Obnova rybníku Štěpán

Aktuální fotografie revitalizace rybníku Štěpán v Děhylově.

Kvůli silnému zabahnění zůstala už jenom polovina volné vodní plochy, což se podle MS kraje podepsalo na úbytku chráněných rostlin. Součástí obnovy je také vytvoření ostrovů z vytěženého bahna například pro hnízdění ptáků. Kraj na to získal 36milionovou dotaci z evropských fondů. Rybník Štěpán je součástí evropské soustavy NATURA 2000.

Realizací projektu dojde v této EVL ke zvýšení biodiverzity, zlepšení vodohospodářské, krajinotvorné a biologické funkce území a ke zvýšení ekologické stability v území této přírodní památky.

Účelem stavby je obnova rybníka spočívající v odbahnění a rekonstrukci spodní výpusti a přilehlého mokřadního biotopu, podpora biodiverzity se zaměřením na uchování a zvyšování početnosti druhů, realizované především vytvořením vhodných podmínek pro jejich existenci. Akce sleduje dosažení ekologické stability území.

Cílem je zlepšit stav předmětu ochrany oproti úrovni při vyhlášení, detekovatelný na základě přítomnosti dospělých jedinců a jejich vývojových stádií. Odbahnění rybníka a modelace jeho dna povede k obnově dostatečné rozlohy biotopů piskoře pruhovaného, vážky jasnoskvrnné, kuňky ohnivé a mnoha dalších živočichů a rostlin.

zdroj text: msk.cz / ostrava.rozhlas.cz
zdroj foto: FB Moravskoslezský kraj

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Jsem si říkal když jsem tam jel naposledy, že to čištění berou zgruntu když i ta výpusť se nově betonovala. https://screenshot.cz/E264M/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. Cyklista :

  Jen doufám, že obnova neportrvá dlouho a mezitím nedojde k vymizení piskoře pruhovaného, vážky jasnoskvrnné, kuňky ohnivé a mnoha dalších živočichů a rostlin v této lokaltě.

  U nás se tako rybník „opravoval“ 10 let

  Thumb up 5 Thumb down 0
 3. TakyCyklista :

  Tempo revitalizace je silene. Pockat, ono je to 100% dotace, aha tak to je v poradku. Prosim jeste rok nebo dva navic. Diky!

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.