Ostrava postaví koncertní halu

Informace k projektu novostavby koncertní haly v Ostravě.

Nová koncertní hala s vynikající akustikou vznikne u Domu kultury města Ostravy. Potřebné zázemí v ní najde Janáčkova filharmonie Ostrava. Primátor Tomáš Macura potvrdil, že město připravuje zadávací podmínky tak, aby mohlo ještě letos vyhlásit architektonickou soutěž. Vlastní výstavba haly začne koncem příštího roku.

V místě amfiteátru za Domem kultury města Ostravy vznikne moderní koncertní hala. Bude postavena jako přístavba kulturního domu. „Připravujeme zadávací podmínky pro architektonickou soutěž, kterou vyhlásíme koncem roku. Jsme v kontaktu s našimi partnerskými městy Drážďany a Katovice, kde již postavili nové koncertní haly. Upřednostňujeme akustiku. Ve světě existují dvě studia, která dělají akustiku na špičkové úrovni,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Koncertní hala bude postavena během celkové rekonstrukce domu kultury. Odhadem má stát 1,45 miliardy korun, přičemž Ostrava na ni uvolní ze svého rozpočtu 550 milionů korun, Moravskoslezský kraj 300 milionů a Ministerstvo kultury 600 milionů korun. Janáčkova filharmonie Ostrava tak získá důstojné a tolik potřebné zázemí. Koncerty dostanou výrazně kvalitnější dimenzi.

Moderní koncertní halu postavili v polských Katovicích. Podle odborníků má nejlepší akustiku na světě. Projevilo se to obrovským zájem o koncerty, které bývají vyprodané a sjíždějí se na ně příznivci vážné hudby z širokého okolí.  Kvalitativně podobné parametry by měla mít i ostravská koncertní hala.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. rasra :

  pane Macura, radeji dotahneme projekty, ktere spackali vasi urednici a pofiderni zdruzeni. Potom si zase rozestavujte…

  Thumb up 5 Thumb down 11
 2. Aleš :

  Pakliže Ostrava opravdu něco potřebuje, tak je to právě ta koncertní síň. O tom projektu se hovoří již více šedesát let. V Ostravě již léta nebydlím, ale v městě, které nyní obývám, je koncertní síň, že by i velkoměsta bledla závistí… Takže jako v případě Dolních Vítkovic fandím!

  Thumb up 13 Thumb down 1
 3. Petr :

  super! Janáčková filharmonie, Ostrava ale i náš region potřebuje koncertní halu s kvalitní akustikou jako sůl, současné sály jsou docela bída… btw začátku stavby za rok od vyhlášení architektonické soutěže moc nedávám :)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. Michal :

  Píšu si do kalendáře: „Vlastní výstavba haly začne koncem příštího roku“

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Moon :

  Nedávno jsem byl v Katowicích a líbilo se mi, jak je tam to město vlastně souvislé. Hlavní nádraží, z něho vyjdete směrem k náměstí, máte to kousek k jejich obdobě DOV, ke koncertní síni, ke stadionu… Vytváří to městský dojem, urbanisticky na jedničku.

  Tato zpráva z Ostravy je určitě pozitivní, ale mám strach, že zrovna na tomto místě taková koncertní síň moc nevynikne. Okolí mi přijde prostě pod úroveň, stejně jako přechod z centra Ostravy do DOV, kde jejich slavná „Jantarová stezka“ vede okolo vlakové trati (která je v dezolátním stavu) a všude je jen plno houští, plevele a smetí. Tady se akorát jedná o nesmírné množství reklamy, rozbité chodníky a neutěšenou zeleň…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. aggu :

  Wow.
  Musím přiznat, že v některých ohledech, imho, současný primátor převyšuje všechny své předchůdce, včetně Tošenovského na židli. Je asi první, který o tomhle městě uvažuje jako o městě v Evropě. Co dělali ty dlouhé roky naší socialističtí přátelé? Jak by vůbec Homo sapiens typu Novák, Palyza uvažoval o nové koncertní síni? Vím přesně, jako Palas o knihovně.
  Jediné co bych si přál, je to, aby se do té super koncertní síně nechodilo hlavním vstupem Kulturáku, polepeného papírovými upoutávkami na „zájezdovou kulturu“. Nejlíp, aby měl samostatný vchod z parku.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 7. Cíťa :

  aggu:
  hospodské žvásty, pojďme k věci. Co chceš za 4 roky funkčního období stihnout? no celkem ani nic moc! o koncertní síni mluvil například Kajnar, vypískali ho za to fanoušci Baníku. Dnes již plně funguje krásný stadion ve Vítkovicích a baníkovské socky najednou podivně drží své pussynky. Koncertní síň by byla financována z dotací v rámci projektu „Evropské město kultury – Ostrava 2015“ nikoliv z našich regionálních rozpočtů – KTERÉ DŮLEŽITĚJŠÍ INVESTICE TAK BUDOU MUSET BÝT PŘIŠKRCENY??? Peníze jsou přece jen jedny.
  Dále jmenovaní Novák a Palyza, ani jeden z nich nebyl primátorem města, aby z této pozice mohl „plánovat Ostravu“, maximálně tedy Porubu, které starostovali a pokud dnes víme, je to nejoblíbenější a nejkrásnější obvod pro bydlení.
  Takže dřystat si choď do pajzlu na Hulvácký kopec ;) Plánovali statečně všichni předchůdci. Až se postaví, pak si řvi tvo svoje „Wow“ :D :D :D

  Thumb up 9 Thumb down 13
 8. thvari :

  Tady odvaha nechybí, Černá kostka odnaproti už ale nejspíš v dohledné době započatanebude, to by musel Andrej vysypat peníze z rukávu – pokud se nemýlím, slyšel jsem ho ČK zmiňovat v nějakém jeho projevu na sjezdu – což možná ještě udělá, protože ve volbách je velkým favoritem, ač se mu to já i jiní budeme snažit co nejvíce znepříjemnit.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 9. aggu :

  Cíťa: Fans FCB nerozhodují o městě. Argument nulový.
  Stadion ve Vítkovicích je možná hezký, ale hlavně zbytečný. Spíš to vypadá, že ohledně FCB máš podivný bias. Znáš to, ať si fandí každý komu chce, ale… ;)
  Byl to Kajnar který jen básnil. Možná mu ani nic jiného nezbývalo, překročit rubikon ostravské ČSSD nedokázal. Nevím, naštěstí nejsem insider.
  Koncertní síň by učitě z HMK financována nebyla, jedná se o řád větší peníze.
  O typech Novák, Palyza, Rykala diskutovat nehodlám. Každý vidí, co jsou zač. Respektive a bohudík, co byli.
  Invektivy ti oplácet nebudu, protože jsi Cíťa.

  Thumb up 11 Thumb down 5
 10. aggu :

  thvari: Černá Kostka je v gesci krajského úřadu a všechny vládnoucí strany se zavázaly, že v projektu budou pokračovat a mají to jako prioritu. Přitom umístění v DOV je passé. Zbytek si domysli ;)

  Thumb up 2 Thumb down 5
 11. Tomin :

  Koncertní halu Ova potřebuje, o tom se nemusíme bavit, ale aby stavba, která bude stát přes miliardu byla takto schovaná mi příjde na hlavu. Lokalita to není špatná, naopak, ale takováto stavba by měla být pohledově exponovaná a ne schovaná v parku za domem kultury. To je, jako bych si koupil ferari, ale měl ho pouze v garáží, ať ho nikdo nevidí.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 12. Crazym :

  1 450 000 000,- Kč :DDD Pěkně to číslo ještě vypíšu ať ovečky, které mají problémy s většími numery než je jejich výplata mají možnost ještě více békat, ono jim to stejně nedojde :DD
  U něčeho takového si vždy vzpomenu na mé dětství a na svoji babičku a její: Sliby se slibují, blázni se radují. To říkala vždycky když jsem se ji snažil obalamutit nějakými velkohubými prohlášeními :DD
  A aby nevznikla mýlka, já nemám nic proti koncertní hale a dokonce ani vybranému místu :-) Jen tuším haldu nevyřešených problémů a to i v případě realizace :-)

  Thumb up 2 Thumb down 6
 13. thvari :

  Crazym: Ten tvůj rádoby cool ironický styl vyjadřování by se hodil tak k desetiletému dítěti, no neber to nějak moc špatně. Pokud se projekt někde zasekne, můžeme pak konstatovat, že primátor a koalice ten záměr zazdili. Každý středně inteligentní člověk chápe, v jaké fázi projekt je (či spíše není), dokonce je to i uvedeno v textu.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 14. Adamymous :

  Super, pokud v tom nebude mit prsty Cyril, tak za me palec hore.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.