Nová scéna Národního domu

Architektka Eva Jiřičná představila veřejnosti podobu návrhu Nové Scény Národního domu ve Frýdku-Místku.

Jedná se o dostavbu tamního Národního domu. Spolu se svým týmem ji nazvala Novou scénou. Právě velký divadelní sál se čtyřmi stovkami sedadel bude její ústřední částí. „Stará přístavba Národního domu půjde k zemi, místo ní vyroste moderní budova,“ uvedla redaktorka České televize Helena Dohnalová. Z venku budovu pokryje kamenné opláštění, ze kterého má vystupovat nápis Nová scéna. Protože nová přístavba navazuje na Národní dům, bylo třeba dodržet i výšku nové budovy tak, aby nepřesahovala tu stávající.

„Zároveň ale chtěli architekti do dvoupodlažního foyer dostat světlo – proto je část střechy prosklená, z baru budou mít návštěvníci výhled na město,“ dodala Helena Dohnalová, podle níž si Eva Jiřičná přeje, aby se výzdoby vybraných stěn ujali i místní umělci. Nová přístavba Národního domu nahradí stávající prostory, které pocházejí ze 70. let minulého století a v podstatě byly postaveny jako provizorní. Její součástí bude především multifunkční sál pro přibližně 400 lidí a také menší sál a zázemí.

Pro Evu Jiřičnou je projekt zajímavý mimo jiné proto, že ráda pracuje s historickými stavbami, které mají minulost a lidé jsou na ně zvyklí. A nová stavba by podle ní měla celému komplexu vdechnout nový život. Zastupitelé Frýdku-Místku již loni odsouhlasili odkup historického objektu a pozemků, které se nacházejí v sousedství Národního domu, a to za 13,5 milionu korun. Budova byla v minulosti sídlem Moravia Banky.  Částka, se kterou se při realizaci dostavby zatím počítá, se udává na dvě stě milionů korun. Pokud takovou investici zastupitelé schválí, přijde na řadu projektová dokumentace a výběr zhotovitele stavby.

 

zdroj text: ceskatelevize.cz
zdroj vizualizace: FB Naše město F-M

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  ve zprávách bylo že cena kolem 200 mil a že si to Frýdek může dovolit

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. Rado :

  Frýdku držím palce, ať to vyjde. Na co nemá koule Ostrava, na to má Frýdek. Omlouvám se za to výrazivo, ale opravdu se ta Ostrava dostává skoro ve všem do stínu průměrnosti…

  Thumb up 21 Thumb down 5
 3. panakis :

  Super. Okamzite zrealizovat. Nelenit. Neotalet. Ne zas jenom dristat. To je proste nadhera. Radost na to koukat. Pani Eva proste umi. Zradosti vemu zenu provetrat. Ostravaci to nemaji daleko. Autem dvacet tricet minut. Tezka pohoda. Dobre Frydek dobre tam. Je mi u zadku ktera garnitura se pod to podepise a prihreje si polivcicku u voleb. U tohoto projektu se neni za co stydet. Hura do toho.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 4. adamous :

  Hlavne, kdyz jsem napsal, ze nuzky se zacinaji rozevirat, tak mne dali nedavno vsichni palec dolu, tady je dalsi dukaz.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 5. aggu :

  S některými ty komplexy třískají až běda, že Rado ;)
  Smutné je, že v Česku/Místku se něco takového považuje za událost možná desetiletí. Přitom to takhle má vypadat běžně, pokud stát/město něco rekonstruuje. Nemusí se jednat jen o projekty za desítky milionů.
  A druhá věc taky není moc veselá. Ano, radní F-M se chtěli nechat osvítit umem slavné architektky. To je v pořádku, vždyť žijeme v zemi, kde většina politiků má v hlavě tmu. A pro zkroušený F-M může tahle stavba mít skoro symbolický význam, že to jde i jinak, než ti samí konšelé předvedli třeba s halou. Takže otázka je, bude kvalitní obal odpovídat kvalitnímu obsahu v „multifunkčním sále“? Stačí se podívat na program „Kultura F-M“ a mít „jisté pochyby“. Celé se to tvoří pro třaskavě zábavné kusy zájezdových divadel? Pak by to celé imho byla zbytečná snaha, na estrády televizních celebrit by mohla stačit i nějaká hezčí tělocvična.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 6. binLadin :

  Je to opravdu výrazně lepší, než ty ostravské bílé krychle na Karolině a na jatkách. Ale brutalistní koncept á la karlovarský Thermal bohužel nezachrání ani módní skleněná fasáda. Je tak docela pravděpodobné, že nynější superlativy za pár let vystřídají pohrdavé poznámky o nepovedeném dítěti slavné architektky. Ovšem centrum Místku už asi ani nejde znásilnit více.

  Thumb up 7 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.