Obnova Hlučínského jezera patří k prioritám

Hlučínské jezero, jedna z největších rekreačních ploch na Ostravsku, je v havarijním stavu. Na nutnou investici do protipovodňových opatření město stále čeká. Letos uplyne přesně 20 let od ničivých záplav, které postihly hlavně Moravu, Slezsko a východní Čechy. Dodnes se nepodařilo odstranit všechny škody. Třeba havarijní stav Hlučínského jezera, jedné z největších rekreačních ploch na Ostravsku. Termín zahájení sanace se posouvá už několik let.  Hlučínské jezero má přes 130 hektarů. „Vypadá malebně, ale je to jen zdání,“ říká hlučínská místostarostka Blanka Kotrlová (ANO). „V hrozném stavu jsou hráze i nápusť i výpusť,“ dodává.

„Protržením těch hrází by opravdu byla zasažena celá ostravská aglomerace,“ potvrzuje velké riziko záplav i starosta Pavel Paschek (Občané pro Hlučín).  Dlouho se nic nedělo. Projekt celkově za 800 milionů korun nakonec ministerstvo financí navrhlo rozdělit na dvě části. A město souhlasilo. „Máme zprávu o tom, že ministerstvo financí bude zadávat rozdělení projektu na potřebnou, nutnou část a na tu jakoby developerskou,“ dodává starosta.

Teď už je všechno v rukou státu. Zjistili jsme, že ministerstvo financí počítá s rozdělením projektové dokumentace někdy koncem tohoto roku. Podle aktuálního vyjádření ministerstvo průmyslu a obchodu podpořilo záchranu Hlučínského jezera jako letošní prioritu.  Ministerstvu financí teď už nebrání nic, aby vypsalo veřejnou zakázku. „Snad se to zase někde nezasekne,“ doufá starosta. „Věřím, že alespoň nějaké přípravné práce v letošním roce již začnou,“ dodává. Oprava břehů, mostů a dalších protipovodňových opatření by mohla stát odhadem asi 400 milionů korun.

zdroj: rozhlas.cz

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Ostravská Ibiza ;)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 2. jan :

  Hlučín by potřeboval komplet překopat. Je tam minimum stromů, kde se v létě schovat, služby na urovni komunismu. S vodou se bohužel nic neudělá. V podstatě stejně daleko od Ostravy je štěrkovna Kališok v Bohumíně, služby a stromy nemlich to samé, ale voda je na naprosto jiné úrovni a kvalita drží i koncem léta. I Kališok by potřeboval nějakou investici do turismu trochu.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Brown :

  aggu: …tiež sa j..e na každom rohu :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Adam (ten hodný) :

  já tam teď byl se psem, si když to není žádný zázrak, tak od doby kdy jsem tam byl naposledy (možná dva roky) se tam v areálu udělalo více, než za posledních dvacet let!
  Takže jen tak dále

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Nimrod :

  Pokud v Hlučíně nezvednou na radnici zadky, tak se toho nedočkají. Pokud si myslí, že „teď už je to v rukou státu a my máme odpracováno“, tak se šeredně mýlí – pokud se tento rok vůbec vypíše zakázka, budu moc překvapený. A potěšený zároveň. Město mezitím může připravit studii na kemp, ubytování apod. (to by asi měla být ta developerská část), protože to co tam je dnes za pseudostavby a pseudoslužby, to je strašné, 30 let zpět!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Plavec :

  Hlavně je pod hladinou zarostlá, jak zanedbané akvárium. Loni už dokonce kvůli vodnímu porostu přesunuli dálkoplavecké závody o pohár města Hlučína na Stříbrné jezero.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Adam (ten hodný) :

  Plavec: však taky Hlučín koupil kombajn :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Hlučín získal dotaci půl miliardy. http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/hlucin-sterkovna-revitalizace27022017.html

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.