Ostrava připravuje výstavbu Komunitního centra

Komunitní centrum je komplexní zařízení, které bude poskytovat pobytové i ambulantní služby osobám s těžkým tělesným a kombinovaným postižením. Zařízení obdobného typu dosud na území našeho kraje není. Příprava projektu byla vyvolána zejména poptávkou budoucích klientů a jejich rodičů.
Ubytovací služby – domov Komunitního centra jsou plánovány pro 18 klientů, odlehčovací služby pro 6 klientů a ambulantní služby – denní stacionář pro až 54 klientů. V objektu ubytovacích služeb budou 3 shodné apartmánové domy, propojené koridorem. Součástí apartmánů bude mimo společných prostor také provozní zázemí a zázemí pro personál i obytné atrium, které umožní venkovní relaxaci v chráněném prostředí se zelení. Objekt denního stacionáře bude kromě sociálních služeb zajišťovat také zdravotní péči (fyzioterapii). Hlavní část budovy budou zabírat multifunkční společenské prostory, tělocvična a místnosti pro rehabilitaci a pracovní terapii. Součástí objektu se stanou také dva vnitřní klidové prostory.
Pro projekt byla vypracována studie proveditelnosti a investiční záměr. Projektová příprava je nyní ve fázi zpracování dokumentace pro územní řízení a dokumentace pro stavební povolení. Samotné zahájení stavby se předpokládá na začátku roku 2011 a termín dokončení v závěru roku 2012. Provozovatel zařízení (poskytovatel sociálních služeb) bude vybrán na základě výběrového řízení. Odhadované celkové náklady stavby jsou rozpočteny na cca 156,9 mil. Kč vč. DPH. Financování až do maximální výše 92,5 % způsobilých nákladů plánuje statutární město Ostrava získat z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007 – 2013.
Cílem projektu je vybudování moderního zařízení komunitního typu na evropské úrovni, které vznikne v souladu s hlavními principy transformace pobytových zařízení, kterými je humanizace, individualizace a integrace sociálních služeb. Potřebu chybějících sociálních služeb pro cílovou skupinu zdravotně postižených osob definuje „2. Komunitní plán sociálních služeb a souvisejících aktivit ve městě Ostrava do r. 2010“ (strategický dokument města).

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.