Ostravica – aktuálně

Kdysi slavný obchodní dům Ostravica-Textilia v ostravském centru je blíže klíčové opravě. Potvrdil to majitel komplexu budov Daniel Zeman, který bude v tomto týdnu žádat úřady o územní rozhodnutí. Se stavbou chce začít ještě letos.

Bývalá Ostravice dlouhodobě chátrá a v minulosti už selhalo několik pokusů o její opravu. Náklady na rekonstrukci půjdou do desítek milionů korun. Pak tam má být zázemí pro kulturu. Třeba nahrávací studio, střižny anebo fotoateliéry.

„Tohle místo nebudeme nijak zvlášť přeměňovat. Stojíme v domě architektky Fromerové, to je ten prostřední dům se schodištěm, který budeme měnit v zásadě jen pietně,“ říká majitel objektu. „Mám takovou ambici, aby po 70 letech – když stojíte na tomhle místě u schodiště, bylo vidět nebe, že se otevře ten strop. Na to jsme získali svolení,“ dodává.

Přípravy rekonstrukce podle Zemana nijak nenarušil ani zánik kulturního centra Cooltour, které tam po opravách mělo sídlit.

Současně se pracuje také na přestavbě sousední budovy bývalé živnostenské banky, která na Ostravici navazuje. Ta je v majetku podnikatele Michalise Dzikose. Stále platí, že z ní chce v budoucnu udělat hotel.

„Půjde o kombinaci hotelu a rezidenčního bydlení. Plus k tomu domu vznikne dostavba,“ říká Dzikosův mediální zástupce Jindřich Vaněk. Stavební práce by podle něj mohly začít v horizontu dvou let.

zdroj: ostrava.rozhlas.cz

Související články


Komentáře

 1. David :

  Pan Jindřich Vaněk by snad mohl i vysvětlit, kde vznikla ta několika roční prodleva na tomto projektu když majitel ubezpečoval, že se bude Ostravica otevírat na konci roku 2020. Máme začátek roku 2021 a oznamuje že dodělal dokumentaci a bude žádat o územní rozhodnutí. Normální harmonogram toto určitě není ale budu sledovat dál s úsměvem tak jako posledních 20 let. Barák vypadá strašně, ale přece museli vědět na čem jsou než vydávali vyjádření, že se bude otvírat když vlastně ani nepracovali na žádné dokumentaci nebo já netuším co teda znamenala ta tiskovka v roce 2019 viz zde:
  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostravica-dum-rekonstrukce-textilia.A190927_134903_ostrava-zpravy_woj

  ale projekt dost nezvládnutý!

  Thumb up 13 Thumb down 12
 2. Michal :

  Další Zemanův PR dřist.

  Thumb up 11 Thumb down 14
 3. thvari :

  Na tento projekt se těším ze sociologického hlediska. Ostravica je hromosvod pro všechny staromilce, kteří na ní ilustrují úpadek města. Budou si asi muset najít úplně jiný objekt, na kterém půjde ilustrovat, že kdysi bylo líp…

  Zároveň mě se vší vážností napadá, bude ta budova přístupná? Je v soukromých rukou, ale její historie ji předurčuje k jakési veřejnosti. Budu tam moct běžně vstoupit, když nebudu mít pronajaté studio na kulturní tvorbu? Budou tam aspoň nějaké obchody nebo služby, které ji zpřístupní i zevnitř?

  Thumb up 24 Thumb down 2
 4. Cyklista :

  „Mám takovou ambici, aby po 70 letech – když stojíte na tomhle místě u schodiště, bylo vidět nebe, že se otevře ten strop…..“

  Myslím, že už je to nebe vidět… Ještě pár měsíců/let a střecha a stropy nebudou vůbec…

  Thumb up 13 Thumb down 11
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Cyklista: Stropy tam jsou udělány nově. https://www.msstavby.cz/obnova-stropu-od-ostravica-30-10-2019/

  Plánuje se tam velký světlík.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 6. rom :

  Pokud někdo z vás je ochoten do toho vložit zásadní prachy, tak to může převzít. Zatím se nikdo takový nenašel, tak je nutné dělat věci úměrně zdrojů. A ty se do toho daly. Jsem zvědavý, kolik takových hnidopichů, kteří se vyjadřují k soukromému majetku a právu majitele, se pak majiteli za 2 roky omluví.

  Thumb up 18 Thumb down 4
 7. Adam :

  thvari: Největším důkazem úpadku je to, že v Ostravě nedochází k rutinní demolici zchátralých budov. Toto je stará barabizna zanedbávaná 20 let. „Oprava“ se bude prakticky rovnat částečné demolici a znovuvýstavbě, stejně jako můžeme vidět třeba u jatek.
  Naše společnost se musí naučit, co si nechat, a co už je třeba vyhodit do koše. Debata nemůže být jen mezi dopředu zaujatými pozicemi konzervacionalistů a nostalgiků. Je to únavné, a výsledkem je existence zřícenín obalených sítí uprostřed města. Je naivní myslet si, že tyto budovy budou ještě někdy efektivně sloužit nějakému účelu, budou to už navždy různé podružné a neúplné funkce, přijdou další změny vlastnictví, a nakonec budou opět chátrat. Oddalování nevyhnutelného. Pokud by tyto budovy skutečně na tomto místě v současné podobě někomu chyběly, nebyly by 20 let zanedbávány.

  Další na řadě: Polský dům.

  Thumb up 11 Thumb down 31
 8. Hrdy Ostravak :

  Pro Adam. : Tvůj komentář je asi ta nehloupější věc,co jsem kdy četl v historii této stránky. Jako by to psal tajně sám velký Kajnar. Otřesný,ubohý,barbarský plivanec na celou Ostravu. Naopak je úžasné,že se rekonstruují Jatka a Ostravice bude následovat. Ano, blbe, zbořme v Ostravě vše. A nechme jen obskúrní supermarkety, hypermarkety a obchodní centra.

  Thumb up 18 Thumb down 9
 9. Tom :

  Adam: O tom by asi měli rozhodovat zodpovědné úřady. Něco je třeba staré,ale může to mít hodnotu. Jinak bychom vlastně mohli bourat cokoli. Ale to už tady bylo,ted třeba můžeme v různých městech misto barabizen, můžeme obdivovat socialistickou panelovou výstavbu.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 10. Adam :

  Hrdy Ostravak: Jak chcete, topte město (spolu s Kajnarem, všichni jste mentálně zatuhlí někdy na začátku 90. let) v bordelu a nostalgii. Mezitím z Ostravy uteče další generace, protože vy si nemůžete pomoct, prostě musíte hromadit myšlenkové i fyzické odpadky a plkat o tom, že z nich uděláte sochu.

  Thumb up 9 Thumb down 14
 11. Adam :

  Tom: Leží to 20 let ladem na nejexponovanějším místě ve městě, absolutně bez zájmu. Kdyby to skutečně k něčemu bylo, už dávno by s tím někdo něco udělal. To není žádná zvůle jako když komunisti z ideologických důvodů nahrazovali zástavbu jiným typem. Všichni tady vzývají začátek 20. století jako nějaký vrchol stavebnictví, ale neuvědomují si, že tehdy bylo normální nepoužité budovy odstranit a nahradit. je to přirozená obměna. Ostrava má momentálně problém s obojím. Nestaví se. A nebourá se. Jsou to spojené nádoby.

  Thumb up 14 Thumb down 15
 12. Johnny :

  Adam: Tohle je poněkud zkreslený úhel pohledu. Amadeus real přišel s projektem, který plánoval část OC Ostravica zbourat a nahradit novostavbou a část ponechat. Tento projekt byl normálně realizovatelný. Jakkoli mám milion výhrad takřka ke všemu, co společnost AR dělala, chápu, že je hloupost stavět obchodní dům, když o pár set metrů vedle vzniklo OC FORUM. A tady je podle mě jádro problému: investoři dávají peníze na projekty v centru města jen velmi málo a velmi neochotně; je velké riziko, že se jim to nevyplatí. Peníze na demolici jsou pak jen další náklady, které mohou být vynaloženy zbytečně, pakliže z různých důvodů nedojde vzápětí ke vzniku novostavby. Pokud bychom za současné situace následovali výše nastíněné dogma, mohlo by se snadno stát, že by bylo centrum brzo plné prázdných parcel. I proto je lepší existující budovy rekonstruovat: jejich hodnoty se uchovají a není zde riziko, že by místo nich byly hodnoty nulové nebo záporné (o vkusu některých architektů a developerů se můžeme taky dlouze bavit).

  Thumb up 12 Thumb down 0
 13. Jája :

  Johnny: S takovým přístupem by Paříž byla ještě zatuchlá dírá plná výkalů…

  Thumb up 3 Thumb down 12
 14. Jája :

  Hrdy Ostravak: Ačkoliv příspěvek od Adama zní troufale, tak na každém šprochu pravdy trochu.
  Celá kauza Ostravica mi přijde jako pobavení pro klub nostalgiků ve stylu:
  „Bo tady mi mama kupila moje první červené autičko, tak to autíčko se tam bude prodávat i po mojí smrti.“ nebo
  „Tady na těch schodech, jsem se jako malý počůřal, tak ty stejné pěkné schody chci počůrat i jako senilní děda.“
  Prostor ve městě je potřeba využívat. Požadavky na prostor a vnitřní prostředí staveb jsou úplně někde jinde.
  A má pravdu. Dvacet let to nikomu nechybělo, ale kdyby se to zbořilo tak ouvej. Za trochu nostalgie se to ale opravit nedá.
  Nejsem rodilý Ostravák, ale celá šaráda kolem Ostravice by byla úsměvná, pokud by v centru nestály ruiny.

  Thumb up 11 Thumb down 18
 15. aggu :

  Jája: Jenže v centru těch „ruin“ už stojí velice málo. A Ostravica bohužel patří mězi ně.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 16. thrpst :

  Rekonstrukce nedává smysl. Obě budovy jsou dnes už zastaralé a nemají v budoucnu reálné využití. V tomto případě je potřeba podívat se pravdě do očí a přiznat si to.

  Thumb up 8 Thumb down 18
 17. Hrdy Ostravak :

  Pro Adam : nechápu Vaše přihlouplé argumenty typu 20 let to tam leží ladem..bez zájmu..kdyby to k něčemu bylo tak by s tím někdo něco udělal“. Tu rekonstrukci toužebně očekává 99% Ostravy,1 % negramotných imbecilů by chtělo Ostravici zbourat. O co se už asi tak 10 let snaží Spolek za krásnou Ostravu z Fiducie ? I odjinud přichází mnoho kreativních mladých lidí z umělecké sféry s nápady ,jak Ostravici využít. Mnoho studovaných odborníků na architekturu potrvdilo,že Ostravica není ruina a, že se vyplatí rekonstrukce. Jemonvitě Martin Strakoš. To ,že měla tato výjimečná stavba smůlu na gaunery z podnikatelské sféry( K. Kolek) a politické sféry (Tošenovský,Zedník,Kajnar,Semerák,Svozil a mnozí další) je neoddiskutovatelný fakt. Právě díky nim ležela Ostravica ladem,ovšem nikoliv bez zájmu široké veřejnosti.

  Thumb up 11 Thumb down 6
 18. Jája :

  aggu: Protože některé stavby ještě úplně ruiny nepřipomínají.
  Budovy na Poděbradově, Hotelový dům Jindřich, Polský dům, Část Hotelu Palace, s obchodním domem Horník je co? Vedle ze bývalým Librexem je to taky „moc pěkné“, skelet na Biskupské, vila u Tieta na 28. října. Na Zámecké ulici velde Městské policie je to „krásné“. Celá Černá louka by potřebovala do žíly napumpovat hodně peněž. „Výstavní“ objekty na Mariánskohorské ulici. Lokalita Červený kříž je „pěkná“, tak akorát ostuda a k tomu plno prázných ploch po něčem zbořeném před dávnými roky.
  U mnohých ploch a i staveb je to doprovázeno šarádou z veřejných peněž, coby, kdyby, ale ono jaksi finance nejsou a mnohdy ty nemovitosti ani město nevlastní.

  Thumb up 9 Thumb down 8
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Ostravica ale nikdy nebyla bez povšimnutí. Vždy nějaké soukromé osobě patřila a patří. Jak se k ní chovali je věc jiná. Cyklicky se však objevovaly projekty na stavební zásahy.

  Tady nikdo neobnovuje zašlou slávu obchodního domu. Obnovuje domy, které budou mít jinou funkci.

  Jája: Jaké vyjmenované soukromé stavby jsou doprovázeny šarádou z veřejných peněz?

  Thumb up 6 Thumb down 1
 20. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: Tak třeba tu nedávno byla plocha ze trojhalím, kterou město nevlastní, ale už je veřejná soutěž na studii.
  Na Ostravici bylo taky plno vizí studentských a protože školy jsou veřejné, tak svůj čas a peníze za čas, které tam lidi berou, mohli upnout na jiné problémy.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 21. Mx :

  Jája: celá ta “šaráda” je proto, že interiér je ojedinělý a designově významný a město, které se by se takové místa nepokusilo zachránit, je obrazně řečeno ztracené. Snad se to podaří

  Thumb up 6 Thumb down 1
 22. Jája :

  Mx: Tak proč už to město nevlastní?
  Bazaly taky koupili za několik melounů, taky Bauhaus, který měli raději zbořit.

  Thumb up 8 Thumb down 6
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Ale ta studie tu je proto, aby se vyjasnily (nebo spíše nalezl) body, která bude nutné v lokalitě řešit. Navíc město plánuje území odkoupit. Na to je dlouhodobý plán.

  Jedna z těch studentských vizí byla podkladem k projektu. Navíc je běžné, že studenti dělají projekty na objekty a lokality, které nejsou pouze v majetku veřejné správy…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 24. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Proč by mělo město vlastnit Ostravici? Je to soukromý objekt, se kterým mají jeho majitelé své plány…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 25. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: Vyjasnily body :-D.
  Je to plocha skoro bez inženýrských sítí, kde jsou nějaké skladovací haly, skladovací plochy a nějaká betonárka. Je to jednou stranou odděleno řekou, má to špatnou dopravní dostupnost, protože jsou po zbylých stranách koleje. Školka, škola, služby, MHD = 0. Navíc území mezi Vítkovice a bývalou koksovnou bude určitě kontaminované do pěkné hloubky.
  Co tam máte dále, co chcete řešit? Je to pro město zajímavé i po vyjmenování těchto zásadních věcí?
  Pozemky blízko centra po době, kdy je jen politici rozprodávali známým za hubičku, jsou ceněnná komodita. Hodně ploch vlastní Asental.
  Pokud je to zajímavá pro město, tak mě zajímá jen výsledek, kdy to koupí, zakolik a mají na to?
  Pak tvořte vize. Pozemek na ceně jen získá.
  Třeba dostupné nájemní bydlení, aby nám mladé rodiny neutíkaly z města a služby se hodí vždy.
  Soukromá výstavba bytů a kanceláří za luxusní ceny to nevytrhne.

  Thumb up 3 Thumb down 8
 26. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: Já jen reaguji na pana nebo paní Mx, který mi napsal:
  “ interiér je ojedinělý a designově významný a město, které se by se takové místa nepokusilo zachránit, je obrazně řečeno ztracené.“
  To jen k tomu, proč píší, proč to tedy město nevlastní :-).

  Thumb up 4 Thumb down 5
 27. Jája :

  Hrdy Ostravak:
  :-D Třeba to 1 % negramotných imbecilů, co to chce zbourat ví, že využití budovy v místě, kde 20 let nikomu nic nechybí, je těžké. Ví, že objekt dvacet let chátrá, takže suma, za kterou se to opraví, je astronomická. Ví, že normy a požadavky na budovy jsou jinde. Ví, že rekonstrukce vede mnohdy k takovým kompromisům, že jsou nakonec všichni z výsledku zklamaní. A to ty kompromisy musí vyřešit na hygieně, na hasičích, na stavebním úřadě, na odboru životního prostředí atd.
  Ale nevím jak nazvat 99 % chytrých, kteří by to chtěli opravit, ale hlavně ne za své, ale za cizí, ale hlavně chce do té opravy kecat.
  Nazval bych je jako naivní, hloupé, co si myslí, že jsou chytří, arogantní, přidrzlé?
  Je mezi těmi procenty mizívá setina lidí, kteří to chtějí opravit za své? Je. Jeden to koupil, ale ten sklízí zase kritiku, proč už nestaví a kdesi co si a poslouchá řeči o harmonogramu stavby.
  Asi to „za své“ musel řešit s bankou a při této investici, bych mu osobně, pokud bych byl bankéř, pouze popřál hodně štěstí, že až bude mít reálné využití i s nájemci, tak možná ano, půjčím mu.
  Je to pěkné, ale je to soukromé a prostě na to není využití ani finance.
  Taky nechci bourat, ale nemám vizi. Smůla, možná bych byl bohatý.
  Ještě vzpomenu za veřejné finance vyhlášenou studii odvodu Moravské Ostravy na potencíální využití Ostravice jako objektu pro úředníky.
  Asi dopadla na výbornou. Asi taky čekají, že to spadne dřív na nějakého chodce nebo tramvaj.
  Založit stejné s.r.o. je při nejhorším v ceně ojeteho auta nebo lepší lednice podle vkladu. Tak kdo chce další zkusit štěstí z těch 99 % chytrých?

  Thumb up 14 Thumb down 7
 28. Mx :

  Jája: když to soukromník neufinancuje a nemá řešení, který to nepochybně opravdu nemá snadné, má to zachránit město a o rok odložit třeba jiný nový projekt. Nejhorší je nechat to spadnout nebo věřit, že to někdo zvládne a on to nikdo dlouhodobě nezvládá. Řešilme architekturu tak si nenecháme spadnout památku na hlavu a za 100 let všichni budou brečet nad starými fotkami a proč Ostrava není v památkách jako jiná města

  Thumb up 1 Thumb down 4
 29. Rdm :

  Mx: jako sorry, ale pokud to soukromník neufinancuje, tak to má prodat, vy si taky nepořídíte Lamborghini, když nemáte na pojistku. Rozhodně by město nemělo financovat opravy soukromých objektů a pokud už, např. když objekt ohrožuje okolí, tak by to mělo po majiteli vymáhat s hodně tučným úrokem. Spíše je otázka proč město/památkáři nemají dostatečně silné páky na to, aby na takového majitele zatlačili, aby to dal do pořádku.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 30. Michal :

  Město, památkáři i ministerstvo kultury mají dostatečně silné páky, aby zatlačili včetně zahájení procesu, kdy na jejím konci může být legální vyvlastnění. Majitel by jistě začal rychle konat, kdyby mu reálně hrozily pokuty, penále nebo vyvlastnění.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 31. Mx :

  To jsme se teda nepochopili, ne, že město to má zaplatit soukromníkovi!! Ale má to převzít a opravit a mít ve svém majetku, když to žádný soukromník nezvládá 20 let. Nikde jsem nepsal o dotování neúspěšných soukromníků. Samozřejmě by se to mělo stát jen vyjímečně, když jde o významnou památku

  Thumb up 2 Thumb down 2
 32. Rdm :

  https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/rekonstrukce-byvaleho-modniho-domu-ostravica-textilia-zacina

  Thumb up 3 Thumb down 0
 33. hugo :

  a tady taky https://www.patriotmagazin.cz/zacina-rekonstrukce-zchatrale-ostravice-tak-bude-vypadat
  Jo, to půjde, ne ne že. Ale jásat budu, až to bude.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 34. Michal :

  Já si pod „Rekonstrukce bude řešena citlivě s co největším respektem k původní podobě“ představuji něco jiného než tenhle tank.
  Dost obludné, ale cokoli je vlastně lepší než dnešní stav.

  Thumb up 3 Thumb down 8
 35. Patrik :

  Mě se ta nová podoba hodně líbí, jen mám strach že to skončí jako vždy úplně jinak a „nejlépe“ fiaskem.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 36. adamous :

  Navrh krasny, jen me na tech nakresech zaujala ta pouzita dlazba v parku Dr.E.Benese a taky pouzita dlazba z pr. kamene na prilehle krizovatce, tomu tady snad nikdo neveri … :D

  Thumb up 8 Thumb down 1
 37. Crazym :

  To jako, že se už vzdalo zastavění proluky po Německém domě? :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 38. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Možná někdy :)

  adamous: Jen ilustrační. Náměstí Dr. E. Beneše řeší soutěž. Jen dva účastníci. Teď se soutěží i Senovážné náměstí v Českých Budějovicích a tam je přes 30 soutěžících…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 39. DRJPJR :

  Martin [msstavby.cz]: Nejake “drby”, proč se přihlásily jenom dva subjekty ? :o

  Thumb up 2 Thumb down 0
 40. Martin [msstavby.cz] :

  DRJPJR: Snad složité území, snad složité zadávací podmínky..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 41. Rýša :

  Opět a zase nová vizualizace Ostravice. Kolik jich ještě bude, než se opravdu začne Ostravice probouzet k světu.
  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostrava-je-mesto-vizualizaci-bude-to-ale-nekdy-skutecnost-na-rade-je-ostravica-2.html

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.