OC Ostravica: video nové budovy

Od posledního našeho článku o nové stavbě OC Ostravica uplynul týden a vzhledem k tomu, že v událostech kolem této stavby se ani prase nevyzná, servírujeme časový přehled:

 • 12.1.2012: Amádeus Real zveřejnil záměr začít budovat nový komplex OC Ostravica v roce 2014
 • 19.1.2012: Rada MOaP zamítla žádost o udělení souhlasu s umístěním OC Ostravica
 • 28.2.2012: Město Ostrava vydává tiskovou zprávu, kde mimo jiné ujasňuje, že „předmětem prodeje byl a je pouze nezastavěný pozemek, který je ve vlastnictví města a nebyl ani při výběru vhodné nabídky ani v uzavřené smlouvě nikterak vázán na sousední stavby“
 • 12.3.2012: Amádeus Real zasílá odstoupení od smlouvy k rukám primátora, zmiňuje vymáhání nákladů a ušlého zisku
 • 29.3.2012: Amádeus Real se rozhodl nabídnout Ostravici nejdříve ministerstvu kultury a následně městu Ostrava k odkupu
 • 16.4.2012: Rada MOaP schvaluje žádost o umístění OC Ostravica. Město údajně zaslalo chybějící dokumenty.

V rámci této jízdy horskou dráhou se nyní můžete mrknout na poslední vizualizaci od Projektstudia:

zdroj: denik.cz, ostravica-textilia.cz

Související články


Komentáře

 1. aldik :

  Akorát když už by se musela zbořit ta nárožní budova, tak bych tam radši viděl kopii té původní stavby, než tu bílou krychli. ;-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Summerboy :

  Celé mi to přijde absurdní… a pokudby Ostravica měla být normálním nákupním centrem, tak si myslím, že by s tím moc díru do světa neudělali. Karolina je super. Teď už ale asi s nákupními centry stačilo. Mohl by z toho být obchodní důmu klasického stylu department storu, nebo nějaké dodatečné plochy ke kulturnímua společenskému využití, ale jaké, teo mě ani v nejmenším nenapadá…

  Thumb up 0 Thumb down 3
 3. mm :

  Summerboy: No, nechme se překvapit. Ať je to tak, nebo tak, každopádně ten zbytek budov dělá městu pěknou ostudu. V pátek jsem si prošel centrum města a musím konstatovat, že mi až tak prázdné, jak psal nějaký pisálek do novin, nepřipadalo. Řekl bych, že Karolina naopak do centra ty lidi trochu víc vrátila, ale také jsem si povšiml a možná i někdo z vás, že živější mi připadá část centra od ul. Čs. Légií po ul. Českobratrskou. Zdá se mi, že se tam usídlilo více firem, více kaváren a je tam i více lidí. Ta část centra mi pak příjde daleko opravenější a zachovalejší, než samotné centrum kolem Mas. nám. Také se mi to tam začíná více libit, což je dáno i tím, že se člověk nemusí dívat na rozpadající se Ostravici a Palac. Také opláštění Pojišťovny přes cestu naproti Palace svědčí o vizitce této společnosti. A jak psal Summerboy, vychutnal jsem si skvělou káva v Greenline.coffe a vůbec nevadilo, že stála 49,-Kč. Za to prostředí, atmosféru a klid to stálo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Michal :

  Projděte si centrum města v sobotu odpoledne a pak si povíme….

  Karolína centru samozřejmě nijak nepomohla. Zavírání obchodů naopak ještě urychlilo.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. mm :

  V jiných městech Karolinu nemají a také mají centra měst prázdná. Není to jen úděl Ostravy. Že je v sobotu odpoledne centrum města prázdné vím moc dobře. Také je prázdná Opava, Olomouc, ČB atd. Některé obchody to jistě přetáhne, některá ne. Sám budu rád, když se co centra život vrátí, ale zřejmě to bude chtít více atraktivity, kaváren atd.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Summerboy :

  @mm: Přesně tak, Michal tu má pořád apokalyptické vize a permanentní pesimistický náhled. Koneckonců i v Praze to v sobotu odpoledne na Václaváku žije jen někdy a kdyby tam nebyli turisté ze zahraničí, je to tam stejně opuštěné jako kdekoli jinde. Normální Pražáci na Václavák do kaváren totiž nechodí. Nebýt cizinců, mají po ptákách.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Není to tak jednoduché.
  1.Ostrava má historicky dáno několik takových „center“. Centrem není jen Masarykovo náměstí.
  2.V centru jsou v převaze úřady, kanceláře apod.
  3. Jsou otevřeny jen některé obchody s krátkými otevíracími dobami. Proto je o víkendu rušno kolem Karoliny, pač tam je až do devíti.
  4.To třeba lidé z Jihu mají chodit dělat na náměstí živé sochy ? Proč by tam ti lidi chodili, když nemají důvod. Pokud jste si všiml slabá koncentrace obyvatel je o víkendy po celé Ostravě.
  5.A taky…Lidé z centra jezdí o víkendu na chalupy.

  Kdyby centrum bylo mrtvé. Tak tam jsou prázdné domy, žádné úřady, ghetta, nefungující skoro žádný obchod a černé skládky na každém kroku. Vypadá snad centrum Ostravy tak ?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Balde :

  Tak po tom co jsem si tady přečetl tak bych rád vyjádřil i svůj názor k centru Ostravy – po revoluci v Ostravě nebyly žádné kancelářské prostory – proto v centru z velkých bytů začali dělat kancly, ordinace atd., které težce postrádají nějakou uroveň, takže každý kdo tady nasazuje na nové kancelářské budovy které se vetšinou stavi ve vysokém standartu vnitřních prostor (nechci resit architektonická řešení), jsou dobrá věc, historické centrum opustí tyto kancly o čem už i rozhodlo zastupitelstvo, že chce opět začít přestavovat tyto kancly na byty – tudíž se do centra vratí lidé, a tim se vracím ke Karolině, do které se přesunulo spousta obchodů z centra , tudíž o centrum ze strany tohoto typu obchodu opadl zajem, takže ty najmy které tam byly určitě hodně vysoké se teď vrátí na přijatelnou mez a do těchto prostor se mohou vrátit podnikatelé kteří uspokojí potřeby lidí kteří se do centra vrátí bydlet. SAmozřejmě to bude trvat nějakou dobu nebude to ze dne na den. A prosim nepište tady komenty typu – kdo by chtěl bydlet v centru – nejsou všichni jako vy, kteří jsou radi na Dubině, apod.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Summerboy :

  @Balde: Moc hezky jste to napsal a je to pravda, co říkáte. Bydlení v centru je navíc super, nechápu ty, kteří by to vyvraceli…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 10. mm :

  Balde: Ano, máte pravdu stejně tak jako msstavby nebo Summerboy. Myslím si, že město již s tímto problémem začalo něco dělat. Každopádně ty časy, kdy centrum bylo hlava na hlavě jsou dávno pryč a proč? Kdysi byly veškeré obchody a obchodní domy situovány do center měst. Výjma pár sámošek nebo nákupních center typu Poruba či Hrabůvka. Všichni tak jezdili do centra, kde stály i Priory atd. S každým novým Hypermarketem, je samozřejmě i úbytek, protože Ti co jezdili do centra dnes zajdou třeba do Globusu na Pustkovci. Takže ten problém mají všechny města a je pravdou, že nebýt v Praze turistů, tak i jejich centrum bude prázdné, protože normální pracující pražák zajede třeba do Metropole Zličín, Černý Most nebo do OC Chodov. Karolína dle mého názoru bude přínosem pro centrum, ale to všechno ukáže až čas. Já osobně v centru nebydlím, ale centrum vždy patřilo mezi prestižní bydlení a to ostravské není vyjímkou. Nemyslím si, že by se v něm bydlelo špatně. A ještě něco. Ostravské centrum není zase až tak malé, takže když si člověk projde centrum od divadla Dvořáka po ul. Českobratrskou, tak zjistí, že lidé jsou pěkně rozlezlí a hodně jich začíná sedět i v nových kavárnách, což je pro centrum dobrým přínosem. Poslední dobou jsem projel spoustu měst a nemyslím si, že by Ostrava a její centrum byla nějaká výjimka lišící se od jiných měst.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Firma dává od módního domu ruce pryč, město žádá pokračování projektu“: http://goo.gl/T3KWX

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. mm :

  Hynek [msstavby.cz]: Takže další roky jen zarostlá proluka a chátrající stav?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Tomas T. :

  mm: myslim ze to nestreli za tolik co chteji nikomu, takze to nechaji jen chatrat. Necekal bych v nejaky lepsi vyhled.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Hystic :

  Neni tech OC uz dost?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  +reportaz na ceskatelevize.cz „Obchodní dům Ostravica zůstane, jak je, investor odstoupí od smlouvy“: http://goo.gl/SJCdJ

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. lubka :

  Ve Vídni jsem viděl podobný objekt předělaný na luxusní bytové jednotky. Vzhledem k tomu jakým směrem centrum jde a že se hodnota budov v něm opět zvedá bych takový záměr uvítal. Například nechat na obchody jen spodní patra a v horních apartmány nebo rovnou celý hotel.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 17. Hynek [msstavby.cz] :

  lubka: je teda fakt, ze povetsinou ty nejdrazsi (rsp. vyjimecne) byty byvaji prodane temer ihned, potom lezou ty mensi „levne“ a nejhur se prodava ten vyssi stred (4+kk apod). ale investice, aby z toho byly byty, by byla asi fakt astronomicka a jak uz bylo receno, tak ten jeden barak to nespasi, tam je problem celkovy s tou lokalitou. proc bych si tam mel koupit luxusni byt za desitky milionu, kdyz to okoli vypada, jak vypada.. tam fakt jeden nevi, jestli zitra nebude mit nove sousedy z rad squateru, coz se s myslenkou luxusu urcite nekamaradi..

  Thumb up 3 Thumb down 1
 18. kristýna :

  Je děs co je nyní Ostrava. Jedna velká nákupní krychle. Ruku na srdce. Kdokoliv vystoupí na nádraží Střed, Stodolní či ÚANu vidí hned tu obludnou koláž ,, Fukušimy“ Karolína. Upřímě já velká nákupní centra nesnáším. A neznám nikoho kdo, by je miloval. Dnes je to jen o lenosti a pohodlnosti. Je mi 37 a moc dobře si pamatuji živou Černou louku, Na 28. října rybárnu a mléčný bar. Náměstí se hemžilo životem. A proč asi? Dnes se divíte že, je tady centrum prázdné ? Domy vykoupily cizinci a nasadili v nich nájem který ty malé obchody hold neutáhly. Ani kavárna Elektra již není v secesní podobě tak, jak byla navržena. Měla by se Ostravica vyvlastnit a město by alespoň něco mělo nechat tak, jak bylo určené. Textilní dům by měl být textilní dům. Na co nové byty? Projděte se po karolíně a koukněte se na kolik nových bytů je prázdných. Nikdo je nechce. Stejně tak u nábřeží. Byty za milióny a na nic. Takový je můj názor. Možná mám zastaralé názory ale nejsem sama. Němci ani Angličani si nenechají ničit historické budovy. Češi nejsou patrioti a to je ta chyba.

  Thumb up 5 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.