Přístavbu Národního domu navrhne Jiřičná

Tolik potřebný multifunkční sál pro kulturní akce ve městě se stává skutečností. Vznikne na zahradě Národního domu v Místku.

Celou přístavbu s multifunkčním sálem, druhým menším sálem a zázemím navrhne architektka světového jména Eva Jiřičná. „Vypsali jsme zadávací řízení na studii proveditelnosti, do které se přihlásili čtyři účastníci. Řízení vyhrál ateliér AI-Design Praha, v němž působí světoznámá architekta Eva Jiřičná. Jsem rád, že se na stavbě ve městě bude podílet tato významná architektka. Věřím, že se Frýdek-Místek tak dočká kulturního stánku se skvělým architektonickým řešením a že budova bude chloubou města. Pro Frýdek-Místek je to prestižní záležitost. První návrhy vypadají velmi zajímavě,“ uvedl náměstek primátora Jiří Kajzar. Následně město vypíše soutěž na projektovou dokumentaci, v níž se bude vycházet z návrhu Evy Jiřičné, přičemž i ona sama, resp. její ateliér, se do soutěže může také přihlásit.

Přístavba s multifunkčním sálem vznikne na zahradě Národního domu na nevzhledném pozemku u garáží a skladů. Pro pěší bude přístupná směrem od místeckého náměstí, malého podchodu. Po dobudování obchvatu se podchody zruší a přes nový přechod budou lidé moci korzovat do kulturního centra na kávu a zákusek, stejně jako kdysi do Otáhalovy cukrárny. Před samotným vstupem vznikne upravený předprostor, tzv. piazzetta s venkovním posezením.

Velkou výhodou je možnost parkování na bývalém autobusovém nádraží. Kromě multifunkčního sálu pro 450 diváků bude v přístavbě i menší sál pro 100 lidí i místnosti se zázemím a pro pořádání přednášek nebo kurzů. To vše umožňuje pořádat divadelní představení, koncerty, ale i konference. Malý sál bude využit pro komornější akce nebo místní divadelní soubor.

Národní dům, přístavba i budova bývalé Moravia banky se tak spojí v kulturní centrum. „Využití prostor po bance necháváme v rukou KulturyFM, ať si určí vhodné využití. Zatím se hovořilo o výstavních prostorách, o galerii,“ naznačil Jiří Kajzar.

„Skutečnost, že přístavbu Národního domu navrhne architektka Eva Jiřičná, považuji za přínos pro město. Rozpočet zakázky pro Frýdek-Místek nenacenila příliš vysoce, spíše naopak, a to je nevídaná věc. Je vidět, že jí na realizaci ve Frýdku-Místku záleží.  Pokud je taková realizace spojena se jménem renomovaného architekta, jak je tomu v tomto případě, bude se o stavbu zajímat odborná veřejnost a je pravděpodobně, že hodně lidí navštíví Frýdek-Místek právě kvůli této stavbě. Uvedu vám příklad Kunsthausu v rakouském Grazu. Do města proudí lidé, kteří chtějí Kunsthaus navštívit a prohlédnout si jej. Jeden renomovaný publicista v souvislosti s výstavbou Kunsthausu v roce 2003 napsal: Graz po roce 2003 už nikdy nebude tím stejným Grazem jako předtím. Přál bych si, aby takovou proměnu zažil i Frýdek-Místek,“ řekl architekt Zdeněk Liška.

K Evě Jiřičné se vyjádřila i bývalá architektka města Milada Baumannová. „Je potřebné zvýšit image města. To potřebuje zajímavou a atraktivní stavbu. Sama jsem na městě prosazovala, aby stavbu navrhnul známý architekt. Jsem ráda, že na přístavbě Národního domu bude pracovat právě Eva Jiřičná. Znám její Kongresové centrum ve Zlíně. Její jméno je zárukou kvality, nikdy nic neodbyla. Eva Jiřičná žije prací, je skromná a zároveň hodně inspirativní. Její práce jsou její vizitkou. Uznávám, že moderní architektura se nemusí líbit úplně všem, ale na druhé straně Frýdek-Místek potřebuje kvalitní moderní architekturu a věřím, že naše město zviditelní.

 

Přístavba Národního domu bude sloužit městské organizaci KulturaFM. Ta v něm bude pořádat kulturní akce. Zeptali jsme se jejího ředitele Jakuba Tichého, jaký má na přístavbu názor.

Jak vnímáte to, že sál navrhne známá architektka Eva Jiřičná? Je to pro město prestižní záležitost?
„Pro město to samozřejmě může být zviditelnění – zdroj pozitivní publicity. Hlavně ale může vzniknout funkční a užitečný projekt, který umožní pozvednout nejen kulturní život ve městě na vyšší úroveň. První návrhy vypadají velmi dobře.“

Pro jaké akce využijete nový velký sál a co se bude konat v novém menším sále? Jak bude pak využitý historický sál v hlavní budově Národního domu?  
„Využití historického sálu zůstane podobné jako nyní. Nový sál má být v první řadě náhradou za prostory v Kině Petra Bezruče a v Nové scéně Vlast. Tu pak budeme moci přeměnit v plnohodnotné kino, které si město zaslouží. Ve velkém sále získáme kvalitní zázemí pro divadlo, koncerty a další akce, které nyní probíhají v provizorních podmínkách ve dvou výše zmíněných objektech. Krom toho nyní řadu projektů vůbec nedokážeme zrealizovat, protože pro ně nemáme adekvátní místo. To se s novým sálem změní. Menší sálek pak může sloužit pro menší akce – besedy, komorní koncerty, pro lokální divadla, zkoušky apod. I takovýto prostor dlouhodobě postrádáme. Umístění v jednom objektu pro nás bude také snazší provozně a umožní sdílení nákladů. Příprava rekonstrukce Kina Petra Bezruče ukázala, že bývalé kino není pro přestavbu na kvalitní multifunkční sál příliš vhodné – novostavba bude levnější a klíčové parametry, jako jsou kapacita, funkční uspořádání nebo rozměry jeviště, budou mnohem uspokojivější.“

Čekají Vás nějaká jednání s paní Jiřičnou ohledně provozních záležitostí, zázemí a potřebné techniky?
„Konzultací už proběhlo několik a další probíhat budou. U takového projektu je samozřejmě množství parametrů, které je potřeba průběžně promýšlet a ujasňovat. Paní Jiřičná létá na schůzky z Londýna, další komunikace probíhá také elektronicky.“

zdroj text: nasefrydeckomistecko.cz
zdroj foto: beskydyportal.cz

Související články


Komentáře

  1. Rado :

    Tak jestli se to povede, tak je někde v Ostravě problém a velký. Protože mít něco od Jiřičné nebo jako od Jiřičné je rozdíl a ne zrovna malý. Možná ve Frýdku pochopili, že mají-li se posunout někam dál, tak to s průměrnou architekturou moc nepůjde.

    Thumb up 5 Thumb down 5
  2. aggu :

    Jedna vlaštovka jaro…

    Thumb up 0 Thumb down 4
  3. Dříč :

    No boha jeho, to snad ne! :(

    Thumb up 1 Thumb down 6
  4. Dříč :

    Ať žije multikululturalizmus! :/
    Vivat multikulti! :D

    Thumb up 1 Thumb down 16
  5. thrpst :

    Dříč: Tady jste špatně, vraťte se na web ze kterého přicházíte!

    Thumb up 12 Thumb down 0
  6. Petra :

    Chmiela zborili, Jiricnou stavi. Tak doufam, ze alespon v originalnim zneni s titulky.

    Thumb up 0 Thumb down 0
  7. Aleš K :

    Tak snad to vyjde. Držím palce :-)

    Thumb up 1 Thumb down 1
  8. David G. :

    Ahoj,
    Sice budu mimo vetšinový názor zde prezentovaný ale myslím si že Eva Jiřičná má svá nejlepší léta za sebou( nenarážím na její věk). Prošel jsem si pár jejich domů,oranžeriji,hotel josef,Zlín…atd a mají hodně sestupnou tendenci.
    A samozřejmně se mi nelíbí ani výber přes nějakou zadavaci soutež proveditelnosti. Měla byt klasická arch. soutěž !

    Thumb up 2 Thumb down 1
  9. kdojekdo :

    “..nejlepší léta za sebou” – prý nenarážím na její věk……a pravopis moc neumím, ale co.?!

    Thumb up 2 Thumb down 5
  10. Rado :

    A je to tady. Co má Ostrava jen „jako“, tak FM bude mít ve skutečnosti: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2514067-architektka-jiricna-zvelebi-frydek-mistek-pristavbu-narodniho-domu-nazvala-novou

    Thumb up 3 Thumb down 1
  11. aggu :

    Rado: Lávka u Karoliny nemá s Jiřičnou společného vůbec nic, tedy ani ve smyslu „jako“. Pokud vůbec, tak je to kopie jedné lávky z Černého mostu.

    Thumb up 1 Thumb down 0
  12. Adamous :

    No, tak mám pocit, že Ostravě utekla už dávno Praha, Brno, ale nůžky se pomalu zacinaji rozebírat i vzhledem k okolním mestum nebo vesnickam

    Thumb up 1 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.