OVASTORY #10

Nikdy by nás nenapadlo, že náš komentář k online rozhovoru starostky Moravská Ostravy a Přívoz ( MOaP ), vzbudí velkou diskuzi. Jedním z příkladu je i diskuze na oficiálním Facebookovém profilu hnutí Ostravak, pod jedním z odkazů. Jeden z diskutujících položil otázky k problémům, které jsme komentovali v rozhovoru starostky MOaP. Celá debata nakonec byla plná překvapení a zajímavých poznatků…

Článek OVASTORY #9 – propadák MOaP ZDE.

Předem bych upozornil, že jelikož jsem se také zúčastnil diskuze ze svého osobního profilu a ne z FB profilu webu, bude i tento článek netradičně psán v první osobě a mé názory více citově zabarveny. Také bych rád požádal opoziční politické strany, aby tento článek nezneužívaly pro svůj prospěch. Komentuji jen to, co se týká staveb. Nikdy jsem do politiky nezasahoval a v nejbližší době to nehodlám měnit. Diskuze proběhla na FB profilu Ostravak ZDE.

Tedy… Diskuze započala otázkou na turistický vláček, která zmínila starostka MOaP.
moap

Správce profilu Ostravak očividně netuší o rozhovoru starostky. Okružní jízda vláčkem by dle mne mohla nést název „Proluky a parkoviště Moravské Ostravy“. Obvod by se měl zaměřit na jiné problémy, než vláček a povozy…
ovastory

Vytahují se kostlivci na opozici a za vše může Magistrát….

ovastory

K nájemní bytů na Jihu. Byty vznikly v novostavbě na Kotlářově ulici a ve dvou novostavbách na Provaznické… Vše zmíněné jsme na webu probírali…

ovastory

Odpověď… Asi dotazy… Zde se začíná mluvit o projektu bytového domu, ke kterému jsem nenašel nic ani já. Bod 3. je velmi vtipný. Jestli obvod hledá investora, co vyřeší všechny proluky na ulici Nádražní, asi se nikdy nedočká…. K proluce na Gorkého ZDE.

ovastory

Zde nyní odbočím. Jelikož magistrát a obvody nejsou schopny se na ničem domluvit a nejsou schopni postavit záchytná parkoviště, či parkovací domy pro osobní automobily na okraji města a částečně tak vyřešit problém s parkováním v centru, vyřešili to Šalamounsky. Na sídlišti Fifejdy zřídili placené parkovací zóny pro rezidenty. Ale Fifejdy nejsou Vinohrady, že…. Zde se umí jen záchytná parkoviště pro hromadnou dopravu ( terminál Dubina, Hranenčík ). Dále přístup města a obvodů je takový, že vše je jen o osobní automobilové přepravě a není menší náznak toto myšlení změnit.

ovastory

Zde se zapojuji já. Pravda, Florentinum v Praze je asi moc velké pro příklad…

ovastory

Mimochodem, by mne zajímalo, kde parkují zaměstnanci úřadu Moravské Ostravy a Přívozu po přestěhování z budov magistrátu na náměstí dr. Edvarda Beneše. Právě ty Fifejdy nebo Šalamoun? Objekt na dr. Edvarda Beneše neobsahuje žádná parkovací stání.  A architektonické soutěže samozřejmě nejsou v kurzu MOaP. Politikům a a úředníkům MOaP chybí v slovníku slova „udržitelný“ a „ohleduplný“.

ovastory

Všichni víme, že Olomouc je fajn. Až na Šantovku.

ovastory

Odpovědí je, že jsem vlastně naivní student, co neví „jak to tady chodí“. Věci, které jsou v západní Evropě běžné, jsou pro zdejší politiky nepředstavitelné..

ovastory

Ostravak, vedený developerem Semerákem, nezapomněl vychválit svou stavbu „Obchodního a administrativního centra Biskupská“.Také kvůli dvou podzemním patrům pro parkování. Proč ne, je to stavba velmi povedená a zapadá do kontextu města. Avšak plánovaná stavba Amsterdam office centrum obsahuje podzemní podlaží 3. Absurdní požadavek města byl, aby stavba obsahovala 7 podzemních podlaží. Zde končí zdravý rozum.
Podzemní parkování také obsahují všechny novostavby na Karolině ( krom Trojhalí ), administrativní budova Nordica, bytový dům Městská brána, rezidence Améba a mnohé další.
Viz. zde řez objektem z EIA:
amsterdam

Problém je spíše ten, že plánovaný objekt sousedí s nemovitostí společnosti Slezské nemovitosti ovládanou p. Semerákem. A právě je snaha pozastavit projekt i skrz spol. Slezské nemovitosti. O této kauze jsem psali ZDE.

K nedostatku parkovacích míst v projektu hotelu Campanile & Premiere Classe hotel. Dle dokumentů ze stavebního řízení zveřejněné ostravským magistrátem měla stavba obsahovat 27 parkovacích stání ve dvoře a 47 v podzemních garážích. Tento počet je vyšší, než má například hotel Imperial, Mercure, Brioni, Ruby Blue a další v centru města…

premiere classe hotel

Závěrem ztvárnění představ vedení centrálního obvodu o budoucnosti centra. Objekt radnice chybí jen umístit na jedno velké parkoviště.

ovastory10

Související články


Komentáře

 1. Nerva :

  Ve městě žít je nebezpečné
  Sto hrozeb tady číhá na každého
  Lhostejnost, závist, chamtivost
  Povrchní soudy, lhaní, strach
  Zuřivý vztek, tupá bezohlednost
  Licoměrná faleš, výsměch, hlučná přezíravost

  Málokdo z těch, kdo zde v ohrožení žijí
  Odvažuje se opustit ten prostor
  V obavě, že by nebezpečí
  V kterémkoli místě stejně živé
  Nalezl nejspíš ve své mysli

  Thumb up 2 Thumb down 3
 2. Kostelník :

  Martine, mate muj obdiv, tepete je hezky, nenechte se zastrasit. Ta osobni rovina na kterou najeli, to je hnus.

  Thumb up 23 Thumb down 2
 3. thvari :

  Kostelník: Dobrá práce, to politcké osočování mě zvedá ze židle. Tak nejprve ten člověk (který anonymně!!! komunikuje skrze svou stránku Ostravak – se ani neumí podepsat?!) řekne, že není potřeba osobních invektiv, a pak začne autora sám zesměšňovat.

  Věta „váš pohled je tendenční a nemá nejmenší vůli akceptovat argumenty druhé istrany“ je už vyloženě smutná. Odkdy je kdokoli v diskuzi „povinen akceptovat“ protiargument, pokud jej neshledává validním? O tom snad diskuze je.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 4. aggu :

  LOL
  Arogance z toho anonymního „ostravaka“ jen čiší.
  Dotaz na proluky je „nekorektní“. Ví ta osoba nešťastná, co to slovo vůbec znamená?
  „Nemáme se za co stydět“. No já bych byl raději, kdyby spíš přednesl výčet toho, čím by se chtěli, za ta dlouhá léta, pochlubit. Chápu, je to složité a „je třeba postupovat pomalu“.

  Žertovat o ubytovnách, se kterými nehnou nebo nechtějí hnout, je taky úsměvné. Ale uklidnilo mě, že „se to posouvá k lepšímu“.
  A ve výmluvě na „šustrování miliard“ a skutky ODS (třeba Svozilovo parkoviště u katedrály, víme…) už přímo vidím jasný, pozitivní posun v myšlení. Mohli se vymlouvat i na Mamulu, nebo snad i na Kotase. Škoda, že za ta dlouhá léta je nenapadlo dát po Svozilovi náměstí zase do pořádku. Je to složité, beru.
  A tím jsme dostali oslím můstkem k tomu nedůležitějšímu – „maximální životní komfort pracujícího občana vlastnícího automobil“. O fetiši na parkovací místa na MOaP už víme všichni. Až bude půlka centra parkoviště, to bude párty…. Možná přijedou i ti turisti. Autem. Když může být parkoviště kino, může to být cokoliv. I centrum. (To bylo nekorektní, promiň ostravaku).

  Dotace na vláček, bo nejsou peníze? Ten člověk nemá ani trochu sebeúcty? Radnice centra druhé největší aglomerace v republice řeší dotaci na vláček? ROFL. Jo, jděte po tom… Opět rozumím, je to složité a „je třeba postupovat pomalu“.
  Poznámka pro ostravaka: vláček v centru je asi tak stejná kategorie demence jako dočasný lokokůň. Nevím, jestli to není moc polopatické, nerad bych někoho urazil. Když tak se omlouvám.
  Koně s kočárem by byly fajn, ale maximálně v Komeňáku nebo na Landeku. A pouze za předpokladu, že by za nimi běhal úředník z MOaP/Petřkovic a s pytlíčkem v ruce sbíral po koních odpadlíky. Třeba Městská Policie to v Komeňáku dlouhodobě nezvládá.

  Tak bych mohl pokračovat asi půl hodiny. Ten panáček si tak úžasně protiřečí…

  Jen mně opět utvrdil v tom, že vedení městských obvodů a centra zvlášť je nekompetentní a neambiciózní (teda za předpokladu, že FB účet Ostravaka někdo nehacknul, a ty odpovědi nepsal nějaký troll z učňáku). I kdyby se náhodou, a omylem, někdo kompetentní, se SKUTEČNOU snahou centru pomoci, mezi nimi vyskytl, věřím tomu, že bude buď brzy odejit nebo nazná, že nemá kompetence a jeho kompetentnost je mu vcelku k ničemu ;) Bo vše magistrát. A stranický sekretariát.

  Resumé je jediné. Zbytečně je netrápit a zrušit městské obvody. Jedna radnice bude Ostravě v pohodě stačit. Bude mít všechny kompetence co bude potřebovat. A to se vyplatí.

  Za ušetřené peníze možno zakoupit vláček.
  Problem solved.

  A ještě jedno bych doporučil členům Ostravaku. Na neurčito přestat komunikovat s veřejností. Zbytečně se ztrapňují a určitý pocit trapnosti mám i já když to musím číst. Ať si vezmou příklad z ostravské ČSSD. Kluci jsou už víc než rok ticho a jak jim to jde ;)

  Thumb up 19 Thumb down 1
 5. balde :

  to jsou fakt blbci na tom městském úřadu, to jim jako nedochází že když ty kancly budou mít garáže, tak to víc aut bude jezdit do centra?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Lip :

  Martine klobouk dolu a drzim palce!!!

  Thumb up 10 Thumb down 0
 7. MM :

  Ony jsou ty odpovědi očekávané. Ostravak je ekonomický projekt, který nebyl nikdy myšlen pro občany. Totální diskreditace přišla ve volbách, kdy plivali na ČSSD, aby hned po volbách s touto stranou uzavřeli koalici v Moravské Ostravě a Přívozu. No a aby koalice fungovala v klídku, přizvali do centra komouše, kteří to centrum před tím 40 let plundrovali. Věřit straně, která se spojí s komoušema nelze. Vize této radnice to jen ukazují, nejsou žádné. Tedy krom turistického vláčku :-(

  Thumb up 7 Thumb down 3
 8. robert :

  MM: komunisti centrum 40 let plundrovali. Souhlasím. Jak by ale měla být správně označena činnost ODS? Rozprodat bytový fond a ostatní majetek města za 2mld. a investovat to do……….. do čeho vlastně? Můžete mne doplnil?

  Thumb up 2 Thumb down 1
 9. Crazym :

  Tak ještě že se ten „Ostravak“ nepodepsal, bo by měl z ostudy kabát :DD Já se třeba skvěle bavil a větu „Nicméně modlou by měl být pracující občan a jeho maximální životní komfort“ budu tlumočit své matce abych ji připomněl, že heslo kdo nepracuje ať nejí se nám vrátilo sice trochu modifikované ale jako důvod pro nevolení této strany ignorantů pro důchodce dostačující :DD Doufám, že mě nevezme holí hned po slovech životní komfort :DD

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. PavelH. :

  Prý parkovací zóny… Dokud bude mít obvod tak neschopné strážníky jako teď, nic se nezmění. Parkuje si každý kde chce, v komeňáku u dětského hřiště si pravidelně hrajou bezdomovci…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. občan :

  Nedostatek parkovacích míst v centru města by dle mého soudu výrazně snížil nový pětipatrový pakovací dům na náměstí Msgre Šrámka (na polovině plochy dnešního parkoviště mezi náměstím a Zámeckou ulicí) navazující na sousední objekt fary a s vjezdem a výjezdem z náměstí. Obdivuji jak podobnou situaci s nedostatkem parkovacích míst vyřešili v centru Brna stavbou parkovacího domu v rohu Moravského náměstí s ulicí Kounicovou a podzemním parkovištěm u Janáčkova divadla. Navrhovaný parkovací dům by pak sloužil i pro parkování pro zástavbu návazné proluky bytovým domem na ulici Zámecké a zástavbu proluky po bývalé květinové síni a navíc umožnil odstranit nevhodně řešená parkovací místa na východní straně katedrály.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. Cyril :

  Ještě mě napadl kombinovaný objekt mezi divadlem loutek a starou radnicí. Z ulice Velké by to mohl být kancelářský/bytový objekt (dejme tomu 3 nebo 4 patra) a zezadu by mohlo být patrové parkoviště. 3 patra na výšku, 2 v podzemí. Zastavěná plocha dnešního parkoviště by jednak zútulnila prostor za Masarykovým náměstím, jednak by se zvedl počet parkovacích míst 3x až 4x oproti nynějšku. A navíc – pokud by se uspořádala ARCHITEKTONICKÁ SOUTĚŽ (v Ostravě neznámý pojem, pokud soutěží někdo… radním ne-známý), na Velkou ulici by se mohly velkolepě vrátit Lauby. Třeba v moderním pojetí, ale s myšlenkou vskříšení duše místa.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 13. bapi :

  Psal jsem to předtím a napíši to znova… Každý volič Ostravaka by měl být zbaven svéprávnosti.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Díky za podporu!

  Je od města, čí obvodů „sympatické“, že se nyní stavební projekty dělají ještě ve větší tajnosti než dříve. A raději politici a úřednici o nich moc nemluví, jelikož jsme tu my, přesněji tento web :)

  Avšak čím dal tím více se dostávám na „zlaté žíly“ informací. Nyní shromažďujeme informace k další projektům. Kdopak z vás ví o dalším zašlapaném projektu. Přesněji vývojové a laboratorní centrum za půl mld kč na 1. Máje. Ještě na území Moravské Ostravy? Mimochodem obvod chtěl v této lokalitě, územní plán lehký průmysl, 8000kč/m2.

  Jinak v těchto dnech Krajský úřad zamítl odvolání spol. Slezské nemovitosti v projektu Amsterdam office centrum. Pokud Semerák, Slezské nemovitosti nepodají žalobu přímo k soudu, nemělo by stavbě již nic bránit. Mimoto za projektem naštěstí stojí investor s božským klidem.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 15. bapi :

  Jen bych chtěl ještě dodat, že i přes ten negativní názor české společnosti je naprostá většina úředníků složena ze slušných a pracovitých lidé, kteří jsou často stavěni do nepochopitelných situací, protože pro politiky není nic problém a když náhodou jenom cekneš… A opravdu není nikdo horší než Ostravak.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 16. skelet :

  Co nerozpoutal můj malý sarkasmus :D
  V každém případě jsem rád, že tam Martin vlítnul. Ještě by mohli zdejší redaktoři vlítnout na radnici MOaP, když Ostravak prohlásil, že dveře pro diskuzi jsou otevřené ;)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 17. aggu :

  bapi: Nebo ti co chodí s růží a mají vytříbený smysl pro rodinu. Nebo ti co za účelem výdělku naskládají okolo duchovního místa auta a vystěhují z něj lidi. Nebo ti co nedělají nic, a moc dobře ví proč nic nedělají. Co je „horší“?
  ANO šlo do voleb s tím, že dá Ostravu do pořádku. Ještě nezačali. ČSSD šla do voleb s ničím a doufá ve sklerózu obyvatelstva. Skutečný smysl sdružení Ostravak asi netkví v tom vtipkovat a ukazovat na ostatní co dělají blbě. Lidovce zajímá jen dobro ve vesmíru a s Ostravou se míjí.
  Zájmy politiků se prostě rozešly se zájmy lidí. Rozvoj města JE nezajímá. Řeší jiné věci, především svoji existenci. Lidsky to chápu ;) Navíc, všichni jsou tak chytří, že ani nepotřebují s problémy města a jejich koncepčním řešením poradit.
  Přívozští si kdysi pozvali jednoho geniálního vídeňáka. Aby jim pomohl. Ti současní si pozvali Bolta. Aby jim pomohl. Najdi 10 rozdílů.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 18. Danek :

  martin [msstavby.cz]: <a Martine super.Jen mě šokovala ta tvoje informace o zašlapaném projektu vývojového centra.Po tom celou dobu volám(vývojové centra,laboratoře,techn. centra) a někdo to pošle k šípku? O tom jsem i několikrát psal a měl bych na to i vhodný pozemek nedaleko centra v blízkosti tramvaje. Ulice U stadionu za Futurem…je tam rozvojová plocha jak blázen…..Město by to mělo vykoupit a připravit právě pro tyto účely….jinak z jedné strany jsou obchody u z druhé odděleny pozemek zahrádkami. Byl tam myslím bývalý autobusák. http://goo.gl/DEU7ip

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. Alex :

  bapi:
  Zcela s vámi nesouhlasím a napíšu proč:
  Od roku 1997 (počítám-li i program Phare) existuje v Česku kategorie úředníků, kteří rozhodují o přidělování dotací z Evropských strukturálních fondů. Přes všechny veřejně propírané i úspěšně ututlané excesy jsou to v rozhodující míře úředníci, nikoli politikové, kdo rozhoduje o přidělování peněz. A za ta léta se vytvořila byrokratická kasta, která manipuluje s penězi zcela svévolně, nezákonně, na základě svého zdání a bohužel, neexistuje na ně žádný metr. Důvod je ten, že „legislativa“, podle které se s EU penězi manipuluje, je do značné míry dílem lidové tvořivosti, neprošla žádnou nebo jen bídnou oponenturou a je děravá a nejednoznačná až hanba. Byrokrati si osvojili zaklínadlo, že na dotaci není právní nárok (v čemž se mýlí, neboť má-li jednou žadatel dotaci přiznánu a splní všechny podmínky, právní nárok mu na dotaci vzniká) a tímto tvrzením se ohánějí jako bejkovcem. Šikanovaní žadatelé se samozřejmě neozývají, neboť správně tuší, že by se vystavovali v příštích žádostech ještě větší svévoli. A všechna tahle úřednická bohorovná svoloč v nejrůznějších fondech, czechinvestech, centrech regionálního rozvoje a regionálních radách tvoří kádrové rezervy pro magistráty, krajské úřady a ministerstva (p. Sventek z RR Moravskoslezsko už je šéfem odboru na MMR), kde zavádí stejné manýry, jaké se úspěšně naučila v řídících orgánech eurofondů.

  Dotace jsou z pekla zlo nejméně ze čtyř důvodů:

  1. Veřejná správa a zejména samospráva zcela ztrácí ekonomické instinkty a schopnost rozvíjet se hospodařením s vlastními prostředky (kolikrát jsme slyšeli nebo četli, že se postaví, vybuduje, spraví, zřídí to či ono, až se na to najde vhodný dotační titul…)

  2. Celý stát se tím z partnerského postavení v rámci EU stává vazalem, podřízenou a závislou jednotkou. A pak stačí pár populistů, aby nastal sešup řeckým směrem. Ale i kdyby ne, i ta plíživá degenerace má stejný účinek – devastace místního podnikatelského stavu, sociální polštáře pro parazity místo jejich aktivace, úpadek školství, neboť pro masivní, kvalitou neodůvodněné subvence na něj není žádný bezprostřední tlak, aby produkovalo užitečné vzdělání atd. atd.

  3. Vznik a bujení byrokratické hydry, která si osobuje rozhodovat nad zákonem, vlastní pocit moci je jí vším, veřejný zájem ničím

  4. Reprezentanti samospráv, i podle oficiálního názvosloví, se namísto sebevědomých správců území a lokalit stávají „žadateli“, což je jen eufemistická náhrada za prosebníka.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 20. Baraba :

  Alex: Jen malé doplnění:


  Na čerpání peněz z eurofondů se totiž podílí kolem dvou a půl tisíce lidí, což z Česka dělá v podstatě ráj euroúředníků.

  Podobné množství lidí na „pumpování“ miliard z eurofondů zaměstnává ještě Maďarsko a v přepočtu na obyvatele také Slovensko. Tedy země, které stejně jako my mají s čerpáním peněz značné problémy. V tuto chvíli získaly, stejně jako Česko, něco málo přes padesát procent možných prostředků.

  Naopak státy, kterým se dlouhodobě daří využít vše, co jim Brusel nabízí, to dělají se zlomkem úředníků.

  Ve Finsku, které podle aktuálních dat vyčerpalo již přes 75 procent peněz, jsou to například jen necelé dvě stovky zaměstnanců. V Irsku, které také patří k těm úspěšnějším státům, pět desítek. Úplně na vrcholu je Estonsko s pouhými 285 zaměstnanci.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/uredniku-na-eurodotace-ma-cesko-prilis-v-cerpani-je-ale-nejhorsi-pw2-/domaci.aspx?c=A140228_215304_domaci_zt

  nechci rozpoutávat diskusi, že Estonsko má tolikrát méně obyvatel a poloviční rozlohu, nebo že Finsko je politicky a ekonomicky „někde jinde“ jde o to, že opravdu je u nás mnoho úředníků, kteří se z velké části tváří a chovají jako všemohoucí…

  Matka byla celoživotně úřednicí. Prošla všemi stupni, nahoru a dolů(obce, okresy, kraje, ministerstvo, magistrát) a všude to vypadalo stejně uboze. Ano je spousta lidí, kteří jsou hodní, ale všichni znužívají to úřednické pohodlí a většina se nechá unést mocí nad ostatními smrtelníky…

  Jediné co na úřadech vždy dobře fungovalo bylo, že pokud úředník nestíhal, nevyměnil se za schopnějšího, ale přidal se mu k ruce jeden, nebo dva další….

  Thumb up 6 Thumb down 1
 21. Michal_n :

  Tento web je moc dobrý a hezky mapuje stavební projekty v MS kraji. Potud velký palec nahoru. Měl by ale zůstat nestranný a apolitický, protože jinak se stává tendenčním a zaujatým. Podle diskuze je tady všem jasné, proč v Ostravě není to či ono – prostě za to může jakási anonymní skupina souhrně označována jako „politici“. Máme tudíž hromosvod a je to na koho hodit. Uvědomte si, že to není o tom prostě se rozhodnout, že něco postavíme, tak to odhlasujem, pošleme peníze a do roka to stojí – postavit COKOLI z obecních peněz je jako boj o titul mistra světa v šachu – vždycky do toho zasahuje milion lidí a každý na to má svůj vlastní názor, případně jiný, často i ekonomický zájem. Na začátku téměř vždy existuje dobrý nápad a myšlenka, ale díky shora uvedenému není téměř nikdy prakticky v původní formě realizovatelná. Házet všechno na Ostravaka je tudíž nespravedlivé už jen z toho důvodu, že toto hnutí jako jediné komunikuje s občany, čehož je uvedený rozhovor důkazem. Žádný jiný politik či strana v současnosti ani v minulosti, kde lze skutečně hledat mkořeny dnešního stavu v Ostravě, by se s Vámi, Martine, nebavila a nebaví. Přestaňte tedy hledat viníky a osočovat jedno politické uskupení, když toto není zdaleka jediné na radnici MOaP a veďte radši diskuzi na téma, jak vše zlepšit – jinak řečeno, nehledejte fanaticky každý nedostatek, který můžete lidem na radnici otřískat o hlavu, ale přinášejte přes svůj kvalitní web podněty ke zlepšení …

  Thumb up 3 Thumb down 8
 22. Michal_n :

  A jeden koment speciálne pro aggu: Vám člověče není dobré vůbec nic. Pravděpodobně jste ten typ člověka, který si v zimě stěžuje na sníh a zimu a v létě na slunko a vedro. Vaše věta „A ještě jedno bych doporučil členům Ostravaku. Na neurčito přestat komunikovat s veřejností. Zbytečně se ztrapňují a určitý pocit trapnosti mám i já když to musím číst. Ať si vezmou příklad z ostravské ČSSD. Kluci jsou už víc než rok ticho a jak jim to jde ;)“ hovoří za vše. Pokud by s lidmi nekomunikovali, stěžoval byste si, že jsou arogantní a lidi mají u zadku – proto pryč s nima. Oni ale komunikují, nicméně zase si ztěžujete, že jsou arogantní a neodpovídají, jak byste si představoval, taže pryč s nima. Lidem, jako jste vy se totiž nezavděčí nikdo a ničím …

  Thumb up 4 Thumb down 7
 23. MM :

  Michal_n: Ostravak vyhrál v centru volby, Ostravak má starostku a nejdůležitější odbory. Ostravak je na radnici už dvě volební období. Kdo tedy nese největší zodpovědnost za těch 5-6 let? Ostravak. Myslím, že je každému jasné, že se na radnici ČSSD a komunisti jenom vezou, ale jednou je starostka za Ostravaka, nese největší díl zodpovědnosti a má přinášet inovace, nápady. Do této doby se tak nestalo, centrum neposunuli ani o píď. Že se někde opraví cesta je OK, ale co jiného už by proboha měli dělat? ODS toho podělala spousty, ale snad cesty se opravovaly taky. Mě vadí hlavně Nádražní ulice. Alibisticky řeknou, že MOaP nic, oni do toho zasahovat nemůžou. Je to totální nesmysl a selhání komunikace s velkou radnicí. Jen za tohle by měli skončit v propadlišti dějin…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 24. Michal_n :

  MM: Víte, jaké byly vztahy mezi vedením MOaP (Ostravak) a „velkým“ městem vedeným Kajnarovými hochy (hlavně, ovšem nikoliv jen ČSSD) a jimi dosazeným hlavním architektem Vltavským ?? Kdybyste to věděl, věděl byste taky, že vedení MOaP sice mohlo do podoby Nádražní ulice kecat, ale skutečně JEN kecat. Rozhodnutí o tom, jak to bude vypadat, a hlavně kdo a z čeho to postaví, skutečně bylo někde úplně jinde. Mimochodem o tom, jak se za Kajnara rozdělovaly finance svědčí i notoricky známá akce „Baník“ – to ani nemusím být „insider“, abych tohle věděl …

  Thumb up 2 Thumb down 2
 25. Alex :

  Michal_n:
  Máte pravdu v tom, Michale, že tento portál mimo zcela věcných informací přináší i nikoli příliš korektní závěry. Což mně osobně také čas od času zalízá za nehty, ale už jsem se to naučil tolerovat. Ta požadovaná korektnost a větší míra objektivity v posuzování PŘÍČIN truchlivého stavu investičních projektů na území MS kraje (případně posuzování jejich neexistence) totiž vede mnohdy k nepřijatelné smířlivosti, na kterou političtí reprezentanti dosti sázejí.

  Autoři tohoto webu jsou mladí kluci a (zřejmě) jejich cílem není posuzovat hluboké strukturální procesy ve veřejné správě, nýbrž ukazovat, co a jak se staví zde a eventuálně to srovnat se stavem jinde. A zaplať pámbu za jejich prvoplánový tah na branku. Ti politikové, ať je to Petr nebo Pavel, se totiž na rozdíl od zbytku veřejnosti o své pozice drali a prodrali se k nim. A je na nich, aby skládali počet z výsledku svých aktivit, nikoli z potíží, s jakými je realizují. Pro příklad: jestliže se plánuje rekonstrukce centrální městské komunikace a obvod, na jehož území se nachází, nemá reálnou možnost výsledek ovlivnit, je zapotřebí dělat veřejný kravál. Neboť veřejný prospěch je jediným cílem této stavby. A já jsem neslyšel, že by pan Semerák, paní Bernfeldová nebo kdokoli jiný vznesl slovo námitky při přípravě rekonstrukce Nádražní ul. Takže jejich současné argumenty jsou skutečně dílem, nevím, jestli větší míry diletantství nebo přezíravosti vůči veřejnosti a také nevím, co s toho je horšího.

  Jinak: vím, o čem píšete. Jak je stávající provoz samosprávy zoufale komplikovaný, impotentní, drahý (v ČR je na 6200 samostatných obcí, z toho více než 3000 s počtem obyvatel do 500), jak schází zpětná vazba ve formě odpovídající odpovědnosti (ekonomické, trestní) k přiděleným pravomocem, jak i ty pravomoci jsou rozplizlé mezi kolektivní politické orgány a úřednickou vrstvu samosprávy a přeneseného výkonu státní správy. A do toho všeho dotace…

  Co je zcela zřejmé, je poznání, že tento gordický uzel se nerozetne zevnitř. Proto je správné ukazovat a vyřvávat do světa truchlivé výsledky veřejné správy.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 26. bapi :

  Alex: Ano, buďme tendenční… Všichni čeští úředníci si dělají, co se jim zrovna zamane. Oni jsou vlastně jen zlo, které se každé ráno budí s myšlenkou „Jak tomuhle státu a jeho obyvatelům co nejvíce škodit?“. Děkuji. Ani se už nedivím, kolik fanoušků dokázali přilákat populisté typu Mach, Okamura a další.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 27. Alex :

  bapi:
  I já jako občan mám z jednání s úředníky spíše dobrou zkušenost.
  Dotační téma se týká ovšem kontaktu instituce – instituce a tam je to opravdu tak, jak píšu. Věřte, že vím, o čem píšu a jak bych byl rád, kdyby tomu bylo jinak.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 28. Martin [msstavby.cz] :

  Michal_n: Ano, chápu a vím, jak je shánění peněz ve veřejném sektoru oříšek. Ale to je další problém. Celý systém je špatně nastavený. Ale tento článek nekomentuje, jestli MOaP shání peníze na stavby.

  Samotná příprava projektů, kterou také sledujeme je důležitá. Ano. Ve vedení není jen Ostravak. Je v koalici s ČSSD a Komunisty. Že se diskuze odehrála na fb profilu Ostravaka je shoda okolností. Kdyby byl online rozhovor proveden s člověkem z jakékoliv jiné pol. strany, postupoval bych stejně. Jak jsem uvedl na začátku tohoto článku. Do politiky nezasahujeme.

  Tedy… My komentujeme to, jak je úmyslně bráněno nové výstavbě v obvodu Moravské Ostravy a Přívozu. A právě nejvlivnější osoba Ostravaka, Semerák brání výstavbě. Jak skrz MOaP, tak skrz svou firmu Slezské nemovitosti. Všeobecně se ví, že Semerák bere Ostravu jako pískoviště a on chce být jediný, kdo dělá bábovičky.

  „Žádný jiný politik či strana v současnosti ani v minulosti, kde lze skutečně hledat mkořeny dnešního stavu v Ostravě, by se s Vámi, Martine, nebavila a nebaví.“

  Nevím, jak moc jste si mne prověřil ( už jsem setkal s tím, že si lidi na mne našli dost informací ), ale věřte, že bavili a baví. A právě díky tomu jsem se dostal ke kontaktům a informacím, které budou postupně zveřejňovány. Bohužel jsou věci, které bych rád zveřejnil, ale nemohu.

  A že stavební úřad MOaP neschválí stavbu, jen kvůli toho, že by šel údajně z odlučovače tuku z kuchyně zápach, je velmi absurdní.Odlučovače tuku musí mít každé větší gastro zařízení. O těchto věcech by se mělo vědět a veřejně mluvit.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 29. MM :

  Po pátku a sobotě malý dovětek k centru. Pokud zde bude smradlavá koksovna Svoboda, nezmění se vůbec nic. V pátek večer odporný zápach, v sobotu to pokračovalo. Spousta lidí si to nechce připustit, ale i to je jeden z důvodů proč centrum upadá. Až bude možnost, prchám taky. Nebaví mě se večer probudit a mít v ložnici smrad, kdy člověka škrábe v krku. Stává se to pravidelně i v létě a vždy když je večer, to je nejzajímavější. Podle mého se čeká na večer a pak se ty srágory vypouštějí. Není to jen Svoboda, ale mít takový provoz prakticky 2 kilometry od radnice je tragédie. Trpí tím celé centrum, jediný kdo na tom vydělává je majitel. Není to tak dávno kdy tam proběhla měření na ultrajemný prach viz. odkaz: http://tinyurl.com/njjrx3e a výsledky byly katastrofální. Nedovedu si představit v centru Barcelony, Vídně nebo Prahy takový provoz.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 30. aggu :

  MM: Ano, Svoboda v Přívoze je problém, ale jestli ji cítíš každý den až v centru nebo u radnice tak máš nos jako pes. Možná dva psi. Je to problém Přívozu. A to ještě řekněme kolem Hlučínské. Dál k náměstí už ne. A to ani nemluvím o tom, že v průběhu roku převládá směr větru opačným směrem. Btw jsem v Přívoze každý den. Zato taková křižovatka Muglinovská x Hlučínská v zimě, ta je na roušku.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.