkovice vůbec nefungují? Tím pádem nikomu nechybí spoje na Vysoké pece? 30 min chůze je pokud chceš dojít do práce v centru z Gagarinky, nebo ÚANu bez využití MHD

  Pořád nechápeš nebo nechceš chápat co jsem psal. Nikde jsem neuváděl, že je Hranečník super, ale že tvůj článek je příliš jednosměrně zaměřen a plný fabulací a nepodložených „faktů“ což si toto důležité téma – ne jen Hranečník, ale dopravní obslužnost celkem, zaslouží.

  Co se týče Hranečníku:

  Architektura – jednoznačně propadák, organizace dopravy na něm a možnosti přestupu určitě OK
  Rozšíření trolejbusové trakce – plus
  Změny v dopravě – pro část lidí plus, pro část lidí mínus – objektivní čísla, ani odhady pro určení celkového přínosu nemám
  Cena jízdného – pro část lidí zvýšení, pro ty co používali MHD – úspora
  Zapojení Havířovského ČSAD do ODISu – plus
  Vytvoření bariéry, přetrhání psychologických vazeb – neumím posoudit, ale lidé nejsou z centra vyhnáni na Hranečník, Ti kteří v centru pracují, pořád v centru končí…. takže nám zbývají ti, kteří jezdili mimo centrum a nyní tedy nemají důvod při čekání na autobus na centrum ani koukat, ale těch je dle Vás drtivá menšina… Nejsem odborník na psychologii, ale dle mne více centru ubližují Forum a Futurum, které lidi z centra vytahují i fyzicky…

  Množství a intervaly spojů se dají upravit, ale chce to určitě objektivní data a konstruktivní diskusi.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 74. benny :

  Trolejbusů je dostatek! A nikdo neomezil spoje z oblasti Hrušova atd., navíc přibily spoje na fifejdách a v samotném centru.
  Jinak kdyby někdo z vás znal problematiku trolejbusu x autobus tak by aai veděl v čem je ten pravý rozdíl…

  P.S. hlavně že z Hranečníku nikdo nejezdí ale že na l. 107 jezdí plné vozy až po Konzervatoř to je jiná co?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 75. Martin [msstavby.cz] :

  Baraba: Napsal jsem Vysoké pece, ne Vítkovice. Neprekrucuj.
  Sám jsi psal, že směr Jih, tedy i Vítkovice, mají podmínky ztížené.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 76. Jenki :

  Roztomilá diskuze. Dovolím si zde doplnit několik podstatných informací objasňujících PROČ se to stalo (a z toho pak logicky vyplývá CO se stalo). V žádném případě netvrdím, že stávající stav je správný; spousta výše uvedeného ale pramení z toho, že nikdo neví, jak moc je špatný a proč.

  Je třeba si uvědomit několik věcí.

  1. financování veřejné hromadné dopravy (nejen městeské, ale i příměstské) je dosti nelogické. Podle hesla „kdo platí ten rozhoduje“ se pak účastníci hry chovají. Z pohledu cestujících nelogicky a špatně, z jejich subjektivního pohledu logicky a správně.
  V podstatě platí :
  – železnice – platí kraj z tzv. memoranda, ale de fakto jsou to účelově přesunuté peníze z Ministerstva dopravy, s kterými kraj disponuje jen omezeně (může je přehodit z železniční tratě na železniční trať, ale nemůže je přehodit z vlaků na autobusy a už vůbec ne na školství). Obce na železnici nedávají de fakto nic. Takže obce, které „vyhrály“ železnici mají příměstskou dopravu „zdarma“, ty které ji „nevyhrály“ musí solit (viz dále).
  – MHD – platí si každá obec sama. Vede to k logickému výsledku, že MHD je pro „naše“ občany (ti platí daně „u mne“), zatímco dojíždějící z příměsta jsou obtížný hmyz kradoucí „naše“ peníze. A když už se uráčili u nás otravovat tak ať pěkně zvyšují tržby „mému“ Dopravnímu podniku, ne nějakému „cizímu“ ex-ČSAD. Toto uvažování není jen ostravskou specialitou. Proč asi Praha vyhnala kladenské autobusy z Kulaťáku a ukončila je na Veleslavíně? Proč byly příměstské linky z nádraží Holešovice vykopány do polí u Letňan? Teď už rozumíte?
  – příměstská doprava – platí si obce na trase. Každá kolik se jí (ne)chce. Vede to k vydírání „koncových“ obcí (třeba na Prajzské Šilheřovice, Píšť nebo Hať) obcemi „tranzitními“ uvažujícími dle vzoru „přes nás to stejně musí jet, takže to u nás zastaví a proč bychom na to měli přispívat“ – tzv. Ludgeřovický syndrom.
  – Integrované dopravní systémy v CZ podání jsou jen takové „šméčko“. Podle stávající legislativy existuje jen vztah cestující – dopravce a obec – dopravce. Tarifní integrátor není ten, kdo rozhoduje, protože nedrží v ruce peněženku. Nevydává licence na linky, neprovádí zúčtování dotací, nemůže nikomu nic nařídit. Může se jen snažit, aby se všichni „nějak“ dohodli. Pokud se nějaká obec nebo dopravce integrovat prostě nechtějí není žádná rozumná možnost, jak je k tomu donutit. Pak jsou i možnosti nerozumné, třeba se „nějak“ domluvit aby „nějakému“ dopravci „nějaká“ obec udělala nějaký podraz třeba ve vedení linek, kdy si dotyčný dopravce může tzv. vybrat – buď se teda podřídím, nebo mi všichni cestující utečou do jiných souběžných linek co už integrované jsou (ideálně třeba do vlakových, které jsou placené ze státního, ne obecního pytlíku).
  – v MHD v ČR obecně platí, že zhruba 1/3 nákladů v MHD kryje jízdné a 2/3 dotace z obce (přesné statistiky naleznete na stránkách Sdružení dopravních podniků ČR). Na západě je to tak 50/50, poř. i méně. Potom se ale vkrádá otázka KDO je tady vlastně zákazník ;-)
  – u všech druhů dopravy platí, že jsou náklady fixní a variabilní. Všechno co má nějakou infrastrukturu (metro, tramvaj, trolejbus) je tím levnější, čím víc lidí do toho narvu. Třeba i násilím. Takže souběžné autobusové linky přes celé město jsou ekonomicky zásadně špatně. Ano, cestující je mají rádi. Na druhou stranu je třeba říct, že třeba u tolik oplakávané ostravské 49 se trošku zapomíná na to, ža by v pracovní dny od Vodárny do centra měla asi tak trojnásobnou jízdní dobu než v roce 1997.

  A včil mudrujte :)

  Thumb up 14 Thumb down 3
 77. Jenki :

  Ještě doplním, že koordinovat dopravu v polycentrickém osídlení typu Ostravsko je neporovnatělně obtížnější, než v monocentrickém útvaru typu Jihomoravský kraj, kde je všechno vázáno na jedno centrum. Pak stačí, aby KORDIS (koordinátor), kraj a město Brno postupovali ve shodě a všichni ostatní se prostě musí přizpůsobit, protože by s nima pak nikdo nejezdil.

  Že o úchylnosti není nouze i ve vyspělém světě mohu doložit roztomilou příhodou z Porúří. Před pár lety tam taky měli nouzi o prachy a protože tam jde vše přes obce (i vlaky) ušetřili tak, že obce odmítly omezit „své“ dopravní podniky a ořezali ošklivý cizí S-Bahn, však oni se s tím soudruzi z Deutsche Bahn nějak smíří. Ve výsledku jezdily po městech luxusně poloprázdné tramvaje a autobusy a ve vlacích (které tam tvoří páteř dopravy v celé aglomeraci) to vypadalo jako někde v Bangladéši.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 78. don-tom :

  Jenki: Je pozoruhodné, co zde píšete, ale ani situace na Hranečníku neodpovídá vámi popisované situaci.

  vada první: železnice

  mezi Havířovem a Ostravou (ÚANem) jezdil tzv. pomalý (870442) a rychlý spoj (870443). Jeden přes Šenov, druhý bez zastávek kopíroval trasu Havířov-Kunčice-Střed. Chtěl-li koordinátor něco měnit, tak mohl jasně říct. Mezi Ostravou a Havířovem je kvalitní železniční spojení, kdo chce dál používat autobus, ať se spokojí s pomalým spojem (870442). Koordinátor však postupoval zcela opačně z pomalého spoje vyškrtal důležité přestupní spoje pro obyvatele Šumbarku, Dolní Suché ( zastávka Havířov, železniční stanice; Šumbark, U nádraží; Šenov, ČSAD ), Šenov nyní zcela míjí a končí na Hranečníku. Tak vznikla nová linka 872442, jejíž využití je téměř nulové. Jako paskvil pak vznikla linka 872440, která zajíždí až do Bartovic (jako by tam nebylo nádraží, linka 38 na Novou Huť a linka 910383 na Hranečník) a také končí na Hranečníku.

  vada druhá: MHD

  Opravdu MHD rozlišuje na naše a cizí občany? Proč tedy se tedy Ostraváci částečně vzdali obsluhy zastávek Bartovice, U Plodiny a
  Bartovice, Pod Tratí.
  Při takovémto uvažování by bylo logické zaměřit se také na náhradu spojení mezi Hranečníkem – ZOO a Michálkovicemi. Protože nejen ostravští obyvatelé
  mohou navštěvovat ZOO, tak jim toto spojení uděláme velice, velice jednoduché.

  vada třetí: fixní vs. variabilní náklady

  Pokud by měl někdo mozek, nebylo by snazší vybudovat terminál na zastávce Kunčice, Vratimovská?

  Všimnul si koordinátor, že z tohoto místa jedou spoje nejen do blízkého okolí a na ÚAN, ale také na Výškovice, Porubu, Vítkovice, Hrabovou?

  Thumb up 8 Thumb down 0
 79. Jenki :

  Pár reakcí :

  – koordinátor by rád do vlaků nacpal víc lidí. Kraj taky, protože vlaky jsou „zadarmo“. Jenže to už by nejmenovanému soukromému dopravci a jeho nejmenovanému majiteli zbyly oči pro pláč, což dotyčný nehodlá připustit (a umí si to „nějak“ zařídit, že).
  – stávající linkové vedení v oblasti mezi Hranečníkem a Havířovem je výsledkem brutálních licitací, kompromisů a zákulisních bojů. V nich šlo primárně o výkony, o prachy a ve finále o honění si ega jednotlivých účastníků, ne o cestující. Takže výsledek je jaký je. Snad dojde ke zlepšení.
  – obsluha dvou nepodstatných zastávek v Bartovicích nikoho nebolí
  – mizerné spojení Hranečník – Zoo / Michálkovice : je to jedna z věcí, o které se v zákulisí intenzivně debatuje. Problém je v tom jak to rozumně postavit ekonomicky (narvané po strop jen v so / ne jen když je hezky, jinak vození vzduchu)
  – mizerné spojení Hranečník – Jih (Dubina / Výškovice) – i o tom se intenzivně debatuje. Primárně je ale snaha koordinátora aby v této relaci cestující použili vlak do Ostravy Vítkovic (problém je integrace jen pro předplatní jízdenky, ne pro jednotlivé jízdné, navíc spousta Havířováků tak nějak nevnímá že tam nějaký vlak vůbec jezdí)
  – v okolí zastávky Kunčice, Vratimovská terminál dost dobře vybudovat nejde, aniž by se tam odpálila atomovka nebo by tam museli cestující přebíhat přes Rudnou sem a tam, což by nebylo zrovna uživatelsky příjemné a hlavně bezpečné.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 80. don-tom :

  proč nejde vybudovat terminál v okolí zastávky Kunčice, Vratimovská?
  proč by cestující museli přebíhat Rudnou? Linky Na Hrabovou, Výškovice, Svinov, Vítkovice přece používají stejnou zastávku jako ty z Karviné, Havířova a Orlové. Linky na východ Ostravy (Michálkovice, Radvanice, Bartovice) k otočení by využívaly sjezd na Frýdeckou (dále Škrobálkova, Holvekova-tam blízko nádraží Kunčičky, Lihovarská, nebo Frýdecká). A tramvaj je v severní části Vratimovské ulice (pokud se nepletu). Tedy žádné překračování Rudné.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 81. marie :

  Jenki:
  Proč přebíhat Rudnou??? Roky jsem jezdila 31kou na Rudnou vystoupila z autobusu, udělala čelem vzad na té samé zastávce (ani jsem nemusela udělat jediný krok!!!) jsem si hezky počkala na bus do Havířova. Teď se musím kodrcat na Hranečník a jízdní doba se tím prodlouží minimálně o 20 minut, ve večerních hodinách je katastrofický scénář jízdní doba 1,5 hodiny. Ještě nedávno mi stačilo 45 minut :-(
  No a při zpoáteční cestě to bylo totéž, vystoupila jsem z busu ČSAD a počkala si na 31. Pokud zrovna dlouho nejela, tak jsem to protáhla na Vysoké pece a počkala si na 2ku.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 82. O.O :

  jenki: „… je třeba říct, že třeba u tolik oplakávané ostravské 49 se trošku zapomíná na to, ža by v pracovní dny od Vodárny do centra měla asi tak trojnásobnou jízdní dobu než v roce 1997.“ Tak to je pekna ukazka demagogie. Ten trojnasobek beru jako nadsazku, ale … 49 jela od Vodarny po Marianskohorske a zastavky mela jen Dum vodohospodaru, Nemocnice Fifejdy, Zimni stadion, Husovo nam. (u Baniku), tzn. temer volna cesta, nejake zacpy snad az na Ceskobratrske. A soucasny stav? Od vodarny tramvaji milion zastavek (taky nadsazka :)) pres hafo semaforu pres Marianky, anebo s ruznym prestupovanim. Co je rychlejsi? A vcil mudrujte :)
  Ze vzdalenejsich sidlist proste chybi rychlospoje do centra. Neco jako linka c. 20, ta kdyby mela nejaky rozumnejsi jizdi rad a zacinala treba u Globusu, tak se vsadim, ze to bude nejpouzivanejsi linka MHD na Ostravsku.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 83. Jenki :

  „Ze vzdalenejsich sidlist proste chybi rychlospoje do centra.“

  Prostě je nikdo nechce zaplatit. Nic víc, nic míň.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 84. skelet :

  Jenki: což nikdo nepopírá. Jen to žene lidi do aut, čímž v systému chybí další prostředky, čímž dochází k dalším optimalizacím linek, čímž jezdí ještě více lidí v autech atd.
  Dobrým příkladem je linka 46. Oblíbená, preferovaná, rychlá. Po optimalizaci se z ní stal vyhlídková linka.
  Ne nadarmo mi můj „insider“ v DPO říká, že chlapcům co vymýšlejí jízdní řády a linky, se jejich dílo daří jen v případě, že nedělají vůbec nic.
  Doslova výsměch je nový rychlíkový spoj na lince 48. Zkrátka diletantismus, který lidi žene do aut. Protože lidem je to zákulisí jedno, ti se chcou dostat z místa A do místa B.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 85. mayg :

  ad Skelet: ale prosím, 46 po tom co se začla vést Porubou je super, všichni z ní mají nepochybně radost, tedy až na obyvatele Krásného pole. Ale myslím, že když si Krásné pole zaplatí rychlíkevé linky na Svinov tak jim určitě dopravce vyjde vstříc. Stejně tak ta nová R48, někdo objednal, nekdo zaplatil a ono to jezdí. Kde je ten diletantismus? V tom, že někomu to jezdí a někomu jinému ne? V tom, že linka jezdí týden a zabíhá se? Vsadil bych se, že kdyby „diletantská“ R48 jezdila co 10minut od 5:00 do 9:00 tak by to byla najednou nejlepší linka na světe.

  Ono to je totiž ten hlavní problém, lidi nechtějí jezdit autem, oni by rádi cestovali MHD (méně to stojí), ale chtějí mít ten SVŮJ spoj který jede přesně kdy potřebují a tam kam potřebují a rychle. Taky by mi stačila linka co by mi ráno jela z domu do práce v intervalu 5 minut bez zastávek (ten interval proto, že nevím kdy vstanu z postele) a pak odpoledne z práce domů taky bez zastávek. Chci tak moc, jednu linku… tu moji. Jenže to pak není MHD, ale říka se tomu auto.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 86. skelet :

  mayg: Diletantismus je to právě v tom, že se doprava nebere jako městský celek. Co je na tom, aby v době nástupu do práce (například Hrabová) jezdily rychlíkové spoje? Proč musím z Poruby do Hrabové využívat vyhlídkové trasy? Co mě pak donutí nejet autem? Proč linka 46 musí kopírovat trasu linek 44 a 54? To přijde na palici i řidičům, na tož cestujícím.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 87. skelet :

  Někdy silně pochybuji, že lidi co se zaobírají dopravou, jízdními řády, tvorbou linek DPO, tou dopravou jezdí. Nejspíše jim nevyhovují spoje :)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 88. Jenki :

  To, že účelem MHD je donutit lidi nejet autem je obecně rozšířený omyl.

  Účelem MHD je zajistit minimální základní dopravní obslužnost tak, aby se lidi moc nebouřili a neremcali, v příštích volbách to hodili do správné urny a to vše za minimální objem finančních prostředků.

  Kdyby lidi jezdili MHD víc tak by sežrala víc dotací a to je nežádoucí.

  Alespoň v ČR toto platí všeobecně, byť vám politici budou tvrdit něco úplně jiného.

  A pokud si chcete stěžovat na jízdní řády a linkové vedení určitě to udělejte, akorát místo na Poděbradovu 2 to posílejte na Prokešovo náměstí, protože odtamtud se to doopravdy řídí…

  Thumb up 3 Thumb down 4
 89. Timmy666 :

  Jenki:
  “ – obsluha dvou nepodstatných zastávek v Bartovicích nikoho nebolí “

  Prosím, stavte se do Dolních Bartovic, my bydlící Vám to na místě „názorně“ vysvětlíme…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 90. Crazym :

  Timmy666: Možná by se i stavil ale to by musel tu díru najít anebo se pokuste ty Dolní Bartovice označit na mapě ať se ví kde všude se dá bydlet, hledám, hledám a ani strejda Google nic nevidí asi skrz ten stín od NHáčka :DD

  Thumb up 0 Thumb down 0
 91. Pavel Urban :

  Výstavba terminálu podobného tomu na Hranečníku je ukázkou nepochopení hromadné dopravy. Ten kdo využívá hromadnou dopravu se s ním někam chce dostat – asi do centra města, za úřady, za obchody, za zábavou, do práce, do školy. Teď už to nejde. Jedete vlastním autem, tak to jde (ano i parkovat lze v centru Ostravy). Ostrava vyloučila za účelem zlepšení ovzduší v centru města z centra hromadnou dopravu a zapoměla vyloučit individuální dopravu, nákladní dopravu. Že to udělali Havířovákům, Karviňáků, Orlováků, to lze ještě pochopit, ale že to udělěli svým Radvanickým, Bartovickým … ! Taky trochu nechápu jak tento počin koresponduje se záměrem oživení centra Ostravy. Už jste si někdy pro něco zašli na útvar hlavního architekta? Zkuste si tam s některými těmi vizionáři popovídat, to se teprve zděsíte co ještě Ostravu čeká … Koncepce dopravy v Ostravě, podle které se mělo třeba zbourat vlakové spojení mezi Kunčicemi a hlavním nádražím aby toto území bylo lze zastavět – a ejhle místo toho vznikla zastávka Stodolní – to je kapitola sama pro sebe.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 92. Pavel Urban :

  … jo a ještě si myslím, že by na Hranečník měla být zavedena i linka Havířov – Ostrava Poruba, však do Poruby jede tramvaj …

  Thumb up 0 Thumb down 0
 93. Pavel Urban :

  … všimli jste si kolik se v Ostravě pohybuje autobusů a trolejbusů s nápisem „Služební jízda“? Nemohou z/do vozovny / garáží jet v nějaké lince a místo nápisu „Služební jízda“ mít třeba že tetnto spoj mimořádně končí na zastávce XY ?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 94. Pavel Urban :

  Začalo to kdysi výstavbou železnice. Ne my opravdu železnici ve svém městě nechceme, zapálí se domy, formani přijdou o živnost, dobytek se splaší … a tak stojí časo nádraží v našich městech a obcích mimo ně (některá se s lety stačila prostavět až nim a tak stojí nádraží na okraji těchto měst – viz Ostrava hlavní nádraží a některá zas nově vznikla u těch nádraží – viz Bohumín – a pohltila, nebo zastínila rozvoj těch starých) A tak bylo třeba zavést jinou dopravu, měststkou, příměstskou aby zaručila spojení nejdříve obcí, které stojí mimo železnici s železnicí ale i železnice s centrem blízkých měst. Logicky vzato často železniční a jiná hromadná doprava na sebe velmi často proto nějak navazovala na železničních nádražích (čím menší město, obec tak je to zřetelné i teď. Na výstavbu efektivní trolejbusové dopravy nejsou peníze, autobusová je neekoligická a tak dnas sice městům a obcim nehrozí požár a splašení dobytka, ale je ohroženo v centru měst, téměř (i pro nedostatečnou dopravní obslužnost) vybydleném, ovzduší a tak se postupně vytrácí nejen příměstská, ale městská hromadná doprava z center měst – nejdříve z různých náměstí a pěších zón a posleze z šíře pojateho centra velkých měst a aglomerací. Pak se najednou začnou z center vytráce obchody, a posléze i zde poslední bydlící obyvatelé a pak se začnou vytvářet nejrůznější studie, projekty a záměry pro oživení center měst. Tím že městská centra opouší dopravní stavby, obchody, úřady a stěhují se na jejich okraje, pak narůstá i dopravní obslužnost ve městech – kam jsme doposud došli pěšky, musíme se nyní dopravovat – zrůšíme vám neefektivní školu, školku, dojeďte do te která po optimalizaci někde zbyla. Hranečník se připravoval léta v koncepci dopravy Ostravy a – povedlo se.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 95. skelet :

  Pavel Urban: služební jízda = přesun z linky na linku, náhrady za vozy s poruchou, vozy s poruchou (které mohou jet do depa po vlastní ose), vozy stahované z linek (vlivem JŘ)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 96. Martin [msstavby.cz] :

  Hranečník jako záminka ekologizace a ukončení údajně neefektivních dálkových autobusů a dále již cng autobusy DPO. Přičemž městské autobusy zde parkující musí jezdit tankovat do Martinova přes celou Ostravu.
  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/autobusy-na-cng-proc-netankuji-na-hranecniku-20160509.html

  Thumb up 1 Thumb down 2
 97. skelet :

  svého času šly drby, kterak by se měl Hranečník utlumit zcela. Ale co bylo a je na těch drbech pravda..

  Thumb up 0 Thumb down 1
 98. aggu :

  Počkat 5 let. Pak Hranečník potichu zrušit a místo něj postavit jednu tramvajovou a jednu trolejbusovou zastávku. Význam Hranečníku pro město je nulový, resp. spíš záporný. Koleje vytrhat, sloupy odstranit, střechy zastávek (zvyšující architektonickou úroveň města) s pietou rozebrat, a území využít jinak. Chybama se člověk učí.
  Dodnes je na Smetanově náměstí a za divadlem Antonína Dvořáka spousta místa. Ani se tomu nemusí říkat terminál. A ani to nemusí být supermega terminál s nástupišti velikosti Hlavního nádraží. III. etapa Karoliny se stejně bude projektovat znovu ;)
  Lidi budou spokojení – 3 minuty pěšky na Masarykáč. Ti co pojedou ze západu do AMO by mohli přestoupit tam.
  Obchodníci v okolí budou spokojení – rušné náměstí = vysoké tržby po celý den a noc.
  Centrum bude spokojené ;) Za půl hodiny může být člověk z Karviné na kafi ve Staré nebo na Poutníka v Lese. Z Havířova za čtvrt hodiny. Centrum nepotřebuje mimoostravské zákazníky? Hranečník je potřebuje víc? ;)
  Ekologie bude spokojená – příjezd je hotový – přes řeku po ul. Ke Karolině, skrz centrum se jezdit nemusí. A když už budu úplně militant, tak můžu povolit vjezd jen eko autobusům (CNG).
  DPO nebude spokojený – protože nebude mít jak nutit lidi ze Stonavy nebo Trnávky si platit ostravský měsíčník. Když třeba nechtějí.
  Město si musí vybrat co je důležitější. Výdělek DPO nebo spokojenost lidí a funkční centrum města.
  PS: Kategoricky ;) požaduji změnu názvu zastávky z Výstaviště (které tam není) na Smetanovo náměstí (které tam je). Plus obětovat místo pro jeden odpadkový koš a postavit Smetanovi sochu. Ne bystu na hranolu. Sochu.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 99. skelet :

  mluvil jsem o garážích Hranečník..
  v každém případě v Martinově, resp.v Porubě, je dislokováno 71 cng autobusů ze 105. Proto dostala přednost plnička v Martinově. Plus u vozů, které vypravuje Hranečník je to nastaveno tak, že „tankovat“ mají v Martinově v rámci jízdního řádu. Tedy přejezdy určitě jsou, ale není to tak hrozné jak se snaží novináři nastínit.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 100. potkan :

  aggu : Počkat 5 let. Pak Hranečník potichu zrušit a místo něj postavit jednu tramvajovou a jednu trolejbusovou zastávku. Význam Hranečníku pro město je nulový, resp. spíš záporný. Koleje vytrhat, sloupy odstranit, střechy zastávek (zvyšující architektonickou úroveň města) s pietou rozebrat, a území využít jinak.

  To je výzva ke zmaření dotace? Koleje vytrhat, sloupy odstranit – a proč jen tady? Mohlo by se to udělat kompletně v celé Ostravě, protože trolejbusové a tramvajové tratě hyzdí tu úžasnou architekturu, která po Ostravě je…

  Centrum bude spokojené ;) Za půl hodiny může být člověk z Karviné na kafi ve Staré nebo na Poutníka v Lese. Z Havířova za čtvrt hodiny:

  to je možné už dnes, autem se do dá bez problému za uvedený čas stihnout… A pokud tomu nebudou překážet ty ošklivé dráty a koleje, možná i o chlup rychleji….

  Sorry, ale každý, kdo něco někam veřejně píše, by se měl uvědomit, co píše.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 101. aggu :

  potkan: Jo kdyby se tak dalo zmařit v Ostravě „pár“ dotací a „nevyhnutelných“ investic… Namátkou mě teď napadá třeba most Pionýrů.
  Já bych autem z Karviné na Poutníka do Lesa nejezdil. Ale kdyby mi třeba co půl hodiny až do půlnoci jezdila na Smetanovo náměstí expres kyvadlovka, asi bych to, kdybych tam bydlel, zvážil. I naopak z Ostravy do Karviné, samozřejmě.
  Trolejbusy rád nemám. Komplikovaná infrastruktura, sporný ekologický přínos. A taky ty dráty ;)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 102. potkan :

  aggu : to je pravda, Most Pionýrů včetně celé te estakády, je pěkný hnus a navíc zbytečně předimenzovaný. Navíc už je poměrně v havarijním stavu, ale spíš to opraví, než by se to bouralo

  Trolejbusy – sporný ekologický přínos je taky pravda, jen přínos CNG je ještě spornější – vyhodí se miliony a nahradí se málo emitující nafťák za málo emitující plyňák, někdo se napakuje a cestující jezdí nepodlnými hrbatými nesmysly…
  Veřejná doprava by ovšem mohla mít ekologický přínos, kdyby byla více využíváná, ale o to se v Ostavě a okolí neusiluje, spíš naopak a k tomu tu bují žabomyší spory mezi dopravci.

  K tomu terminálu Konečník – petice (zcela logicky), neuspěla – http://havirov.zeleni.cz/krajsky-namestek-reagoval-na-havirovskou-petici/
  Jednou se to postavilo a k ještě se příjemci dotací zavázali to využívat, porušit to, nevím, nevím…
  Možná tak za 30 až 40 let až to doslouží.

  K té myšlence nějakého terminálu v centru – mě nejvíc zklamalo, že nic takového nevzniklo na Karolině – např. společné autobusové nádraží s obchodem a propojené na nadraží Střed a tramvaje. A autobusy tam mohly jezdit skoro ze všech směrů mimo zástavbu, když už tak vadí pár autobusů a nevadí tisíce aut

  Thumb up 0 Thumb down 1
 103. Michal :

  Most Pionýrů není hnus, není předimenzovaný a rozhodně není v poměrně havarijním stavu.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 104. Crazym :

  Michal: Hnus nekomentuji, každý máme jinou hranici vkusu a moje rodina se podílela na stavbě, tak radši mlčím :-) Ale to předimenzování je daný stav a nezmění se :-)
  http://www.imagehosting.cz/?v=48e7b81ee4.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=47ccf3364f.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=leteckycen.jpg
  A havarijní stav není poměrný ale jistý. Všichni to vědí a proto chystají rekonstrukci :-)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 105. Aleš :

  A není jen tak náhodou ten havarijní stav mostu Pionýrů a navazující estakády způsoben dodavatelem stavby? Dopravní stavby nebo Eurovia – ono je v podstatě úplně jedno, jedná se pořád o jednu a tutéž společnost. Jen mne překvapuje, že společnost notoricky a mediálně známá svou notoricky nekvalitní prací prosperuje i nadále… Dodal bych: „Něco shnilého je v království dánském…“

  Thumb up 0 Thumb down 0
 106. aggu :

  Aleš: Co má Eurovia s tím mostem společného?

  Jestli most je nebo není v havarijním stavu je jedno. Ta estakáda je hlavně ve stavu neakceptovatelném pro rozvoj pravého břehu řeky. Za řekou zhodit a rozemlít na štěrk. Kdokoliv, kdo podepíše rekonstrukci celé estakády mimo řeku a její „přebetonování“ jen zabetonuje úděsný stav Slezské. Pokud by Ostrava měla městského architekta, mohl by se třeba pokusit zastavit ten nesmysl a iniciovat takové urbanistické řešení, které by vrátilo Slezský břeh do města. Teď tam město není. Jsou tam prostory na mostě, pod mostem, na parkovišti a na asfaltové dálnici. Člověk má dovoleno celé to panoptikum přejít na přechodu pro chodce (až mu semafor dovolí) nebo přes plechovou lávku.
  Hlavně že máme na druhém břehu vyhlídkové molo. Je otázka, jestli někdo řešil, na co se z něj dívat ;)
  Tohle jsou imho základní věci. Ta estakáda a Bohumínská. Když se tyhle dvě katastrofy nevyřeší, zůstane Slezská tam kde je. Něco, někde, tam na východě. Kromě ZOO, kam si člověk samozřejmě dojede autem, protože pro lidi je to nekomfortní zóna. I nadále nebude žádný důvod chodit přes řeku. Hrad je ostuda. A Trojice pořád v kategorii „výhledově“.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 107. Rado :

  Kocourkov hadra, viz. odkaz: http://ostrava.idnes.cz/terminaly-v-ostrave-jejich-vyuziti-d6s-/ostrava-zpravy.aspx?c=A160517_2246841_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 0 Thumb down 0
 108. Lukáš :

  Rado: O tom jsem mluvil už předtím, no prostě autobusy tam mají depo, servis, myčku a pumpu, takže v logice ulevení městu od a ekologie autobusy do centra jezdí prázdné a lidi musí 2x zbytečně přestupovat. Rozhazování peněz v přímém přenosu.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 109. balde :

  Lukáš: no právě že žádné rozhazování, město nemusí platit ty kilometry od terminálu na uan, to si platí sám provozovatel.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 110. potkan :

  Rado :

  Terminál Hranečník

  cestující Karviná +11,6 %
  cestující Havířov -2 %

  To je fakt kocourkov a nesmysl, že áno. Ten Havířov je způsoben sabotáži ODISu až do poslední chvíle, kdy se 2 podstatné změny nakumulovaly najednou, zatímco Orlová a Karviná už v ODISu byly hodně let a zdá se, že jim Hranečník dopravu zlepšil.
  Ani mediální kampaň a petice neuspěly. Mimochodem, Hranečník je snad jediný terminál, kde je přestup hrana – hrana, což se o ostatních „terminálech“ říct nedá.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 111. Lukáš :

  Balde: Mě by zajímalo kolik stojí proplacení plně naloženého busu cca 5,9km z hranečníku a 7,6km z dubiny na úan (ať už za jednu jízdu nebo ročně) oproti investici do dvou staveb terminálů – pro počítání hranečník stál přes 70 milionů korun. Sám tyhle data nevím a bylo by zajímavé je uvést,ale můj osobní názor je ten, že i kdyby autobusy bylo od Rolls Royce a řidiči by jezdili v oblecích, tak to vyjde pořád levněji, než postavit tyhle dva terminály.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 112. Lukáš :

  potkan:
  Mě by zajímalo odkud ten průzkum vzali a z čeho počítali (nemohl jsem ten průzkum na netu dohledat), navíc když je změna jízdního řádu a ty linky ukončí na hranečníku tak lidi si neřeknou: „no dnes nepojedu na hranečník vezmu to oklikou a přijdu do práce pozdě“, prostě tam ti lidi budou, protože musí. A je fakt, že kdysi to nebyl důstojný terminál ani přestup nic, ale je to obhajoba za 70 milionu korun a ty autobusy stejně do toho centra jedou prázdné?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 113. potkan :

  z hranečníku autobusy nejezdí prázdné,neboť v Ostravě 3ČSAD garáže nemají. Terminál nestal 70 milionu, ale +- 200 i s trolejbusem, většinu zaplatily dotace. Je fakt, že to místo, kde stojí Hranečník, není nic moc, ale hlavní pozitivum je ten 10 metrový přestup bez schodů a pod střechou. Tak mají vypadat přestupní místa. Autobusy směr Orlová, Karviná jsou zaplněné, i linky 23, 28 a 38.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 114. Rado :

  potkan: Přestup možná ano, ale má dávná zkušenost s MHD Ostrava byla ta (nyní jezdím výhradně autem), že autobusy na sebe zásadně nečekaly. Sotva dojížděl druhý, první zase odjížděl. Věřím, že až nebude Hranečník a spol. pod drobnohledem, tak spadne doprava opět do tohoto režimu. Jinak také jsem průzkum nikde nenašel, klidně to mohou být čísla vycucaná z prstu, ať se naoko obhájí nesmyslná výstavba terminálu. Na straně druhé mi to připomíná dopravu vlakem na Mošnov, kde je ze záhadných důvodů obsazenost vlakových spojů obchodním tajemstvím. Asi na konkrétních místech vědí proč…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 115. Martin [msstavby.cz] :

  Ke kritikům terminálu na ostravském Hranečníku se přidalo hejtmanství.
  http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/ke-kritikum-terminalu-na-ostravskem-hranecniku-se-pridalo-hejtmanstvi–1624250

  Thumb up 0 Thumb down 0
 116. Petule :

  Dospělí se stim nějak vžije… ale osobně nemohu už poslat dítě směr do Ostravy jelikož musí přestupovat a strach že nasedne špatně či se něco stane na Hranečníku mě děsí.. tak jsem dítě posadila a pak ji někdo vyzvedl v Ostravě bohužel teď je to tak komplikované že to nejde kdyby zavedli se aspoň 3 přímé linky do Ostravy věřím že by to mělo větší úspěch… je to opravdu hloupé že vše končí v Hranečníku… :( :(

  Thumb up 3 Thumb down 3
 117. Jirka :

  Tak ono by stacilo trosku pojebat ty zelene busaky aby neodjeli vzdy,kdyz tramvaj otevre dvere…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 118. vesos :

  Na Hranečníku přestupuji denně už více jak 6 let. Ještě jsem zažil původní tramvajové obratiště, linku číslo 9, přebíhání na nástupních zastávkách tramvaje a jednotlivé zastávky vzdálené od sebe až 300 metrů. Z toho hlediska se všechno zlepšilo. Vozidla DPO dnes už čekají na přijížějící příměstské spoje i kousek po odjezdu a dokonce se podle nich dají řídit hodinky, jak jezdí přesně. Co je ale hnus, je chování řidičů 3ČSAD. Jízdní řád je pro ně jen orientační cár papíru, běžně odjíždějí i když podle informační tabule zbývají do odjezdu i dvě minuty a oblíbený sport je zavřít dveře a odjet, když do zastávky přijíždí tramvaj či trolejbus. Co se na v souvislosti s Hranečníkem vůbec nepovedlo, je totální odříznutí Radvanic a Bartovic od centra, ukončení 28, 29, 30 a víkendové a po 20. hodině 38 na Harnclu je totální kokotina.
  Na druhou stranu se tady promarnila obrovká šance postavit přestupní terminál v místech dnešní Fukušimy. Tam by byl ideální, příměstské linky by přijížděly po přivaděčích (Rudná, Místecká, Bohumínská/Frýdecká), všechno by bylo pohromadě a kousek od centra. Jenže už tam stojí krychloidní zrůda a nic s tím neuděláme.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 119. Patrik :

  vesos: S první částí souhlasím.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 120. Martin [msstavby.cz] :

  vesos: Hned vedle té „Fukušimy“ je již stojící Ústřední autobusové nádraží (/ ÚAN )…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 121. vesos :

  Martin(msstavby.cz) Sám dobře víte, že je eufemismus tomu říkat ÚAN. Já ještě ten opravdový ÚAN pamatuju, kdy tam končily nebo jím projížděly všechny přímestské a meziměstské spoje, kdy tam denně odjíždělo několik set spojů denně. Ostrava momentálně žádný UAN nemá, to torzo patří ČSAD Ostrava.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 122. Martin [msstavby.cz] :

  vesos: Ano, ale za decentralizaci linek já nemohu. Několik set spojů denně?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 123. potkan :

  martin [msstavby.cz] : Několik set spojů denně?
  To má být jako nevěřícně údiv? Ano, byly to stovky spojů denně do všech možných směrů. A často vysokokapacitními vozidly. Jsem si myslel, že víte vše a všemu rozumíte a vše pamatujete…. To dnešní torzo souvisí také s těmi terminály na okraji. Prostě tak bylo rozhodnuto, proinvestovány dotační peníze a může se tady akorát naříkat nad rozlitým mlékem. Mimochodem, k dokonání koncepce už jen chybí nějaký brutálnější zátah na auta přespolních (parkovací zóny, další možnosti jsou nízko emisní zóny nebo co takhle ještě mýto?). K prvnímu rozhodně dojde, protože to odskáče někdo jiný než voliči.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 124. Dana :

  Ostrava jde do kytek at už se to týká centra nebo Karolinay kde z kaufu je to cca 1km a z druhé strany vstup pro důchodce do té skleněné nevzhledné krychle absolutně nevhodný a kde jsou potřeby jen a jen pro mladé.Co se týče dopravy tak IDOS 591 o víkendech defakto pro Rychvald končí v 19.h pak nic až do 23.h což je asi určené pro odpolední směnu.A to nemluvím o omezení v průběhu dne o víkendu.Myslím že i my občané kteří jsme vyjeli o víkendu za kulturou máme nárok kulturní cestování.J e to smutné.Takhle se cestovalo v 60.letech kdy poválečná populace byla teprve na cestě a kultura se konala v místních hostincích.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 125. Dana :

  Ještě dodatek k jíz.řádu Rychvald-ODIS 591-ráno do práce lidé namačkání na stojáka a zpět taktéž.Podotýkám že se nejedná o pěti či deseti minutovou jízdu.Bezohledné…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 126. jp :

  Dana: „Potreby jen a jen pro mlade“ To je podle vas co presne ? Jaky vstup je nevhodny ? Zda se, ze na msstavby se stehuji „diskuteri“ z novinek

  Thumb up 3 Thumb down 0
 127. Martin [msstavby.cz] :

  Co by se nestalo, kdyby autobusy jezdily stále do centra.

  „ZŮSTALI NA TERMINÁLU
  Zatímco v jedné části města se vozidla hromadila, v jiných chyběla. Nejen cestující na terminálu Hranečník sledovali, jak z elektronické tabule mizí jeden spoj za druhým, fakticky ale žádná tramvaj neodjela. A ani nemohla. Na Hranečník se totiž přes ucpané centrum žádné nedostaly. A když dorazila várka příměstských autobusů, krčilo se zde v mrazu odhadem přes 120 cestujících – maminky zahřívající miminka v kočárku, lidé s kufříkem v ruce nervózně sledující hodinky.

  „Když už nás donutí vystoupit v pustině a evidentně se stal nějaký problém, očekával bych, že aspoň zajistí náhradní dopravu,“ stěžoval si třeba Jakub Mrázek mířící do školy na zkoušku. Raději zavolal známému do centra o odvoz. Do občasně přistavujících trolejbusů se všichni nevešli, řada lidí je navíc ignorovala, o kolapsu neměla ani potuchy a každou chvíli vyhlížela „svůj“ spoj.

  POSILY NESTÍHALY
  Nedočkali se ani náhradní dopravy. „Všechny náhradní spoje mířily opačným směrem. Potřebovali jsme posílit zejména nejzatíženější trasu z Poruby do centra. Z Hranečníku jezdí také trolejbusy v dostatečné kapacitě a v tomto případě bylo skutečně potřeba posílit zejména páteřní trasu,“ prosil o pochopení mluvčí DPO Miroslav Albrecht.“

  Když v ranní špičce u náměstí Republiky vykolejí tramvaj. http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ranni-nehoda-v-ostrave-tramvajova-doprava-zkolabovala-20170117.html

  Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.