Ostrava vyhazuje 335 mil. kč

Nostalgie a vzpomínky na mládi jsou u ostravských zastupitelů víc, než logické kroky a postoje.

Zdá se, že zastupitelé a radní Ostravy se vyžívají v nostalgii a vzpomínkách na časy minulé. Není se čemu divit, je to období, kdy byli mladí a měli celý život před sebou. Plní sil a energie do života. Ještě s vlasy a bez nadbytečných tukových zásob. A tak aby si tu šťastnou dobu opět připomněli, drancují městský rozpočet.

Kdysi zde jezdily NÁKLADNÍ lanovky s uhlím. Tak si ji znova postavíme OSOBNÍ z Vítkovic na Karolinu a do Zoo ať se občas povozíme, když už nic v tom nudném životě jiného. Cena 1 196 mil. kč

Nyní je zde projekt tréninkové centra na Bazalech. Z jedním důvodů je i nostalgie daného místa. Jsou to přece Bazaly. Stadion byl projektován s určitou životností. Jeho doba je již dávno pryč. Samotný klub Baník, který byl podstatnou náplní daného místa, který kdysi vládl tabulkám první ligy je nyní druholigovým klubem a „skalní“ fanoušci nebývalou ostudou. Město pumpuje do tohoto místa stovky miliónů. Zatímco by prodejem Bazalů inkasovalo desítky miliónů. Je nezpochybnitelné, že Bazaly jsou nejlukrativnější stavební parcely ( Sice se v následujícím citovaném článku píše, že geologické poměry nejsou vhodné pro městskou zástavbu, nicméně celý kopec Slezské Ostravy je poset vícepodlažními budovami, vilami a pod. . Pod samotnými Bazaly vede mostní estakáda ). Město již do Bazal investovalo 115 mil. za koupi areálu. Investice za 5 tréninkových hřišť v částce 220 mil. je alarmující. Cena 335 mil. kč. Také nebyly vyčísleny roční náklady.

Investice 335 mil. kč pro pár desítek lidí, kteří zde pár hodin v týdně budou kopat do míče je vysoce obrovská. Samotný projekt nemá pro město žádný dlouhodobý ekonomický přínos.

Nemusíme připomínat, že zbytek Ostravy mrzne na dopravních terminálech. Senioři čekají na umístěni do zařízení. O místo ve školce se musí bojovat. Občas se sklouzne na namrzlých asfaltových podchodem Náměstí Republiky, kde pravidelně zatéká a v minusových teplotách zde namrzá a vyrůstají zde krápníky, které leckterá jeskyně může závidět. Ostrava není chudé město. Peníze se investuji jinde, než je potřeba.

Radní města Ostravy na svém úterním zasedání schválili na základě architektonické studie investiční záměr, který počítá s demolicí stávající hlavní tribuny a výstavbou nové s kapacitou zhruba 500 míst. Náklady jsou vyčísleny na přibližně 220 milionů korun, což je o 30 milionů méně, než kolik by stála varianta s rekonstrukcí hlavní tribuny, která je v havarijním stavu. Stadion Bazaly, který byl uvedený do provozu na jaře roku 1959, se tak po letech chátrání dočká záchrany.

Hotovo má být koncem roku 2018

„Nyní uvolňujeme peníze na projektovou dokumentaci. Pak přijde na řadu stavební povolení, které bychom mohli mít do konce roku a během jara 2018 začít realizaci. Pokud bude vše probíhat v rozumných mezích, na konci roku 2018 bychom mohli zrekonstruované Bazaly otevřít,“ řekl na středeční tiskové konferenci náměstek primátora Martin Štěpánek. Stavbu by podle něj měla provést městské společnost Vítkovice Aréna, která bude mít celý areál ve správě. Zástupce města dále konstatoval, že na rozhodnutí o realizaci projektu měly vliv tři faktory. Hlavním bylo chybějící fotbalové zázemí pro mládež, které Ostrava nedokázala od časů zániku areálu Jeremenko nahradit.

„Pak to byla také absence akademie, kdy Ostrava je jedním z posledních krajských měst, které akademii nemá. Navíc jsme chtěli zachovat fotbalovou tradici a genius loci, který na Bazalech je,“ doplnil Štěpánek s tím, že na Bazalech bude vedle akademie dál sídlit v současnosti druholigový Baník, který od léta roku 2015 hraje mistrovské zápasy na stadionu ve Vítkovicích a kterému bude město areál dál pronajímat.

Pracovní název zní 5+1, ale počítá se i s atletickou dráhou

Fakticky má na nových Bazalech vzniknout pět tréninkových ploch, z toho však tři budou na současném hlavním hřišti. To se zachová v klasických rozměrech, ale po rozšíření okolních ploch může sloužit i pro tři „příčná“ hřiště. V místech stávajícího tréninkového hřiště se vybuduje jedno standardní hřiště s umělým a jedno s přírodním povrchem. Kromě toho je navíc ve hře odkoupení další tréninkové plochy nad Bazaly, která je však v soukromých rukou a s jejím majitelem se město zatím nedohodlo na odkoupení. Proto tedy pracovní název 5+1.

Stavební zásahy se budou týkat především hlavní tribuny, ale celkově si Bazaly v podstatě zachovají svůj původní charakter. „Nechtěli jsme zasahovat do ochozů. Je to finančně velmi náročné a navíc jde o svah, který drží silnici nad Bazaly. Úpravy by mohly ohrozit jeho stabilitu,“ upřesnil úvahy o nové podobě „kultovního“ stadionu náměstek. Novým prvkem pak bude opěrná zeď v místě dnešních „hodin“, která rozdělí areál na část s hlavním hřištěm a vedlejší tréninkové plochy. Jak bude vypadat samotné zázemí situované v nové hlavní tribuně?

„Hlavní objekt bude mít deset šaten, posilovnu, rehabilitaci, zázemí pro trenéry, lékaře či fyzioterapeuty a také prostory pro stravování a trávení volného času hráčů. Bude tam i kratší atletická dráha a tělocvična s hřištěm pro sálovou kopanou včetně hlediště a také technické zázemí,“ popsal Štěpánek některé detaily.

Cesta byla trnitá, ale jiné řešení není

Jak na tiskové konferenci přiznal primátor Tomáš Macura, rozhodnutí o rekonstrukci Bazalů nebylo úplně snadné. Ostatně podobně jako jednání o jejich odkoupení do rukou města, ke kterému došlo v květnu roku 2013 za sumu 115 milionů. Tyto peníze byly následně použity na „resuscitaci“ skomírajícího Baníku vlastněného tehdy ještě Petrem Šafarčíkem a Liborem Adámkem.

„Cesta k rozhodnutí rady byla trnitá. Zkoušeli jsme pana náměstka z toho, zda v projektu nejsou možné úspory. Za sebe navíc nejsem přítelem předchozího výkupu Bazalů, ale je to realita. Zvažovali jsme i jinou plochu, ale město takové pozemky nemá. Jiná varianta než rekonstrukce Bazalů by tedy byla dražší a komplikovanější,“ prohlásil primátor. Svou roli ve prospěch zachování Bazalů mohl hrát i odborný obsah studie, kterou mělo vedení města jako klíčový podklad. Je v ní totiž uvedeno, že vzhledem ke složitým geologickým poměrům v lokalitě Bazalů je nevhodná jakákoli městská výstavba vícepodlažních, komerčních nebo bytových budov.

Představy mnoha fanoušků o opětovném obnovení staré slávy Bazalů, ze kterých by jednou mohl být regulérní fotbalový stadion, však momentálně dál zůstávají jen ve fázi snů. „Stadion máme ve Vítkovicích, kam fanoušci chodí. Rozumím ale tomu sentimentu, který se k Bazalům vztahuje, a právě proto na nich chceme fotbalovou tradici zachovat,“ dodal náměstek.

zdroj citace: patriotmagazin.cz

Související články


Komentáře

 1. LK :

  někdo musí být totálně zabouchlý do bazalů že tohle tlačí. Mají tam být stavební parcely, kde by vznikly byty, oblast by ožila. Pro stadión a tréninkové centrum jsou lepší místa, hlavně s lepší dopravní obslužností (na toto téma toho bylo napsáno už dost). Ale ty jsou podle mě záměrně přehlíženy.

  Thumb up 8 Thumb down 8
 2. Kuba :

  Je pravda, že ta částka je šílená. To se shodneme. Ale pohled na věc, že „Samotný projekt nemá pro město žádný dlouhodobý ekonomický přínos“ mi nepřijde jako nejrozumnější uvažování. Město by nemělo přemýšlet jestli se mu všechny investice vrátí, popřípadě jestli budou vydělávat. To je věcí soukromých investorů. Vždyť jaký ekonomický přínos pro město mají třeba Komenského sady, cyklostezky apod? Troufnu si říct, že nulový. Přesto jsou lidi rádi, že tu máme tento park, nebo že se můžou projet na kole podél Ostravice směrem na Beskydy.
  PS: názor, že skalní fanoušci baníku jsou nebývalou ostudou je jak vystřižený z Blesku.

  Thumb up 39 Thumb down 10
 3. Jiřík :

  Mám rád Baník chci aby se hrálo na Bazalech ale tohle je totální paskvil. Myslím si že pokud už tam chtějí tréninková hřiště šlo by to výrazně levněji a tímto projektem naruší celkový vizuální pohled na stadion. Navíc projekt dělá Projektstudio bez jakékoliv soutěže a to je zarážející.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 4. David :

  Až na některé přepjaté, možná i lehce hysterické invektivy (viz lanovka nebo skalní fanoušci Baníku) se s článkem dá souhlasit.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 5. Jann :

  Já myslel, že Ostrava prostaví, ne vyhazuje 335 mil. Kč. Po téhle prvoplánové zbytečnosti se mi číst dále vážně nechce. A to jsem včera Patriot magazín četl a cena mi také přijde přemrštěná a celý projekt ne zcela domyšlený.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  Jann: z Patriotu je jen ta druha cast olemovana citacni znackou, ten uvod je Martinuv text…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 7. Crazym :

  Nejsem si jistý ale nebyl za přibližně stejné peníze co už do toho vrazí postaven tuším v Karviné fotbalový stadion zcela nový?
  A když už do toho vrážet peníze, tak to rovnou aby se tam mohlo hrát a ne jen trénovat a to i kdyby náhodou se Baník vrátil do první ligy. I když jsem docela rád, že mě neobtěžují s těmi manévry v centru tak přeci jen Bazaly byl pojem s tradicí. A tréninkové hřiště taky nemusí být v nej centru na cenově nejdražších pozemcích nehledě na časté špatné povětrnostní podmínky v centru které častým sportovním aktivitám také nesvědčí.
  Ale zase mě neberte tak úplně vážně, jsem jen laik a daňový poplatník :-)

  Thumb up 9 Thumb down 1
 8. Xavier :

  Kuba má pravdu. Samozřejmě, tohle uvažování je stejně zcestné jako Babišovo tvrzení, že je třeba stát řídit jako firmu. To tvrzení je zcestné už v tom, že firma má zcela jiný cíl: co největší zisk jejího majitele. Stát by měl samozřejmě na rozpočet také hledět (ideálně by měl být stabilně mírně ziskový a tvořit si finanční „základ“ pro budoucí krize), ale cílem nemá být tento zisk, ale spíše co nejlepší život občanů (vím, pro některé „co nejlepší život“ = „co největší zisk“, ale tihle lidé jsou spíše nemocní). S argumentací podobnou té Martinově se bylo možné setkat ze strany odpůrců či skeptiků v případě stavby Černé kostky (vědecká knihovna). 1,5 mld. bylo označeno za zbytečnou investici v době, kdy se vše (včetně knih) digitalizuje, vědecká periodika přestávají vydávat v papírově podobě a přestupují k čisté podobě elektronické (papírových je už ve světě skutečně jen hrstka), knihy se stahují ve velkém atd. Sám jsem se setkal s názorem, že Černá kostka by uspokojila maximálně tak pár desítek architektů, zaměstnance knihovny a několik nostalgických čtenářů, kteří si nedokážou bez papíru přečíst nic.
  Takže asi tak. Ta cena je samozřejmě přemrštěná. Mně hlavně přijde ujeté, že za stejnou (či možná trochu vyšší částku) by se dal ten stadion rekonstruovat do vyhovující podoby. Sám bych si dokázal představit naprosto jiné, podle mě lepší využití těch peněz (např. nemocnice, nějaké rekonstrukce (např. Náměstí republiky) atd.). Nejvhodnější by byl asi plebiscit…

  Thumb up 6 Thumb down 2
 9. dolil :

  Co má město někomu platit stadión? Je to přeci soukromý klub (podřadné úrovně), tak ať se stará! Macura musí z kola ven, řízení města je naprosto mimo jeho schopnosti.

  Thumb up 6 Thumb down 8
 10. Xavier :

  dolil: Kultura a sport jsou dvěma oblastmi, které, ačkoli jsou v mnoha případech soukromé, podporují finančně i ty nejvyspělejší a nejliberálnější státy světa. Je tomu tak proto, že tyto oblasti tvoří velkou část prestiže těchto států. Ve sportu je pak obzvlášť podpora dětí a mládeže tím nejdůležitějším. A ne vše se dokáže zaplatit samo, tak jako např. Hollywood. Protože ne vše je mainstream. Naštěstí!

  Faktem ale je, že se v obou těchto oblastech u náš hospodaří dost špatně v podstatě už od devadesátých let. Důsledky toho se projevily v kultuře okamžitě (takový film se třeba v ČR začíná trochu pozvedávat až nyní). Ve sportu se projevují až tak posledních 10 let… Ostrava toho ve sportu v minulosti vyprodukovala mnoho. Bez jistých finančních injekcí „shora“ do soukromého sektoru se to ale neobešlo nikdy.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 11. Jp :

  Jako fanousek Baniku jsem za podobnou stavbu rad, ale taky si myslim, ze je spousta mist, kam by mely ty penize jit prednostne – jak pise Xavier – Mestska nemocnice, Namesti republiky, chodniky a udrzba zelene, ktere jsou ve vetsine obvodu v silenem stavu. Ta cena se zda fakt silena. Hlavne se obavam, aby za par let po otevereni neprisel nekdo s tim, ze areal vlastne nestaci a ze se to melo udelat jinak (viz. Nadrazni, terminaly). Planuji se tam vlastne dve velka standardni hriste a tri mala (a mozna jeste jedno pozdeji), rozsirit uz areal asi nepujde. Nevim no, ten plan ve Vitkovicich se mi zamlouval vic a tu lokalitu by to tam zvedlo. Skoda, ze se mesto nesnazilo domluvit se na vyuziti nejakych brownfieldu (Treba u Ferony nebo byvala Aglomerace u Rudne). Mimochodem, jak si myslite, ze ten projekt bude resit byvale tribuny L, P, S ? Daji se pryc jenom sedacky nebo se to bude najak upravovat ? Z tech vizualizaci, to nejde poznat.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 12. MM :

  Viděl jsem to na Polaru a řeknu Vám, že Macurovi se to nelíbí. Podívejte se jak to komentuje. To jsou zase zákulisní hrátky, někdo tlačí tuto nesmyslnou investici. Jsem fanoušek fotbalu, Baníku, ale nechci aby se vyhodilo 200 milionů za tento projekt. Tréninkový areál ano, ale na zelené louce. V rozhovoru padlo, že město nemá žádný vhodný pozemek, to jako vážně? To je Ostrava tak bohatá, že si může dovolit za poslední tři roky opravit hokejovou halu, postavit stadion, postavit halu pro atlety a teď tréninkové centrum na Bazalech? Normální člověk z toho nemá žádný užitek a to říkám jako sportovec. Proč město nepostaví, nezřídí venkovní hřiště s osvětlením, šatny, voda, byl by tam správce. V každé čtvrti jedno nebo dvě hřiště. V Bulharsku to mají, v Turecku, Řecku. U nás nic. Náměstek Štěpánek řekl, že areál mohou využívat i občané. Jak prosím? Jako, že když tam bude trénovat Baník a další kluby tak si tam půjdeme s klukama zakopat? Jsou to kecy. Ostrava neumí nic jiného, než investovat stamiliony na velkolepé projekty, ale nízkorozpočtové věci, které by využilo více lidí je nezajímají. Proč asi?

  Thumb up 19 Thumb down 1
 13. Michal :

  Ostrava je jako pacient, co se doví, že má rakovinu a místo chemoterapie se objedná do nehtového studia.

  Thumb up 18 Thumb down 3
 14. MM :

  Ohledně vhodného místa, tak co například bývalé koupaliště v Hulvákách. Je to u tramvaje, je to u hlavního tahu, blízko všemi směry. Obklopeno zelení. Pozemek je městský, lokalita vedena jako sportoviště a rekreační plocha… Mrkněte: https://mapy.cz/s/1oi8a a ještě odkaz na rozhovor s Macurou a Štěpánkem: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava

  Thumb up 9 Thumb down 0
 15. Jp :

  MM: Pocitam, ze budovani a udrzba verejnych hrist nezni pro radni moc atraktivne, oni radsi mega projekty a vzdusne zamky, pan Stepanek by pod 100 mega za hriste nesel :) ale vazne, ja jsem doufal, ze nejaky sporotovni areal by mohl vzniknou na halde misto toho svetlikovic hriste na golf, ale jak uz jsem nedavno psal, po krachu golfu je ticho po pesine.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. thvari :

  Jp: Další vhodné místo by byl Hrušov, pozemky tam patří městu a je to tam už asi 7 let připraveno pro průmyslovou zónu pro lehký průmysl, který se tam ovšem nehrne. Navíc proč to tak držet dnes, v době naší nejnižší nezaměstnanosti v EU.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 17. Crazym :

  MM: Do lokality na Hulváckém koupališti by se jim sice možná vlezlo jedno standartní hřiště a max 2 menší ale zase by tam měli k dispozici na běhání spoustu už vybudovaných cestiček v přilehlém parku za vodárnou který stačí jen uklidit, naproti přes Plzeňskou v Nové vsi taky, nový in-line areál nedaleko a i na Benátkách by se dalo něco. To není špatný nápad :-)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 18. dolil :

  Tohle už fakt rozum nebere. Město nalilo jistým lidem několik stovek miliónů korun na účet, aby mohl fungovat fotbal, teď přidá pár stovek miliónů aby měli kde trénovat a to vše za hlasitého potlesku několika fandů. A občan, který se prochází městem blije.
  V tomto městě to jde všechno zu grunt.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 19. Jp :

  thvari: Otazka jestli ten Hrusov by uz nebyl dost z ruky pro vetsinu dojizdejicich, uz to tady myslim nekdo psal, ze i ty Bazaly v tomhle nejsou uplne ok. V te oblasti Ferona/Benatky/Vodarna by byla dostupnost idelani. Ted neuvazuju, komu kde patri pozemky. Jeste se myslim resila kdysi nejaka lokalita v Zabrehu, ale uz nevim kde to presne bylo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Jann :

  Crazym: Akademie Sparty na Strahově má 9 hřišť, plánovaná Baníku na Bazalech 5 (+1) a na hulváckém kopci by se s přivřenýma očima vešly dvě. Nejde jen o kácení lesoparku, které nikdo nepovolí, ale především území ve svahu. Plus chráněné vodárenské území. Není to tedy špatný nápad, ale je jinak nesmyslný. V tomhle má Macura bohužel trochu pravdu, stavět na zelené louce není dnes vůbec sranda, i kdyby pozemky patřily městu, jako že jich tolik v dobré dopravní dostupnosti MHD moc nemá. My tady jen špekulujeme od stolu, investor musí vždy řešit mnohem širší souvislosti.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 21. aggu :

  Z těch prázdných tribun na Bazalech ve vizualizaci bolí oči.
  Další z řady ostravských kopanců do vlastního kotníku. Uděláme něco úplně opačně než bychom měli, nebo zbytečně, zato draze.
  Bazaly jsou fotbalový stadion, který spolu s 3-4 dalšími stadiony definuje fotbalovou historii v celém státě, a ne plácky na čutanou, Štepánku! Cenu neřeším. Buď je Štěpánek obrovský fanda do travnatých hřišť, nebo ODS je po letech zase u medu….Ajdontker.
  Z logicky věci by to mělo být naopak, tréninkové centrum v okolí vítkovického stadionu, kde už je všechno, na co si sportovec vzpomene. Ale ne. Zničíme tradici na Bazalech, hřišťátka postavíme tam, a stadion zase, tam kde ho nikdo nechce. Ve Vítkovících. dprdlkrvfx!
  Anebo uvažovat tak jak píše MM. Hulváky, okolí vodárny, Ferony,…. Město přece plánuje, a zcela správně, nechat tuto oblast, kde vládne Odra, relaxu a odpočinku. Nic jiného tam ani stát nemůže. Tam je místa na 50 hřišť, v okolí bežecké trasy, klid, zeleň… Z celé Ostravy je to blízko, pro logistiku krajského sportovního centra ideální. Ale proč uvažovat logicky, když máme staré kádry z ODS, verze minulé století, a ti mají svoji hlavu a svoje plány.
  A to nemluvím o tom, že jim na to Brabec jako majitel Baníku kašle a hledá si místo na vlastní tréninkové centrum pro FCB.
  Ano souhlasím, rekonstrukce Bazalů pro fotbal stojí peníze, a ano, přednost by měla v nejbližších letech dostat kulturní infrastruktura. Město potřebuje nutně knihovnu, Jatka, Bílý stín pro GVUO, Ostravici a koncertní síň. Bratru 3-4 miliardy jen z městského rozpočtu. Ale hned potom by měly příjít na řadu Bazaly (lanovka až po nich ;). Protože Bazaly jsou po katedrále druhé nejdůležitější místo v Ostravě, Štěpánku. Nejsou peníze? A co takhle spořit? Zřídit fond, a každý rok do něj dát 50-60 mil. Za 10 let je tam 600 bez úroků, něco přidá kraj/stát/majitel FCB a můžeme začít. Za miliardu můžou Bazaly zase stát. Aha, volby co jsou 4 roky a ne co 10…
  PS: Macurovi se nedivím. Co má s lidmi jako Štěpánek (koalice), nebo Semerák (koalice) dělat…. Ostrava je za poslední 2 roky progresivní a změnila se k lepšímu, ale politici ne.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Kuba: To ano. Město nestaví za účelem rychlého zisku. Máme zde budovy typu škola/škola, domov pro seniory apod. kam by finance měly jít.

  Komenského park na rozdíl od plánovaného tréninkového centra není oplocený plácek pro pár jedinců, co kopou do míče. Tréninkové centrum je monofunkční projekt opravdu pro pár lidí. Pochybuji, že na udržované trávníky bude puštěna veřejnost. Komenského sady může využít kdokoliv, v jakýkoliv čas a dobu. Má mnoho funkcí, ze kterých si vybere snad každý obyvatel. Přínos Komenského sadu je nezpochybnitelný. Někdo zmiňoval knihovnu. Ta i její přidružené funkce mají větší dosah ne veřejnost, než tréninkové centrum.

  Na fanoušky Baníku jsem byl ještě slušný. Všichni samozřejmě nejsou stejní. Ale to jak prezentují klub s město ze kterého pochází po celé zemi je opravdu ostudné.

  Mimochodem sklaní fanoušci Baníku při rozlučce s Bazaly samotné Bazaly zdemolovali.

  Thumb up 5 Thumb down 9
 23. Lukys :

  martin : přesně foto z utkání s Opavou jsem čekal, naopak ostatní, např. kde fans lemuje kordon policistů nechápu, tohle se děje i třeba na hokeji ValMez – Vsetín troubo ! :-). Jste prostě mediální ubožák, prostý produkt dnešního bulváru, svým způsobem je mi Vás i líto.
  „Komenského sady může využít kdokoliv, v jakýkoliv čas a dobu.“ – a někdo zakázal i ostatním dětem hrát fotbal??? To mají být občasní bruslaři apod. zvýhodněni před registrovanými sportovci ??? Že máme kur.a nejdražší atletický stadion v Evropě, který je celý rok (kromě Vámi nenáviděného Baníku nyní), bez užitku, stál miliardu, Vám nevadí ? Stejně tak atletická hala, zmršená bruslařská dráha ? Jedíné Ostravar Aréně ty tunelové přestavby neberu, tam program bývá.

  Thumb up 13 Thumb down 13
 24. Lukys :

  Důvod mé cenzury ?? Jste zamindrákovaný chudák Martine….

  Thumb up 3 Thumb down 18
 25. dolil :

  Fanoušci? Odpad to je.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 26. Jp :

  martin [msstavby.cz]: Vidim to stejne jako ty (vcetne tech fanousku) a souhlas i s Aggu vyse, jsou budovy, ktere by mely mit prioritu (+- co pise Aggu + ta nemocnice). Ja jsem byl na tom utkani loni s Opavou, sedel jsem dost blizko kotle a docela me zaujalo kolik lidi kolem me (nemyslim ultras) meli to radeni tech primitivu za celkem dobrou zabavu, ostatni v kotli jim jeste pomohli zpatky se schovat. Myslim, ze neco vypovida i to, ze spousta fanousku nadavala a bucela na zasahujici policajty a ne na ty tupce, kteri znicili atmosferu. Ono je taky vtipne, kdyz dneska na stadion propasujete desitky kusu pyrotechniky a nic se nedeje, pohoda, slyset po 20x „zadame fanousky“ – to je fakt smesne, no asi ti lidi taky nejsou moje krevni skupina :)

  Thumb up 6 Thumb down 2
 27. Jp :

  Lukys: Vyjadrujete se jako, s odpustenim, primitiv. A Martin ma pravdu. Proc by mesto melo prioritne dotovat akademii pro fotbalisty ? Byt ja s ni souhlasim, ale az po zasadnejsich vecech. V prvni rade ma mesto v tomhle resit verejna sportoviste a jejich stav a to muze byt klidne i vystavba verejnych sportoviste v parku, na halde nebo kdekoliv jinde.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 28. Martin [msstavby.cz] :

  Lukys: Kdyby zde byla cenzura, jsou všechny vaše příspěvky smazány. Máme však zde filtr na vulgární slova. Až se naučíte psát slušně, budou vaše příspěvky automaticky zobrazovány.

  Klidně vás pozvu na kávu, kde si o mně jako „mediálním ubožákovi, prostého produktu dnešní doby, zamindrákovaném chudákovi“ apod můžeme pobavit.

  Cena rekonstrukce stadionu ve Vítkovicích je diskutabilní. Já však účetnictví neviděl. A kromě zápasu Baníku probíhají i jiné akce, že. Trochu rozhled krom fotbalu.

  A nejsou to pouze fotky s utkání s Opavou. Myslím, že všichni víme, jak zápasy probíhají.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 29. dolil :

  Mnoho dětí nemá kvalitní oběd, ale město bude utrácet stamiliony za čutálisty.
  http://g.denik.cz/17/91/jidelna_skola_deti_obed_jidlo_svacina_zdravi6_denik-630.jpg

  Thumb up 4 Thumb down 6
 30. rasta :

  já bych tady neřešil, kdo má jaké fanoušky. Hlupáci se najdou všude. Ale k podstatě věci. Myslím, město dělá tímto krokem jednu velkou hloupost. Pokud na Bazalech chtějí nechat fotbal, tak ať prodají pozemky za 100 mil. zase Baníku zpět a Brabec tam třeba časem postaví stadion nový a za svoje. V opačném případě ať prodají pozemky na stavební účely pro bytovou výstavbu. Tak lukrativní místo v centru města je velká hloupost zastavovat tréninkovými hřišti, ty patří někam jinam. Info o sesuvech a nestabilním podloží neberu. A pokud se nepletu, tak Brabec(Baník) má v plánu stavět své vlastní tréninkové centrum, tak ať nemáme nakonec dvě. Jednou větou je to k…tina a Štěpánek no coment…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 31. PetrP :

  dolil: Hmmmm :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Danek :

  Trochu odbočím, kdysi jsem to tady řešili.Myslím, že pro Ostravu dobrá zpráva….už aby se na tom začlo makat:Jo a za 10miliard se divím, že už to není dávno.http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/po-odre-az-do-ostravy-polaci-krisi-vodni-cesty-1328594

  Thumb up 6 Thumb down 0
 33. kdojekdo :

  Pisatel článku vůbec nezná důvodnost této stavby. V podstatě ale stačí napsat, že ochozy tam musí zůstat, aby se nesesunulo to, co bylo postupně nad Bazaly vybudováno, včetně starší výstavby. Sanace tohoto by jinak stála miliardy. Ale chce to jen informace a zdravý úsudek.
  Investice 300 mil. má tedy větší logiku, než to nechat zpustnout, protože tato rizika žádný developer ani v blízké budoucnosti financovat nebude.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 34. kdojekdo :

  Po Ostravě jezdí každý den v MHD stovky fotbalistů různých klubů ve věku do 18 let různými směry, ale v podstatě většina nemá možnost kde pravidelně a systematicky trénovat, protože zoufale chybí kvalitní udržovaná hřiště se zázemím s lidským i hygienickým prostředím na úrovni 21. století. Jelikož Bazaly nepatří už Baníku, bude tam moct trénovat v podstatě jakákoliv TJ. Chovejme se tedy zodpovědně, investujme do mladých, abychom se nemuseli v pozdějším věku koukat na stále více chuligánů kolem sebe./ viz. např. foto výše/.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 35. S200 :

  Danek: Jestli se to někdy zrealizuje, tak jsem hodně zvědav na využití. Hlavně musí být trvale dost vody, jinak je to k ničemu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. Danek :

  S200: vzhledem ze před cca.14dny byla podepsana smlouva mezo D.Tokem a jeho protějžkem z Polska..myslím, že je ta dobré cestě.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 37. Patrik :

  S200: Danek: To je sice fajn, ale na druhou stranu nikdo neuvažuje o VRT do Ostravy. A to je podle mě důležitější než splavnění Odry. Primátor Macura sice někde uvedl, že o tom bude jednat, ale těžko říct jak to dopadne.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 38. MichalF :

  Danek: A v čem vidíte ty výhody? Protože firmy o kanál nemají zájem, ten projevily pouze Vítkovice a to jen pro přepravu nadměrných nákladů jednou za čas. A bůh ví jak to do budoucna s tou firmou bude. Takže i lidi z DOLu mluví o tom, že primárně by byl využíván pro turistické a rekreační účely.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 39. S200 :

  Patrik: O VRT do Ostravy se uvažuje, jen je to zatím v nedohlednu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 40. Nimrod :

  Srovnávat lanovku a paskvil na Bazalech není správné. Z Bazalů bych udělal park, vsadím se, že by tam chodilo více lidí než na tréninky klubu, který hraje 2.ligu, jeho fanoušci se chovají hůř než psi a pokladna je prázdná.

  Thumb up 2 Thumb down 11
 41. dolil :

  Patrik: VRT z Ostravy konkrétně kam? Prázdné letiště nestačí? Jsem pro vodní kanál.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 42. Fantomas002 :

  Na Bazalech stavět předražené tréninkové centrum je zbytečnost. Bazaly jsou asi NEJZNÁMĚJŠÍM místem celé Ostravy. Takže by se tam měl ten stadion zachovat.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 43. S200 :

  dolil: Kam? Viz http://images.slideplayer.cz/7/1963231/slides/slide_5.jpg

  Thumb up 3 Thumb down 3
 44. Bystra :

  Vubec se nebranim tomu vest o tomhle problemu vecnou (a verejnou) diskuzi. Ta je naopak velice zadouci a potrebna. Nicmene tohle je cisty bulvar, ktery je pod urovni tohohle (jinak solidne vedeneho a korektniho) webu. Chapu, ze pro nektere krasoduchy je fotbal zabavou pro luzu, ale podle mne k zivotu ve velkomeste patri stejne neoddelitelne jako jine kulturni a spolecenske podniky.

  Tady prece nejde o to, aby mel Banik kde trenovat, ale o profesionalne vedenou vychovu mladych cutalistu (popripade cutalistek). A pokud v ceskem fotbale (jehoz uroven je obecne pomerne tristni) ma smysl na necem nesetrit, tak je to prave vychova mladeze. Nehlede na to, ze (spickove?) treningove centrum pro mladez je presne tim typem zarizeni, jehoz vyznam pro zivot ve meste a prilehlem regionu v mnoha ohledech presahuje ciste sportovni rovinu. A v tomhle ohledu dneska uz fakt nestaci postavit zazemi z unimobunek a nakoupit par novych merun.

  Takze pojdme diskutovat o tom, jakym zpusobem nejlepe vyuzit verejne penize, ale demagogicke zvasty o „fanouscich, kteri jsou nebyvalou ostudou“, „lidech mrznoucich na zastavkach“, „duchodcich cekajicich na umisteni do zarizeni“ a „zamrzajicim podchodu na Namesti republiky“ jsou opravdu mimo.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 45. Jp :

  dolil: Polsko – Ostrava – Brno – Viden (Praha), treba ?

  Thumb up 3 Thumb down 3
 46. dolil :

  Nemá smysl dělat rychlovlak do Brna. To jsou tak malé vzdálenosti mezi městy. Ve srovnatelně velkých zemích tohle z těchto důvodů prostě není. Nastudujte si třeba Francii, Čínu, Japonsko, vzdálenosti a Hlavně počty cestujících že spádových oblastí. VTR přes naše území ano, ale bez zastávek; s vyjímkou Prahy.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 47. S200 :

  Bystra: Možná se to mnohým fandům nezdá, ale fotbal je dnes menšinový sport. Jako dítě si pamatuju, že fotbal byl u nás na vesnici prakticky jediný sport, který se dal dělat, ale dnes je mnohem více možností. Sám se snažím vést své děti ke sportu, ale fotbal to fakt není. Stejně vedou děti k pohybové aktivitě i mí známí, ale neznám nikoho, jehož děti hrají fotbal. Z mého okolí vím, že děti chodí na judo, baseball, basketbal, mažoretky (ano, i to je sport), floorball, plavání, lyžování aj.
  Já jsem si taky rád zašel začutat fotbal se svým synem na hřiště ZŠ Ostrčilova, stejně tak na tom hřišti každý den odpoledne hrály děti i mládež fotbal. Ale tento školní rok už tam fotbal nikdo nehraje, protože je hřiště zavřené pro veřejnost. Asi nejsou peníze na hlídače jako v minulosti. Ale mnohonásobně větší peníze pro pár vyvolených na tréninkové hřiště na Bazalech se najdou…

  Thumb up 4 Thumb down 3
 48. S200 :

  dolil: Nastudoval jsem si třeba Německo a našel jsem zastávky typu Montabaur (12911 obyvatel) nebo Limburg an der Lahn (34255 obyvatel) na VRT Köln–Rhein/Main, aktuálně se buduje VRT Wendlingen – Ulm se zastávkou Merklingen (1954 obyvatel). Plzeňská Škoda pak aktuálně vyrábí REGIONÁLNÍ vlaky pro spoje München-Nürnberg-Express, které budou jezdit v části trasy po VRT Ingolstadt – Nürnberg.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 49. dolil :

  S200: Švýcarsko, Rakousko, Skandinávie atd. vysokorychlostní vlaky neřeší.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 50. dolil :

  tady by stačilo, a’t se jezdí stabilně 160 km/h jako kupř. ve Švýcarsku.
  VTR se tady bavíme o nějakém expresu, anebo vlaku typu TGV, Maglev?

  Thumb up 2 Thumb down 4
 51. Jp :

  dolil: „Nema smysl delat“ „Nastudujte si“ – takove chytraky mam opravdu rad, diky ze nam vsem poradite, co si mame myslet :) A ze byste si vy „nastudoval“ to, co pise S200 nebo jeste lepe tu koncepci, ze ktere tyhle zastavky v Cesku vychazeji ? „Nikdo nebude jezdit do Brna“ – a ze by treba jel z Varsavy do Vidne nebo i dal ? Co ? Proc se stavi zastavky, jak pise S200 v Nemecku ? Nebo vrt v Holandsku ? Nebo v ramci moznosti i v malem a hornatem Svycarsku ?

  Thumb up 6 Thumb down 3
 52. Patrik :

  Jp: omlouvám se za palec dolů, překlik.

  VRT: nejde o jednotné tratě, kde budou jezdit vlaky Praha – Brno a zpět, ale o napojení na Evropskou síť. Tak ať Ostrava zase nezůstane pozadu, až bude Evropa protkaná VRT.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 53. dolil :

  Jp: jsem rád, že mne máš rád. Jinak o tom, že vysokorychlostní trať přes naše území má smysl, jsem už psal, ale nebude tu zastavovat. Ztratila by se rychlost, hlavní výhoda.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 54. pomsta Jouzovy :

  Spojovat polské rowdies s mládežnickou fotbalovou akademií je na hranici demagogie.
  Městský stadion vám nevadí (několikanásobně dražší). Atletická hala u Areny Vám nevadí.
  fotbalová akademie ano – co mi z toho vyplývá – máte nějaký problém s fotbalovými fanoušky (čemuž rozumím) a to se přeneslo na celý organizovaný/registrovaný fotbal.

  Já třeba na bazalech raději uvidím akademii než byty, protože je prostě mám spojené s fotbalem

  Thumb up 10 Thumb down 5
 55. Jp :

  dolil: Takze vrt pres nas jo, ale bez zastavek ? To by asi byl evropsky unikat :-)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 56. robert :

  Stavět fotbalové centrum na Bazalech vystihuje výši intelektu členů městské rady. Stavět ho za 250 milionů vystihuje jejich finanční gramotnost a sklon ke korupci. Historie Ostravy je plná takových moudrých rozhodnutí a podoba města dnes podle toho vypadá. Ostrava je, bohužel, městem, které se nikdy z takových fatálních přehmatů nedokáže vymanit. Tréninkové plochy pro fotbal ve městě žalostně chybí, rozhodnutí vybudovat je na Bazalech vidím na stejné úrovni jako vybudovat v Ostravě lanovku………na kterou „zcela logicky“ nebude platit jízdenka MHD, neboť lanovka nebude do MHD, coby prostředek městské hromadné dopravy, zahrnuta.

  Ačkoliv jsem dlouholetým fanouškem Vítkovic, velmi mě mrzí, že Baník přišel o Bazaly. Překvapuje mne nečinnost fanouškovské základny Baníku a jejich podezřele rychlá rezignace. Na Bohemce nebo v Brně by se toto nestalo.

  Pokud by tam nebyl fotbalový stadion tak by mělo změnit územní plán na bytovou zástavbu a nabídnout pozemky k prodeji.
  Vybudovat mládežnické centrum na Bazalech je ze všech možných asi nejhorší rozhodnutí. Vzpomenu si na to u voleb….

  Thumb up 8 Thumb down 4
 57. robert :

  aggu:
  B je správně. Štěpánek je vyslancem ODS u medového lizu………..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 58. dolil :

  A distance of 50 km is often considered a minimum, leaving enough for trains to accelerate and reach cruising speed. Servicing too many stations undermines the rationale of high speed systems, which is to service large urban agglomerations in a fast and continuous manner.
  https://people.hofstra.edu/geotrans/eng/ch3en/appl3en/ch3a1en.html

  Thumb up 0 Thumb down 2
 59. riltr :

  děs za ty prachy by postavili 2/3 nových bazalů…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 60. robert :

  riltr
  To asi ne, ale 1/4 urcitě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 61. riltr :

  brownfieldu tu mame jak nas*cenzura*ranych, cela dolni oblast, oblast po aglomeraci ve vitkovicich, chemička v Hrušově, kde už má 10 let vznikat průmyslová zóna a furt se jaksi nic neděje, halda v Hrabůvce + samozřejmě nekonečný prostoru u křižovatky na Vodárně s ideální dopravní dostupností z celého města…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 62. riltr :

  robert: no myslím, že pro začátek by stačilo postavit tribuny za brankama, hřiště by se posunulo více východním směrem blíže k nekrytým ochozům, ty by se zastřešily a bylo by to. Samozřejmě časem by se postavila nová hlavní tribuna. Nemyslím si, že by se musel stavět komplet nový stadión…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 63. aggu :

  dolil: Pochop, nejde o to, jak ten vlak pojede rychle (za to můžou dostat tak akorát medaili), ale kolik převeze lidí (od nich dostanou peníze). Okolo Ostravy žije milion lidí, neboj zastávka bude ;) Nehledě na to, že nám už příroda transevropský koridor před několika stovkami tisíc let vybudovala, na rozdíl od Sherwoodu mezi Prahou a Brnem.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 64. dolil :

  aggu: přesně tak, proto stačí využít plně stávající tratě. Ty převezou všechny.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 65. aggu :

  riltr: Vyřešeno. Ideální budoucnost Bazalů. V době bez Štěpánků a jemu podobných.
  http://projektstudio.cz/portfolio/stadion-bazaly-ostrava/

  Thumb up 3 Thumb down 0
 66. aggu :

  dolil: Ne, nepřevezou ;)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 67. MM :

  Ještě bych dodal zajímavou věc. V rozhovoru pro Polar primátor řekl, že pozemky NEJSOU vhodné pro zástavbu, jelikož se tam nachází kaverny a celé to území je problematické. V tom případě stojí za zvážení, podání trestního oznámení na zastupitele, kteří hlasovali pro koupi stadionu Bazaly a na znalce, který pozemky ocenil. Jak je možné, že při koupi pozemků se argumentovalo strategickou polohou, zastavitelností a tím se obhajovala vysoká kupní cena, když nyní slyšíme opak. Někdo lže. Buď ti, kteří souhlasili s nákupem stadionu nebo ti, kteří ho nyní chtějí proměnit na tréninkovou plochu.

  Tak či onak, je to ukázka jak to v Ostravě funguje. Všechno je to vysoká hra, kde občan, je jen pěšákem na hracím poli :-(

  Thumb up 7 Thumb down 3
 68. aggu :

  MM: Každé území v každém centru je „problematické“. A problémy jsou od toho, aby se řešily. Co myslel těmi „kavernami“ fakt netuším.
  Resumé je asi takové, že bereš jejich proslovy moc vážně. I když je pravda, že to občas uráží i průměrnou intelegenci.
  Jako Štěpánek: „jde o svah, který drží silnici nad Bazaly. Úpravy by mohly ohrozit jeho stabilitu“. Jasně, svah drží silnici… A úprava by byla asi provedena tak, aby snížila stabilitu svahu. Doteď jsem si myslel, že se to dělá naopak. Ale, pokud v ODS jsou zvyklí dělat všechno naopak, je to naopak logické.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 69. LK :

  dolil: Vaše argumentace je zvláštní. Prvně píšete, že by VRT mělo přes ČR projíždět, protože kdyby zastavovalo, tak by ztratilo rychlost. A pak pošlete, že minimální vzdálenost zastávek je 50km, což vzdušnou čarou je pro Brno a Ostravu splněno (více než 130km).

  Dokážu si představit VRT spojující velká města ČR, tak aby se z jednoho města do druhého dalo dostat v krátkém čase.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 70. Martin [msstavby.cz] :

  MM: Taky jsem to s tím územím nepochopil. Jasne, ten svah drží silnici nad. Ale problém se zakládáním samotných staveb by tam být neměl. Samozřejmě, že nové konstrukce ovlivní základové poměry. Ale objekty samotné a s úpravou ostatní ne. Vždyť celý svah Slezské je poset domy, i většími. Pod Bazaly vede estakáda na sloupech.

  Např. Tieto stavělo na poddolovaném území a muselo vyztužit základovou desku.
  Btw. jak nám někteří cvičící říkají jak to chodí v praxi, tak pokud nešlo o nezávislý posudek, mohlo se do zprávy napsat cokoliv, aby to vyhovovalo zadavateli.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 71. robert :

  riltr:
  Jedním z hlavních problémů na Bazalech byla malá vzdálenost vchodů pro hostijící a domácí fans. (cca 200m). Ve Vítkovicích to je cca 150m a nikomu to už nevadí……
  Dále stupidity o dopravní obslužnosti atd. Osm let jsem bydlel pod Bazalama, ale takový dopravní kolaps jako při derby nebo při utkání Baníku s Olomoucí kolem Vítkovického stadionu tam nikdy nenastal. A to tam teď přišlo pouze kolem 7.000 diváků. Nevím, jak to tam vypadalo s Opavou…..
  Zastupiči nás tu krmí tím, co se hodí jim. A v Brně čekají na územní rozhodnutí aby mohli začít nejpozději 2019 stavět nový stadion za Lužánkama. Půlku investice zaplatí kraj. Mám dojem, že Baník má taky jméno i za hranicí Ostravy, ale to jim je dobrý jen na to, aby si před volbama oblékli do jeho dresu a nahonili pár hlasů…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 72. Jp :

  LK: On to ma trochu pomotane, prvni neche zastavky, protoze nemaji smysl, potom pise o 50 km/hod. Vzhledem k tomu ze do Brna je to plus minus 150 km, tak kde je problem ? Dolil nejenom ze ignoruje mapy zastavek v cele zapadni Evrope (a asi i v te Cine), ale uplne ignoruje strategii EU (ten-t) i tu novou Ceskou. To nema smysl potom diskutovat.
  Martine souhlas, taky jsem se zastavil nad tim, ze mesto koupilo Bazaly s odkazem na stretegicke a cenne pozemky a ted pry se tam neda stavet, zajimave.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 73. Jp :

  Jp: oprava: 50 km samozrejme, ne km/hod.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 74. robert :

  Faktem je, že jestli se na těch pozemcích nedá stavět, tak za ně těžko mohli zaplatit 114 milionů Kč. Takže trestní oznámení…..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 75. robert :

  A neví někdo, proč se to centrum nestaví na 1.máje u plynojemu, tam, kde se původně plánovalo?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 76. Hubert :

  Sportování mládeže má vždy smysl, šetří se v tom peníze do budoucna, sociální dopad je obrovský, klubem má šanci projít stovky a tisíce dětí,drahý Martine. Nevím, jaký je Tvůj obor, ale věř, že tuto investici nelze posuzovat jen jako peníze do rekonstrukce, ale i jako peníze do slušných dospívajících dětská mládeže, kteří budou znát životní hodnoty. Peníze z rozpočtů mizí jinde, v podvodných tendrech, vicepracech, u právníků a spekulantů, viz p.Dědic apod. Tohle bych řešil bro

  Thumb up 3 Thumb down 0
 77. Hubert :

  Sportování mládeže má vždy smysl, šetří se v tom peníze do budoucna, sociální dopad je obrovský, klubem má šanci projít stovky a tisíce dětí,drahý Martine. Nevím, jaký je Tvůj obor, ale věř, že tuto investici nelze posuzovat jen jako peníze do rekonstrukce, ale i jako peníze do slušných dospívajících dětí mládeže, kteří budou znát životní hodnoty. Peníze z rozpočtů mizí jinde, v podvodných tendrech, vicepracech, u právníků a spekulantů, viz p.Dědic apod. Tohle bych řešil bro

  Thumb up 3 Thumb down 0
 78. Hubert :

  ..navíc mám ještě jednu připomínku, kde je psáno, že to bude tréninkové centrum pouze a jedině pro klub FCB? Všude to funguje tak, že jakýkoli fotbalový klub v těchto zařízeních může pracovat, kdokoli si dnes může zaregistrovat fotbalový klub, sehnat si finanční prostředky (pokud nemá své jako nynější majitel FCB) a působit na mládež sportem, vychovávat děti a mládež k něčemu, co má smysl. Jestli jsi sám, Martine, sportovec, musíš uznat, že Tě sport k něčemu navedl, někam Tě posunul, získal jsi něco navíc oproti ostatním-nesportovcům. A kdo to platil? Kde jsi sportoval? V jakém sportovním zařízení? Kdo ho postavil a financoval, udržoval? Já mám za sebou halový sport, a jsem vděčný veřejným prostředkům, ze kterých jsme fungovali. Nyní odvádím poctivě nemalé daně, nepřepadávám, neloupím, nekradu, nejsem vandal a navíc, působím dál na mládež, protože jsem v tom vyrostl, chlape. Tak začni přemýšlet v širších souvislostech a nekoukej jen na kalkulačku. Doufám, že jsem Ti v tom alespoň trošku pomohl…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 79. Martin [msstavby.cz] :

  Hubert: Nejsem proti tréninkovému centru. Jsem proti tomuto centru na Bazalech ze neekonomické částky. Pokud se na situaci podívám logicky bez jakékoliv nostalgické vazby, vyjde mi projekt jako hloupost. Samotný FCB připravuje vlastní centrum. Jsem na něj velmi zvědav.

  Pokud mám odpovědět na otázky. Studuji stavební fakultu. Ekonomiku máme však také. I když k posouzení tomuto projektu stačí selský rozum. Sám jsem hrál několik let fotbal. Nyní několikrát týdně kondičně plavu za vlastní peníze v zařízeních Sareza, které navštěvuje široká veřejnost. I přesto, že nyní nejsem v jakémkoliv sportovním klubu, tak také nepřepadávám, neloupím, nekradu, nejsem vandal.
  Děkuji za promluvu do duše, ale asi přemýšlím komplexněji a nepotřebuji mentálně vést.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 80. Crazym :

  Hubert: „peníze do slušných dospívajících dětí mládeže, kteří budou znát životní hodnoty“ Jj, něco jako Limberský a jiní ne? Investujme!!! :DD

  Thumb up 2 Thumb down 2
 81. nototo :

  Nerad bych tu čeřil vody, ale ať už autorovo výrazivo působí jakkoli, v zásadě s ním souhlasím. Na co musí mít tréninková hřiště tribunu pro 500 lidí se zázemím za 200 milionů? Když už takto ty Bazaly degradujeme (a ty okolní tribuny opravdu nikdo zkrášlovat nebude, takže to bude kočkopes, a tedy degradace, kterou budeme vídat každý den), tak tam musíme stavět takovouto předraženou boudu? To jsou ty lukrativní pozemky, za které město už tolik vyhodilo? Tu odpornou a tuctovou estakádu s mostem Pionýrů letos opravíme za 70 milionů a k tomu za dalších nejméně 300 míčů přistavíme tento kýč, který bez výběrka připravilo sbratřené studio radních? Také netuším, na co vymýšlíme pochybné symboly typu lanovka, když asi nejznámější symbol našeho města, Bazaly, takto pohřbíme. Ať tam je stadion jako lusk, nebo ať je tam pro mě za park, jestli nejsou peníze, ale tahle polovičatá řešení za tučný peníze jsou typická pro ty hlupáky z radnice. Samozřejmě, že fanoušci Baníku nejsou žádná smetánka, když si na posledním zápase vytrhají sedačky a pomalu celý zápas křičí jednu vulgaritu za druhou, ale proto si naše město nezaslouží něco důstojného, protože město rezignovalo na dohled nad pořádkem a údržbou? Kdejaké jiné město by takovýto pozemek zkrášlilo, že by z toho přecházel zrak, jenže my opět vybereme to nejhorší možné řešení a řekneme, že to jinde nejde. Kdyby aspoň nelhali, pozemků má město dost.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 82. kdojekdo :

  Na těch pozemcích Bazalů jde postavit jen hřiště nebo park. Ví se to 20 let. A není to jen kvůli starým bunkrům pod plochou a hýbajícímu se svahu. Chybí všeobecná obslužnost, parkoviště, přístupy, apod, dostavět nelze skoro nikde nic, nevyhovovalo by to požadavkům kdejaké instituce, nejenom fotbalové.
  Někteří místní i studující „ekonomové“ , kteří nepřispěli do státního rozpočtu ještě ani korunu, nemají vůbec představu, co co stojí ve stavebnictví, kolik stojí zbourání té hrozné tribuny, kolik stojí skládka, kolik stojí odvoz všeho možného, aby se vůbec mohly začít dělat nějaké pilotáže, průzkumy, základy, inženýrské sítě apod. Jsou to desítky milionů. Ta cena 300 mil. je zcela přiměřená, stačí pohled na návrhy, na model Bazalů a vzít kalkulačku a chtít najít objektivně onu přidanou hodnotu.

  Nikomu nevadí, že Ostrava nemá stadión, na kterém se dá pořádat nějaký koncert – ve Vítkovicích se to bohužel nesmí, že je zde akutní nedostatek zábavy pro děti i dospělé – kromě Forumu, odsuzuje se lanovka, odsuzuje se to či ono, co by mohlo město reprezentovat, čekáme na nějaký ekonomický perpetum mobile…..budeme jen tahat peníze z kapes a nevydělávat alespoň na turismu. Když někdo cizí přijede do Ostravy, co mu ukážeme? Zoo? Prázdnou DOV? Nebo nějaký domov důchodců, cyklostezky nebo i nové Bazaly? A co dál? Na návštěvu Ostravy cizinec nepotřebuje ani hotel, její prohlídku zvládne za den.
  Ještě že jsou zde jen jedni a ti samí kecálisté, kteří nikdy nic nevybudovali a jen koukají na výplatu či kapesné a kritizují to či ono. Bláboly děcek.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 83. rasta :

  kdojekdo: Jestli se pán sám necítí trochu méně cenný? V každém odstavci jedna blitka. Kecy o kalkulačce vyčítejte těm, co před nedávnem ty lukrativní pozemky koupil. A hlavně argumenty o jejich cennosti. Ja jsem ročník 1970 a ve stavařině jsem toho dokázal víc než ty jsi v životě oddýchal. S tím, co se v současné době plánuje na Bazalech plánuje absolutně nesouhlasím…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 84. robert :

  Kdo je kdo

  Před šedesáti lety se tam postavil fotbalový stadion, na který chodily třicetitisícové návštěvy. Stojí dodnes. Nepopraskal, nespadnul…… Ale dnes už pouze park, aha…….
  Plocha, na níž stojí dnes Bazaly (včetně tréninkového hřiště) je cca 1,4 krát větší, než plocha stadionu Eden v Praze pro 21.000 diváků i s hotelem a parkovacím domem. Tolik fakta.
  To, že se na Bazaly nevejde ani stadion ani vlastně vůbec nic a i kdyby ano, nemůže tam bezpečně stát ani unimobuňka, už od našich zastupitelů dlouho víme, je zbytečné tu nosit dříví do lesa.

  PS: Kdo z rodičů, po všech těch katastrofických geologických studiích by tam na trénink pustil své dítě…… :-)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 85. Martin [msstavby.cz] :

  TÉMA DENÍKU: Bazaly další dobrý kšeft?
  Zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/fotbal_region/tema-deniku-bazaly-dalsi-dobry-kseft-20170303.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 86. Rasta :

  Podle toho jaký je majitel Baníku srdcař. Měl by koupit Bazaly zpět. Jelikož to kopyto Štěpánek tam bude lít peníze do nesmyslného tréninkového centra, které tam nepatří a myslet si, že na tom nažene body před volbama. Má tam být stadion nebo bydlení. Nic jiného pro mne není přípustné. Zbytečně vyhozené peníze za lukrativní část v centru. O tak důležitém území bych klidně vypsal referendum. I jako skalní fanda sportu a Baníku s tím nesouhlasím a nejsem sám.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 87. Danek :

  Taky s tím treninkovým centrem na Bazalech nesouhlasím.Je to takové polovičaté,drahé řešení.Treninkové centrum bych si představoval u vodárny vedle Marianskohorské. Velice dobrá dostupnost odkudkoliv.Pro ty děti blízko tramvaj. Nebo ta plocha za futurem vedle Harleye.Je tam obrovský prostor.(stejně tam s tím nikdo nic neplanuje.Bazaly zatím nechat a pak postavit stadion nebo byt zástavbu.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 88. thvari :

  martin [msstavby.cz]: Vyšla i druhá část téma Deníku o Bazalech se třemi rozhovory: majitel Brabec, náměstek Štěpánek a historik Popek.
  http://moravskoslezsky.denik.cz/fotbal_region/tema-deniku-bazaly-2-cast-jak-to-vidi-majitel-baniku-historik-a-namestek-20170303.html

  Nerozumím následujícímu: pokud už se na Bazalech otevře tréninkové centrum, které ovšem stejně nevyřeší nedostatek hřišť v Ostravě, protože tam prostě není dost místa, proč potom investovat do Bazalů takovou absurdně vysokou částku? Ať tam udělají jenom minimální nutné změny.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 89. Jp :

  thvari: Uz jsem to tady jednou psal, podle me v podstate dve hriste za takovou castku je radne podivna investice. Podle deniku ubylo dvacet hrist a plan je postavit jenom dve velka a tri mala za 300 milionu ? Az se to postavi, tak se zacne mluvit o tom, ze to nestaci a dalsich deset let se „to“ bude zase resit. Ok, ja chapu, ze mozna ted mesto nema zadne pozemky, ale vadi mi ze se o nic jineho asi nikdo ani nepokusil, pokud chce mesto prostavet 300 mega s tim, ze nic jineho neni mozne, tak jenom vesi buliky na nos vsem kolem. Uz to tady ostatni psali – oblast kolem Vodarny, Fernony, Aglomerace, Halda Hrabuvka.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 90. nototo :

  Štepánek by měl jít od valu. Čekal jsem, že bude lobovat za zastavění centra, ale zřejmě jej zajímají jiné věci. Jestli chce ODS ve volbách zaujmout, tak takovými neschopy a projekty určitě ne. V Ostravě je plno pozemků, které zejí prázdnotou desítky let, od bývalých fabrik, přes polorozbořené čtvrti až po bývalé plochy nádraží. Tam by se vlezlo hřišť i deset. V Deníku napsali jasně, že v Praze mají za menší peníze hřišť osm i s profesionálním zázemím. Všichni straší poddolováním, ale když tam skákalo přes 15 tisíc lidí a v dávné minulosti jich tam chodilo i dvakrát více, což představuje zátěž přes více než 2 000 tun plus tribuny, tak nikdo neřekl ani slovo. Zcela jistě by tam čtvrť pro třeba jen 2 000 lidí vzniknout mohla, domů je okolo ažaž. Nebo aspoň pořádný park… Nicméně radní lžou, až tisknou. Podobný šašek je Unucka, lanovku na zcela přeplněnou Lysou ano, ale že je z Beskyd pomalu smetiště od Jablunkova přes Lysou až po Pustevny, to ho nezajímá. A svou tramvaj z Karviné do Havířova už pochopitelně odpískal, aby ne, zrovna v této relaci by těch lidí moc nesvezli.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 91. jp :

  nototo: Tak on pan Unucka, jak jsem pochopil z nedávného rozhovoru v Patriotu, má velmi široké spektrum „působnosti“ – od lanovky na Lysou a rekonstrukce domů, po objednávání na přesný čas k doktorovi a konzervy s krevními deriváty. Chápu, že smart cities je „nová černá“ a oblíbený buzz word dnešních politků, ale ten pán by zřejmě nejraději všechno řešil očipováním.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 92. nototo :

  Ještě bych dodal, že jím podporovaná tučná „dubajská“ dotace soukromé letecké firmě, která svým standardem neodpovídá ani Ryanairu a nabízí zpravidla dvakrát dražší letenky než WizzAir při podobných službách, je také podivuhodná. Proč by náš kraj, údajně tak opomíjený Prahou a kdo ví ještě kým, měl najednou platit nějakému podniku, jenž vydělává? Dá pan Unucka na rozjezd drobným podnikatelům 50 milionů? Tady se ukazuje, jaká je ODS „pravicová“ strana. Kdyby kraj nabídl dopravcům načas symbolické poplatky, myslím, že by se někdo další chytit mohl. Nicméně co jsem slyšel, ani ten Ryanair tu nelítá zcela za vlastní…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 93. Rasta :

  Trochu bulváru. Nejaktivnější „investor“ městských peněz náměstek Štěpánek řídil v lednu opilý. Sice prý jen přeparkovával a nebylo to v pracovní době. Ale jako veřejně činný člověk by to měl vzít sportovně a rezignovat na svou funkci. Určitě by se tímto krokem ušetřilo spoustu peněz z rozpočtu města…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 94. aggu :

  Rasta: Karma.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.