OD Ostravica – aktuálně

Ve čtvrtek 7. dubna uplynulo 22 let od osudné havárie v bývalém obchodním domě Ostravica-Textilia, při níž se zřítila dvě podlaží a část střechy. A symbolicky právě v tento den si firma Bystroň Group, která bude generálním dodavatelem stavebních prací, převzala staveniště. Významným subdodavatelem bude též firma Ridera Stavební a.s. 

Pokud půjde vše podle plánu, zrekonstruovaná Ostravica bude otevřena přesně za 425 dní, tj. 6. června 2023. „Pro nás jakožto Ostraváky je rekonstrukce Ostravice prestižní, významná a zároveň srdeční zakázka a jsme rádi, že můžeme být u toho,“ sdělil majitel stavební firmy Michal Bystroň. Proces rekonstrukce bude průběžně dokumentován prostřednictvím videí, fotografií a dalších materiálů, které veřejnost najde na Facebooku a Instagramu pod názvem Business Boutique Ostravica. „Speciálně k tomuto účelu budeme na sociálních sítích vydávat online Stavební deník, v jehož jednotlivých dílech se lidé seznámí s historií projektu rekonstrukce, s průběhem stavebních prací a dalšími souvisejícími tématy,“ upřesnil Michal Kovalčuk, generální ředitel  společnosti Ivančice property a.s., která bývalý obchodní dům Ostravica-Textilii vlastní.

V uplynulých letech byla postupně rekonstruována celá kostra domu a objekt se systematicky vyklízel. Při likvidační akci před 2,5 lety bylo odvezeno na 800 tun převážně stavební suti, letos od ledna to bylo dalších 250 tun. Kromě suti a dalšího odpadu stavební dělníci v prostorách nacházeli také dobové předměty, např. figuríny, kusy nábytku a osvětlení nebo letáky či zbytky reklamních nápisů. Vše je pečlivě shromažďováno, aby tyto artefakty mohly být v budoucnu vystaveny jako upomínka na historii Ostravice-Textilie.

Náklady na rekonstrukci převyšují 250 milionů

Komplex bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia tvoří tři budovy navržené různými architekty. Koncem 20. let minulého století vznikl v centru Ostravy nový obchodní dům podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové. Postupně byl dům propojen s vedlejší stavbou z roku 1911, nájemním a obchodním domem Textilií moravského architekta Felixe Neumanna, a také s budovou někdejší Obchodní a průmyslové banky. Komplex nyní vlastní společnost Ivančice property a.s., která do koupě, neodkladných sanačních prací, zajištění statiky a projekčních prací dosud investovala přes 75 milionů korun. Celkové náklady na rekonstrukci dvou budov bývalého obchodního domu jsou odhadnuty na částku převyšující 250 milionů korun, ačkoli lze předpokládat, že konečná suma bude vyšší. „Zdražování na trhu se stavebním materiálem je nepříjemné, rekonstrukci jistě prodraží, ale nezastaví,“ ubezpečil Michal Kovalčuk. 

Rekonstrukce třetího objektu, bývalé Obchodní a průmyslové banky, bude řešena zvlášť. Plánem majitelů je budovu bývalé banky vrátit do původní podoby a doplnit ji dostavbou nového domu v proluce na ulici 28. října. Majitelé komplexu v této věci úzce spolupracují se Statutárním městem Ostrava a Městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz. Společně plánují provázat přízemí všech budov se vznikajícím veřejným prostorem na náměstí Dr. E. Beneše. Za tímto účelem v minulosti podepsali Memorandum o spolupráci a město Ostrava uspořádalo v roce 2021 urbanistickou soutěž na úpravu tohoto veřejného prostoru. V únoru 2022 porota vybrala návrh, který doporučila k realizaci.

S ukončením rekonstrukce a zpřístupněním nových prostorů se počítá v červnu 2023. Široké veřejnosti bude určena přibližně polovina rekonstruované části, včetně centrálního atria s historickým schodištěm. V této části vznikne restaurace, kavárna a hudební klub v suterénu. Volně přístupné bude také poslední patro, ve kterém najde sídlo divadelní a konferenční sál. Ve druhém a třetím patře vznikne centrum kreativního průmyslu s názvem Business Boutique Ostravica a právě v těchto místech se budou nacházet laboratoře, speciální ateliéry vybavené zařízením 3D reality, kanceláře a společně sdílené prostory, jako jsou jednací a přednáškové sály.

V článku na webu polar.cz se také objevila vizualizace demonstrující lehce odlišný vzhled od vzhledu prezentovaného na podzim roku 2021.

Předchozí vizualizace:

zdroj: boutiqueostravica.cz

Související články


Komentáře

 1. Mx :

  Takže opět vlastně neznáme finální podobu a “kreativitě” stavařů a investora se během realizace nekladou meze? Pozn.: původní předprostor působil lépe a lampy na novém návrhu jsou opět cesta dolů (sídlištní lampy)

  Thumb up 7 Thumb down 9
 2. OR :

  Mx:

  Rekonstrukce neřeší prostor náměstí Edvarda Beneše. Tuto plochu řeší Magistrát a Moravská Ostrava, výsledky architektonické soutěže byly na těchto stránkách také nedávno zveřejněny.

  Meze nelze klást pokud se jedná o soukromý majetek.

  Thumb up 9 Thumb down 6
 3. Mx :

  OR: ano, měl jsme ale na mysli i Ostravicu i předprostor. I Ostravica se změnila a u Ostravici jsou skici s nápisem “pracovní verze” a hlavně došlo ke změnám. Nikdo nyní neví a nelze nikde zjistit, co nakonec má vzniknout, protože nikde není uvedeno: takto to bude vypadat. Proto se trošku obávám obvyklé “kreativity” během výstavby, kterou poznáme, až bude hotovo a řekne se: vždyť šlo jen o pracovní návrhy.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 4. Mx :

  OR: když arch. soutěž určila předprostor, proč vidíme na polaru zase jiný nový předprostor?

  Thumb up 6 Thumb down 2
 5. dryz :

  Vítězný návrh na předprostor byl zveřejněn teprve nedávno. Takže ani jeden z těch předprostorů na vizualizacích neodpovídá realitě :)

  Thumb up 6 Thumb down 1
 6. Hans :

  Mx: Předprostor teď neřeš. Tady tohle je projekt soukromého investora a jde pouze o tu budovu, klidně by mohla být zasazena na travnaté louce protože s tím ten vlastník nic neudělá. Pokud tě zajímá jak bude vypadat předprostor, najdi si výsledky arch. soutěže pořádané městem na městských pozemcích.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 7. Crazym :

  Předprostor tvoří ulice, vedlejší proluka po Německém domě by se měla konečně zastavět a nezaplňovat tu díru vytvářením dalšího pseudo náměstí co ani nebudou pořádně udržovat :-)

  Thumb up 16 Thumb down 0
 8. Fridolín Vejražka :

  Projektu fandím a byl bych moc rád, kdyby se konečně něco s Ostravicí dotáhlo do konce. Ale znám trochu ty lidi, co za tím stojí a tak se poněkud obávám… :-) jinak mě tedy mnohem víc zajímá ta vedlejší budova a dostavba proluky směrem k Imperialu…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 9. thrpst :

  Sorry. To je hrozná pičovina. Měl by se řešit celý blok.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Tomáš :

  zajímalo by mě jestli opraví celý ten blok nebo jen ten předek, Ostravica je přece to celé ne? až na ty květiny

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Vizualizace, co se objevila aktuálně na Polaru je starší a není aktuální.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. thvari :

  aktuálně zevnitř Ostravice – https://youtu.be/a5axx59kqrQ

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. NPete :

  Zrovna dneska začali venku bourat tu dřevěnou ochranu pro chodce kolem budovy ⚠️

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.