O podobě Slezanky rozhodnou architekti

Architekti Re:Architekti navrhnou novou podobu vnitrobloku u obchodního centra Slezanka v centru Opavy.

Z výběrového řízení vyšla nejlépe nabídka pražské firmy Re:Architekti. Za naplánování nové podoby vnitrobloku město zaplatí téměř jeden a půl milionu korun.  O tom, jak bude prostor za Slezankou v budoucnosti vypadat, rozhodne vedení města ve spolupráci s odbornou i laickou veřejností. Výsledná podoba vnitrobloku má vzniknout na základě většinového konsensu.

„Návrhy řešení prostoru za Slezankou bude vypracovávat firma Re:Architekti. Jedná se mladý kreativní kolektiv architektů, s nimiž spolupracuje řada známých odborníků v daném oboru, jako jsou urbanista Petr Návrat, krajinářská architektka Marie Gelová nebo dopravní inženýr Květoslav Syrový,“ sdělil k tématu náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Projekt, na jehož realizaci město vyhradilo částku 1 400 000 korun, má být ve své finální verzi představen na přelomu měsíců srpna a září.

„Finanční částka, za kterou je firma ochotna tuto zakázku zrealizovat, je adekvátní. To nám bylo potvrzeno od nezávislého poradce a konzultanta docenta Jana Jehlíka z ČVÚT. Nabídky ostatních firem se pohybovaly v podobném cenovém rozmezí. Re:Architketi vyšli ze soutěže v rámci nabídky svých služeb pro danou zakázku jako nejlepší,“ dodal Halátek s tím, že firma má s podobnými projekty a soutěžemi o veřejné architektonické zakázky mnoho zkušeností z minulosti.

Celý projekt by pak měl být realizován ve třech dílčích etapách.

V první etapě, která potrvá do konce března, budou vítězi soutěže předány informační podklady a dokumentace o daném území. Město se domluví se zhotovitelem na dalším postupu a měla by být vypracována historická územní analýza.

Ve druhé etapě, která potvrá do konce června, bude do projektu zapojena veřejnost. Vedení města se s ní bude setkávat při veřejných diskusích a dalších doprovodných akcích, jako je setkání nad mapou nebo komunitní vycházka. Proběhne také anketa s občany.

Finální podoba vnitrobloku na základě návrhů firmy Re:Architekti a výstupů z občanské ankety pak má být prezentována na přelomu měsíců srpna a září. „Věřím, že v této záležitosti nalezneme konsensus jak napříč vedení města, tak mezi jeho občany,“ uzavřel téma Halátek.

zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. thrpst :

  Toto ale není architektonická soutěž.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Pavel :

  Ale v Opavě se architektonické soutěže přece zásadně nepořádají. Hláska si prostě někoho předvybere a jeho projekt představí veřejnosti jako jediný možný. Třeba akvapark u Městských sadů. Třeba parkovací dům u východního nádraží. Třeba úpravy okolo Sádráku. Proč by se mělo soutěžit? Copak chce někdo dneska postavit něco vkusného? Nebo dokonce hezčího než bylo postaveno za dlouhá staletí až do 30. let? Vždyť by to bylo zbytečné plýtvání, stačí přece jakákoliv betonová krabice.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Jakub :

  tak se dívám na internet, co ten „mladý kreativní kolektiv architektů“ už udělal, a je to vše jakési plané…

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.